آشنایی کامل با خواص انواع چای و دمنوش برای سلامت بدن

۲,۲۰۱
۹
۰
شنبه, ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۱۸
چای معمول ترین نوشیدنی در بسیاری از فرهنگ ها است. بسیاری از ما حداقل از خاصیت رفع خستگی آن اطلاع داریم اما یک فنجان چای سیاه، سبز و بقیه چای ها خاصیت های خیلی بیشتری در خود دارند که آنها را به نوشیدنی هایی با تاثیرات مختلف بر روح و بدن ما تبدیل می کند. با دلگرم همراه باشید و این نوشیدنی های ظاهرا معمولی را بیشتر بشناسید.
آشنایی کامل با خواص انواع چای و دمنوش برای سلامت بدن

خواص انواع چای برای سلامت شما

چای، نوشیدنی محبوب افراد در بسیاری از فرهنگ ها با تفاوت های فراوان است. چه مشغول کار رویاییتان باشید چه بیزینس خودتان را راه اندازی کرده باشید، استرس و مشکلات بی شمار مربوط به آن همیشه در کمین برای گرفتار کردن شما هستند.

خوشبختانه، یک راه حل ساده برای رهایی از این استرس ها وجود دارد. فقط هر جرعه کوچک از چاییتان را مزه دار کنید. این نوشیدنی اهمیت فرهنگی بی شماری در قسمت های مختلف دنیا دارد. در این مقاله، نگاهی به فواید بی شمار یک چای سالم و نوع چایی که شما را سالم تر می کند می اندازیم.

صرف نظر از کافئین موجود در چای، هر نوع چای اجزایی منحصر به فرد در خود دارد که مزایایی فوق العاده برای ایجاد تغییری مثبت در زندگی روزانه شما دارد.

غلبه بر مشکلات گوارشی با چای سیاه

زمانیکه که دچار اسهال شدید، فوری سراغ قرص نروید؛ به جای آن کمی چای سیاه دم کنید و ناراحتی و نفخ ناشی از اسهال را درمان کنید. مصرف این چای به صورت پودر هم می تواند به درمان اسهال شما کمک کند. چای سیاه غنی از تانن ها است که خواص ضدالتهابی دارد. این چای نه تنها به ناراحتی های گوارشی کمک می کند بلکه مصرف مرتب آن شرایط بهتری را برای هضم در بدن شما فراهم می کند.

پلی فنل های موجود در چای سیاه با افزایش رشد باکتری های خوب و جلوگیری از رشد باکتری های بد مثل سالمونلا به حفظ سلامت روده شما کمک می کند. علاوه بر این چای سیاه خاصیت میکروب زدایی دارد که اجزای مضر را از بین می برد و با تنظیم گوارش به باکتری های مفید روده و سیستم ایمنی کمک می کند.

چای سبز درمانی طبیعی برای سندروم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک پذیر جمعیت زیادی را به خود دچار کرده است. اگر شما هم تا به حال سندروم روده تحریک پذیر را تجربه کرده باشید می دانید که حتی خفیف ترین واکنش ها در روده تان تا ساعت ها شما را در وضعیتی بسیار بد قرار می دهد.

قرار دادن چای سبز به عنوان بخشی از رژیم غذایی تان می تواند به طور چشمگیری در آسان کردن این شرایط به شما کمک کند. چای سبز حاوی پلی فنل هایی است که به آرام کردن درد حاصل از سندروم روده تحریک پذیر در روده ها کمک می کند.

چای سبز و کمک به سوزاندن کالری های شما

اگر دوست دارید اندامتان متناسب باشد و فعال باشید یک فنجان چای سبز را به عنوان بخشی ازرژیم روزانه تان در نظر بگیرید. علاوه بر این چای سبز، به طور ویژه ای به تاثیر مثبتی که بر میزان سوخت و ساز بدن دارد شناخته شده است. این دمنوش، روند سوزاندن کالری ها را سریع می کند. اگر مرتب ورزش می کنید و نمی توانید از شر آن چند کیلوی اضافه رها شوید؛ چای سبز تا حد بسیار زیادی به شما در رسیدن به اندام ایده آلتان کمک می کند.

چای لیمو و تاثیر آن در بهبود سرماخوردگی و آنفلونزا

تعداد بی شماری چای گیاهی وجود دارد که می توانید در خانه دم کنید. چای های متفاوت به انواع مشخصی از ناراحتی هایی که ممکن است دچار آن شوید کمک می کند و از این عوارض به طور موثری در همان مراحل اولیه جلوگیری می کند.

مثلا آنفلونزا یا تب یونجه را در نظر بگیرید. با تغییرات فصلی، ممکن است بدن شما برای عادت کردن به این تغییرات به زمان نیاز داشته باشد و در این دوره خسته و گرفتار آبریزش بینی و عطسه های مدام شوید.

اگر به آنفلونزای فصلی یا تب یونجه مبتلا شدید، یک فنجان چای لیمو را در خوراک روزانه تان قرار دهید و ببینید چطور آنفلونزای فصلی به سرعت از بین می رود.

چای لیمو مسیر بینی شما را باز می کند. سرفه و عطسه های مداوم می تواند باعث تورم گلو شود. نوشیدن چای لیمو به کاهش مدت این دوره کمک می کند. برای خوش طعمی بیشتر چایتان می توانید مقدار کمی عسل و چاشنی های دیگر را به آن اضافه کنید.

چای سبز و خاصیت ضد مسمومیت غذایی آن در سفر

هیجان سفر به جایی که دوست دارید از لیست آروزهایتان تیک بخورد با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست. شادی ناب وقت گذرانی با یک فرهنگ جدید و غذاهای خوشمزه ای که آنجا دارد هیجان انگیز است و سفر را برای شما به خاطره ای ماندگار تبدیل می کند. با این حال، بیمار شدن در مسافرت به ویژه مسمومیت غذایی از شادی و هیجان شما کم می کند.

یک راه حل موثر برای سالم ماندن در مسافرت جرعه جرعه نوشیدن مرتب چای سبز است. چای سبز غنی از کاتچین (یک آنتی اکسیدان طبیعی) است که دلیل تلخی چای سبز هم می باشد. باکتری عامل مسمومیت غذایی نمی تواند با وجود کاتچین دوام بیاورد.

چای بابونه و کمک به خواب بهتر و غلبه بر استرس

اینکه بخواهیم در دنیای امروز موفق باشیم و در عین حال استرس هم نداشته باشیم نشدنی است. موفق بودن قیمت خود را دارد و ممکن است راحتی و ساعت خواب شما را زیر و رو کند و حتی شما را دچار زخم معده کند.

احتمال دارد افسردگی و اضطراب در پیشرفت شغلی شما در سطح بالایی باشد؛ در این صورت یک فنجان چای بابونه می تواند مثل یک داروی آرام بخش عمل کند؛ فقط بوییدن این چای موقع دم کشیدن کافی است تا از استرس روزانه شما کم شود.

اگر استرس مدام، تمام شب شما را بیدار نگه می دارد، یک فنجان از چای آرام بخش بابونه قبل از خوابیدن می تواند به خواب بهتر شما، فکری آسوده، ذهنی باز، احساس نشاط و آمادگی برای شروع یک روز جدید کمک کند.

در تحقیقی، هشتاد زن پس از زایمان خوابی مشکل داشتند؛ نوشیدن چای بابونه تا دو هفته کیفیت خواب آنها را بهتر و نشانه های افسردگی را کاهش داد. در تحقیقی دیگر، سی و چهار بیمار مبتلا به بی خوابی با خوردن دمنوش بابونه دو بار در روز، در بیداری های ناگهانی در طول شب، کاهش زمان به خواب رفتن و عملکردشان در روز وضعیت بهتری را تجربه کردند.

چای بابونه علاوه بر کمک به خواب بهتر شما، تاثیرات ضدباکتریایی، ضد التهابی دارد و از کبد شما محافظت می کند. طبق نتایج تحقیقی دیگر، چای بابونه نشانه های سندروم پیش قاعدگی را کاهش می دهد؛ علاوه بر این افراد مبتلا به دیابت نوع دو با مصرف چای بابونه، بهبودهایی را در گلوکز خون، انسولین و سطح چربی های خون دیدند.

چای سبز و خاصیت پیشگیری و مبارزه با آکنه روی پوست

ممکن است تا به حال پول زیادی برای کرم های پوست که نتیجه را در عرض یک هفته تضمین می کند خرج کرده باشید. با این حال، آنها در مقایسه با درمان های خانگی که نه تنها هوای جیب شما را دارند بلکه ساختار بدنتان را از بیرون و درون پاکسازی می کنند قابل مقایسه نیستند.

چای سبز یکی از این درمان های خانگی است. اگر تا حالا برای مشکلات پوستی چنین پولی خرج کرده اید، کرم ها را کنار بگذارید و چای سبز را در رژیم غذاییتان بگنجانید. این حقیقت که چای غنی از آنتی اکسیدان است به سالم و درخشان بودن پوست شما کمک می کند.

علاوه بر چای سبز، باید کل رژیمتان را پر از مواد غذایی تازه و طبیعی کنید و مصرف خوراکیها و غذاهای فرآوری شده را محدود کنید.

چای سیاه و چای سبز و ارتباط آنها با قلب سالم

همان طور که گفتیم چای غنی از آنتی اکسیدان است و این مهم ترین ویژگی او نسبت به دیگر نوشیدنی ها است. وجود این عناصر درون چای مزایای بی شماری دارد که می تواند به شما در داشتن یک زندگی سالم و شاد کمک کند؛
یک قلب سالم، یکی از این مزایای فراوان است.

چای سیاه خواص ویژه و زیادی برای قلب دارد. درباره چای سبز هم می توانید مطمئن باشید که با مصرف آن سطح کلسترول بدن شما پایین تر می آید چون از میزان LDL و ترى گلیسرید به طور چشمگیری کم می کند. علاوه بر این، لیپوپروتئین پرچگالی که به عنوان کلسترول خوب شناخته شده است با مصرف چای سبز تا حد بسیار زیادی افزایش می یابد. اگر از خوردن چای سیاهتان لذت می برید احتمال ایست قلبی برایتان بسیار کم می شود.

چای سبز و ویژگی ضد دیابت آن

چای غنی از عناصری خاص مثل پلی ساکاریدها و کاتچین است که می تواند سطح قند خون را تا حد زیادی کاهش دهد؛ و به این ترتیب به شما در غلبه بر دیابت کمک کند. چای سبز، با استفاده از مقدار بسیار بیشتری از پلی فنل هایی که در خود دارد و با تشویق عملکرد سالم و نرمال انسولین، افزایش ابتلای شما به دیابت نوع دو را کاهش می دهد.

چای و تقویت سیستم ایمنی شما

آنتی اکسیدان موجود در چای نه تنها سرعت پیر شدن شما را کاهش می دهد بلکه سیستم ایمنی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و آن را بسیار قوی می کند. آنتی اکسیدان های درون چای به بازسازی و ترمیم سلول ها کمک می کند و در نتیجه خطر ابتلای شما به بیماری در محیطی را که پر از ویروس های سرماخوردگی و آنفلونزا است کاهش می دهد.

آنطور که تحقیقات اخیر نشان می دهد، آنتی اکسیدان های یک فنجان چای تقریبا پنج برابر یک میوه یا سبزیجات متوسط است. چایی که در بعدازظهر می خورید می تواند با غلبه بر آنفلونزا و بیماری ها به سلامت کلی و تندرستی شما کمک کند و در مقابله با استرس و حفظ اندامی ایده آل هم مفید باشد.

خاصیت چای در آبرسانی به بدن

نوشیدنی های کافئین دار به کم آب کردن بدن شناخته شده اند. اما این در صورتی حقیقت دارد که مصرف کافئین شما بسیار زیاد مثلا در حد 6 فنجان قهوه یا چای در روز باشد. مصرف متوسط چای در روز به اندازه آب، آبرسانی به بدن با مزایای اضافه آنتی اکسیدان درون چای را برای شما فراهم می کند. لازم است بدانید کم آب شدن بدن به چای های گیاهی مربوط نمی شود چرا که آنها هیچ کافئینی ندارند.

نوشیدن چای و رابطه آن با لبخندی درخشان و زیبا

چای در گذشته و در رابطه با بهداشت دندان بدنام بوده است. اما این ویژگی برای چای حقیقت ندارد چرا که این نوشدنی سرشار از فلوراید و تانن ها است. این عناصر به کاهش رشد باکتری در دندان شناخته شده است و آنها را سالم و درخشان نگه می دارد. چایتان را با چاشنی ها مزه دار کنید و ببینید چطور پلاک های روی دندان ها تا حد زیادی کم می شود و کرم خوردگی های آنها کم می شود.

مصرف چای و تقویت استخوان ها

تحقیقات ثابت کرده است افرادی که مرتب چای می نوشند تراکم استخوانی بالاتری دارند. چای سرشار از مواد شیمیایی گیاهی یا گیامغذی است که زردینه (عامل موثر در رنگ زرد گیاهان) یکی از آنها و عاملی برای سلامت استخوان ها است. گنجاندن چای در خوراک روزانه تان می تواند به طور ویژه ای برای پیشگیری از روماتیسم و آرتروز در سنین پیری شما پرفایده باشد.

چای همراهی سالم برای مغز شما

یک فنجان چای می تواند به طور اساسی به تمرکز بهتر شما بر کارتان کمک کند. خوردن مرتب چای همچنین تاثیر مثبتی روی عملکرد مغز شما و فرآیندهای عصبی مربوط به آن دارد.

بنابراین چای می تواند به طور قابل توجهی، به پیشگیری و غلبه بر پارکینسون کمک کند. همچنین تحقیقات نشان داده است اگرچه چای نمی تواند آلزایمر را متوقف کند اما تا حد زیادی روند آن را کند می کند.

چای سیاه و کمک به کاهش فشار خون

تقریبا 1 میلیارد از جمعیت دنیا مشکل فشار خون بالا دارند. فشار خون خطر نارسایی کلیه و قلب، سکته مغزی، کاهش بینایی و حملات قلبی را به دنبال دارد. خوشبختانه، تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی می تواند فشار خون شما را پایین بیاورد.

در تحقیقی شرکت کنندگان روزانه سه فنجان چای طی شش ماه نوشیدند؛ نتایج نشان داد این افراد در مقایسه با گروهی که دارویی ساده برای این مشکل مصرف کرده بودند کاهش چشمگیری را در فشار سیستولیک و دیاستولیک خون تجربه کرده اند.

چای و تاثیر آن در پیشگیری از سکته مغزی

وقتی رگ های خونی در مغز مسدود یا پاره شوند سکته مغزی اتفاق می افتد. این نوع سکته دومین دلیل مرگ و میر در دنیا است. خوشبختانه 80% سکته ها قابل پیشگیری هستند. مدیریت رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی، فشار خون و پرهیز از دخانیات می تواند به کاهش خطر سکته کمک کند.

جالب است که تحقیقات نشان داده اند نوشیدن چای سیاه ممکن است به کاهش خطر سکته کمک کند. مثلا در تحقیقی با 194965 نفر، افرادی که بیشتر از سه فنجان چای (چه چای سیاه چه چای سبز) در روز می نوشند در مقایسه با افرادی که اصلا چای نمی نوشند 21% خطر کمتری برای ابتلا به سکته دارند.

خاصیت چای در بهبود تمرکز

چای سیاه حاوی کافئین و آمینواسیدی به نام تیانین است که می تواند هشیاری و تمرکز را بهبود بخشد. تیانین فعالیت امواج آلفا را در مغز افزایش می دهد و منجر به آسودگی و تمرکز بهتر شود. تحقیقات نشان داده اند نوشیدنی های حاوی تیانین و کافئین به دلیل اثر تیانین بر مغز بیشترین تاثیر را بر تمرکز دارد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد بعد از نوشیدن چای در مقایسه با نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه، انرژی طولانی تری را تجربه می کنند.

اگر می خواهید انرژی و تمرکز بالاتر و بهتری بدون مصرف مقدار زیادی کافئین را تجربه کنید، چای سیاه بنوشید.

تاثیر اجزای بیواکتیو چای سبز و تاثیر آن در بهبود سلامت

بسیاری از اجزای گیاهی در چای سبز، آن را به یک نوشیدنی تمام و کمال که خواص غذایی زیادی دارد تبدیل می کند. این اجزا می تواند شکل گیری رادیکال های آزاد را در بدن کاهش دهد و از سلول ها و مولکول ها در برابر آسیب محافظت کند. این رادیکال های آزاد در پیری بدن و هر نوع بیماری نقش دارند.

تحقیقات نشان داده اند کاتچین درون چای سبز در درمان بیماری های مختلفی نقش دارد و احتمالا یکی از دلایل اصلی این موضوع است که چرا چای سبز چنین خاصیت درمانی قوی دارد.

چای سبز و ویژگی آن در بهبود عملکرد مغز

چای سبز به غیر از اینکه باعث می شود بیدار بمانید شما را باهوش تر هم می کند. جزء فعال و اصلی این چای کافئین، ماده ای محرک است. این چای به اندازه قهوه کافئین ندارد اما آنقدری هست که بدون ایجاد دلهره، که نتیجه مصرف بیش از حدکافئین است در بدن شما تاثیر داشته باشد.

بررسی کافئین در گذشته و تا به حال عملکردهای بهتر قسمت های مختلف مغز شامل بهبود خلق و خو، هشیاری، زمان واکنش و حافظه را گزارش داده است. گذشته از اینها، چای سبز، حاوی چیزی بیشتر از کافئین است. این چای هم آمینو اسید تیانین دارد که می تواند از سد خونی مغزی (محدوده جداکننده بین مایع برون‌سلولی مغز در سیستم اعصاب مرکزی و جریان خون گردشی در بدن) رد شود.

تیانین فعالیت مهاری گابا (یک واسطه عصبی مهم در مهار یا تضعیف حرکات اعصاب) را افزایش می دهد و به همین دلیل خاصیتی ضد اضطراب دارد. علاوه بر این دوپامین و محافظت از امواج آلفا را در مغز افزایش می دهد.

مطالعات نشان داده اند کافئین و تیانین می توانند تاثیرات هم افزایی داشته باشند. ترکیب این دو تاثیر ویژه ای بر عملکرد مغز دارد. تیانین و کافئین چای سبز با دوز کمتر از قهوه، به شما هشیاری متفاوت تری از قهوه می دهد. بسیاری از افراد بعد از مصرف چای سبز بازده بیشتری در مقایسه با زمانی که قهوه خوردند گزارش داده اند.

چای سبز و تاثیر آنتی اکسیدان آن بر کاهش خطر سرطان ها

ثابت شده است آسیب اکسیداتیو (عدم تعادل میان تولید رادیکال های آزاد و دفاع های آنتی اکسیدانی) به گسترش سرطان کمک می کند و آنتی اکسیدان ها در برابر این روند اثری محافظتی دارند. تحقیقاتی در زمینه تاثیر چای سبز در گسترش سرطان و پیشگیری از آن این نتایج را نشان داده اند:

 • سرطان سینه: مطالعات تجربی نشان می دهند زنانی که بیشترین مقدار چای سبز را می نوشند 20 تا 30 درصد کمتر در خطر ابتلا به گسترش سرطان سینه، شایع ترین سرطان بین زنان قرار دارند.
 • سرطان پروستات: تحقیقی نشان داده است مردانی که چای سبز می خورند 48 درصد کمتر در خطر ابتلا به سرطان پروستات، شایع ترین سرطان بین مردان قرار دارند.
 • سرطان روده بزرگ: تحلیلی از 29 تحقیق نشان داد کسانی که چای سبز می نوشند احتمالا تا 42 درصد کمتر در خطر گسترش سرطان روده بزرگ قرار دارند.

باید یادآور شد چای با شیر ایده خوبی نیست چرا که مطالعات نشان داده اند اثر آنتی اکسیدان چای را کاهش می دهد.

عمر طولانی تر با چای سبز

البته که همه ما سرانجام می میریم اما با توجه به اینکه کسانی که چای می نوشند در خطر کمتری برای ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان هستند پس کمک چای به عمر طولانی تر ممکن است. در تحقیقی شامل 40530 سالمند ژاپنی، آنهایی که بیشترین مقدار چای سبز را می نوشیدند (5 فنجان یا بیشتر در روز) احتمال فوتشان طی یک دوره 11 ساله به طور چشمگیری کمتر می شد:

 • مرگ به دلایل مختلف: 23% کمتر در زنان، 12% کمتر در مردان.
 • مرگ به دلیل بیماری های قلبی: 31% کمتر در زنان، 22% کمتر در مردان.
 • مرگ در اثر سکته: 42% کمتر در زنان، 35% کمتر در مردان

در نتیجه:

این نوشیدنی نه تنها آغوشی گرم و سالم برای بدنتان در یک بعدازظهر سرد زمستانی است بلکه فنجان چای شما پر از مواد غذایی مفیدی است که به تغذیه ذهن، روح و بدن شما کمک می کند.
مصرف روزانه آن می تواند به میزان زیادی در سبک زندگی شما تاثیرگذار باشد و شما را شاد و سالم نگه دارد. چه از کافئین خوشتان بیاید چه بخواهید سراغ دمنوش های گیاهی بروید گزینه های مختلفی برای انتخاب چای متناسب با نیازهایتان دارید.

پس سراغ کتری بروید، خودتان را به یک فنجان چای داغ مهمان کنید و کمی لحظه هایتان را مزه دار کنید.


بیشتر بخوانید :

لیست قیمت انواع چای و دمنوش در بازار

آموزش تهیه ۱۰ تا از بهترین دمنوش های ترکیبی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(9 امتیاز , میانگین: 4.3 از 5)  
 • برچسب ها:
 • خواص انواع چای ها برای سلامت
 • خواص چای سبز
 • خواص چای سیاه
 • خواص چای برای سرطان
 • چای لیمو
 • دمنوش بابونه

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter