دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
 طرز تهیه سوسیس و کالباس
26
زمان مطالعه: 7 دقیقه
طرز تهیه سوسیس و کالباس خانگی + راز خوشمزه‌تر شدن آن: طرز تهیه کالباس خانگی با گوشت قرمز بدون چربی یا گوشت سینه مرغ و گوشت بوقلمون.طمع دار کردن کالباس خانگی با فلفل دلمه ای هویج و قارچ و آب لیمو .

مراحل تهیه کالباس خانگی

طرز تهیه سوسیس کالباس در منزل را به سه روش برای شما آموزش داده ایم .


(دستور شماره 1)

مواد لازم :

گوشت مرغ یا قرمز بدون استخوان 1 کیلو
سیر 3 حبه
زرده ی تخم مرغ 3 عدد
آرد 3 قاشق غذا خوری
فلفل سیاه 5/0 قاشق مربا خوری
نمک1 قاشق مربا خوری
دارچینیک سوم قاشق مربا خوری
زنجبیلیک پنجم قاشق مربا خوری
هل5/0 قاشق مربا خوری
میخکاندازه ی یک عدس
جوز هندیاندازه ی 2 عدس
روغن مایع2 قاشق غذا خوری

( به جای میخک و جوز هندی می توان از 5/0 قاشق مربا خوری آویشن استفاده شود . )


طرز تهیه :


گوشت مرغ را همراه سیر ، 3 بار چرخ می کنیم . آرد را در یک بشقاب الک کرده و تمام ادویه ها را به آن اضافه کرده و آن را خوب مخلوط کرده و دوباره الک کرده و به مرغ اضافه می کنیم ، تخم مرغ را هم اضافه کرده و با دست خوب ورز می دهیم . روغن مایع را اضافه کرده و آنقدر ماساژ می دهیم تا مانند خمیر در آید . فویل آلومینیم به عرض 60 سانت و طول یک متر را روی کابینت پهن کرده و مواد کالباس را روی آن گذاشته و خوب می پیچیم و دو سر فویل را مانند شکلات خوب می پیچیم و به مدت 45 دقیقه آن را بخار پز کرده ( با در دستگاه بخار پز کرده قرار می دهیم ) بعد از این آن را در داخل یخچال می گذاریم تا خوب سرد شود و بعد آن را به اندازه ی دلخواه برش می زنیم . « لازم به ذکر است که میزان ادویه ها حتما باید به اندازه ی گفته شده باشد . »

طرز تهیه سوسیس کالباس


(دستور شماره 2)

مواد لازم :

شیر خشك ( قنادی) 1 پیمانه
آرد سفید نصف پیمانه
یخ حدودا 2 پیمانه
سینه مرغ خام بزرگ 1 عدد
نمك،فلفل،پودر خردل،زنجفیلكمی
قارچ برش داده شده و پسته به میزان دلخواه
سیر به میزان دلخواه


طرز تهیه :


سینه مرغ را با میكسر خوب له میكنیم. آرد و پودر شیر را اضافه میكنیم خوب با دست ورز میدیم تا یكنواخت بشه. ادویه های مورد نظر رو اضافه میكنیم و خوب ورز میدیم. یخ خرد شده را اضافه كرده و مخلوط میكنیم . نیازی نیست كه یخ ذوب شود. قارچ خام برش داده شده و مغز پسته رو اضافه كرده مخلوط میكنیم. . خمیر آماده شده را درون كیسه پارچه ای كه دوختیم میریزیم. كیسه مورد نظر باریك و بلند است و قطر و طول كالباس را تعیین میكند. بهتره كه قطر كیسه حدود 5 سانت باشه. دو انتهای كیسه را محكم میكنیم به طوری كه خمیر كاملا درون كیسه متراكم و فشرده باشد. . كیسه حاوی خمیر كالباس رو یه مدت 10 دقیقه درون آب در حال جوش قرار میدیم. و سپس از روی حرارت بر میداریم و صبر میكنیم خنك شود سپس كیسه را به مدات 1 شب در فریزر قرار میدیم و بعد 1 شب هم در یخچال قرار میدیم . كالباس آماده برای برش زدن است

طرز تهیه سوسیس کالباس

(دستور شماره 3)


این گوشت به صورت چرخ شده استفاده می شه و خوب مثل نوع کارخانه یی اون از احشاء حیوانات، گوشت حیوانات پیر یا بعضا بیمار، زایده های گوشتی، پیه و غیره درش استفاده نمی شه. ضمن این که مواد نگهدارنده هم نداره بنابراین سرطان زا هم نیست. تمیز و خانگی هست و حداقلش اینه که می دونیم در اون گوشت خالص به کار رفته.

