دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
ساز دف را شناخته و صفر تا 100 آن را بدانید
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
دف به یکی از سازهای کوبه‌ای گفته می‌شود که در فرهنگ و موسیقی ایرانی به کار می‌رود.

ساز دف دارای حلقه‌های چوبی بوده و به شکل دایره‌ای طراحی شده که پوست نازکی بر روی آن کشیده شده است و می‌توان با کمک انگشتان ان را به زیبایی نواخت. دف که یکی از سازهای اصیل ایرانی است شبیه به ساز دایره بوده با این تفاوت که کمی بزرگتر است و هنگام نواختن صدای بم‌تری تولید می‌شود. قیمت دف بسته به سازنده و نوع پوست بکاربرده شد متفاوت است. برای مشاهده انواع دف می‌توانید به وبسایت DelshadMusic مراجعه نمایید.

در زمان‌های قدیم برای اینکه این ساز طنین بیشتری داشته باشد بر روی کلاف اصلی آن پوست آهو کشیده می‌شد. این ساز هزاران سال پیش طراحی شده و در مجالس شادی از آن استفاده می‌شده است. در صورتی که علاقه‌مند به خرید دف هستید و می‌خواهید با آخرین قیمت دف آشنا شوید، باید در وهله اول با اجزای مهم این ساز آشنا شده تا بتوانید متوجه علت تفاوت قیمت در زمان خرید ساز دف در انواع مختلف باشید، برای آگاهی از این امر پیشنهاد می‌کنم که خواندن این مطلب را از دست ندهید.

آشنایی با اجزای اصلی ساز دف

پیش از پرداختن به موضوع خرید ساز دف بهتر است به طور کلی با ساختمان این ساز و اجزای تشکیل دهنده آن آشنا شوید تا یک اطلاعات کلی از این ساز ایرانی داشته باشید.

به طور کلی ساختمان و اجزای تشکیل دهنده ساز دف مرکب از اجزای زیر است:

کلاف اصلی

قیمت دف حبیبی در سایت دلشاد موزیک

کلاف اصلی در واقع بدنه استوانه‌ای شکل بوده که به صورت کوتاه طراحی شده به گونه‌ای که به راحتی درون دست جا می‌شود. کلاف اصلی عمدتا از جنس چوب است. در یک طرف این استوانه پوست حیوانات و یا پلاستیک کشیده می‌شود و در این صورت ابتدا و انتهای قاب را به صورت زاویه دار برش می‌دهند که اصطلاحا به این نوع برش، برش ایرانی گفته می‌شود. سپس پوست یا پلاستیک را با کمک سریش بر روی لبه استوانه می‌چسبانند و با کمک گل میخ آن را محکم می‌کنند.

پوست

به سطحی که بر روی استوانه کشیده می‌شود پوست می‌گویند، حال این پوست می‌تواند از نوع طبیعی باشد و یا از نوع مصنوعی. در نوع طبیعی پوست‌ها از پوست حیواناتی همچون گوسفند، بز، میش و آهو تهیه می‌شوند و پوستی که کهنه‌تر باشد در تولید ساز دف مناسب‌تر خواهد بود. پوست مصنوعی نیز دارای جنسی است که نسبت به پوست طبیعی خواص بیشتری دارد و پس از گذشت مدت زمانی دچار بوی نامطبوع، ایجاد آلرژی، عدم افت کیفیت ساز و غیره نمی‌شود و از کشش و ضخامت مناسبی برخوردار است.

حلقه

بخش بعدی که در این ساز بسیار مهم است وجود حلقه‌های درون این ساز است. در جداره‌های داخل کمانه میخ‌هایی تعبیه شده که به مانند قلاب هستند و می‌توان بر روی آن از حلقه‌های فلزی به صورت چند عددی همچون 3 یا 4 عددی استفاده کرد. اصولا فاصله این حلقه‌ها با پوست 3 سانتی متر بوده و 1 سانتی متر هم از حلقه کناری فاصله دارند. البته به حلقه‌های موجود در این ساز جلاجل هم گفته می‌شود.

گل میخ

یکی دیگر از‌بخش های مهم ساز دف، گل میخ‌ها هستند. از گل میخ‌ها به جهت نگه داشتن پوست بر روی کمانه در قسمت پشت و کناره کمانه استفاد می‌شود. این گل میخ‌ها دارای سری تخت به مانند پونز بوده که می‌تواند پوست را به خوبی بر روی کمانه نگه دارد.

آشنایی با انواع دف

بررسی قیمت دف متاع پور دلشاد موزیک

پیش از خرید دف و آموزش‌های لازم در خصوص این ساز باید با انواع آن شده و توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهیم. در حالت کلی ساز دف براساس شکل ظاهری به موارد زیر تقسیم می‌شوند:

دف مستعطیل دایره زنگی دف دو رویه دف مربع دف مستدیر با حلقه دف مستدیر با زنگوله و غیره

همان‌طور که ملاحظه فرمودید دف ‌ها متناسب با موضوعات مختلف دارای ابعاد، اندازه، قیمت و ویژگی‌های مختلفی هستند و متناسب برای استفاده افراد مبتدی تا حرفه‌ای طراحی شده‌اند. انواع دف دارای تفاوت قیمت هستند که در ‌بخش بعد بیش‌تر در خصوص قیمت دف صحبت می‌کنیم تا هنگام خرید ساز دف مشکلی با این موضوع نداشته باشید.

آشنایی با قیمت دف و عوامل موثر در قیمت آن

به طور حتم هنگام خرید دف با تفاوت قیمت‌هایی مواجه خواهید شد، اما می‌دانید دلیل آن چیست؟ قیمت دف بین افراد مبتدی و حرفه‌ای دارای تفاوت بوده و کسی که ساز دف را به جهت گذراندن دوره‌ای خریداری می‌کند و نمی‌خواهد به طور حرفه‌ای این رشته را ادامه دهد هزینه زیادی برای این ساز نخواهد کرد. در مقابل افراد متوسط و حرفه‌ای که خرید ساز دف را به جهت شغل و حرفه کاری که دارند انجام می‌دهند حاضر هستند قیمت بالاتری را برای خرید محصولی با کیفیت‌تر صرف کنند.

زمانی که یک فرد مبتدی به تازگی می‌خواهد این ساز را آموزش ببیند می‌تواند خرید دف را مناسب با کار خود انجام دهد. این ساز در ساده‌ترین و ارزان‌ترین قیمت دارای 75 هزار تومان بوده و در گران‌ترین حالت می‌تواند تا 900 هزار تومان هزینه داشته باشد، بدین صورت می‌توان گفت قیمت دف متناسب با عوامل مختلف متفاوت با دیگری است. البته قیمت دف برای افرادی که به صورت متوسط تا حرفه‌ای در این حوزه فعالیت دارند به 2 میلیون تومان هم می‌رسد.

دلیل تفاوت قیمت بین این محصولات به پوست و کلاف اصلی این محصولات بر می‌گردد و این قیمت از سمت خود سازنده ساز تعیین می‌گردد. دفی که دارای پوست طبیعی باشد به طبع به دلیل فعالیت‌های بیشتری که بر روی پوست و مسطح‌سازی آن انجام می‌شود از قیمت بالاتری نسبت به پوست مصنوعی برخوردار است.

در کنار این امر موارد دیگری که می‌‌تواند در قیمت دف تاثیرگذار باشد می‌توان به کیفیت کمانه و متقارن‌سازی آن به دلیل کیفیت صدایی که توسط دف ایجاد می‌شود اشاره کرد که تاثیر بالایی در قیمت دف می‌گذارد.

جهت خرید دف کدام نوع آن را باید انتخاب کرد؟

قیمت دف ماهور دلشاد موزیک

پیش‌تر در خصوص مبتدی و حرفه‌ای بودن افراد توضیحات لازم ارائه شد حال در خصوص خرید ساز دف متناسب با نیاز افراد توضیحاتی را خدمت شما ارائه می‌دهیم تا بتوانید تشخیص دهید که کدام اندازه و نوع دف برای شما مناسب‌تر است.

همان‌طور که حتما می‌دانید و در اجراهای موسیقی دیده‌اید، دف‌ها دارای اندازه و ابعاد مختلفی نسبت به یکدیگر هستند و تقریبا می‌توان گفت این اندازه‌ها برای سنین کودک، جوان و بزرگسال طراحی شده است، پس در این‌بخش باید متناسب با سن خود یکی از اندازه‌ها را هنگام خرید ساز دف انتخاب کنید.

مورد بعدی که باید در خرید دف به آن توجه داشته باشید اندازه قاب چوبی دف است به گونه‌ای که زمان دف زدن، دف نباید بین دستان شما لق زده و یا به گونه‌ای بزرگ باشد که در دستان شما جا نشود، پس در هنگام خرید ساز دف به اندازه قاب چوبی دف نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

مورد بعدی که بسیار مهم است و در صورت توجه نکردن به آن ممکن است منجر به آسیب در فعالیت‌های دست و مچ دست شما شود، وزن دف است. اگر دف انتخابی دارای وزن سنگینی باشد ممکن است در حین نواختن دست شما خسته شود و نتواند فعالیت مناسب را داشته باشد. برای افراد مبتدی که توان جسمی بالایی ندارند خرید دف با وزن سبک و اندازه طوق باریک مناسب بوده، البته در صورتی که فرد دارای قدرت جسمانی بالایی است می‌تواند از دف سنگین‌تر استفاده کند. زمانی که سطح متوسط و پیشرفته را در پیش گرفتید می‌توانید از دف‌های سبک و متوسط استفاده کرده و ریتم‌های سبک و سخت را به سادگی با کمک آن دف‌ها بنوازید.

خرید انواع دف از دلشاد موزیک

خرید ساز آن هم دف نیاز به بررسی‌های مختلف دارد. حتی خرید لوازم جانبی دف بدون تخصص امکان‌پذیر نخواهد بود. اما استفاده از یک سایت که از متخصصان حرفه‌ای در این زمینه بهره می‌برد، می‌تواند کمک کننده باشد.

در واقع اگر نیاز به دف دارید، کافی است که به سایت دلشاد موزیکDelshadMusic.com مراجعه کنید. سایت دلشاد موزیک مانند سایت دیجی کالا یک فروشگاه اینترنتی است که بصورت تخصص در زمینه فروش ساز و لوازم جانبی ساز فعالیت میکند.

شما به راحتی می‌توانید به استعلام قیمت دف متبسم، سما، کردستان، ماهور، طلقی و هر نوع ساز دف دیگر بپردازید و در صورتی که نظرتان جلب شده باشد، می‌توانید اقدام به خرید کنید. بنابراین برای هر گونه ارتباط با پشتبان‌های دلشاد موزیک می‌توانید از راه‌های قرار داده شده استفاده کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits