دلگرم
امروز: جمعه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برابر با ۰۷ ذو القعدة ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ ژوئن ۲۰۲۱ میلادی
آیا خرید و فروش وام ازدواج قانونی است؟
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
بودجه وام ازدواج از طریق افرادی که در بانک‌ها سپرده‌های قرض الحسنه دارند، تامین می‌‌شود. همچنین دولت با اختصاص منابع دولتی، قصد یاری رساندن به شکل گیری کانون گرم خانواده را دارد.

خرید و فروش وام ازدواج جرم است؟

یکی از موضوعات مهم در حوزه روابط مالی دو جانبه اشخاص، بحث خرید و فروش وام ازدواج ، مسکن و غیره می‌باشد. این روزها این مساله به نسبت فراگیر شده است.

امروزه شاهد خرید و فروش وام‌های کلان بانکی نیز هستیم. در این نوشتار از مجله دلگرم با ما همراه باشید.

خرید و فروش وام از منظر حقوقی

در حیطه این موضوع، به توضیح ماده ۱۸۳ قانون مدنی می‌پردازیم:

«عقد عبارت است از اینکه دو یا چند نفر در مقابل دو یا چند نفر دیگر تعهد بر امری نمایند و مورد قبول آنها باشد.»خرید و فروش وام بعنوان یک نوع عقد محسوب می‌شود و بایستی همچون کلیه عقود، دارای چهارچوب قانونی مشخصی باشد و موازین شرعی و حقوقی در آن رعایت شود.

اساسا خرید و فروش وام در خصوص وام‌های غیر قابل انتقال بانکی صورت می‌پذیرد. در مورد خرید و فروش وام‌های بانکی که قابلیت انتقال به غیر را دارا می‌باشند، متداول نیست.در خصوص وام‌های قابل انتقال، اشخاص بدون هیچ محدودیتی و به راحتی از بستر بانکی می‌توانند اقدام به معاوضه و انتقال وام به غیر نمایند.

نکته مهمی در این زمینه وجود دارد. برای مثال، هنگام فروش وام غیر قابل انتقال، از لحاظ پرداخت اقساط باید اطمینان کامل داشته باشید. زیرا در صورت هرگونه عدم پرداخت از سوی شخص خریدار وام، شما مسئول و پاسخگو هستید.

در عقد مربوط به خرید و فروش وام، دو رکن اصلی عقد که خریدار و فروشنده می‌باشند، حضور دارند. طرفین می‌توانند با رعایت موازین قانونی نسبت به خرید و فروش وام اقدام نمایند.

بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی «قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد، نافذ است.»

با توجه به تعاریف قانونی و دیدگاه‌های حقوقی، خرید و فروش وام جرم محسوب نمی‌گردد. برای اقدام به این کار قطعا باید تمامی جوانب در نظر گرفته شود و هیچ‌گونه ضرر و آسیبی به طرفین وارد نشود.

الف - شرایط عمومی متقاضیان تسهیلات ازدواج

1- دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران .

2- به هر یک از زوجـــین مــبلغ 700 میلیون ریال تسهیلات ازدواج تعلق می‌گیرد.

تبصره 1 : به استناد مفاد جزء (1) بند (الف) تبصره 16 قانون بودجه سال 1400 کل کشور، به هر یک از زوجین مبلغ 700 میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می گیرد .

تبصره 2 : به استناد مفاد جزء (2) بند (الف) تبصره 16 قانون بودجه سال 1400 کل کشور، به متقاضیانی که سن ازدواج آنها در زوج ها زیر 25 سال و در زوجه ها زیر 23 سال می باشد، مبلغ 1 میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می گیرد .

تبصره 3 : کلیه شهروندان ایرانی خارج از کشور که گواهی ازدواج آنـها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده ، قادر به ثبت نام بوده و گواهی ازدواج آنها که ممهور به مهر کنسولگری ایران در کشور مذکور می‌باشد به عنوان سند ازدواج تلقی می‌گردد .

تبصره 4 : اقرارنامه ازدواج یا هر مدرک مشابه که در سایر ادیان رسمی توسط مراکز اقلیت‌های دینی در داخل کشور مورد تایید قرار گیرد معادل عقدنامه تلقی گردیده و این متقاضیان نیز قادر به ثبت نام خواهند بود .

3- دارا بودن کارت ملی ( موقت یا دایم ) و کد پستی محل سکونت متقاضی .

4- با توجه به امکان اعطای تسهیلات ازدواج به هر ایرانی، چنانچه متقاضی وام ازدواج قبلا از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشد، (علیرغم ازدواج دوم یا بیشتر) می تواند از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند گردد . (توجه : به هر یک از متقاضیان صرفا یک مرتبه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تعلق می گیرد)

5- به استناد مفاد بند (الف) تبصره 16 قانون بودجه سال 1400 کل کشور، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از 01‏/01‏/1397 می‌باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، پرداخت می‌گردد.

6- چنانچه متقاضیان قبل از سال 1397 ازدواج نموده و در صف سامانه ازدواج در انتظار اخذ وام باشند، صرفاً مشمول سقف فردی 500 میلیون ریال خواهند شد.

وام ازدواج

شرایط و مراحل قانونی برای دریافت وام ازدواج

ب - مدارک مورد نیاز برای پرداخت وام ازدواج

1- اصل و کپی سند ازدواج .

2- اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه‌های زوجین .

3- اصل و کپی شناسنامه‌های ضامنین .

4- اصل و کپی کارت ملی ( موقت یا دایم ) زوجین .

5- اصل و کپی کارت ملی ( موقت یا دایم ) ضامن .

6- کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین .

7- کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت نام .

پ- شرایط ضامنین برای پرداخت وام ازدواج در قانون جدید

9- تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها، مبلغ هفتصد میلیون (700.000.000) ریال با دوره بازپرداخت ده ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است.

10- بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرند.‏

ج- روش ثبت نام وام ازدواج

کلیه متقاضیان وام ازدواج که واجد شرایط فوق می‌باشند ، ابتدا باید از طریق همین سایت ثبت نـام کرده و فرم مربوطه را تکمیل نمایند که در صورت موفقیت آمیِز بودن مراحل ثبت نام ، یک کد رهگیری ده رقمی که کاملا محرمانه بوده و مربوط به متقاضی می‌باشد ، به شخص ثبت نام کننده داده می‌شود.

متقاضیان موظف هستند جهت اطلاع از وضعیت ثبت نام خود و هـمچنین نام شعبه مربوطه جهت مراجعه برای اخذ وام ازدواج، به همین سایت مراجعه کرده و در صورتیکه شعبه عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف مدت زمانی که از طرف سایت اعلام می‌گردد ، به شعبه مربوطه مراجعه کرده و نسبت به اتمام مراحل اخذ وام اقدام نمایند . بدیـهی است در صورت عدم مــــراجعه متقاضیان در زمـان تعیین شده ، ثبت نـام آنهاکان لم یکن تلقی می‌گردد .

د- مدت بازپرداخت تسهیلات و کارمزد

1. مدت بازپرداخت تسهیلات 120ماهه با اقساط مساوی بوده و سررسید اولین قسط ، یک ماه پس از پرداخت تسهیلات مزبور می‌باشد .

2. نرخ کارمزد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 4 (چهار) درصد تعیین می‌گردد .

3. دستور العمل اجرایی پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ایثارگران

ماده 1- تسهیلات موضوع این دستور العمل از محل منابع قرض الحسنه بانکهای عامل و به میزان دو برابر تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای افراد عادی پرداخت می شود.

تبصره 1 : به استناد مفاد جزء (1) بند (الف) تبصره 16 قانون بودجه سال 1400 کل کشور، به هر یک از زوجین که مشمول ماده (50) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران باشند، مبلغ 1400 میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می گیرد .

تبصره 2 : به استناد مفاد جزء (2) بند (الف) تبصره 16 قانون بودجه سال 1400 کل کشور، به متقاضیانی که سن ازدواج آنها در زوج ها زیر 25 سال و در زوجه ها زیر 23 سال می باشد و مشمول ماده (50) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران باشند، مبلغ 2 میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می گیرد .

ماده 2- متقاضی ایثارگری می تواند در سامانه ازدواج ثبت نام نماید که همانند سایر متقاضیان ازدواج، قبلا از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشد.

ماده 3- با توجه به ماده (50) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، افراد ایثارگر مشمول، صرفا شامل خود جانبازان، آزادگان و فرزندان آنان و فرزندان شاهد می باشند.

ماده 4- مدت بازپرداخت تسهیلات موصوف، همانند سایر متقاضیان حداکثر 10 سال (120 ماه) می باشد.

ماده 5- پرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل از زمان ابلاغ مصوبه قابل اجرا می باشد.

ماده 6- رعایت سایر شرایط و ضوابط اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای این تسهیلات الزامی می باشد.

ماده 7- درراستای اجرای ماده 50 قانون خدمات رسانی به ایثارگران، و اعطای وام ازدواج به خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران براساس بندهای (ز)، (ح) و (ط) ماده 1 دستور العمل قانون خدمات رسانی به ایثارگران ، درصورتی که استعلام وضعیت مشمولین مذکور در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جهت بهره مندی آنان از تسهیلات موصوف از طریق وب سرویس میان این بانک و بنیاد شهید (برای ازدواج دوم و در صورتیکه متقاضی در ازدواج قبلی از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره مند نگردیده باشد) مثبت درج گردد، مورد اقدام قرار می گیرد:

ز ) خانواده شاهد: خانواده‌های معظمی که در راه اعتلای اهداف عالیه انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب یکی از اعضای خانواده‌شان (پدر، مادر، همسر، فرزند) شهید یا مفقودالاثر یا اسیر شده باشد.

ح ) خانواده ایثارگران: خانواده‌های جانبازان و آزادگان که شامل همسر، فرزند و والدین آنها می‌شود.

ط ) در صورت فوت جانبازان و آزادگان مشمول این قانون، خدمات و امتیازات مربوط، به خانواده تحت تکفل آنان تعلق می‌گیرد.

همچنین بخوانید :

وام ازدواج بدون ضامن می‌شود

وام ازدواج 100 میلیونی کی پرداخت میشود ؟

شرایط دریافت وام ازدواج 200 میلیونی اعلام شد

تاریخ دقیق پرداخت وام ازدواج 60 میلیونی به زوجیناین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits