انواع فال و طالع بینی

۳,۷۰۶
۸
۰
سه شنبه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ ۲۰:۱۲

طالع بینی یک نمودار نجومی یا جدولی است که موقعیت خورشید، ماه، سیاره ها، منظومه نجومی و زوایای حساس در زمان یک رویداد، مانند زمان تولد اشخاص را نشان می دهد. کلمه فال یا طالع بینی از واژه یونانی hora و scopos گرفته شده است که به معنای "زمان" و "ناظر" (horoskopos, pl. horoskopoi، یا نشانگر (ناظران) در ساعت) است. نام های دیگری که برای طالع بینی استفاده می شود و رایج در زبان انگلیسی است عبارت است از وضع حمل، نمودار نجومی، نمودار astro، نقشه فلکی، نقشه آسمان، نمودار ستارگان، کیهان شناسی، ستاره شناسی، نمودار رادیکال، مبنا، چرخ چارت و یا نمودار ساده می باشد. این موارد به عنوان یک روش پیشگویی برای حوادث هایی که مرتبط به یک نقطه زمانی است را نشان می دهد و این روش پایه و اساس طالع بینی و ستاره شناسی سنتی است.

فال و طالع

به طور متداول، طالع بینی به تفسیر ستارگان اشاره دارد، معمولا اساس آن یک منظومه خورشیدی است که در ستاره شناسی به نشانه خورشید معروف است؛ مبنی آن شدت قرار گیری موقعیت خورشید در زمان تولد، یا در زمان رویدادی خاص است، که در طالع بینی چینی عنوان شده است. به طور دقیق، شمار بسیاری از روزنامه ها و مجلات دارای مطالبی از این دسته هستند، که برای افزایش خوانندگان نوشته شده است، این پیش بینی ها بر اساس حرکت مستقیم خورشید یا سیمای دیگری از منظومه شمسی است، که ظاهرا اساس آن از تاثیرات آسمانی مرتبط با نحوه قرار گیری زودیاک توسط خورشید بر مبنای ماه تولد است، راس منحنی (دو روز قبل یا بعد از هرنشانه خاص، هم پوشانی) یا سرازیر شدن (تقسیم ماه به سه بازه زمانی ده روز) از ماه تولد شخص، شناسایی نشانه های خورشیدی منحصر به فرد هر شخص یا "علامت ستاره" بر مبنای زودیاک استوایی می باشد.

فال و طالع بینی به عنوان یک نقشه با سبکی خاص از آسمان است که در یک موقعیت ویژه در لحظه ای خاص در زمان به کار می رود. در اکثر برنامه های کاربردی از دیدگاه زمینی (طالع بینی خورشیدی یک استثنا) است. موقعیت سیارات فعلی (از جمله خورشید و ماه) همراه با عوامل کاملا محاسبه شده مانند گره های قمری، منحنی های برجی شامل آسمان و ستارگان، نشانه های زودیاک، ستاره های ثابت و مقدار بسیاری دیگر در نمودار قرار دارند. روابط زاویه میان سیارات و نقاط دیگر، که منظومه نام دارد معمولا تعیین می شود. تاکید و تفسیر این عوامل با سنت متنفاوت است.

حال شمارا با برخی از انواع فال و طالع بینی پرطرفدار آشنا می کنیم:

فال روزانه

یکی از پرطرفدارترین نوع فال، فال روزانه می باشد. در این نوع فال، برای هر یک از ماه های سال، یک فال یا طالع گرفته و نوشته می شود. در حقیقت، این فال فقط برای آن روز بوده و برعکس بقیه های فال ها، ثابت نبوده و روزانه تغییر می کند. شما می توانید روزانه با مراجعه به وبسایت تاروت رنگی، فال روزانه و فال حافظ روزانه خود را مطالعه کنید.

فال حافظ

گرفتن فال حافظ در بین ایرانیان یک رسم عمومی و دیرینه است. دیوان شعر خواجه شمس الدین حافظ شیرازی از پر طرفدارترین کتبی است که در خانه هر ایرانی وجود دارد. ایرانیان برای تفنن و شاید برای تصمیم گیری با زدن فال به این دیوان فرصتی برای خواندن شعر و تفسیر آن به خیر و صلاح یا به شر و ناصواب پیدا می‌کنند.

ایرانیان به هنگام زدن فال، کتاب را در دست می‌گیرند و به بیان این جملات یا جملاتی از این دست می‌پردازند:

ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، ما طالب یک فالیم، بر ما بنما رازی

عده‌ای هم می‌گویند:

حافظ ای حافظ شیرازی، بر من نظر اندازی، من طالب یک رازم، تو کاشف هر فالی، قسم به شاخه نباتت قسم می‌دهم به قرآنی که در سینه داری، این فال مرا بگشای.

برخی دیگر می‌گویند: ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، به حق شاخ نباتت، به حق جام شرابت، منظور خودت را از مراد ما بیان کن.

بعد انگشت خود را لای دیوان می‌گذارند و باز می‌کنند. غزلی را که در صفحه سمت راست قرار دارد می‌خوانند و تفسیر می‌کنند. اگر مضمون غزل مثبت باشد فال را خوب و گرنه آن را بد می‌دانند. از آن جا که عمده غزلیات حافظ دارای مضامینی عرفانی، عشقی، امیدوارکننده و مهربانی آفرین است زدن فال در مراسم خواستگاری، ازدواج، نوروز، تولد فرزندان و مانند آن بیشتر مرسوم است. متقاضیان فال حافظ بیشتر دختران و پسران جوانی هستند که در طلب عشق و در جستجوی یافتن دلیلی برای ادامه عشق خود هستند. برخی فال‌ها نیز مانند فال انبیاء الهی وجود دارند و به اعتقاد برخی افراد واقعی و قابل اعتمادتر هستند.

علاوه بر فال حافظ، فال تاروت و فال قهوه نیز در بین ایرانیان طرفداران بسیاری دارد. برای فال قهوه معمولاً از قهوه ترک استفاده می‌کنند.

طالع بینی چینی

در طالع بینی چینی، طالع بینی بر اساس نمادگرایی های زودیاک چینی است، سیستمی که در آن عناصر و حیوانات بر اساس یک چرخه ی جنسیتی با هر سال مرتبط هستند. طالع بینی های چینی اغلب در بخش
های فال و طالع بینی در روزنامه ها و مجله در کنار طالع بینی غربی ظاهر می شوند. طالع بینی چینی و طالع بینی هندی جزو پرطرفدارترین طالع بینی های موجود می باشد که روزانه توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می کند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(8 امتیاز , میانگین: 3.1 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter