دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۶ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
آیا نوشیدن چای با شیر فایده ای دارد ؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
اگر قصد نوشیدن چای داشته باشید و مقدار اندکی شیر برای خوش‌طعم‌تر شدن به آن اضافه کنید، این مقدار شیر نمی‌تواند نقش چندانی در تأمین نیازهای بدن به کلسیم داشته باشد اما چیزی هم از خواص چای کم نمی‌شود. در واقع شیر نوعی ارزش افزوده برای چای محسوب می‌شود.

خواص خوردن چای با شیر

چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی های در جهان است و تصور می شود که نوشیدن آن خواص مختلفی را برای بدن ما به همراه دارد.

در بریتانیا و برخی دیگر از مناطق جهان، چای را معمولاً با شیر مصرف می کنند.

در برخی از نواحی جنوب ایران نیز چای با شیر یکی از نوشیدنی های محبوب و پر مصرف است.

با این حال هنوز مشخص نیست که اضافه کردن شیر به چای چه خواصی را به این نوشیدنی اضافه می کند؟

آیا اضافه کردن این محصول لبنی به چای می تواند فعالیت ترکیبات موجود در چای را در بدن دچار اختلال کند؟

فواید مصرف چای با شیر

چندین نوع چای مختلف در جهان وجود دارد که هر کدام از آنها ممکن است مزایای برای بدن داشته باشند اما بیشترین تحقیقات در این زمینه بر روی چای سبز و چای سیاه صورت گرفته است.

هم چای سیاه و هم چای سبز هر دو از برگ گیاه Camellia sinensis ساخته می شوند اما روش های مختلفی برای پردازش آنها وجود دارد.

چای سبز و سیاه سرشار از ترکیبات گیاهی به نام فلاونوئیدها هستند.

این ترکیبات به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند و در مبارزه با آسیب های سلولی که ناشی از تماس با مولکول های واکنشی به نام رادیکال های آزاد هستند؛ نقش دارند.

افزایش سطح رادیکال های آزاد در بدن منجر به ایجاد بیماری های قلبی، سرطان و سایر بیماری های جدی می شود.

به طور خاص چای سبز سرشار از فلاونوئیدهایی به نام کاتچین بوده و چای سیاه تی‌فلاوین زیادی دارد.

با توجه به حضور این ترکیبات، تحقیقات مختلف انسانی و حیوانی نشان داده اند که نوشیدن چای سبز و سیاه با کاهش فشار خون و کاهش سطح کلسترول ارتباط داشته و اثرات ضد سرطانی در بدن دارد.

از طرف دیگر شیر سرشار از مواد مغذی مانند پروتئین، کلسیم و پتاسیم است که برای رشد بهینه بدن، بهبود فرم و ترکیب بدن و سلامت استخوان ها بسیار حیاتی هستند.

برخی از محققین به این نکته اشاره می کنند که پروتئین شیر ممکن است در عملکرد ترکیبات چای اختلال ایجاد کند. اما تحقیقات انجام شده در این زمینه نتایج متفاوتی را نشان می دهند.

تحقیقات انجام شده در مورد خواص نوشیدن چای با شیر

با توجه به اینکه هم چای و هم شیر حاوی ترکیبات و مواد مغذی مفیدی برای بدن هستند؛ ترکیب این دو نیز ممکن است مفید به نظر برسد.

در حقیقت یک مطالعه که بر روی بیش از ۱۸۰۰ بزرگسال در چین انجام شد نشان داد که مصرف چای با شیر به طور مستقل با کاهش خطر ابتلا به سرطان دهان مرتبط بوده و ممکن است هنگام مصرف با هم، تأثیر ویژه ای بر روی بدن داشته باشند.

با این حال برخی از مطالعات نشان داده اند که پروتئین موجود در شیر ممکن است در جذب ترکیبات و فعالیت آنتی اکسیدانی چای اختلال ایجاد کند.

یک مطالعه که بر روی ۱۶ زن بالغ انجام شد نشان داد که نوشیدن ۲ فنجان (۵۰۰ میلی لیتر) چای سیاه ساده، در مقایسه با نوشیدن آب آشامیدنی، باعث افزایش جریان خون می شود و می تواند به بهبود عملکرد قلب کمک کند.

این در حالی است که نوشیدن چای سیاه با شیر بدون چربی این اثرات را بر روی بدن نداشت.

محققان به این نتیجه رسیدند که کازئین (نوعی پروتئین موجود در شیر است) ممکن است به فلاونوئیدهای موجود در چای متصل شده و از فعالیت آنها را در بدن دچار اختلال کند.

با این حال یک مطالعه کوچک دیگر که بر روی ۹ بزرگسال انجام شد اظهار داشت که مصرف چای سیاه باعث افزایش سطح فلاونوئیدهای آنتی اکسیدانی در خون می شود و افزودن شیر به چای مانع این اثر نخواهد شد.

جالب است که محققان معتقدند دم کردن طولانی تر چای ممکن است بدون در نظر گرفتن افزودن شیر به این نوشیدنی، باعث جذب بهتر آنتی اکسیدان ها موجود در چای شود.

نتیجه تحقیقات خوردن چای با شیر
بر اساس نتایج متناقض این مطالعات، شیر ممکن است تا حدودی در فعالیت آنتی اکسیدان های چای اختلال ایجاد کند.
اما اعتقاد بر این است که اضافه کردن شیر به چای هایی که به مدت طولانی دم می کشند.
اثر یکسانی ندارد.با این وجود می توان نتیجه گرفت که برای درک بهتر خواص نوشیدن چای با شیر و نکات جانبی احتمالی اضافه کردن شیر به این نوشیدنی باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

آیا نوشیدن چای با شیر فایده ای دارد ؟

مصرف و نوشیدن شیر و چای

حالا اگر قرار باشد شیر را با چای بنوشیم، چه؟ اگر عطر و طعم شیر را دوست نداشته باشید و به جای حذف کامل آن از رژیم روزانه‌تان، با افزودن کمی چای بخواهید طعم آن را مطلوب‌تر کنید، مشکلی پیش نمی‌آید.

یعنی هرچند ارزش تغذیه‌ای شیر ساده و معمولی بیشتر از شیرهای ترکیبی است اما اگر سه‌چهارم لیوان شیر را با یک‌چهارم لیوان چای مخلوط کنید.

با اینکه به طور حتم بخشی از کلسیم دریافتی را از دست خواهید داد، اما باز هم این نوع مصرف کردن شیر بهتر از مصرف نکردن آن است.

معمولاً تخمین زده می‌شود حدود 10‌درصد از جذب کلسیم شیر با اضافه کردن چای به آن در بدن کاهش پیدا کند.

البته این میزان به حجم شیر و چای بستگی دارد اما از دست رفتن 10‌درصد جذب کلسیم به حذف کامل شیر از رژیم غذایی روزانه می‌ارزد.

البته مصرف شیر با این روش، علاوه بر جذب مقداری از کلسیم موجود در آن، باعث دریافت پروتئین مرغوب و ویتامین‌های گروه B هم می‌شود.

آیا نوع چای ممکن است در این خواص تغییری ایجاد کند ؟

برخی از محققین بر این باورند که تأثیر افزودن شیر به چای ممکن است به نوع چای بستگی داشته باشد.

اما مطالعات معدودی در مورد این موضوع انجام شده و بیشتر آنها مربوط به چای سیاه هستند.

از آنجایی که چای سبز سرشار از فلاونوئیدها است، ممکن است از نظر تئوری شیر بر روی ترکیبات موجود در چای سبز تاثیر متفاوت تری نسبت به تاثیر این محصول لبنی بر روی چای سیاه داشته باشد.

در حقیقت یک مطالعه که بر روی ۱۸ بزرگسال انجام شد نشان داد که نوشیدن شیر با کپسول چای سبز باعث افزایش تعداد کالری سوخته شده در طول روز می شود.

در حالی که این نتایج جالب است اما برای درک بهتر تأثیر ترکیب شیر با چای سبز به جای مکمل چای سبز، به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

از این گذشته هیچ مطالعه ای وجود ندارد که اثرات اضافه کردن شیر به چای های به غیر از چای سیاه و سبز را تجزیه و تحلیل کرده باشد.

آیا نوشیدن چای با شیر فایده ای دارد ؟

یشتر بخوانید :

عوارض نوشیدن چای با شیر |هرگز چای و شیر را با یکدیگر مخلوط نکنید!

چای ماسالا و خواص اعجاب انگیز این نوشیدنی بی نظیر

چای سیاه حاوی چه میزان کالری است

تعبیر خواب چای : ۳۱ نشانه و تفسیر دیدن چای در خواب

نکات مورد توجه :

چای، به ویژه چای سیاه و چای سبز سرشار از ترکیباتی است که به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند و از خواص آن می توان به کاهش فشار خون و کلسترول اشاره کرد.

برخی مطالعات حاکی از آن هستند که اضافه کردن شیر به چای ممکن است فعالیت این ترکیبات را مهار کند. این در حالی است که برخی دیگر از مطالعات تأثیر متضادی را مشاهده کرده اند.

علاوه بر این بیشتر مطالعات مربوط به مصرف شیر و چای شامل نمونه های کوچکی هستند و بر روی شرکت کننده هایی انجام شده اند که به طور مرتب و طولانی مدت چای را با شیر مصرف نکردند.

بنابراین هنوز مشخص نیست که آیا ترکیب شیر با چای برای بدن مفید است یا خیر؟ اگر چه مصرف چای به تنهایی نسبت به مصرف چای با شیر به طور کلی فواید احتمالی آشکارتری بر روی بدن دارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • payamesalamat.com
  • nih.gov
  • asriran.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید