مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
شیردهی نوزادان نارس | صفر تا صد آموزش شیردهی به نوزاد زودرس
4
زمان مطالعه: 4 دقیقه
در این مقاله از دلگرم بطور کامل به موانع شیردهی در نوزادان نارس و کم وزن خواهیم پرداخت .

موانع شیردهی در نوزادان نارس و کم وزن

شیر مادر که بهترین ماده غذایی برای نوزادان رسیده است، در نوزادان نارس و کم وزن ( وزن تولد کمتر از 2500 گرم ) هم توصیه می شود، اما همه نیازهای نوزادان خیلی نارس ( با وزن کمتر از 1500 گرم ) را بخوبی فراهم نمی کند.

مایع آمنیوتیک ( مایعی که جنین قبل از تولد در آن شناور است ) علاوه بر محافظت فیزیکی جنین در برابر ضربه و محافظت او در برابر عوامل عفونی، حاوی انواع پروتئین، ویتامین، املاح، هورمونها و فاکتور رشد است که جنین ازهفته 12 به بعد مرتبا از آن می نوشد و تأثیر زیادی بر رشد و تکامل جنین و دستگاه گوارش و تنفس او دارد ( 15% رشد جنین بخصوص در هفته های آخر حاملگی از بلع این مایع است ). لذا نوزادان نارس از این رشد محروم می مانند اما شیر مادران نوزادان نارس، این کمبود را به میزان زیادی جبران می کند.

شیردهی به نوزاد زودرس

شیر مادران نوزادان نارس در ابتدا پروتئین و انواع اسیدهای چرب بیشتری دارند که در مدت چند هفته بعد از تولد متناسب با رشد نوزادان نارس، این مقادیر کاهش می یابند.

مواد معدنی و حتی عناصر کمیاب در شیر مادر نوزاد نارس شبیه شیر مادر نوزاد رسیده هستند با این تفاوت که مقدار سدیم، کلر، منیزیم، مس، روی، و آهن آن بیشتر است.

میزان ویتامین های B1 ، B2 ، B6 و در صورت رژیم غذایی مطلوب مادر، ویتامین B12 در شیر مادران نوزادان نارس و کم وزن، کافی است. اما ویتامینهای A و C در نوزادان نارس، و همچنین ویتامین E مکمل در نوزادان خیلی کم وزن توصیه می گردد ( ویتامینهای K و D در همه نوزادان رسیده و نارس توصیه می شود. )

لاکتوز ( قند شیر ) در آغوز مادران نوزاد نارس کمتر است ولی تدریجا افزایش می یابد. الیگوساکاریدهای شیر انسان با داشتن خواص پروبیوتیکی ( تحریک باکتریهای غذایی و تسهیل جذب )، چسبندگی به سلولهای روده و جلوگیری از اتصال میکروبها به آن، و فراهم آوردن موادی که در دفاع نوزاد و تکامل عصبی مهم هستند، در شیر مادران نوزادان نارس بیشتر است.

شروع، نحوه و دفعات شیردهی به نوزاد نارس

نحوه شیردهی به نوزاد نارس، روش صحیح

افزایش ملکولهای فعال بیولوژیکی که نقش مهمی در سیستم دفاعی نوزاد دارند، در شیر مادر نوزادان نارس بسیار چشمگیر است. با توجه به این یافته ها، آکادمی طب کودکان آمریکا توصیه می کند که همه نوزادان نارس باید از شیرمادر تغذیه شوند و اگر مادر به هر دلیل قادر به شیر دهی کافی نباشد، بجای شیر خشک مخصوص نوزادان نارس، ارجح است که از شیر پاستوریزه شده مادران دیگر استفاده شود.

بعلاوه این توصیه بر اساس مطالعاتی بوده است که نشان داده اند شیر انسان در این نوزادان، عفونت دیررس نوزادی، آنتروکولیت نکروزان، آسیب شبکیه چشم ناشی از نارسی ( ROP )، اختلالات شخصیتی ( BPD )، و موارد بستری مجدد در سال اول تولد را کاهش داده و سبب بهبود تکامل عصبی شده است.

همچنین در این نوزادان بیماری های متابولیکی کمتر بوده و در سن بلوغ، فشار خون پائین تر و سطح چربی سبک (مضر) و شیوع دیابت کمتر بوده اند. از میان این فواید بیشمار شیرمادر، کاهش آنتروکولیت نکروزن ( NEC ) به خاطر شیوع زیاد آن در نوزادان نارس، مرگ و میر بالای آن، ماهیت طولانی بیماری با عوارض بسیار، و کاهش رشد و تکامل عصبی ناشی از آن، از همه مهمتر است.

آموزش طریقه شیردهی و تغذیه به نوزاد نارس

تغذیه با شیر مادر برای نوزادان نارس و کم وزن نیازمند اقدامات مختلفی است. مادران باید پس از زایمان بطور مکرر شیر خود را بدوشند. در صورت بستری بودن نوزاد در بخش مرقبت ویژه نوزادان ( NICU )، مادران باید عرض 6 تا 8 ساعت پس از زایمان دوشیدن شیر را شروع کنند ( 8 تا 12 بار در روز ) و مطمئن شوند که هر بار پستان را تخلیه کرده اند.

برای نوزادان خیلی نارس، غنی سازی شیر مادر با پودرهای غنی کننده تهیه شده ازشیر گاو انجام می گیرد که جهت این کار بر افزودن پروتئین، کلسیم، فسفر، و ویتامین D تأکید می شود. البته غنی کننده های تجاری از شیر گاو، بدون عارضه هم نیستند. اسیدوزمتابولیک ( اسیدی شدن خون )، آلودگی میکروبی پودرهای شیر خشک و درنتیجه عفونت نوزادان ازجمله عوارض این مواد می باشند. غنی کننده های تهیه شده از شیر انسان هم بسیار گران بوده و در نتیجه مصرف این غنی کننده ها را محدود به نوزادان خیلی نارس می کند. این نوزادان به دریافت اسید آمینه و چربی بصورت وریدی هم نیاز دارند.

افزایش وزن نوزاد نارس - نوزاد نارس 33 هفته - شیشه شیر برای نوزاد نارس - چند سی سی شیر برای نوزاد نارس

باید یادآور شد که تلاش های بیشتر ( توسط پزشکان، پرستاران، کارکنان بیمارستان و اطرافیان مادر ) برای برقراری، حفظ و تولید شیر مادرانی که نوزادان نارس و کم وزن به دنیا آورده اند، فواید بیشتری ( هم از نظر ترکیبات و هم از نظر عدم نیاز به پاستوریزه کردن ) نسبت به استفاده از شیرهای اهدایی دارند. اطمینان دادن، حمایت، همدلی و تشویق مادران برای رسیدن به این هدف بسیار مهم و ارزشمند است.

- تغذیه نوزاد در nicu استفراغ نوزاد نارس - عدم تحمل شیر در نوزاد نارس - شیردهی به نوزاد نارس دیرهنگاماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (4 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است