دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۸ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
طرز تهیه 7 مدل لواشک سیب در خانه
0
زمان مطالعه: 10 دقیقه
همانطور که می دانید می توان با استفاده از میوه های مختلف لواشک درست کرد. یکی از این میوه ها که لواشک فوق العاده خوشمزه ای می دهد، سیب است. با ما باشید تا طرز تهیه لواشک سیب را آموزش دهیم.

دستور تهیه لواشک سیب

سیب یکی از میوه هایی است که علاوه بر طعم فوق العاده، خواص بسیاری نیز برای بدن دارد. شما عزیزان می توانید با این میوه ی خوشمزه خوراکی های فوق العاده ای درست کنید.

یکی از این خوراکی ها، لواشک سیب است. فقط کافیست با مجله دلگرم همراه شوید تا نحوه درست کردن این لواشک را آموزش دهیم.

طرز تهیه لواشک سیب خانگی

مواد لازم برای تهیه لواشک سیب:

 • سیب 3 کیلوگرم
 • آب 1 و 1/2 پیمانه
 • نمک 1 قاشق چایخوری

مراحل تهیه لواشک سیب:

برای درست کردن لواشک سیب نیازی به جدا کردن پوست آن نیست. چون بعد از پخته شدن و له شدن سیب، پوست سیب هم به همراه خود سیب پخته و له می شود.

سیب ها را بشویید و آن ها را با پوست خرد کنید. هسته های سیب ها را جدا کنید. سیب های خرد شده را داخل قابلمه بریزید. داخل قابلمه آب بریزید به طوری که روی سیب های خرد شده را بپوشاند. سپس آن را روی حرارت ملایم قرار دهید تا سیب ها نرم شوند. برای این کار به حدود ۱ ساعت زمان نیاز است.

بعد از آن که سیب ها له شدند، آن را از روی حرارت برداشته و از صافی رد کنید تا مواد تفاله ها و مواد درشت تر از پوره ی سیب جدا شده و کاملا نرم و یکدست شود.

داخل سینی بزرگ را با اسپری آب کمی خیس کنید. روی آن را با نایلون بپوشانید و سطح آن را کمی چرب کنید. پوره ی سیب را داخل سینی روی نایلون بریزید و آن را به صورت یکسان در تمام سطح آن پهن کنید. ضخامت لواشک نه باید خیلی نازک شود و نه خیلی کلفت.

سینی را مقابل آفتاب یا باد کولر و پنکه قرار دهید تا مواد آن کاملا خشک شود. لواشک سیب خانگی آماده است. می توانید آن را به شکل دلخواه برش بزنید و سرو کنید.

لواشک سیب

چطور لواشک سیب درست کنیم ؟

طرز تهیه لواشک سیب در خانه

مواد لازم برای تهیه لواشک سیب:

 • سیب: ۲ کیلو
 • عصاره لیمو ترش و یا بادام درختی: ۱/۴ قاشق چای خوری
 • آب: ۱/۲ لیوان

مراحل تهیه لواشک سیب:

برای تهیه لواشک سیب ابتدا سیب ها را به خوبی بشویید و چوب و قسمت های میانی آن ها را خارج کنید سپس سیب ها را خرد کنید. در درون قابلمه ای مناسب سیب های خرد شده را با لیتر آب بجوشانید برای جوشاندن سیب ها حرارت گاز باید ملایم باشد.

در مرحله بعدی نحوه تهیه لواشک سیب بعد از مدت زمان ذکر شده قابلمه را از روی حرارت بردارید و بعد از این که سیب ها مقداری خنک شدند آن ها را در درون آبکش مناسبی بریزید می توانید به کمک گوشت کوب برقی و یا مخلوط کن سیب ها را به صورت پوره در آورید.

سپس مایه صاف شده سیب را دوباره به مدت ۲۰ دقیقه حرارت دهید تا به خوبی غلیظ شود سپس قابلمه را از روی حرارت گاز بردارید و مایه غلیظ شده سیب را در درون قالب فر بریزید و سطح پوره سیب را صاف کنید و سپس عصاره بادام درختی و یا لیمو را بر روی پوره سیب بریزید

و قالب فر را در درون فر با دمای ۱۷۰ درجه به مدت ۱ تا ۲ ساعت قرار دهید توجه داشته باشید که باید در ته قالب فر کاغذ روغنی پهن کنید.

می توانید پوره سیب را در درون سینی بریزید و سپس سینی را به مدت ۱ تا ۲ هفته در درون فضای باز قرار تا لواشک خشک شود بهتر است که آبکشی را به صورت وارونه بر روی سینی قرار دهید تا لواشک آلوده نشود همچنین می توانید توری را بر روی سینی پهن کنید.

بعد از این که لواشک آماده شد آن را از قالب فر جدا کنید و لواشک سیب را به شکل استوانه ای لول کنید و سپس لواشک های لول شده را در درون پوشش پلاستیکی قرار دهید. می تواید لواشک را در به کمک پیتزا به اشکال دلخواه برش بزنید سپس آن ها را در درون پوشش پلاستیکی قرار دهید.

طرز تهیه لواشک سیب و انار

مواد لازم جهت تهیه لواشک سیب و انار:

 • سیب قرمز: ۴ عدد
 • انار: ۱ کیلو
 • آبلیمو: ۱ قاشق غذاخوری
 • نمک: ۱ قاشق غذاخوری
 • آب: ۱ لیوان

دستور تهیه لواشک سیب و انار:

در ابتدا انارها را خوب بشویید و بعد آن ها را دون کنید. بعد روی دانه های انار نمک بپاشید تا به مدت ۲ ساعت به همان حالت باقی بماند و آب بیندازند. پس از گذشت ۲ ساعت یک لیوان آب به دانه های انار اضافه نمایید و آن را روی حرارت ملایم بگذارید تا دانه های انار نرم شوند و بپزند.

سپس انارها را آبکش کنید و برای خارج کردن تمام آب دانه های انار، با گوشت کوب آن ها را فشار دهید تا تنها هسته های آن باقی بماند.

در مرحله بعدی طرز تهیه لواشک سیب و انار باید سیب ها را نیز خوب شستشو دهید و پوست آن ها را بگیرید، هسته ها را نیز خارج کنید. بعد به تکه های کوچک تر خرد نمایید.

اکنون آب انار را به تکه های سیب بیفزایید و روی حرارت بگذارید تا سیب ها کاملا بپزند و به راحتی له شوند. در آخر داخل سینی را با نایلون بپوشانید و پوره سیب را درون سینی پهن کنید و سطح آن را صاف نمایید و سینی را مقابل نور خورشید بگذارید تا لواشک سیب و انار کاملا خشک شود.

لواشک سیب را می تواند به مدت ۳۰ روز در دمای اتاق و ۳ ماه در درون یخچال نگهداری کنید و اگر می خواهید لواشک را به مدت ۱ سال نگهداری کنید باید آن را بعد از این که برش زدید در درون فریزیر قرار دهید.

لواشک سیب

آموزش تهیه لواشک سیب

طرز تهیه لواشک سیب شیرین

مواد لازم جهت تهیه لواشک سیب شیرین:

 • سیب به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
 • شکر 1 قاشق غذاخوری

مراحل تهیه لواشک سیب شیرین:

ابتدا سیب های موجود را به خوبی شسته و آنها را با پوست خرد کرده و هسته و مواد اضافی آن را خارج کنید. سپس قابلمه مناسبی را انتخاب کنید و سیب های خرد شده را به همراه 1 قاشق شکر به آن اضافه کنید و روی شعله بسیار ملایم قرار دهید

و سپس مقداری آب درون قابلمه ریخته به نحوی که روی سیب ها را پوشش دهد و اجازه دهید به مدت 60 دقیقه روی شعله قرار داشته باشد تا سیب ها به خوبی نرم شود.

بعد از گذشت یک ساعت وقتی احساس کردید که سیب ها به خوبی نرم شده اند شعله را خاموش کنید و اجازه دهید قابلمه سرد شود و سپس سیب له شده را از صافی عبور دهید تا مواد سفت و تفاله هایی که وجود دارد از مایه لواشک جدا شود.

در این مرحله وقتی توانستید پوره سیب را به خوبی جدا کنید دوباره آن را درون قابلمه ریخته و روی شعله ملایم به مدت 20 دقیقه قرار دهید تا به غلظت مناسبی برسد.

در این مرحله سینی بزرگی را انتخاب کنید و یک نایلون روی آن قرار دهید و اگر مقدار پوره سیب زیادی دارید باید از چند سینی استفاده کنید و سپس پوره سیب را روی نایلون بریزید و سطح آن را صاف کنید و توجه داشته باشید که ضخامت لواشک نباید خیلی ضخیم و نه خیلی نازک باشد.

سپس سینی را به مدت چند روز مقابل نور آفتاب یا باد کولر قرار دهید تا خشک شود و وقتی خشک شد آن را در شکل و اندازه های دلخواه برش زده و نوش جان کنید.

طرز تهیه لواشک سیب ترش

برای اینکه لواشک سیب ترش تهیه کنید باید از سیب های ترش استفاده کنید و اگر سیب های خیلی ترش در دسترس ندارید می توانید در زمان تهیه پوره سیب که دوباره آن را روی شعله قرار می دهید مقداری جوهر لیمو اضافه کنید تا لواشک سیب مزه ترش به خود بگیرد.

طرز تهیه لواشک سیب بدون فر

مواد لازم جهت تهیه لواشک سیب:

 • سیب ۲.۵ کیلوگرم
 • آب ۱ لیوان
 • نمک به مقدار لازم
 • شکر به مقدار لازم

مراحل تهیه لواشک سیب بدون فر:

ابتدا سیب ها را بشویید و سپس هسته آن را جدا کنید و خرد کنید شما بسته به ترشی و شیرینی سیب های خود می توانید نمک و شکر بزنید اگر سیب ها شیرین بودن می توانید شکر را حذف کنید در این مرحله اگر تمایل دارید می توانید میوه دیگری را به همراه سیب داخل قابلمه بریزید.

در ادامه آب را روی سیب ها ریخته و حرارت را روشن کنید و برای ۱ الی نیم ساعت بستگی به مقدار سیب های صبر کنید تا سیب ها کاملا پخته و نرم شوند در انتها نمک و یا شکر را اضافه کنید و با کمک گوشتکوبی برقی یا پشت قاشق خوب سیب ها را له کنید.

سپس سیب های له شده را داخل صافی ریخته سپس خوب فشار دهید تا آب سیب خارج شود و تفاله هاش در صافی باقی بماند.

داخل یک سینی فلزی نایلون انداخته و خیلی کم با قلمو چرب کنید سپس لواشک را به طور یکنواخت داخل سینی ریخته و خوب صاف کنید سپس جلو آفتاب قرار دهید تا زمانی که خشک شود به همین راحتی لواشک سیب ما حاضر است.

طرز تهیه لواشک سیب

لواشک سیب ملس

طرز تهیه لواشک سیب با فر

تمامی مراحل بالا را انجام دهید. حالا سینی فر را با نایلون بپوشانید و فر را روی کمترین درجه تنظیم کنید سپس لواشک را روی سینی فر ریخته و برای ۴ ساعت داخل فر با در نیمه باز قرار دهید تا لواشک ها خشک شوند.

نکاتی درباره تهیه لواشک سیب

 • شما می توانید میوه‌های لک دار و بی‌کیفیت را برای تهیه لواشک سیب استفاده کنید اما توجه داشته باشید که میوه‌ها خراب نباشند و طعمشان بر اثر کپک‌ زدگی تغییر نکرده باشد.
 • هنگام پخت میوه‌ها در قابلمه، آنها را با قاشق چوبی هم بزنید چون این کار به کیفیت و طعم بهتر لواشک کمک می‌کند.
 • وقتی مایه صاف شده را در سینی پهن می‌کنید، توجه داشته باشید که لایه‌ای ضخیم نباشد زیرا در این صورت احتمال کپک‌زدگی آن در طول مدت خشک‌شدن بالا خواهد رفت.
 • سینی‌ که برای پهن کردن مایه لواشک استفاده می‌کنید، خوب بشویید زیرا وجود آلودگی در سینی، زمینه کپک زدن مایه را فراهم می کند. البته در برخی مناطق کشور، مایه لواشک را روی سفره ای تمیز که از قبل روی آن را چرب کرده اند، می ریزند تا جداکردن لواشک به دست آمده از آن راحت تر باشد.
 • اگر طعم ترش را برای لواشک بیشتر می پسندید، می توانید در مایه لواشک میوه هایی که کمی شیرین تر هستند، ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری آبلیموی تازه بریزید.
 • بهتر است در روزهای ابتدایی پهن کردن لواشک، آن را در فضای باز یا در مقابل نور آفتاب قرار دهید و در هفته دوم آن را در اتاق بگذارید تا کامل خشک شود.
 • لواشک‌های تهیه شده را به برش‌های مساوی تقسیم و در یخچال و حتی فریزر قرار دهید تا در زمان دلخواه مصرف کنید.

همچنین بخوانید:

طرز تهیه 2 مدل لواشک آلو زرد خوشمزه و آسان

طرز تهیه 8 مدل لواشک زردآلو با طعمی شگفت انگیز

طرز تهیه لواشک انبه به روشی آسان در منزلاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید