مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
طرز تهیه فرنی فوق العاده لذیذ و خوشمزه با ۴ روش متفاوت
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
در این آموزش طرز تهیه فرنی با 4 روش متفاوت را در اختیار شما کدبانوهای عزیز گرامی قرار داده ایم که امیدواریم با کمک این روش های مختلف بتوانید فرنی خوش طعم و خوشمزه ای را در منزل درست کنید.

طرز تهیه فرنی خانگی با 4 روش متفاوت

فرنی از انواع دسرهای خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است که برای تهیه این دسر از روش های مختلفی استفاده می شود. طرز تهیه فرنی به راحتی امکان پذیر است و شما می توانید این دسر سبک و پرطرفدار را در منزل با صرف مدت زمان کوتاهی تهیه کنید.

فرنی و شله زرد و حلوا از انواع دسرهای خوش طعم و مناسب برای ماه رمضان هستند و بهتر است کد بانوهای عزیز با تهیه این دسرهای بی نظیر آشنا شوند و در ماه رمضان با تهیه این دسرها سفره افطاری بی نظیری را برای اعضای خانواده خود تدارک ببینند.

برای تهیه فرنی می توانید از نشاسته و آرد گندم و آرد برنج استفاده کنید همچنین می توانید فرنی را در سه رنگ مختلف بپزید و تزیین باشکوهی را برای این دسر بی نظیر داشته باشید.

روش اول: دستور تهیه فرنی با آرد برنج

مواد لازم

 1. آرد برنج: 4 قاشق غذاخوری
 2. شیر: 4 لیوان
 3. شکر: 8 قاشق غذاخوری
 4. گلاب: 4 قاشق غذاخوری

طرز تهیه فرنی با آرد برنج

برای تهیه فرنی با آرد برنج درون قابلمه ای مناسب شیر و گلاب و شکر را بریزید سپس مخلوط این مواد را هم بزنید تا شکر درون شیر حل شود.

در مرحله بعدی طرز تهیه فرنی، آرد برنج را به صورت آرام آرام به مخلوط شیر اضافه کنید سپس قابلمه را روی حرارت شعله گاز قرار دهید و مواد فرنی را به صورت مداوم هم بزنید تا شیر به دمای جوش برسد.

توجه داشته باشید که بعد از رسیدن شیر به دمای جوش باید همچنان مخلوط مواد فرنی را هم بزنید تا فرنی ته نگیرد و به غلظت مناسب برسد و سفت شود سپس قابلمه را از روی حرارت گاز بردارید.

فرنی را درون ظرفی مناسب برای سرو بکشید و با کمک روش های تزیین فرنی این دسر خوشمزه و پرطرفدار را تزیین کنید.

طرز تهیه فرنی آرد برنج

روش دوم: دستور تهیه فرنی با آرد گندم

مواد لازم

 1. شیر گاو: دو استکان
 2. شکر: یک قاشق مرباخوری
 3. آرد گندم : 1 قاشق مرباخوری
 4. آب : 4 استکان
 5. کره : 50 گرم

روش تهیه فرنی با آرد گندم

برای تهیه فرنی با آرد گندم ابتدا آرد و شیر را درون قابلمه ای مناسب بریزید و مخلوط شیر و آرد را هم بزنید تا آرد درون شیر به خوبی حل شود.

شکر و آب را به مخلوط شیر اضافه کنید و مواد فرنی را هم بزنید تا شکر نیز حل شود.

در مرحله بعدی طرز تهیه فرنی با آرد گندم قابلمه را روی شعله گاز قرار دهید و مخلوط مواد فرنی را هم بزنید تا شیر به دمای جوش برسد سپس کره را به مواد فرنی بیفزایید و بعد از اینکه فرنی به غلظت مناسب رسید قابلمه را از روی حرارت گاز بردارید و فرنی را درون ظرف مناسبی برای سرو بریزید و این دسر خوشمزه را تزیین کنید.

طرز تهیه فرنی با آرد گندم

روش سوم: روش تهیه فرنی با نشاسته

مواد لازم

 1. آب سرد: یک پیمانه
 2. نشاسته: یک پیمانه
 3. شیر: 4 پیمانه
 4. شکر: 1.5 پیمانه
 5. گلاب: 1.2 پیمانه
 6. مغز هل کوبیده شده: یک قاشق مرباخوری

روش تهیه فرنی با نشاسته

برای تهیه فرنی با نشاسته ابتدا نشاسته را درون یک پیمانه آب حل کنید. می توانید برای حل کردن نشاسته در آب نشاسته را درون یک تنظیف بریزید سپس تنظیف را درون 1 پیمانه آب قرار دهید و شیره آن را بگیرید تا مواد خارجی موجود در نشاسته گرفته شوند.

در این مرحله نشاسته حل شده را به همراه 2 پیمانه شیر درون قابلمه ای مناسب بریزید سپس قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید و با کمک قاشق چوبی فرنی را هم بزنید از گلوله شدن آن جلوگیری شود سپس باقی مانده شیر را به صورت آرام آرام به مخلوط نشاسته اضافه کنید و مواد فرنی را به صورت مداوم هم بزنید.

در این مرحله از طرز تهیه فرنی با نشاسته گلاب و مغز هل و شکر را به مواد فرنی اضافه کنید و هم بزنید و بعد از اینکه فرنی به غلظت مناسب رسید آن را درون ظرف مناسبی برای سرو بریزید.

توجه داشته باشید برای اینکه بفهمید فرنی به غلظت لازم رسیده است می توانید روی فرنی به کمک کفگیر خط بکشید و اگر جای کفگیر روی فرنی ماند آماده است.

طرز تهیه فرنی با نشاسته

روش چهارم: روش تهیه فرنی مجلسی با سه رنگ مختلف

مواد لازم

 1. آب: 1.4 پیمانه
 2. پودر ژلاتین: یک قاشق سوپخوری
 3. آرد برنج: سه قاشق سوپخوری
 4. شیر: 500 میلی لیتر
 5. شکر: 5 قاشق سوپخوری
 6. گلاب: 1 تا 2 قاشق سوپخوری

روش تهیه فرنی با سه رنگ مختلف

ابتدا پودر ژلاتین را به همراه آب درون ظرفی مناسب بریزید سپس ظرف را روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید تا پودر ژلاتین درون آب حل شود.

در مرحله بعدی طرز تهیه فرنی سه رنگ آرد برنج را درون شیر حل کنید سپس گلاب و شکر را به آرد برنج حل شده اضافه کنید و مخلوط مواد را روی حرارت گاز با شعله ملایم قرار دهید و مواد فرنی را به صورت مرتب هم بزنید تا به غلظت لازم برسند.

قابلمه فرنی را از روی حرارت گاز بردارید و اجازه دهید تا فرنی کمی خنک شود سپس پودر ژلاتین حل شده را به فرنی سرد شده اضافه کنید.

توجه داشته باشید که اگر پودر ژلاتین را به فرنی داغ اضافه کنید فرنی می برد.

در مرحله آخر طرز تهیه فرنی مواد فرنی را درون قالب بریزید و قالب را درون یخچال قرار دهید تا فرنی ببندد.

برای سه رنگ شدن فرنی می توانید فرنی را به 3 قسمت مساوی تقسیم کنید و به یکی از قسمت ها زعفران اضافه کنید و یک قسمت دیگر فرنی نیز کاکائو اضافه کنید.

طرز تهیه فرنی سه رنگ

در این مطلب با طریقه درست کردن فرنی با 4 روش مختلف آشنا شدید که امیدواریم از پخت فرنی در منزل نهایت لذت را ببرید.

توجه داشته باشی که فرنی از دسرهای سبک و مناسب برای ماه مبارک رمضان است و شما می توانید برای افطار ماه مبارک رمضان این دسر خوش طعم و مقوی را با یکی از این روش ها بالا بپزید.

بیشتر بخوانید:

ویدیو طرز تهیه فرنی خوشمزه در سه سوت

طرز تهیه فرنی موزی برای کودکان خوشمزه و خوش رنگ

طرز تهیه فرنی زعفرونی گردویی

طرز تهیه فرنی انبه خوشمزه و مقویاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • arga-mag.com
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است