همه چیز در مورد عوارض نوشابه

۴,۹۸۵
۵
۰
چهارشنبه, ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۹

مجله دلگرم | قطعا هزار بار تا حالا از عوارض وحشتناک نوشابه شنیده اید اما همچنان به مصرف آن ادامه میدهید. چند سال است که نوشابه های رژیمی به بازار آمده اند. تولید کنندگان ادعا میکنند که این نوشابه ها رژیمی بوده و در ساخت آن از هیچگونه مواد نگه دارند و مواد شیمیایی دیگر مثل طعم دهنده ها و رنگ دهنده های طبیعی استفاده نشده. قطعا شما هم خیلی خوشحال شدید و با اطمینان خاطر بیشتر به مصرف نوشابه ادامه دادید. اما اجازه بدید یه نکته ای رو بهتون بگم. تمام این حرفا و ادعا ها دروغ است و اصلا حقیقت ندارد.

جایگزین های نوشابه

امروزه در سراسر دنیا کسب و کار های نوپا جدید در حال فعالیت هستند که هر روزه سعی میکنند کیفیت غذا هایی که مردم مصرف میکنند را افزایش دهند. اما با این همه حال نمیتوان با اطمینان 100 درصد این محصولات را استفاده کرد.

امروزه درسته که از شیرین کننده های جدیدی استفاده میشه که مضرات انواع قبلی را ندارند اما مشکل تنها شیرین کننده ها نیستند.

اسید – نابود کننده دندان ها

چیزی که نوشابه رو خیلی خوشمزه کرده، دقیقا همون عاملی است که باید خیلی مراقبش باشید. اسید نوشابه (که معمولا سیتریک اسید است) میتواند آسیب شدیدی به مینای دندان وارد کند. تازه در نوشابه کربونیک اسید نیز وجود دارد. کربونیک اسید طی فرایند کربناته تشکیل شده و باعث پوسیدگی دندان میشود. برخی از دیگر از مضرات این اسید ها عبارت است از:

  • تضعیف قدرت ساختار دندان ها
  • افزایش خطر شکستن دندان
  • حساس شدن دندان نسبت به گرما و سرما
  • افزایش جرم گرفتگی

بررسی مضرات نوشابه از نظر علمی

pH شاخصی است که میزان اسیدی بودن مواد را نشان میدهد. در دنیای نوشیدنی ها، میزان pH تاثیری که نوشیدنی میتواند بر تخریب دندان ها داشته باشد را نشان میدهد. هرچقدر pH کمتر باشد، نوشیدنی اسیدی تر است و خطر بیشتری برای سلامت دندان ها دارد.

در اینجا راهنمای pH را برای شما آورده ایم.

  • pH طبیعی: 7.0
  • pH خون: 7.4
  • pH آب آشامیدنی: 6-8
  • نوشیدنی هایی که pH کمتر از 4 دارند بسیار اسیدی و خطرناک هستند.

زمانیکه آب معمولی را گاز دار میکنید، pH آن به حدود 5 میرسد که اسیدی است اما هنوز به pH 4 که خیلی خطرناک است نرسیده بنابراین ضرر چندانی ندارد اما نباید در مصرف آن زیاده روی کنید.

زمانیکه اسید کربونیک و اسید سیتریک با هم ترکیب میشوند مقدار اسیدی بودن آب را به حدی افزایش میدهد که باعث از بین رفتن مینای دندان میگردد.

همچنین افزایش میزان اسیدی بودن، بدن را مجبور میکند کلسیم و مواد معدنی دیگری را برای تنظیم سطح اسیدی بودن بدن از استخوان ها، دندان ها و سایر اندام هایی که حاوی این مواد معدنی هستند برداشته و از آن ها استفاده کند.

زمانیکه چنین اتفاقی میافتد خطرات زیادی همچون موارد زیر وجود دارد:

- مینای دندان که قبلا بر اثر اسید نوشابه خراب شده، قابلیت بازسازی خود را نخواهند داشت.

- استخوان ها تنها در صورتی میتوانند دوباره خود را تقویت کنند که کلسیم و مواد معدنی از دست رفته جایگزین شود. اما نکته مهم اینجاست که زمانیکه استخوان ها و دندان ها از یکی دیگر از قسمت های بدن کلسیم و یا دیگر مواد معدنی را جایگزین کند، چرخه طبیعی بدن بهم میخورد.

این اتفاقات منجر به ضعیف شدن مینای دندان و استخوان ها میشود و به مرور زمان بیماری های زیادی برای شما بوجود میاورد.

میزان اسید نوشابه چقدر است؟

نوشیدنی های میوه ای کربنه نشده pH برابر با 3 دارند.

pH نوشابه (مثل کوکاکولا و پپسی) حدود 2.32 تا 2.37 است و در برخی مواقع به 2.25 هم میرسد. (که این میزان اسید به معنای واقعی یک فاجعه تمام عیار است.

انباشته شدن باکتری ها در دهان

باکتری های مضر در محیط اسیدی و شیرین با سرعت بسیار بیشتری رشد میکنند. این باکتری ها پس از اینکه به اندازه کافی در دهان شما رشد کردند، خود میتوانند pH دهان را تغییر دهند و این امر مشکلات بیشتری را بوجود میاورد. در واقع باکتری های "بد" دهانی یکی از مهم ترین عوامل اسیدی شدن دهان هستند و زمانی که در محیط شیرین قرار داشته باشند (محیطی که نوشابه برای آن ها فراهم میکند.) اسید بسیار بیشتری تولید میکنند.

توجه داشته باشید که آب های طعم دار و گاز دار نیز دقیقا چنین شرایطی دارند. توصیه میشود که مصرف چنین نوشیدنی هایی را کنار بگذارید اما اگر همچنان راضی به این کار نیستید بهتر است از یک نی استفاده کنید و خوردن نوشیدنی های گاز دار در کمتر از 15 دقیقه به اتمام برسانید.

توصیه های دیگر

مصرف نوشیدنی های گاز دار را محدود کنید.

اگر برخی اوقات و به ندرت از این نوع نوشیدنی ها استفاده کنید و پس از آن نیز دندان ها را بخوبی مسواک بزنید، مشکل چندانی نخواهید داشت اما توجه داشته باشید که نوشابه خوردن (یا دیگر نوشیدنی های مضر) برای شما تبدیل به یک عادت نشود.

نوشیدنی های گاز دار را با غذا مصرف کنید.

غذا خوردن باعث ترشح بیشتر غدد بزاقی شده و بزاق بیشتر میتواند از دندان های شما کمی بیشتر مراقبت کند.

سعی کنید ذائقه خود را تغییر دهید.

هر چقدر هم که طرفدار نوشیدنی های مضر و گاز دار باشید؛ اگر کمی اراده و صبر داشته باشید میتوانید ذائقه خود را تغییر دهید. پس از مدتی ، اصلا نمیتوانید نوشیدنی هایی که قبلا عاشق آن بودید را حتی بو کنید! این تغییر عادت غذایی مطمئنا به سلامتی شما کمک بسیار بزرگی خواهد کرد.

قورت بدهید!

درسته که نوشیدنی های گاز دار طعم بسیار خوبی دارند اما گرداندن آن در دهان میتواند آسیبی که به دندان ها میرساند را چند برابر کند. بنابراین سعی کنید که نوشابه را قورت بدهید تا کمتر با دندان ها در تماس باشد.

نترسید!

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، اشکالی ندارد که برخی اوقات بصورت تنوعی کمی نوشابه و یا دیگر انواع نوشیدنی های گاز دار استفاده کنید اما مراقب باشید که زیاده روی نکنید.


چنانچه این مطلب را مفید میدانید با لایک کردن و به اشتراک گذاشتن آن، از ما حمایت کنید. نظرات، پیشنهادات و مقاله های درخواستی خود را از طریق قسمت دیدگاه ها برای ما ارسال کنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(5 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
ادعوت به همکاری پزشکان

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter