دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ مارس ۲۰۲۴ میلادی
ده آنتی اکسیدان که کمتر می شناسید
4
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آنتی اکسیدان-پسته و قارچ-قهوه و بذر کتان-جو و چای سیاه- کلم و تخم مرغ-بروکلی و آووکادو

آنتی اکسیدان ها از مهم ترین مفاهیم در رژیم های غذایی هستند و اصلی ترین علت آن ها یک مساله است : با پیر شدن مبارزه می کنند، با التهاب ها می جنگند و به لاغر شدن شما کمک خواهند کرد .

ده آنتی اکسیدان

ولی زمانی به وقت به معرفی آن ها می رسد همواره تنها نوبت به انار ،بلوبری و طعم دهنده هایی نظیر دارچین می رسد .در اینجا ما به چند آنتی اکسیدان که تاکید کمتری رویشان شده است می پردازیم.

۱ – پسته

ده آنتی اکسیدان که کمتر می شناسید

اگرچه پسته بیشتر به خاطر چربی مفیدش مشهور است ، ولی حاوی دسته ای از آنتی اکسیدان ها به نام فلونویید ها ست که حاوی خواص ضد التهابی فراوانی ست.

۲– قارچ

ده آنتی اکسیدان که کمتر می شناسید

قارچ یک غذای بسیار مفید و کم کالری است ، تقریبا هر فنجان قارچ معادل ۱۵ کالری انرژی دارد و منبعی برای ویتامین D است .اگر چه آنها قرمز ، بنفش و یا آبی نیستند ( معمولا غذاهای غنی از آنتی اکسیدان معمولا به این رنگ ها هستند ) . قارچ ها سرشار از آنتی اکسیدان های ویژه ای به نام ارگوتیونین هستند .

ارگوتیونین آنتی اکسیدانی ست که برخی دانشمندان از نقش مهم آنها در درمان سرطان و ایدز در آینده نوید می دهند. ارگوتیونین علت وجود عصاره قارچ در بسیاری از محصولات پوست و مو است.

۳– قهوه

ده آنتی اکسیدان که کمتر می شناسید

یک فنجان قهوه صبحگاحی نیز می تواند بدنتان را سرشار از آنتی اکسیدان نماید . اسید کلروژنیک که احتمالا مسوول جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول بد در بدن شماست ( اکسیداسیون چربی بد را بدتر می کند ! ) همچنین قهوه خود کالری بسیار کمی دارد ولی افزودن شکر و خامه سبب می شود سایز کمرتان بیشتر گردد .


4 – بذر کتان

ده آنتی اکسیدان که کمتر می شناسید

بذر کتان و روغن بذر کتان منابع غنی امگا ۳ و اسید لینولئیک هستند .یک قاشق غذاخوری روغن بذر کتان حاوی شش گرم اسید لینولئیک و یک قاشق غذاخوری بذر کتان حاوی ۱٫۵ گرم اسید لینولئیک است.البته بذر کتان فراتر از یک منبع اسید لینولئیک است. این ماده غذایی همچنین حاوی لیگنان است که با پایین آوردن سطوح CRP به جنگ التهاب ها می رود وحتی احتمالا سبب کاهش سطوح کلسترول می شود.

۵ – جو

ده آنتی اکسیدان که کمتر می شناسید

زمانیکه به آنتی اکسیدان ها فکر می کنید احتمالا از حبوبات غفلت می کنید . فرآوری حبوبات و تصفیه آن ها بسیاری از ارزش های غذایی شان را از بین می برد . ولی چنانچه حبوبات غیر تصفیه شده مصرف کنید بدن خود را از این فرآورده ها سرشار خواهید ساخت. جو دارای آنتی اکسیدانی به نام اسید فرولیک می باشد.

اسید فرولیک سبب کاهش عوارض بر روی مغز پس از سکته مغزی می شود . جو جایگزینی مناسب برای برنج در وعده های غذایی شماست.

۶ – چای سیاه

ده آنتی اکسیدان که کمتر می شناسید

اگر چه چای سبز حاوی آنتی اکسیدان EGCG است که در ترکیب با کافییبن به شما در کاهش وزن کمک می کند ولی چای سیاه حوای اسید گالیک است که با سرطان مبارزه می کند و از انتشار میان بافتی سرطان جلوگیری می کند.

۷ – کلم

ده آنتی اکسیدان که کمتر می شناسید

انار و شراب قرمز به علت داشتن آنتی اکسیدانی به نام آنتوسیانین مشهورند ،آنتی اکسیدانی که رنگ قرمز آن ها را موجب می شوند.پس جای تعجب نیست که کلم قرمز هم حاوی آنتوسیانین باشد .

آنتو سیانین سبب سلامت و جوانی عروق خونی می شود و از بروز مشکلات قلبی جلوگیری می کند و اگر این دوز آنتوسیانین از کلم به شما برسد سبب می شود که شما از فواید گلوکوزینولات نیز بهره مند شوید که با سرطان ها مبارزه می کند. یک فنجان کلم تقریبا ۳۰ کالری دارد و نیز دو گرم فیبر دارد که اشتهای شما را نیز کم خواهد کرد .

۸ – تخم مرغ

ده آنتی اکسیدان که کمتر می شناسید

تخم مرغ بیشتر به خاطر سطوح بالای کلسترول مشهور است تا آنتی اکسیدان . لوتئین و زکسانتین دو آنتی اکسیدانی است که در زرده تخم مرغ یافت می شود که از مشکلات بینایی با افزایش سن پیشگیری می کند .اگرچه مصرف زیاد زرده تخم مرغ سبب بالا رفتن کلسترول و وزنتان می شود .

۹ – بروکلی

ده آنتی اکسیدان که کمتر می شناسید

مطمئنا در مورد خواص ضد سرطان بروکلی بسیار شنیده اید . ایزوتیوسیانات همان آنتی اکسیدانی ست که خواص ضد سرطان بروکلی را موجب می گردد . بروکلی حاوی دو دسته مهم ایزوتیوسیانات است اروسین و سولفورافان . بروکلی نیز کم کالری است. هر فنجان بروکلی تقریبا ۳۰ کالری و ۲٫۵ گرم فیبر است که آن را در زمره غذاهای کاهش دهنده اشتها و مفید قرار می دهد.

۱۰ – آووکادو

ده آنتی اکسیدان که کمتر می شناسید

بیشتر به خاطر محتویات چربی مفید آن شناخته می شود. نصف آووکادو تقریبا ۸ گرم چربی مفید دارد.ولی یک قانون کلی هم وجود دارد.غذاهایی که دارای محتوای بالای چربی های غیر اشباع هستند معمولا آنتی اکسیدان بالایی نیز دارند. مادر طبیعت آنتی اکسیدان ها را درون چنین غذاهایی قرار می دهد تا از اکسیداسیون چربی ها جلوگیری کنند .آووکادو نیز از این دسته غذا ها محسوب می شود وحاوی آنتی اکسیدان هایی به نام پلی فنول هستند.

منبع : سایت دکتر باقریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits