دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
آموزش طرز تهیه انواع سس برای سوشی

طرز تهیه ۴ مدل سس خوش طعم برای سرو با سوشی

آموزش طرز تهیه انواع سس برای سوشی
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
سوشی خوراکی برنجی است و آمیزه‌ای است از برنج پختهٔ ژاپنی با چاشنی سرکه، چندین گونه خوراک دریایی سبزیجات و تخم مرغ که به صورت سرد خورده می‌شود. معمولا ژاپنی ها برای خوردن سوشی از سس های متفاوتی استفاده می کنن.

روش تهیه انواع سس برای سوشی

سوشی غذایی بسیار ساده و خوشمزه است که افزودن سس به آن می تواند طعمش را بسیار دلپذیرتر کند. به همین دلیل توصیه می شود سوشی را با سس تریاکی یا پونزو یا یک سس تند کره ای میل کنید.

البته با استفاده از سس مایونز هم می توان طعمی کرم مانند و خامه ای به سوشی داد. به هر حال اگر سوشی تهیه کرده و به دنبال سسی برای آن می گردید در ادامه با آموزش 4 سس متفاوت برای سرو سوشی با دلگرم همراه باشید.

روش تهیه 4 نوع سس برای سوشی

1. آموزش تهیه سس تریاکی

مواد لازم برای تهیه سس تریاکی برای سوشی:

 1. زنجبیل تازه
 2. 1 قاشق چایخوری روغن کنجد
 3. 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون
 4. ¼ پیمانه (50 گرم) شکر قهوه ای
 5. 150 میلی لیتر سس سویا
 6. 150 میلی لیتر آب
 7. کنجد بو داده (اختیاری)

برای تهیه ی این سس:

1- زنجبیل 1 تا 2 سانتی متری تازه را پوست کنده و به همراه سیر، کاملاً ریز کنید. برای خوشمزه تر شدن سس تریاکی برای سوشی از زنجبیل و سیر تازه استفاده کنید.

2- روغن زیتون و کنجد را در تابه ای ریخته و روی حرارت متوسط بگذارید تا گرم شوند. روغن کنجد دارای طعمی قوی و بافتی غلیظ است و روغن زیتون کمک می کند تا این غلظت از بین برود.

3- سیر و زنجبیل را در روغن ریخته و سرخ کنید. دقت داشته باشید که سیر و زنجبیل تنها باید کمی سبک شده و قهوه ای شوند و احتیاج به سرخ شدن زیاد ندارند.

4- آب و شکر قهوه ای را اضافه کرده و اجازه دهید پخت، تا حل شدن کامل شکرها ادامه پیدا کند. مخلوط را هم زده تا شکر حل شود و کف ظرف نچسبد. سپس سس سویا را نیز اضافه کرده و روی حرارت متوسط مخلوط را هم بزنید.

5- حرارت را کاهش داده و اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه بپزد و سس کمی غلیظ شود. می توانید اجازه دهید مدت زمان پخت بیشتر هم شود و به آن غلظتی برسد که دلتان می خواهد. فقط گه گاهی هم زدن را فراموش نکنید. در پایان دانه های کنجد را اضافه کرده و نوش جان کنید.

طرز تهیه انواع سس برای سرو با سوشی


2. طرز تهیه سس تند کره ای

مواد لازم برای تهیه سس تند کره ای برای سوشی:

 1. 6 قاشق غذاخوری (102 گرم) خمیر یا همان رب فلفل قرمز (تند)
 2. 2 قاشق غذاخوری (26 گرم) شکر گرانول
 3. 6 میلی لیتر سس سویا
 4. 6 میلی لیتر آب
 5. 7 میلی لیتر روغن کنجد
 6. 8 گرم سیر خرد شده
 7. 30 میلی لیتر آب سیب
 8. 6 گرم دانه کنجد خام

برای تهیه سس:

1- ابتدا باید کنجد های خام را بو دهید. کنجدها زمانی آماده هستند که رنگشان کمی تیره تر شده و بوی معطر آن ها به مشام برسد. در این مرحله کنجدهای بو داده را کنار بگذارید.

2- کاسه ای برداشته و تمام مواد گفته شده اعم از خمیر فلفل، شکر، سس سویا، آب، روغن کنجد، سیر، آب سیب و کنجد را در کاسه بریزید.

3- دستگاه هم زن را برداشته و تمام مواد سس را کاملاً با هم مخلوط کنید؛ تا به غلظتی یکسان برسد و شکر در آن حل شده تا بافت آن غلیظ تر گردد. اگر سس بسیار رقیق شد، می توانید مقدار آب را بسیار کم کنید. اکنون سس خوشمزه شما آماده است تا چاشنی سوشی شود.

طرز تهیه انواع سس برای سرو با سوشی


3. طرز تهیه سس هویج و زنجبیل

مواد لازم برای تهیه سس هویج و زنجبیل برای سوشی:

 1. دو عدد هویج پوست کنده و خرد شده
 2. 7 تا 10 سانتی متر زنجبیل تازه
 3. دو قاشق غذاخوری عسل

برای تهیه سس:

1- هویج و نصف زنجبیل ها را خرد کرده و در آب جوش بریزید و بپزید.

2- حال هویج و زنجبیل پخته را در غذاساز ریخته و عسل و نصف دیگر زنجبیل ها که نپخته است را به آن اضافه کنید. دستگاه را روشن کنید تا مواد با هم مخلوط شده و خمیری نرم به دست آید.

3- سس را تست کنید و اگر لازم بود به آن چاشنی هم اضافه کنید. اگر تندی زنجبیل را بعد از تست حس نکردید کمی زنجبیل تازه به آن اضافه کنید. سس شما آماده است.

طرز تهیه انواع سس برای سرو با سوشی


4. سس مایونز زنجبیل

مواد لازم برای تهیه سس مایونز زنجبیل برای سوشی:

 1. یک قاشق غذاخوری زنجبیل خرد شده
 2. سه قاشق غذاخوری سس مایونز

برای تهیه سس:

1- زنجبیل های خرد شده و پوست گرفته را باید با وسیله ای (مانند آنچه در تصویر می بینید) کاملاً له کنید. در این حالت آب زنجبیل ها نیز خارج شده که می توانید آب را از پالپ ها جدا کرده و برای استفاده های دیگر آن را کنار بگذارید.

2- حال پالپ های زنجبیل و سس مایونز را در غذا ساز ریخته و دستگاه را روشن کنید تا کاملاً در هم مخلوط شوند.

3- اکنون باید سستان مانند چیزی باشد که در تصویر می بینید. طعم آن را تست کرده و در صورت نیاز به آن چاشنی هم اضافه کنید.

مثلاً اگر دوست داشتید سس، بافتی خامه ای و کرمی تری داشته باشد، کمی مایونز را به آن اضافه کنید و اگر طعم تند را بیشتر می پسندید زنجبیل را اضافه کنید. سپس دستگاه را روشن کرده تا سس مورد پسندتان به دست آید.

طرز تهیه انواع سس برای سرو با سوشی


مواد لازم برای تهیه سوشی

 1. ۵ ورق جلبک سوشی
 2. ۲ فنجان برنج سوشی (در ادامه در مورد برنج توضیح داده‌شده)
 3. ۶۰ گرم سوشی تن، برشی با ابعاد ۵ و ۱٫۵ و ۷ سانتی‌متر به‌صورت نواری
 4. ۶۰ گرم ماهی سالمون سوشی، برش به ابعاد ۰٫۵ و ۱٫۵ و ۷ سانتی به‌صورت نواری
 5. ۱ عدد خیار به‌صورت نواری بریده‌شده مخصوص سوشی
 6. ۱ عدد هویج بریده‌ شده و پوست‌ کنده مخصوص سوشی
 7. نصف آووکادو، نازک برش خورده

ملزومات تهیه برنج سوشی

 • ۵ فنجان برنج سوشی دانه کوتاه
 • ۶ فنجان آب
 • نصف فنجان سرکه برنج
 • ۲ قاشق غذاخوری شکر
 • ۲ قاشق چایی‌خوری نمک

طرز تهیه سوشی

طرز تهیه سوشی

ورق‌های جلبک نوری را از سمت طول خود بر روی حصیر بامبو قرار دهید تا فرآیند رول کردن ساده شود توجه کنید که سمت براق بامبو رو به پایین باشد. ورق حدود ۲٫۵ سانت از لبه حصیر نزدیک به شما باشد مابقی بامبو به گذاشتن ورق جلبک اختصاص داده شود.

دست‌های خود را در آب سرد نگه‌دارید و مقدار بسیار کمی از برنج سوشی را بردارید. برنج را در مرکز جلبک سوشی قرار دهید و از انگشتان خود برای پخش برنج بر روی آن استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که یک نوار ۲ سانتی از جلبک سوشی آزاد بماند. ماهی‌های نواری شده و برخی از سبزی‌ها، خیار یا آووکادو را در مرکز برنج قرار دهید.

مراقب باشید که جلبک جابجا نشود یا مواد بیرون نزند، نوک انگشتان خود را روی پرها قرار دهید تا آن‌ها را در محل نگهداری کنید. سپس انگشت شست خود را برای بلند کردن لبه نایلون بامبو، بخشی که به شما نزدیک‌تر است استفاده کنید.

در همان حال که اقدام به رول کردن می‌کنید به حصیر فشار آورید تا شکل رول کامل حفظ شود. رول کردن را به نحوی ادامه دهید تا تمامی اجزای برنج به هم بپیوندد، با این‌ حال، نوار ۲ سانتی جلبک نوری، بدون برنج باقی بماند.

با نگه‌ داشتن بامبو در جای خود، انگشتان دست خود را به رول نگه‌دارید سپس رول را نصف کنید، هر رول را به ۶ قطعه مساوی تقسیم کنید. این فرآیند را با مابقی مواد و حصیر بامبو تکرار کنید.

طرز تهیه برنج سوشی

برنج را در آب سرد شستشو دهید و حواستان باشد تا هیچ‌گونه آلودگی بر روی آن نماند. برنج سوشی را کاملاً آبکشی کنید. درون یک ظرف، برنج را با ۶ لیوان آب بر روی شعله قرار دهید و درب ظرف را بگذارید.

طرز تهیه سوشی

بگذارید تا با شعله متوسط آب بجوش آید و سه دقیقه بجوشد و سپس حرارت را پایین آورید بدون آنکه درب ظرف را بردارید بگذارید تا ۱۵ دقیقه بر روی حرارت بماند. سپس برنج سوشی را از روی حرارت بردارید (در این مرحله آب درون ظرف نباید قابل مشاهده باشد).

به وسیله کفگیر یا قاشق مخصوص برنج به آرامی برنج را به‌صورت یکنواخت بر روی ورق روغنی به‌خوبی پخش‌کنید. توسط کفگیر برنج را با سرکه، شکر و نمک مخلوط‌کنید و اجازه دهید دمای برنج به دمای بدن برسد. برنج را با استفاده از حوله یا دستمال نم‌دار بپوشانید تا زمانی که آماده استفاده شود.


بیشتر بخوانید :

انواع سس : طرز تهیه ۱۳ مدل از خوشمزه و پرطرفدارترین سس ها + عکس

طرز تهیه سس توت فرنگی با ۵ روش متفاوت و آساناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits