بیوگرافی استن لی - خالق کاراکترهایی همچون اسپایدرمن و آیرون من

۲,۹۶۲
۰
۰
دوشنبه, ۰۴ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۲۳
استن لی یک نویسنده کتاب های کمیک است که شخصیت های مثل اسپایدرمن، دکتر استرنج، چهارشگفت انگیز و اکس من رو خلق کرده.
بیوگرافی استن لی - خالق کاراکترهایی همچون اسپایدرمن و آیرون من

استن لی کیست؟

استن لی در 28 دسامبر سال 1922 در نیویورک به دنیا آمد. او در شرکت هایی مشغول به کار شد که در نهایت تبدیل به کمپانی بزرگ مارول شدند. با همراهی جک کربی، وی در سال 1961 کمیک های چهار شگفت انگیز را منتشر کرد. استن لی همچنین کاراکترهای دیگری مثل هالک و تور را خلق کرد. وی پس از این فعالیت های همچنان کارهای خود را در رسانه ها ادامه داد.

زندگی نامه استن لی

Stan Lee

اوایل زندگی استن لی

استن لی مارتین لیبر در سال 1922 در دامان خانواده ای رومانیایی به دنیا آمد. او در دوران نوجوانی مشکلات بسیار زیادی را در خانواده خود میدید و مسائل اقتصادی پدر و مادر او را دچار اختلاف کرده بودند.
"لیبر" که بعدا به مخفف این اسم یعنی "لی" معروف شد، به عنوان یک نویسنده در کمپانی کتاب های کمیک "تایملی" در سال 1939 مشغول بکار شد و در حدود سال 1940 به سردبیری این کمپانی رسید. استن لی همچنین در طول جنگ جهانی دوم به کشور خود خدمت کرد.

خلق کمیک های چهار شگفت انگیز

در اوایل دهه 60 میلادی، استن لی برای طراحی یک سری کتاب های کمیک جدید برای شرکت مارول (اسم جدید شرکت تایملی) فراخوانده شد که بتوانند با رقیب خود یعنی شرکت DC رقابت را حفظ کنند. (در این دوران اولین حضورهای جاستیس لیگ را در کمیک ها شاهد هستیم.) استن لی با کمک چند تن از همکاران خود و حمایت های همسرش و مخصوصا جک کربی توانست در سال 1961 برای اولین بار "چهار شگفت انگیز" را خلق کند. خیلی زود تعدادی کاراکتر جدید به جهان مارول اضافه شد که علاوه بر مواردی که پیش تر ذکر شد میتوان از دردویل نام برد.

کتاب های کمیک مارول خیلی زود توانست موفقیت های بسیار بزرگی را بدست آورد و در سال 1972 استن لی حتی به مقام های بالاتری در شرکت دست یافت. پس از این دوران استن لی به سواحل غربی سفر کرد تا بر روند تهیه فیلم های مارول نظارت داشته باشد و به مقام رئیس هیئت علمی این شرکت برگزیده شد.

استن لی به خاطر ساخت کاراکترهای معمولا کپی برداری شده و قرار دادن ویژگی های انسانی بیشتر و مشکلاتی که در جامعه واقعی دیده میشود در آن ها، شناخته شد. او همچنین علاقه زیادی دارد تا تکه کلام ها و شعارهای خود را در نوشته هایش بکار برد.

استن لی
استن لی

استن لی رهبر صنعت فیلم های تخیلی و فانتزی

استن لی در پروژه های زیادی درگیر بوده که جالب است بدانید که بصورت همزمان چندین مقام مدیریتی نیز در شرکت مارول به عهده داشته است. در این دوران وی حتی چندین بار از خود شرکت مارول به دلایل مختلف شکایت کرده است !!! استن لی تاکنون در ساخت فیلم های بزرگی همچون : اکس من، آیرون من، تور و سری اونجرز نقش داشته است.

استن لی در سال 2001 شرکت خود به نام "پو" را بنا نهاد و در سال بعدش کتاب زندگی نامه خود را منتشر کرد. کتابی که Excelsior! The Amazing Life of Stan Lee نام دارد. وی توانسته مدال افتخارات هنری را از رئیس جمهور جورج بوش دریافت کند و حتی مدتی بعد برنامه تلویزیونی خود را ساخت که در آن افراد با استعداد های عجیب و غریب توانایی های خود را به نمایش میگداشتند.
در سال 2012 استن لی یک رمان جدید به نام Romeo and Juliet: The War منتشر کرد و کانال یوتیوبی خود را نیز افتتاح کرد. وی در این سال 90 ساله شد.

چالش های سلامتی و مشکلات قضایی

استن لی تقریبا 70 سال غم از دست دادن همسرش را تحمل کرد. در سال 2017 زمانی که برای یک مشکل قلبی به بیمارستان مراجعه میکرد، همه هواداران او در بهت فرو رفته و بسیار نگران بودند. اما استن لی؛ این پادشاه دنیای کمیک بوک ها خیلی زود سلامت خود را بدست آورد و به سر کار بازگشت.

در سال 2018 زمانی که بنظر میرسید همه چیز بر وفق مراد پیش میرود، دختر استن لی و برخی از عوامل کمپانی مارول برای بحث آینده اموال این پیرمرد 95 ساله وارد دعوای حقوقی بزرگی شدند. البته به گفته خود استن لی ماجرا به خیر و خوبی تمام شده است.

استن لی
استن لی

جشنواره D23 - استن لی جایزه اسطوره های دیزنی را گرفت!امیدوارم از این مطلب راضی بوده و با استن لی ؛ این شخصیت دنیای کمیک بوک ها آشنا شده باشید. شما میتوانید نظرات و پیشنهادات خود را از طریق قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید. همراه مجله اینترنتی دلگرم باشید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter