دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۶ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
ضد عفونی کردن خرما به خاطر کرونا

چگونه در ماه رمضان خرما را ضدعفونی کنیم ؟

ضد عفونی کردن خرما به خاطر کرونا
4
زمان مطالعه: 5 دقیقه
رمضان امسال را با ویروس کرونا شروع کره ایم . از این رو نباید مصرف مواد مغذی که باعث تقویت بدن روزه داران میشود بخاطر این ویروس نادیده گرفته شود یکی از این مواد غذایی خرماست. در ادامه نحوه شستن و ضدعفونی کردن خرما را شرح میدهیم .

ضدعفونی کردن خرما در ایام رمضان

یکی از متداول‌ترین سوالات که به‌خصوص در ماه روزه‌داری بیشتر پرسیده می‌شود این است که خرما را که پای ثابت سفره افطار است چگونه شست‌وشو دهند تا سبب نابودی این ویروس شود.

از نظر بهداشتی شستن خرما مثل هر میوه دیگری قبل از مصرف ضروری است زیرا احتمال دارد این میوه در نخلستان‌ها زمانی که روی درخت است به‌واسطه گرد‌و‌غبار، فضولات پرندگان و حشرات موذی یا در زمان چیدن و درجه‌بندی شدن توسط کارگران به برخی میکروارگانیسم‌ها آلوده شده باشد.

بنابراین خرماهایی که به روش سنتی بسته‌بندی یا به صورت فله‌ای عرضه می‌شود به شست‌وشو نیاز دارد.

با‌توجه به شیوع ویروس کرونا و توصیه‌های بهداشتی بهتر است پس از خرید خرما آن را به ظروف دردار منتقل و در یخچال نگهداری کنید و هنگام مصرف، خرما را به‌خوبی با آب شست‌وشو داده و پوستش را جدا کنید.

از شست‌وشوی خرما با مواد ضدعفونی‌کننده الکلی یا حاوی کلر یا شوینده‌های رایج اجتناب کنید.

زیرا این میوه نه‌تنها بوی این ترکیبات را به خود جذب می‌کند بلکه احتمال نفوذ مواد ضدعفونی‌کننده به بافت این محصول بسیار زیاد است.

اغلب خرماهای خشک به‌راحتی قابل شست‌وشو هستند اما رطب که رطوبت بیشتری دارد و شست‌وشوی آن کمی مشکل است را می‌توانید در حدی که محصول دچار سوختگی نشود داخل فر حرارت دهید.

البته خرمای خشک را هم می‌توانید کمی مرطوب کرده و داخل فر حرارت دهید.

ضد عفونی کردن خرما به خاطر کرونا

ضد عفونی کردن خرما به خاطر کرونا

شستن و ضدعفونی کردن خرما ضروری است، زیرا این میوه به دلایل مختلف مانندگرد‌و‌غبار، فضولات پرندگان و حشرات موذی یا در زمان چیدن و درجه‌بندی شدن توسط کارگران احتمال دارد به ویروس و باکتری مبتلا شود.

تا جایی که ممکن است باید خرما را به شکل فله‌ای و سنتی خرید نکنید.

اما اگر خرما را تهیه و دیدید که فله‌ای عرضه شده بهترین کار این است که :

خرما را درون ظرفی ریخته و پس از شست و شو با آب به مدت ۱۴ روز در جایی قرار دهید که اگر ویروس کرونا در آن وجود داشت از بین رفته و سپس مصرف کنید.

به هیچ عنوان خرما را با مواد الکلی و ضد عفونی کننده شست و شو ندهید، زیرا این مواد وارد خرما شده و باعث مشکلات بسیاری در هنگام خوردن می‌شود.

همچنین می‌توانید خرمای خشک را درون فر و یا ماکروفر قرار داده و آن را گرم کنید البته به شرط آنکه خرما نسوزد و با این روش کرونا موجود در خرما از بین می‌رد.

اما خوب است بدانید خرما‌هایی که در کارخانه درون بسته‌بندی‌های مقاوم و غیرقابل نفوذ نایلونی وکیوم یا بسته‌بندی شده‌اند مراحل شست‌وشو و ضدعفونی را طی کرده و فقط پس از خرید ظرف خرما را شست و شو داده و ضد عفونی کنید تا از کرونا مصون بمانید.

کارخانجات یا کارگاه‌های دارای مجوز بهداشت زیرنظر مسؤول فنی قبل از بسته‌بندی، خرما را شست‌وشوی اولیه داده و پس از آن میوه را ضدعفونی کرده و برای افزایش ماندگاری سرما یا گرمای ضعیف یا پرتو و اشعه به خرما می‌دهند تا آنزیم‌های آن غیرفعال و از فعالیت میکروب‌ها کاسته شود.

این شیوه برای حذف ویروس کرونا از خرما کارآمد خواهد بود و دیگر نیازی به شست‌وشوی بیش از حد یا پوست‌گیری و حرارت‌دهی وجود ندارد.

نحوه ضد عفونی کردن خرما به خاطر کرونا

ضدعفونی کردن خرماهای کارخانه

لازم است بدانید خرماهایی که در کارخانه درون بسته‌بندی‌های مقاوم و غیرقابل نفوذ نایلونی وکیوم یا بسته‌بندی شده‌اند مراحل شست‌وشو و ضدعفونی را به صورت بهداشتی طی کرده‌اند.

به این صورت که در کارخانجات یا کارگاه‌های دارای مجوز بهداشت زیرنظر مسؤول فنی قبل از بسته‌بندی، خرما را شست‌وشوی اولیه داده و پس از آن میوه را ضدعفونی کرده و برای افزایش ماندگاری سرما یا گرمای ضعیف یا پرتو و اشعه به خرما می‌دهند تا آنزیم‌های آن غیرفعال و از فعالیت میکروب‌ها کاسته شود.

بیشتر بخوانید :

همه چیز درمورد خرما و میزان کالری موجود در آن

خواص هسته خرما : آشنایی با خواص اعجاب انگیز هسته خرما در طب سنتیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  
  • منبع
  • sabaso.ir
  • www.yjc.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید