مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
به نظر شما پیتزا سرد خوشمزه تر است یا گرم؟
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پیتزا یکی از پرطرفدارترین غذاهای بین المللی محسوب شده که تقریبا همه مردم در هر گروه سنی و جنسیتی که باشند این غذا را دوست دارند. در این میان اما بیشتر افراد تجربه خوردن پیتزای سرد را دارند که بسیار خوشمزه و خوش طعم است.

چرا پیتزای سرد و مانده خوشمزه است؟

پیتزا یکی از پرطرفدارترین غذاهای بین المللی محسوب شده که تقریبا همه مردم در هر گروه سنی و جنسیتی که باشند این غذا را دوست دارند. در این میان اما بیشتر افراد تجربه خوردن پیتزای سرد را دارند که بسیار خوشمزه و خوش طعم است.
یکی از مهمترین فاکتورهایی که باعث خوشمزه بودن غذا می شود، مصرف آن به طور گرم است و اصولا بیشتر غذاها پس از سرد شدن دیگر خوشمزه نبوده و طرفدار چندانی ندارند. در این میان اما برخی غذاها کاملا متفاوت بوده و می توان مدعی شد در حالت سرد نیز به اندازه زمانی که داغ بوده و تازه پخته شده اند، خوشمزه هستند.

بیشتر ما وقتی یک پیتزا سفارش داده و قادر به تمام کردن آن نباشیم، حتماً چند برش آن را برای فردا در یخچال نگه می داریم. در این شرایط پیتزایی که یک شب در یخچال مانده دارای طعم‌ خوبی بوده و کاملا خوشمزه است.

پیتزای سرد

حال ممکن است از خود بپرسید دلیل این موضوع چیست و چرا پیتزای سرد لذیذ و پرطرفدار است. از نظر علمی، سرد شدن پیتزا در یخچال به ترکیبات این غذا زمان می‌دهد تا به روشی رضایت ‌بخش با هم ترکیب شده و طعمی ملایم تر پیدا کنند. از سوی دیگر وقتی پیتزا سرد می شود، ساختار خود را حفظ کرده و لایه گوجه ‌فرنگی مانع از نفوذ چربی روی پنیر به داخل پایه خمیر می ‌شود.

حتماً بخوانید:
طرز تهیه پیتزا کالباس و قارچ ؛ ساده و خوشمزه

طرز تهیه پیتزا کالباس و قارچ ؛ ساده و خوشمزه

کودکان از طرفداران غذاهای فست فودی از جمله پیتزاها هستند. امروزه استفاده از غذاهای فست فودی اندکی به ریسک بالایی نیاز دارد. برای اینکه در مصرف فست…

دمای غذا نیز بر درک طعم تأثیر می گذارد، به طوری که غذاهای سرد معمولاً طعم کمتری نسبت به غذاهای گرم دارند. یافته های پژوهشگران نشان می دهد در دمای بین ۱۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد، کانال های حساس به گرما در گیرنده های طعم شیرین و تلخ زبان به طور گسترده ای باز شده و یک واکنش زنجیره ای برای ارسال سیگنال های قوی به مغز ایجاد می کنند.
در دماهای پایین تر، کانال ها تشخیص مزه، به سختی باز شده و سیگنال ها ضعیف تر می شوند. در این میان اما گیرنده های طعم شور و ترش تحت تأثیر دما قرار نمی گیرند و پیتزای سرد در واقع می تواند طعم شور تر و بسیار بسیار خوشمزه تری داشته باشد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • sinapress.ir

ثبت‌نام رژیم گروهی با تخفیف ویژه
رژیم گروهی راه حلی قطعی برای لاغری همیشگی

براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در زمانی کوتاه هست، بیش از ۹۰ درصد افرادی که با برنافیت زیرنظر دکتر کرمانی رژیم گروهی گرفتن به وزن دلخواهشون رسیدن

قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است