alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
روشهای از بین بردن تلخی غذا

چگونه مزه تلخ غذا را بگیریم ؟

روشهای از بین بردن تلخی غذا
11
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در این مطلب از مجله اینترنتی دلگرم همراه ما باشید تا به علل تلخی غذا و روش های برطرف کردن آن بپردازیم .

چگونه تلخی غذا را برطرف کنیم ؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که خورشت یا سوپی که درست کرده اید دارای مزه خفیفی از تلخی شده باشد.

در این مطلب از مجله دلگرم به توضیح علت آن و اینکه چگونه تلخی غذا را بگیریم خواهیم پرداخت. مزه تلخ همیشه در غذاهای پخته شده احساس نمی گردد و گاهی غذاهای خام مانند انواع میوه و سبزی هم دارای مزه تلخی می باشند که با چند ترفند ساده می توان آن را کم کرد.

چرا بعضی غذاها مزه تلخی می گیرند

عوامل مختلفی باعث تلخی غذاها می گردند. در برخی موارد بهترین راه برطرف کردن تلخی غذا حذف و یا به حداقل رساندن عامل تلخ کننده است. مثلا در برخی خورشت ها لیموی عمانی اگر زیاد در خورشت بماند باعث تلخ شدن مزه آن می شود.

برخی غذاها نیز باید تازه مصرف شوند. ماندن در یخچال باعث تغییر ساختار برخی غذاها شده و مزه تلخی در آن ایجاد می گردد.

چند روش ساده برای از بین بردن تلخی غذا

یکی از کلی ترین راه ها حذف عامل تلخ کننده است ، مثلا اگر خورشتی درست می کنید که در آن از لیمو عمانی استفاده می شود پوست و تخم آن را قبل از ریختن داخل خورشت جدا کنید و همچنین با خیساندن آن قبل از طبخ و سپس خارج کردن آن مدتی پس از پخت از تولید مزه تلخ جلوگیری نمایید.

یکی دیگر از عواملی که باعث عدم جذب مواد تلخ بر روی زبان می شود نمک است. مثلا مزه تلخ قهوه و یا مزه تند کیوی را می شود با ریختن مقداری نمک در درون قهوه و یا سرو کیوی به همراه مقداری نمک بر روی آن برطرف کرد.

دیگر عامل مهمی که باعث تلخی غذاها می گردد سوخت سطحی آن است مثلا پیاز داغ اگر زیاد سرخ شود و دچار سوختن سطحی گردد مزه تلخی در آن احساس می شود.

از آبلیمو هم می توانید برای از بین بردن مزه تلخ بسیاری از غذا ها استفاده کنید. حتما شما هم تجربه خوردن سبزیجاتی که مزه تلخی دارند را دارید . استفاده از ابلیمو بر روی این سبزیجات مزه تلخ آنها را برطرف می کند.

چگونه تلخی آبلیمو را بگیریم

تلخی آبلیمو عموما به علت له شدن هسته آن هنگام آب گیری است. اما از آنجایی که گرفتن آبلیمو توسط دستگاه انجام می شود ورود هسته لیمو به داخل آبلیمو اجتناب ناپذیر است.

برای رفع تلخی آبلیمو از هویج استفاده می کنند. به این منظور به ازای هر 10 کیلو لیمو 2 عدد هویج متوسط پوست کنده داخل آبلیمو می ریزند. پس از مدتی هویج تلخی لیمو را به خود گرفته و می توان آن را خارج نمود.

چگونه تلخی خورشت قیمه را از بین ببریم چگونه تلخی لیمو عمانی را در خورش بگیریم طرز از بین بردن تلخی غذا رفع تلخی غذا ناشی از لیمو عمانی چگونه تلخی قورمه سبزی را ازبین ببریم از بین بردن تلخی آبلیمو در غذا چگونه تلخی فسنجان را از بین ببریم خورشت قیمه تلخ شد چه کنیماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.8 از 5 (11 رای)  
  • منبع
  • rooztab.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits