alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
خاصیت عناب خشک | عناب خشک چه خواصی برای سلامتی بدن دارد

خواص و فواید دارویی و درمانی عناب خشک

خاصیت عناب خشک | عناب خشک چه خواصی برای سلامتی بدن دارد
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
عناب خشک و خواص فوق العاده خوب و کاربردی | عناب خشک: عناب سرشار از ویتامین C می باشد. عناب خون را تصفیه و سموم را از بدن دفع می‌کند و سبب روشنی پوست می‌شود. با خواص عناب بیشتر آشنا شوید.

همه ی آنچه که باید در مورد فواید عناب خشک بدانید

عناب درختچه ای است با برگ های کوچک و سبز رنگ که بومی مناطق گرمسیر است. البته اینکه می گوییم درختچه به این منظور نیست که ارتفاع کمی دارد و جالب است بدانید ارتفاع این درختچه به طور متوسط ۱۰ متر است. عناب به نام های خرمای قرمز و خرمای چینی نیز شهرت دارد.

میوه عناب در زمانی که هنوز نرسیده است سبز رنگ است و شباهت زیادی به زیتون دارد. این میوه که خواص درمانی بسیاری دارد پس از رسیدن ۲ تا ۳ سانتی متر طول دارد و به رنگ نارنجی تند مایل به قرمز در می آید و پوستش کمی چروک بر می دارد.

میوه عناب مانند خرما یک هسته دراز و باریک دارد و در فصل پاییز به طور کامل می رسد. جالب است بدانید در کشورهایی مثل چین و کره از عناب برای کاهش اضطراب استفاده می کنند. در طب سنتی عناب به عنوان یک آرامبخش محسوب می شود.

عناب میوه پر فایده و مفیدی است و خواص بسیار زیادی دارد که همگی این خواص را نمی توان به طور کامل در یک مقاله گنجاند ، به همین جهت خلاصه ای از خواص این میوه ارزشمند را برایتان جمع اوری کرده ایم. برای شناخت بیشتر مهم ترین خواص عناب در ادامه با دلگرم همراه باشید.

خواص ضد سرطان

یک تیم محققین ایرانی، در موسسه تحقیقیاتی واکسن و سرم سازی مشهد، آزمایشهای آزمایشگاهی را انجام دادند، تا توانایی عصاره عناب خشک را برای مهار رشد و یا ایجاد مرگ سلولی، در انواع سلول های سلولی تومور انسانی بررسی شود. دانشمندان، از آزمون رنگ سنجی mtt برای اندازه گیری درجه عصاره عناب خشک استفاده کردند، تا ببینند کدام درجه رنگی از آن می تواند باعث کاهش تکثیر سلول های تومور شود اگر چه عصاره عناب، مانع تکثیر سلول های توموری در تمام سطوح می شود.

اما بیشترین اثر را در برابر سلول های لوسمی یورکات نشان می دهد.محققان گفته اند که، یافته های آنها در گزارش فوریه 2008، در مورد «فناوری های سیتوتو» نشان می دهد، که یافته های آنها، خواص سیتوتوکسیس در مقابل انواع مختلف سلول های سرطانی وجود دارد و اثبات شده و مطالعات دیگر نشان داده اند، که مکانیسم مورد استفاده از عناب به خوبی کار می کند.

خواص عناب برای پوست و مو

نقص شناختی ،را تغییر می دهد:
محققان کره جنوبی، بر روی 50 گیاه دارویی سنتی آزمایشی انجام داده اند، برای پیدا کردن یک ماده که می تواند کولین استیل ترانسفراز را فعال کند و باعث کاهش یا حتی باعث از بین رفتن معایب شناختی ناشی از آمینوز ناشی از ،فراموشی اسکوپولامین می شود. طی آزمایشی ،محققان سیس9 اکتادکنوامید و اولامیدش را جدا کردند.

این مشتق از جوجوبا ،در آزمایش in-vitro بیشترین اثر فعال کنندگی را بر روی استیل ترانسفراز کولین نشان داد هنگامی که اولئامید، به موشهایی که در آنها اختلال شناختی از لحاظ شیمیایی القا شده بود، تزریق شد، حیوانات بهبود سریع نقص های شناختی را نشان دادند.هنگامی که موشها ،با اولئامید درمان شده بودند، قبل از تجویز اسکولوپامین، مشتقات عناب از آنها در برابر اختلال شناختی محافظت می کرد.محققان این یافته های خود را در شماره ژوئن 2003 بیوشیمی، بیوتکنولوژی و بیوشیمی منتشر کردند.

عناب خشک

خواص عناب برای لاغری

عناب مملو از پروتئین و فیبر بالاست ؛همچنین بسیار کم کالری است که موجب تنظیم وزن و لاغری می شود، افراد دارای اضافه وزن و چاق حتما در برنامه غذایی خو از عناب استفاده کنند.

درمان سرفه و گلودرد

ویتامین های A ، C ، K موجود در عناب باعث نرم شدن گلو، تقویت سیستم ایمنی بدن بهبود گلودرد و درمان سرفه های خلط دار می شود.

خاصیت عناب برای سلامت پوست

عناب برای درمان آفتاب سوختگی مناسب است و البته روغن عناب موجب شادابی و طراوت پوست می شود و این به دلیل آنتی اکسیدان غنی و چربی طبیعی عناب است.

درمان سرماخوردگی

عناب دارای ویتامین C و پتاسیم است که خاصیت ضد عفونی کننده داشته و بدن را تقویت و مانع از آنفلوانزا و سرماخوردگی می شود.

درمان کبد چرب

با خاصیت سم زدایی غنی و آنتی اکسیدانی در عناب می توان بیماری های کبد بخصوص کبد چرب را به طور طبیعی درمان نمود.

فواید عناب : انرژی زا

عناب حاوی فیبر و پروتئین بوده که با تقویت عضلات بدن و کاهش وزن بخصوص در ورزشکاران و بدنسازان بسیار مورد توجه می باشد

رفع خارش

عصاره برگ عناب با خاصیت آرام بخشی و بی حس کردن موجب رفع و باعث بهبود خارش ناشی از گزند حشرات موزی می شود

تقویت استخوان و دندان

عناب به علت دارا بودن کلسیم و فسفر برای تقویت استخوان و دندهای کمک فراوانی می کند و حجم عضلات را نیز افزایش می دهد

تنظیم فشار خون

عناب دارای پتاسیم با مقادیر بالا می باشد که با بهبود خون رسانی و گشادی عروق موجب کنترل فشار خون می شود

سلامت سیستم عصبی

در چین عناب و دانه آن را به عنوان میوه ضد افسردگی می شناسند زیرا با خواص آرام بخشی خود باعث بهبود سیستم عصبی شده و استرس و افسردگی را مهار می کند

موارد استفاده از عناب خشک در طب سنتی

" راهنمای درمان گیاهی"، بریجیت مارس، پزشک گیاهی، گزارش داد :

که شفا دهنده های مردم ،از عناب خشک شده برای طیف وسیعی از برنامه های کاربردی دارویی در طول قرن ها استفاده می شده است.خرمای خشک شده ،در طب سنتی برای درمان آلرژی ها، اضطراب، افسردگی، اسهال، پوست خشک، خستگی، فشار خون بالا، بی خوابی، عرق شبانه، درد، تنگی نفس و استرس مورد استفاده قرار می گرفته است.

عناب خشک

مزایای دمنوش و چای عناب چیست؟

فعالیت آنتی اکسیدانی

در حالی که اطلاعات تغذیه ای برای دمنوش ها در دسترس نیست، میوه ها، که برای تهیه دمنوش استفاده می شوند، شامل برخی از فنل ها، فلاونوئیدها و ویتامین C می باشند.این مواد مغذی، آنتی اکسیدان هایی هستند، که سلول ها را در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کنند،که سبب آسیب می شوند و ممکن است ، دارای بخشی از مسومیت های پیری و همچنین بیماری های مزمن ،مانند:بیماری قلبی و سرطان باشد.

درمان یبوست

یک مطالعه، که در سال 2008، در مجله شیمی کشاورزی و مواد غذایی منتشر شد، اثرات دمنوش عناب را بر زمان عبور گوارش و ماده مدفوع در همسترها مورد آزمایش قرار گرفت.محققان دریافتند که این دمنوش، نه تنها زمان گذار از روده را بهبود می بخشد، بلکه سطح آمونیاک را در مدفوع کاهش می دهد، و محققان نتیجه گرفتند ،که می تواند باعث کاهش فشار روده شود ،در زمانی که در معرض مواد سمی است با این حال، مطالعات انسانی، باید پیش از هر گونه ادعایی انجام شود.

فقدان شواهد برای اضطراب

عناب، اغلب به عنوان یک نوع درمان برای اضطراب توصیه می شود اگر چه دمنوش، مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما محققان اثرات ضد اضطرابی عصاره دانه این میوه را بر روی موش ها بررسی کرده اند. یک مطالعه، که در سال 2000، در مجله اتنوفارماکولوجی انجام شد، دریافت که عصاره عناب باعث کاهش اضطراب در موش صحرایی می شود. با این حال، اجزای موجود در عصاره، ممکن است در دمنوش وجود نداشته باشند، و تا زمانی که تحقیق بر روی انسان انجام شود، هیچ ادعایی نمی تواند درست باشد.

فقدان شواهدی بر بی خوابی

بعضی ها، ممکن است برای بهبود خوابشان، دمنوش عناب را بنوشند که افزایش مقدار عصاره این دانه نیز باعث افزایش خواب در موش های صحرایی شده.با این حال، بررسی که در سال 2012 انجام شده ، اثرات طب گیاهی چینی در رابطه با بی خوابی را تجزیه و تحلیل کرده اند و نشان داده شده، که هیچ کدام از روش ها موثر نبوده اند، چه به تنهایی و چه هنگامی که بخشی از یک فرمول گیاهی بودند و ترکیب می شدند. این مطالعه ،تنها بر روی عناب انجام نشده، اما به عنوان بخشی از یک ترکیب بوده، و البته دمنوش عناب را مورد مطالعه قرار نداده بودند.

همچنین بخوانید:

۵۰ خاصیت اثبات شده عناب بر سلامت بدن

آشنایی با روش های کاشت و تکثیر درخت عناب

خواص دارویی و درمانی عناباین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • parsiday.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits