خرمای مجول : آشنایی دقیق با عملکرد خرمای مجول شاهانی

۱,۴۷۷
۱
۰
سه شنبه, ۰۳ دی ۱۳۹۸ ۰۹:۴۷
خرمای مجول یا Majhool یک رقم خرمای بزرگ، شیرین و با کیفیت است. آنچه که مجول را متمایز و مشهور نموده، اندازه بزرگ خرما (گاهی تا 7 سانتیمتر) و طعم دلپذيرش می باشد.
خرمای مجول : آشنایی دقیق با عملکرد خرمای مجول شاهانی

خرمای مجول

خرمای مجول یکی از شیرین ترین انواع خرماست که بسیاری آن را" پادشاه خرما ها" می نامند.
خرمای مجول به دلیل اندازه بزرگ و طعم دلپذیرش بسیار مشهور می باشد.اندازه ی خرمای مجول به حدود 7 سانتی متر هم می رسد .

اگرچه مجول در رده ی خرمای نرم طبقه بندی می شود اما سخت تر و ارتجاعی تر از بسیاری از خرماهای نرم است این خصوصیات مجول را به یک انتخاب عالی برای تولید تجاری خرما تبدیل کرده است.

هر دو نوع نخل نر و ماده مجول به دلیل ظاهر گیرا و زیبایی طبیعی شان ،تاریخ باستانی و اهمیت مذهبی شان و هم چنین حفظ و نگهداری آسان شان بسیار معروف و محبوب می باشند.

یک نخل خرمای مجول هم به صورت منفرد می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و هم کاشت گروهی آن می تواند واقعا دیدنی و جذاب باشد.

نخل مجول نسبت به شوری و خشکی طولانی مقاوم است و پس از رشد و استحکام ریشه ها در زمین می تواند دوره ی طولانی بدون آبیاری زنده بماند.نخل بالغ خرمای فوق می تواند در برابر افت دما تا چندین درجه زیر صفر برای مدت کوتاهی مقاومت کند .

این دلایل و عدم وجود خرمای مجول در ایران سبب شد که مرکز بیوتکنولوژی دکتر رستگار تکثیر خرمای مجول را در دستور کار خود قرار دهد و با توجه به نیاز گسترده و مدت دار بودن تکثیر مجول همراه با فرایند تکثیر کشت بافت ،واردات آن را نیزهم زمان انجام دهد.

عملکرد خرمای مجول

انواع مختلفی از خرما در سراسر جهان وجود دارد، اما خرمای مجول یکی از دو نوع تجاری ترین گونه های تولید شده در ایالات متحده است. بیشترین تولید مربوط به خرمای Deglet Noor (یا Nour) است، اما مجول ها بزرگتر، نرمتر و شیرینتر اند.

خرمای مجول را می توان به صورت تازه یا خشک مصرف کرد، اما اغلب خشک کردن است که طول عمر آنها را افزایش می دهد و از فساد زودهنگامشان جلوگیری می کند.

خرمای مجول دارای پوست قهوه ای رنگ تیره با عطر و طعمی است که شبیه به کارامل توصیف می شود.

وقتی خرمای مجول خشک شده را در دست خود نگه می دارید، ابتدا احساس می کنید که بافتی چروکیده و محکم دارد، اما سریع قضاوت نکنید.

بعد از گاز زدن یک خرمای مجول ، متوجه خواهید شد که درون آن نرم، مرطوب و گوشتی است.

خرما های مجول در اندازه های مختلف و متفاوتی وجود دارند و در حال حاضر استانداردهای صنعتی برای اندازه آن ها وجود ندارد.

بعضی مواقع خرماهای مجول را “بزرگ”، “درشت” یا “فوق العاده” توصیف می کنند که یک اشاره کلی به طول آنها و منطقه ی رشد آنهاست.

هنگامی که به اهمیت اضافه شدن خرمای مجول به رژیم غذایی و دستور العمل های روزانه خود پی می برید، آنها به سرعت تبدیل به یکی از ردیف های مورد علاقه غذایی شما خواهند شد.

عملکرد خرمای مجول

بهترین استان ها برای کشت خرمای مجول

استان فارس از شرایط اقلیمی بسیار مطلوبی جهت کاشت انواع ارقام تجاری خرما برخوردار است.

با توجه به ذخایر ژنتیکی قابل توجه در کشور و همچنین امکان تولید یا واردات انبوه نهال انواع ارقام تجاری بین المللی به واسطه توسعه سریع فناوری کشت بافت در دنیا، چشم انداز توسعه تجاری صنعت خرما در استان بسیار روشن بوده و با برنامه ریزی مناسب و انجام فعالیت های منسجم و هدفمند تحقیقاتی، آموزشی، ترویجی و اجرایی، می توان استان فارس را به یکی از قطب های اصلی تولید تجاری خرما در کشور تبدیل نمود.

خرمای مجول بوشهر

تولید خرمای مجول در استان بوشهر نیز انجام می شود که توانسته پس از کشت آزمایشی بهره وری مطلوبی داشته باشد و خرید و فروش خرمای مجول در این استان رواج پیدا کند.

تحقیقات دو دهه اخیر نشان داده است که پتانسیل عملکرد ارقام خرمای ایران در ارقام نرم (Soft Dates) حدود ۵ برابر و در ارقام خشک و نیمه خشک (Dry and Semi Dry Dates) حداقل دو برابر متوسط عملکرد فعلی کشور است.

بهترین نحوه کاشت خرمای مجول

نهال های مورد استفاده جهت کاشت باید شاداب، سالم و دارای رشد رویشی یکنواخت، حداقل ۳۰ سانتیمتر طول و دارای دو برگ کامل (پر مانند) باشند تا گیرایی نهال ها در مزرعه بالاتر از ۹۵ درصد باشد

در صورتیکه سامانه آبیاری از نوع سطحی باشد روش تشتکی مورد استفاده قرار گیرد و نهال ها به گونه ای کشت شوند که آب وارد قلب نهال نشود.

در سیستم های آبیاری سطحی، عملیات آبیاری در فصول بهار و تابستان ( تا ابتدای مرحله رطب) با دور ۷ – ۴ روز، بسته به شرایط خاک و منطقه توصیه می شود.

در زمان رطب و رسیدن محصول به منظور جلوگیری از ترشیدگی محصول فواصل آبیاری باید افزایش یابد. در سیستم آبیاری قطره ای دور یک روز در میان، در فصول گرم و خشک و سه روز در میان در فصول سرد سال توصیه می شود

فاصله کاشت : بر اساس استاندارهای بین المللی، مناسب ترین فاصله جهت احداث نخلستان های تجاری خرما فواصل ۸۶۸ (۱۵۶ اصله در هکتار)، ۹۷۹ (۱۲۱ اصله در هکتار) و ۸۷۱۰ متر (۱۲۵ اصله در هکتار) می باشد.

عملکرد خرمای مجول / خرمای مجول

نهال های کشت بافت خرمای مجول

چون نهال های کشت بافت زود به بار می نشینند ( سال سوم یا چهارم) می بایست در دو سال اول باردهی کلیه خوشه ها را حذف نمود و از سال سوم ثمردهی اقدام به نگهداری تعداد ۳ الی ۴ خوشه روی هر درخت نمود و به تدریج تعداد خوشه ها افزایش یابد.

تا اینکه در سن بلوغ کامل ( ۱۰ سال به بالا) حداکثر ۱۲ خوشه روی هر درخت با لحاظ نمودن نسبت ۹ – ۸ برگ یک خوشه روی درخت حفظ نمود.

متاسفانه این موضوع توسط نخل کاران مورد غفلت قرار گرفته که علاوه بر ایجاد ضعف عمومی در درختان خرما ، باعث تشدید سال آوری نیز می گردد.

با توجه به کمبود و گران بودن پاجوش این رقم، پیشنهاد می گردد حداکثر چهار اصله پاجوش پای هر درخت نگهداری و بقیه حذف شوند. پاجوش های اضافی را باید زمانی حذف کرد که حداقل یک کیلوگرم وزن داشته باشند.

این پاجوش ها را می بایست در خزانه انتظار یا گلدان های پلاستیکی کاشت و تا زمان انتقال و کشت در محل جدید نگهداری نمود و بدین طریق حداکثر صرفه اقتصادی را از مزیت تولید پاجوش در این رقم بدست آورد.

رعایت اصول فوق باعث تولید درختان یکدست، تنومند، قوی، پرمحصول و فاقد سال آوری می شود.

نخل نر و ماده مجول

تعداد انواع نخل هایی که خرما تولید می کنند زیاد است اما خرمای این نخل ها دارای هسته های درشتی بوده و قسمت گوشتی این خرماها کم و نازک است فقط نوع فونیکس داکتیلیفر یا همان نخل حقیقی ،خرمای خوراکی بزرگ تولید می کند.

صدها واریته از نخل فونیکس داکتیلیفر وجود دارد که خرماهای لذیذ با طعم ،شیرینی ،رطوبت و اندازه متفاوت تولید می کنند و یکی از بزرگترین و مشهورترین آن خرمای مجول است.

در بین واریته های خرما ،مجول یکی از شیرین ترین انواع خرماست به" سلطان خرما ها" مشهور است.خرمای مجول به دلیل اندازه بزرگ و طعم دلپذیرش بسیار مشهور می باشد.

اندازه ی خرمای مجول به حدود 7 سانتی متر هم می رسد .اگرچه مجول در رده ی خرمای نرم طبقه بندی می شود اما سخت تر و ارتجاعی تر از بسیاری از خرماهای نرم است این خصوصیات مجول را به یک انتخاب عالی برای تولید تجاری خرما تبدیل کرده است.

از هر دو نوع درخت نخل نر و ماده مجول برای طراحی و تزیین ساختمان نیز استفاده می شود .

درخت نخل ماده نه تنها برای تولید خرمای خوش طعم مطلوب است بلکه به مکان هایی که کاشته می شوند ظاهری گرمسیری می دهد.

هر دو نوع نخل نر و ماده مجول به خاطر ظاهر گیرا و زیبایی طبیعی شان ،تاریخ باستانی و اهمیت مذهبی شان و هم چنین حفظ و نگهداری آسان شان بسیار معروف و محبوب می باشند.

یک نخل خرمای مجول هم به صورت منفرد می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و هم کاشت گروهی آن می تواند واقعا دیدنی و جذاب باشد .نخل خرمای مجول در تابستان نور و آب فراوان می طلبد.

نخل خرمای مجول نسبت به شوری و خشکی طولانی مقاوم است و پس از رشد و استحکام ریشه ها در زمین می تواند دوره ی طولانی بدون آبیاری زنده بماند.

نخل بالغ خرمای فوق می تواند در برابر افت دما تا چندین درجه زیر صفر برای مدت کوتاهی مقاومت کند . نخل مجول برای تولید خرمای فراوان به گرما و آفتاب تابستانی مناسب، هوایی با رطوبت کم و به آبیاری مرتب در طول ماه های گرم تابستان نیاز دارد.

بیشتر بخوانید :

شیره خرما : ۲۱ خاصیت شیره خرما برای سلامتی بدن

خواص هسته خرما : آشنایی با خواص اعجاب انگیز هسته خرما در طب سنتی

انواع خرما : معرفی 30 نوع خرما در ایران و جهان

شیر خرما : ۲۱ خاصیت حیرت انگیز معجون شیر و خرما

چگونه در خانه شیره خرما درست کنیم ؟

فرق خرما با رطب در چیست ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم