مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۱ مارس ۲۰۲۳ میلادی
قابلمه مناسب برای پختن غذا
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
قابلمه مناسب برای پختن غذا-ظروف آلومينيومي-قابلمه- تهیه غذا- دستور غذا- میز غذا- در چه قابلمه هایی غذا- ظروف نشکن شيشه‌اي (پيرکس)- ظروف سراميک- ظروف سفالي- قابلمه‌هاي نچسب (تفلون)- قابلمه‌هاي آهني- ظروف چدني- ظروف مسي- قابلمه‌هاي استيل- ظروف...

قابلمه مناسب برای پختن غذا ، را برای شما عزیزان و کاربران محترم مجله دلگرم قرار داده ایم , با مجله دلگرم همراه باشید.

قابلمه مناسب برای پختن غذا

قابلمه مناسب برای پختن غذا


تغذيه سالم تنها به کيفيت غذاها و نحوه صرف آن محدود نمي‌شود، بلکه مطمئناً به چگونگي طبخ نيز بستگي دارد. در واقع وسايل و لوازم آشپزخانه هم، به‌ويژه قابلمه‌ها و ظروفي که غذا در آن پخته مي‌شود، از اهميت زيادي برخوردار هستند.

ظروف آلومينيومي:

داراي اين اشکال هستند که از خود ذرات فلز آزاد مي‌کنند. به‌خصوص در مجاورت با غذاهاي اسيدي (ترش مزه) به همين دليل براي پخت خوراکي‌هائي مانند گوجه‌فرنگي مناسب نبوده و هرگز نبايد براي نگهداري غذاها از آن‌ها استفاده شود.

قابلمه‌هاي استيل:

احتمال چسبيدن غذا در اين ظروف زياد است، به‌خصوص اگر ته آن‌ها نازک باشد. اما براي جوش آوردن آب ايده‌آل و از خود فلز پس نمي‌دهد.

ظروف مسي:

خاصيت انتقال گرما در آن‌ها عالي بوده و براي تهيه انواع مربا و سس بسيار مناسب هستند ولي از آنجائي که مس فلزي سمي است، جداره داخلي اين ظروف بايستي حتماً قلع اندود شده باشد.

ظروف چدني:

زياده از حد داغ نمي‌شوند و حرارت را به‌خوبي نگه مي‌دارند، براي پخت و پزهاي طولاني مناسب هستند.

قابلمه‌هاي آهني:

در قديم‌الايام از تابه‌هاي آهني براي سرخ کردن خوراکي‌ها استفاده مي‌کردند و به‌خاطر پيشگيري از زنگ‌زدگي آن‌ها را نمي‌شستند. امروزه مي‌توان گفت که بايستي از نوع لعابي آن‌ها اجتناب نمود چون ذرات لعاب مي‌تواند جدا شده و محتويات قابلمه را آلوده کنند. استفاده از ساير انواع آن مانعي ندارد.

قابلمه‌هاي نچسب (تفلون):

علاوه بر اينکه غذا به اين ظروف نمي‌چسبد، داراي اين مزيت نيز هستند که طبخ خوراکي‌ها را بدون افزودن چربي (روغن - کره) ممکن مي‌سازند. اشکال عمده آن‌ها اين است که در حرارت‌هاي بالا پوشش نچسب داخلي مي‌تواند مولکول‌هاي زيان‌آوري را آزاد کند (با ايجاد خراشيدگي در اين پوشش نيز احتمال آن زياد است) به همين جهت تابه‌هاي سبک وزن آلومينيومي که با يک لايه نازک تفلون پوشيده شده‌اند، مردود شناخته مي‌شوند. بالعکس آن‌هائي که ته ضخيم دارند از ارجحيت برخوردار هستند. طبعاً براي پرهيز از ايجاد خراش در لايه داخلي بايد از کفگيرهاي چوبي استفاده کرد.

ظروف سفالي:

تقريباً کنار گذاشته شده‌اند، اما از آنجا که سفال به کندي گرم شده و حرارت را به‌طور يکنواخت به غذا مي‌رساند، مطمئناً اين ظروف بايستي مورد ارزشيابي مجدد قرار گيرند. ظروف سفالي براي خوراکي‌هائي مثل حبوبات و انواع آش که نيازمند طبخ طولاني مي‌باشند، ايده‌آل هستند. نبايد مستقيم روي آتش قرار گيرند و به همين دليل بايستي از شعله پخش‌کن کمک گرفت.

ظروف سراميک:

از لحاظ قابليت هدايت گرما، مشابه ظروف سفالي هستند. با اين تفاوت که مقاوم‌تر هستند و براي قرار گرفتن در فر مناسب هستند. البته بايد توجه داشت که انتقال از يخچال به فر گرم يا برعکس، مي‌تواند باعث شکستن آن‌ها شود.

ظروف نشکن شيشه‌اي (پيرکس):

از لحاظ حرارتي، ممکن است تغييرات ناگهاني دما (همان طور که در مورد سراميک گفته شد) سبب شکستن آن‌ها شود اما از حيث طبخ، براي قرار دادن در فر ايده‌آل هستند. بهتر است از قرار دادن آن‌ها بر روي شعله مستقيم خودداري شود.

چند نکته مهم در مورد مصرف ظروف آلومينيومي:

?. تا حد امکان از سائيدن اين ظروف خودداري کنيد زيرا به سرعت سوراخ مي‌شوند.


?. مواد قليائي به سرعت روي ظروف آلومينيومي اثر کرده و آن را سوراخ مي‌کند.


?. قابلمه‌هاي آلومينيومي در مقابل نمک طعام نيز مقاومت ندارند. در آن‌ها برنج خيس نکنيد و با آب نمک نگه نداريد.


?. جوشاندن آب نيز سبب تيرگي رنگ اين ظروف مي‌شوند. براي برطرف کردن اين حالت در هنگام پخت اضافه کردن چند قطره آب ليمو يا سرکه از سياه شدن ظرف جلوگيري مي‌کند. بعد از خارج کردن موادغذائي، اگر مقداري پودر لباسشوئي را با آب در آن بجوشانيد دوباره رنگ ظرف روشن مي‌شود.

مصرف غذا در ظروف تفلون باعث كوتاهي قد و كم‌خوني مي‌شود

در ساخت ظروف تفلون از كادميوم استفاده مي‌شود كه مصرف غذا در اين ظروف احتمال سرطان، كوتاهي قد، ضايعات پوستي و كم‌خوني را افزايش مي‌دهد.

ظروف تفلون از ماده‌اي به نام پلي‌تترافلوئوراتيلن(PTFE) ساخته شده است كه اين ماده در واقع نوعي پوشش نچسب و عايق الكتريسيته است.


ظروف تفلون هم مقاومت حرارتي بالايي دارد و هم مقاومت شيميايي خوبي در مقابل اسيدها و بازها دارد. تفلون‌ در مقايسه با پوشش‌هاي نچسب ديگر، از بالاترين ضريب نچسبي برخوردار است.


در تهيه ظروف تفلون از كادميوم استفاده مي‌شود كه از فلزات سنگين است و در ظروفي كه استاندارد نباشند، ميزان اين فلز بيشتر است.


مصرف غذا در ظروف تفلون مخصوصاً ظروفي كه مجدداً تفلون كاري شده باشد، باعث مي‌شود كه كادميوم به مرور وارد غذا ‌شود و احتمال سرطان، كوتاهي قد و ضايعات پوستي را افزايش مي‌دهد.


همچنين كادميوم در ساخت هموگلوبين دخالت مي‌كند و باعث كم‌خوني مي‌شود. از آنجا كه احتمال ورود كادميوم به بدن از طريق ظروف تفلوني كه هنگام پخت و پز آسيب ديده‌اند (كشيدن قاشق يا شستن غلط)، بيشتر است، بنابراين تأكيد مي‌شود از ظروفي كه تفلون آنها كاملا سالم است، استفاده شود.

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرم

دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است