این غذا بسیاز كامل و غنی هست و من فکر نمی کنم هیچ پدر و مادری، کوچولو ها رو از لذت خوردن چنین غذای سالم و پر انرژی یی محروم کنه.
یك توضیح كوچولوی دیگه هم بدم، دستگاه خاصی مورد نیاز هست كه این طور هم كه شنیدم هم حجم بزرگی داره و هم گران قیمت هست. من توی این دستور از ماشین تهیه ی كالباس استفاده نمی كنم چون دلم می خواد همتون همتون به راحتی اون رو درست كنند. پس كیفیت كالباس خانگی ما به لحاظ بصری شاید به پای فرم كارخانه یی اون نرسه.


مواد لازم:

فیله ی مرغ یا گوشت گوساله ی مخلوط با گوشت گوسفند 1 كیلو
سیر 5 حبه
آرد 3 قاشق غذاخوری
زرده ی تخم مرغ 3 عدد
یخ6 تكه
جعفری خرد شده1 قاشق غذاخوری
تخم كرفس2/1 قاشق چای خوری
شیر خشك1 فنجان
فلفل سیاهنصف قاشق مربا خوری
نمکبه مقدار لازم
دارچین3/1 قاشق مربا خوری
زنجبیل5/1 قاشق مربا خوری
هلنصف قاشق مربا خوری
میخکنوك قاشق مرباخوری
جوز هندیقدر بیشتر از میخک
آویشن4/1 قاشق مرباخوری
اسانس دود مایعنصف قاشق غذاخوری
روغن مایع2 قاشق غذا خوری
كیسه یخ در اندازه ی متوسطبرای تقریبا 30 دانه ی یخ
دانه خردل، تخم گشنیز، رازیانه، و زعفرانبه مقدار لازم
پسته ی تازهبه مقدار لازم
قارچبه میزان دلخواه

(به جای سیر می تونین از پودر سیر به همراه پودر پیاز هم استفاده كنید).
آرد: پایه ی مصرف 3 قاشق غذاخوری هست اما اگر خمیر كالباس بیش از حد شل بود می تونیم تا 6 قاشق هم اون رو افزایش بدیم.
شیر خشك، كه طبق دستور بهتره از شیر خشك نیدو محصول كارخانه ی نستله باشه.
جوز هندی : قدری بیشتر از میزان گفته شده برای میخك (البته من خودم جوز رو خیلی زیاد استفاده می كنم چون طعمش رو در كالباس خیلی دوست دارم).
اسانس دود مایع: نصف قاشق غذاخوری كه اگر هم نبود اشكالی نداره و این تنها به طعم بهترش كمك می كنه.
پسته ی تازه كه با مقاطع دایره یی برشش می دیم و یا اگر پسته ی تازه در دسترس نبود از خلال پسته كه حدود 5 دقیقه در آب قرار داده شده استفاده می كنیم: مقداری كه دوست دارید.


طرز تهیه:

طرز تهیه سوسیس کالباس


گوشت ها رو همراه سیر و جعفری خرد شده، 3 بار چرخ می کنیم . آرد رو با تمام ادویه های خشك مون 2 بار الك می كنیم و به مرغ یا گوشت اضافه می کنیم، مزه ی مواد رو می چشیم و در صورت تمایل ادویه هایی رو كه دوست داریم مجدد اضافه می كنیم. بعد تخم مرغ رو به مواد اضافه می كنیم و همه ی مواد رو در غذاساز می ریزیم و 5 دقیقه اجازه می دیم تا مخلوط بشن. در طول مدت روشن بودن غذا ساز به تدریج تكه های یخ مون رو با فاصله اضافه می كنیم. سپس روغن مایع رو اضافه می كنیم و بعد از این مرحله، موادمون رو از غذاساز بیرون میاریم.

در صورت شل بودن خمیر مقداری آرد اضافه می كنیم و با دست كمی ورز می دیم تا كل مواد به صورت خمیری نه زیاد سفت و نه زیاد شل در بیاد. در مرحله ی آخر پسته و قارچ خرد شده رو هم اضافه می كنیم. سپس همه ی مواد رو روی فویل آلومینیومی می ریزیم و دو سر فویل رو مثل شوكولات خوب می پیچیم و می بندیم. سپس به مدت 45 دقیقه موادمون رو بخار پز می كنیم. بعد از این مدت بلافاصله دور مواد مون رو در حالیكه هنوز از داخل فویل بیرون نیاوردیم، كیسه ی یخ می پیچیم و بعد از خنك شدن در داخل یخچال می گذاریم تا خوب سرد بشه. بعد از سرد شدن به اندازه های دلخواه با چاقوی لیزری برش می دهیم.

راز و رمز و ترفندهای خوشمزه شدن کالباس خانگی

  1. میزان استفاده از سیر بسته به ذائقه افراد می‌تواند بیشتر باشد.
  2. در صورت در دسترس نبودن فلفل سفید می‌توانید فلفل سیاه را جایگزین آن کنید.
  3. اگر از گوشت قرمز در تهیه‌ی کالباس استفاده می‌کنید بهتر است مدت بیشتری آن را بخار‌پز کنید.
  4. توجه داشته باشید که در صورت استفاده از پسته در کالباس باید حتما پسته را از شب قبل خیس کرده باشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (26 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits