بیوگرافی کامل گوگوش (فائقه آتشین)

۲,۹۳۸
۱
۰
دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۴

زندگینامه گوگوش

با ما در مجله دلگرم همراه باشید تا با زندگینامه گوگوش آشنا کنیم

فائقه آتشین معروف به گوگوش به انگلیسی googoosh در 15 اردیبهشت 1329 در تهران متولد شد.

خانواده وی اصالتا از آذربایجانی‌ هایی بودند که از آذربایجان شوروی به ایران مهاجرت کرده‌ بودند، پدر گوگوش صابر آتشین از اهالی شهر سراب بود. والدین او هنگامی که دو ساله بود از هم جدا شدند.

نام‌گذاری گوگوش

گوگوش نامی ارمنی برای پسران است. در کودکی دایه ارمنی اش او را با این نام صدا می‌ کرد و بعدها این نام را به عنوان نام هنری‌ اش برگزید. اما عده‌ ای می‌ گویند این نام را از پسر همسایه ارمنی خود گرفته است، البته عشق کودکی وی نیز در این امر بی تاثیر نبوده است.

اما آن طور که گوگوش توضیح داده این اسم را پدرش برای وی انتخاب کرده اما اداره ثبت احوال به علت عجیب بودن این اسم از ثبت آن در شناسنامه نوزاد خودداری می‌کند و از پدر وی می‌خواهد که یک اسم ایرانی یا عربی برای وی انتخاب نماید که در نهایت پدر وی نام فائقه را برای نوزاد برمی‌گزیند. اما در خانه و به طور کلی مکان‌ های غیر رسمی از همان کودکی وی را گوگوش صدا می‌زنند. اما عده‌ای می‌گویند این نام را از پسر همسایه ارمنی خود گرفته‌است؛ البته عشق کودکی وی نیز در این امر بی‌تأثیر نبوده‌است،

هنر نمایی گوگوش

وی از محبوب‌ترین خوانندگان تاریخ موسیقی ایران به شمار می رود و در سایر کشور های آسیای میانه و خاورمیانه نیز طرفداران بسیاری دارد

گوگوش یک برادر تنی کوچکتر داشت که در سن 24 سالگی براثر رماتیسم قلبی درگذشت، او همچنین سه برادر ناتنی از پدرش و یک برادر و یک خواهر ناتنی از مادرش که بعد از جدایی با یک مرد کلیمی ازدواج کرده بود دارد.

او از همان کودکی به همراه پدرش که یک شومن بود، خوانندگی و بازی در فیلم را آغاز نمود و نخستین تجربه هنرپیشگی او در سن هفت سالگی بود. گوگوش بعدها در فیلم‌ هایی چون پرتگاه مخوف، شیطون بلا و پنجره ظاهر شد.

ترانه‌های او که توسط آهنگ‌سازانی چون واروژان و حسن شماعی‌زاده نوشته‌ شده و شعرهای شهیار قنبری در آن به کار رفته بود، برای او موفقیت بزرگی پدید آورد.

با وقوع انقلاب ایران در سال 1357 و برپایی نظام جمهوری اسلامی موسیقی پاپ و آوازخوانی زنان در محافل عمومی ممنوع اعلام شد. با وجود آن‌ که اکثر هنرمندان ایرانی، مهاجرت از ایران را انتخاب کردند؛
گوگوش که به هنگام وقوع انقلاب در ایالات متحده به سر می‌برد، به ایران بازگشت. او مدت کوتاهی زندانی شد و سپس زندگی منزویانه‌ای را پیش گرفت. گوگوش بعد از بیست و یک سال سکوت و زندگی منزویانه در ایران در سال 1379 موفق به کسب گذرنامه شد و با خروج از ایران فعالیت هنری خود را با ارائه آلبوم زرتشت از سر گرفت و به انجام سری کنسرت های بازگشت پرداخت که با استقبال بی نظیر ایرانیان و فارسی زبانان خارج از ایران مواجه شد.

گوگوش

گوگوش در سال 1351 با محمود قربانی ازدواج کرد، حاصل این ازدواج پسری به نام کامبیز است. آنها در سال 1354 از هم جدا شدند.

در سال 1354 گوگوش با بهروز وثوقی بازیگر فیلم قیصر ازدواج کرد که این ازدواج هم در سال 1355 به پایان رسید.

در سال 1356 او با همایون مصداقی ازدواج کرد، این دو در سال 1368 از هم جدا شدند

در سال 1370 گوگوش با مسعود کیمیایی ازدواج کرد که این ازدواج هم در سال 1382 به پایان رسید

تجربه هنری

او از همان کودکی به همراه پدرش که یک شومن بود، خوانندگی و بازی در فیلم را آغاز نمود و نخستین تجربه هنرپیشگی او در سن هفت سالگی بود. گوگوش بعدها در فیلم‌هایی چون «پرتگاه مخوف» (۱۹۶۳ میلادی)، «شیطون بلا» (۱۹۶۵) و «پنجره» (۱۹۷۰) ظاهر شد. ترانه‌های او که توسط آهنگ‌سازانی چون واروژان و حسن شماعی‌زاده نوشته‌شده و شعرهای شهیار قنبری در آن به کار رفته بود، برای او موفقیت بزرگی پدیدآورد. تا حدی که سایر خوانندگان پاپ زن ایرانی به تقلید از سبک او پرداختند. سبک او در دهه هفتاد میلادی، در اوج شهرتش به عنوان خواننده و هنرپیشه، الگوی زنان ایرانی واقع شد که به‌جز گوش سپردن به ترانه‌های او، از سبک پوشیدن جامه، مینی‌ژوپ و مدل موی کوتاه او معروف به مدل گوگوشی تقلید می‌نمودند؛ و در حال حاضر نیز اکثر مدل‌های قدیمی به نام وی ثبت شده‌است.

آهنگ هجرت با شعر شهیار قنبری و با آهنگسازی و تنظیم ناصر چشم آذر که قرار بود، حسین اهنیان مقدم ملقب به افشین مقدم این ترانه را اجرا کند اما به دلیل تصادف فوت می‌کند، و گوگوش این ترانه را اجرا می‌کند. به گفته عده‌ای از موسیقی دانان این آهنگ یکی از شاهکارهای موسیقی ایرانیست.

گوگوش از جمله هنرمندانی بود که به جشن تولّد ولیعهد، رضا پهلوی دعوت شد و در آن جشن، اجرای برنامه زنده داشت. همچنین وی در سال ۱۹۷۶ در جریان جنگ ظفار به عمان رفت و برای سربازان ایرانی برنامه اجرا کرد.
پس از انقلاب

آلبوم‌های قبل انقلاب گوگوش

مسبب (همراه با داریوش)
نیمهٔ گمشدهٔ من
فصل تازه
همسفر
جاده
مرداب
کویر
کوه
اگه بمونی، اگه نمونی
پل
ستاره آی ستاره
من و گنجشکای خونه
لحظهٔ بیداری
در امتداد شب
دو ماهی
دو پنجره
شناسنامه ۱
شناسنامه ۲

آهنگ های بعد از انقلاب گوگوش

زرتشت
۱۳۸۵ - مانیفست
۱۳۸۷ - شب سپید
۱۳۸۹ - حجم سبز (همکاری با اردلان سرفراز و فرید زولاند)
۱۳۹۱ - اعجاز
تک آهنگ نوستالژی (اجرای مشترک با ابی)
۱۳۹۴ - عکس خصوصی

فیلم شناسی گوگوش

۱۳۵۶ - در امتداد شب کارگردان: پرویز صیاد. دیگر بازیگران: سعید کنگرانی - محبوبه بیات، ناصر ممدوح، جهانگیر فروهر
۱۳۵۵ - نازنین کارگردان: علی‌رضا داوودنژاد دیگر بازیگران: چنگیز وثوقی، رضا کرم رضایی
۱۳۵۵ - ماه عسل دیگر بازیگران: جمشید مشایخی، بهروز وثوقی، حمیده خیرابادی، رضا کرم رضایی
۱۳۵۴ - همسفر دیگر بازیگران: بهروز وثوقی، حمیده خیرابادی، رضا کرم رضایی
۱۳۵۴ - شب غریبان دیگر بازیگران: شهرام شب‌پره، آرمان، جلال
۱۳۵۳ - ممل آمریکایی دیگر بازیگران: بهروز وثوقی، حمیده خیرآبادی
۱۳۵۱ - بی‌تا کارگردان: هژیر داریوش دیگر بازیگران: عزت‌الله انتظامی، پروانه معصومی
۱۳۵۰ - احساس داغ دیگر بازیگران: ایرج رستمی، اسدالله یکتا
۱۳۵۰ - قصاص دیگر بازیگران: ملک مطیعی، پوری بنایی، فیروزه
۱۳۵۰ - آسمون بی ستاره دیگر بازیگران: منوچهر وثوق، جمشید مشایخی، صابر آتشین، سپهرنیا
۱۳۴۹ - پنجره دیگر بازیگران: بهروز وثوقی، توران، جهانگیر فروهر
۱۳۴۹ - جنجال عروسی دیگر بازیگران: رئوفی، مرتضی احمدی، گیتی فروهر
۱۳۴۹ - طلوع دیگر بازیگران: جمشید مشایخی، فخری خوروش
۱۳۴۸ - گناه زیبایی دیگر بازیگران: علی آزاد، اسدالله یکتا، لیلا فروهر
۱۳۴۷ - شب فرشتگان دیگر بازیگران: کتایون، گیل، نادره، صابر آتشین
۱۳۴۷ - سه دیوانه دیگر بازیگران: سپهرنیا، رئوفی، جهانگیر فروهر
۱۳۴۷ - ستاره هفت آسمان دیگر بازیگران: فروزان، همایون، منوچهر وثوق
۱۳۴۶ - دروازه تقدیر دیگر بازیگران: فروزان، همایون، لیلا فروهر، ایران قادری، ایرج رستمی
۱۳۴۶ - چهار خواهر دیگر بازیگران: شهلا، لیلا فروهر، شهین
۱۳۴۶ - گنج و رنج دیگر بازیگران: شهین، صابر آتشین
۱۳۴۶ - در جستجوی تبهکاران دیگر بازیگران: علی آزاد، محمد فرزین
۱۳۴۵ - گدایان تهران دیگر بازیگران: فردین، ایمانوردی، ظهوری، همایون، پوران، سپهرنیا
۱۳۴۵ - حسین کرد دیگر بازیگران: ناصر ملک مطیعی، منوچهر نوذری، نادره، منوچهر وثوق، صابر آتشین، ظهوری
۱۳۴۵ - فیل و فنجان دیگر بازیگران: همایون، دلیله نمازی
۱۳۴۴ - شیطون بلا دیگر بازیگران: همایون، دلیله نمازی، داریوش طلایی
۱۳۴۲ - پرتگاه مخوف دیگر بازیگران: جلال، حیدر صارمی، دلیله نمازی
۱۳۳۹ - بیم و امید دیگر بازیگران: محسن مهدوی، غلامحسین مفیدی
۱۳۳۹ - فرشته فراری دیگر بازیگران: احمد فهمی، صابر آتشین، احمد قدکچیان

گوگوگش

گوگوش و پدرش

پدر گوگوش صابرآتشین درکار نمایش بود و در آن سالها در سقاخانه ها برنامه اجرا می کرد در سالهای کودکی، گوگوش همراه پدرش به محل کار او می رفت وتا سه سالگی همکار پدرش در عملیات آکروباتیک روی صحنه بود. در سه سالگی شیرین زبانی و استعداد زیادی از خودش نشان داد که چگونه می تواند کارآوازه خوانان و رقصندگان حرفه ای را تقلید کند وکم کم در برنامه های پدرش نقش اصلی را پیدا کرد و دو برابر پدرش دستمزد می گرفت.

گوگوش در سن ۸ سالگی کارخوانندگی را در برنامه های « صبح جمعه رادیو ایران » شروع کرد پس از آن در سنین نوجوانی شروع به اجرای برنامه درکاباره های بزرگ تهران کرد. اولین کاری که به طور مستقل اجرا کرد ترانه« قصه وفا» ساخته« پرویزمقصدی » بود.

دراوخر دهه پنجاه همراه باگسترش استفاده از تلویزیون و برنامه های موسیقی و رقص ، فضای جدیدی برای هنرنمایی های گوگوش بوجودآمد و او از این طریق توانست به مشهورترین خواننده آن دوران تبدیل شود. دامنه شهرت گوگوش و محبوبیت او خیلی سریع از مرزهای ایران گذشت و درکشورهای پارسی زبان دیگر مثل افغانستان و تاجیکستان محبوبیت زیادی پیدا کرد.

برای خیلی از مردم و علاقمندان در این کشورها گوگوش یکی از برجسته ترین سمبل های هنرایرانی و هنرمندی بودکه راه را برای شناسایی دیگران بازکرد. در دوران پربار اما کوتاه فعالیت های حرفه ای گوگوش درعرصه موسیقی پاپ در ایران او با ترانه سرایان و آهنگسازان متعددی همکاری کرد که اکثرآنها شاید بهترین آثارخود را به زبان گوگوش و با کمک خلاقیت و توانایی های ویژه او توانستند به آهنگ های به یادماندنی تبدیل کنند

کنسرت‌های دبی

گوگوش تقریباً هر سال در شهر دبی، امارات کنسرت برگزار می‌کند. قیمت بلیط کنسرت‌های او از ۳۵۰ تا ۲٬۰۰۰ درهم (از ۹۵ تا ۵۴۰ هزار تومان)است که باعث شده که کنسرت‌هایش از گران‌ترین کنسرت‌های اجرا شده در دبی به حساب آید. هواداران بسیاری از ایران و کشورهای فارسی‌زبان دیگر، تنها بخاطر دیدن اجرای زندهٔ گوگوش به دبی سفر می‌کنند. تعداد تماشاچیان برخی از کنسرت‌های او در دبی، بیش ۱۲ هزار نفر بوده‌است.

زندانی شدن فائقه آتشین در لندن

دستور ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر ممنوعیت سفر شهروندان 7 کشور مسلمان به آمریکا, یکی از خوانندگان معروف ایرانی را هم به دام انداخته، ظاهرا این خواننده ایرانی هم اکنون در کشور انگلیس گیر افتاده و راهی برای بازگشت به آمریکا ندارد.

سایت اخبار ایرانیان مقیم سوئد نوشته در پی این ممنوعیت بسیاری از شهروندان ایرانی -آمریکایی از مرزها بیرون ماندند و در حال حاضر با وجود کار و زندگی و خانواده خود در آمریکا، مقدور به بازگشت به کشور دوم خود (آمریکا) نیستند.

در خبر منتشر شده آمده است که خواننده معروف ایرانی فائقه آتشین (گوگوش )که دارای کارت سبز (گرین کارت) آمریکا است برای ضبط یک آلبوم جدید از آمریکا به لندن سفر کرده بود،نیز در دام قانون ترامپ افتاده است و قادر به بازگشت به آمریکا نیست

وکیل گوگوش طی یک تماس تلفنی با او، خاطر نشان کرده که سفر دوبارهٔ این خواننده به آمریکا را اصلا در شرایط فعلی توصیه نمی کند.

گفته شده که شرایط فعلی می تواند در رفت و آمد و برگزاری کنسرت برای تمامی هنرمندان ایرانی -آمریکایی تاثیر منفی بگذارد. به طور معمول در ایام تعطیلات نوروز بسیاری از خوانندگان لس آنجلسی که عموما دارای گرین کارت هستند به کشور های حاشیه خلیج فارس و همسایگان ایران می آیند و پس از برگزاری کنسرت به آمریکا باز می گردند که با قانون جدید دیگر این برنامه ها نیز لغو خواهد شد.

قانون جدید ترامپ از چند روز پیش صدای بسیاری از ضد انقلاب را هم در آورده و مخلفین و موافقین این قانون در خارج کشور مدام یکدیگر را به باد ناسزا گرفته اند.

در این رابطه بیشتر بدانید:

امیرحسین هنرجوی آکادمی گوگوش کنار بهاره رهنما+عکس

چرا ملکه الیزابت ۲ تاریخ تولد دارد؟

بیوگرافی و تصاویر جی جی حدید مدل فلسطینی آمریکایی

بیوگرافی ابی لی میلر

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

مرضیه ملایری


بیوگرافی کامل گوگوش (فائقه آتشین)
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
1
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter