دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
کربن اکتیو پوست نارگیل چیست؟
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کربن اکتیو پوست نارگیل در کاربردهای صنعتی، خانگی و نیمه صنعتی برای از بین بردن بو، طعم، رنگ، برخی از فلزات سنگین، کلر و ... آب مورد استفاده قرار می گیرد.

کربن اکتیو پوست نارگیل، یکی از پرکاربرد ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در تصفیه آب صنعتی می باشد. کربن فعال پوست نارگیل طی فرایندهای خاص به صورت فعال در می آید که، قدرت جذب بالایی دارد. کربن اکتیو پوست نارگیل کاملا گیاهی است و می توان از آن برای تصفیه آب آشامیدنی استفاده کرد. کربن فعال پوست نارگیل در فیلترهای کربنی تصفیه آب صنعتی و هم چنین در فیلترهای کربنی در مقیاس تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

مزیت کربن فعال تولید شده از پوست نارگیل، کیفیت و قدرت جذب بالای آن در کنار پایه 100% گیاهی می باشد. کربن اکتیو پوست نارگیل در کاربردهای صنعتی، خانگی و نیمه صنعتی برای از بین بردن بو، طعم، رنگ، برخی از فلزات سنگین، کلر و ... آب مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت کربن اکتیو پوست نارگیل و زغال سنگ

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که، چرا کربن اکتیو پوست نارگیل بهتر از کربن فعال زغال سنگ است؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که، کربن فعال سطح بالایی دارد و به همین دلیل جاذب بسیار خوبی است؛ به همین دلیل از آن در پیش تصفیه فرایند فیلتراسیون در کاربردهای مختلف استفاده می شود. برای واضح شدن مطلب، می توان گفت هر 5 گرم کربن اکتیو، سطح فعالی معادل مساحت یک زمین فوتبال دارد.

حفره های موجود در ساختار کربن فعال، به سه دسته ماکرو، مزو و میکرو تقسیم بندی می شود. حفره های ماکرو، اندازه ای بیش از 25 نانومتر دارند؛ مزو حفره ها دارای اندازه ای بین 1 تا 25 نانومتر می باشند و میکرو حفره ها اندازه حفره ای کمتر از 1 نانومتر دارند.

همه کربن های فعال این سه نوع حفره را دارند، اما چیزی که باعث کیفیت بالاتر کربن اکتیو می شود، نسبت بالای حفره های میکرو می باشد. کربن اکتیو پوست نارگیل نسبت به کربن فعال زغال سنگ، حفره های میکرو بیش تری دارد. حدود 85 تا 90% حفره های کربن فعال پوست نارگیل از نوع میکرو می باشد.

علاوه بر این، کاربرد کربن فعال پوست نارگیل با کربن اکتیو زغال سنگ متفاوت می باشد؛ کربن اکتیو پوست نارگیل برای کلر زدایی و فرایندهای تصفیه آب آشامیدنی بیش ترین کاربرد را دارد، در حالی که کربن فعال زغال سنگ بیش ترین مورد استفاده را در حذف بوی نامطبوع دارد و در کاربردهای غیر شرب استفاده می شود.

نحوه تولید کربن اکتیو پوسته نارگیل

خرید کربن اکتیو آبین

پوسته نارگیل یکی از بهترین و با استفاده ترین مواد اولیه در تولید کربن اکتیو می باشد. کربن اکتیو پوست نارگیل قدرت جذب بالایی برای کلر دارد و به دلیل کیفیتی که دارد، برای تصفیه آب و فاضلاب مناسب است. به همین دلیل اغلب فیلترهای کربنی بر پایه کربن اکتیو پوست نارگیل تولید می شوند. کربن فعال پوست نارگیل، گرد و غبار بسیار کمتری از انوع دیگر کربن دارد و به دلیل حفره های ریزی که دارد، برای جذب مواد شیمیایی بهترین انتخاب است.

کربن اکتیو پوست نارگیل به صورت زیر تولید می شود:

ابتدا پوسته نارگیل با راندن حدود 3/2 از مواد فرار کربونیزه می شود. طی فرایند کربونیزاسیون، کربن با حفره های بسیار ریز تولید می شود. در مرحله بعد در دمای بیش از 1100 درجه سانتی گراد، کربن در بخار آب فعال می شود. دمای فعال سازی کربن و مقدار زمان مورد نیاز برای فعال سازی آن، برای ایجاد سطح تماس داخلی بیش تر کربن اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع همه فرایندهای فعال سازی کربن اکتیو، تعیین کننده مشخصات کربن می باشد.

کربن فعال تولید شده به روش بالا، نسبت به دیگر روش های فعال سازی کربن سختی بیش تری دارد. این نوع کربن فعال بهترین انتخاب برای صنعت تصفیه آب و فاضلاب می باشد و نقش موثری در حذف کلر و ترکیبات آن دارد.

قیمت و خرید کربن فعال پوسته نارگیل

قیمت کربن اکتیو پوست نارگیل از برندهای مختلف با هم متفاوت است. هم چنین به دلیل وارداتی بودن اغلب کربن های فعال موجود در بازار، قیمت آنها به قیمت ارز در کشور وابسته می باشد. تنوع کربن فعال و استفاده از مواد اولیه مختلف برای تولید آن، باعث کاربردهای مختلف این محصول می شود. بنابر این توصیه می شود قبل از خرید کربن فعال از طریق تماس تلفنی با کارشناسان آبین در ارتباط باشید و از طریق دریافت مشاوره رایگان، بهترین انتخاب را با توجه به کاربرد داشته باشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits