دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۳۰ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
تفسیر راحت زبان بدن نوزاد برای درک بهتر کودکان
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
فهمیدن زبان نوزادان و مشخص كردن حركات بدن كودك بسیار سخت است به‌ خصوص قبل از اینكه بتواند صحبت كند اما رفتار كودك به‌طور قطع نشان می‌دهد او چه می‌خواهد.

فهمیدن خواسته های نوزاد از طریق زبان بدن نوزادان

صرفا به این دلیل که نوزادتان قادر نیست صحبت کند این معنی را ندارد که این موجود کوچولوی دوست‌داشتنی صحبت‌های مهمی برای گفتن به شما ندارد. به عنوان یک فرد که عادت شدیدی به خواندن مجلات سینمایی دارد ممکن است خودتان را یک متخصص در زمینه تفسیر زبان بدن افراد بدانید.

شاید تفسیر زبان بدن مذاکرات تجاری یا حرکات بازیگران سینما را یاد گرفته باشید اما نوزادان زبان خودشان را دارند که به راحتی هم نمی‌توان از آن سر درآورد.

وقتی موضوع تفسیر زبان بدن کودک مثلا زبان بدن نوزاد ۳ ماهه خودتان به میان می‌آید، متوجه می‌شوید که مهارت‌های شما کارایی لازم را در این مورد ندارند. با وجود این حقیقت که این نوزاد بچه سوم شما است اغلب در درک و تفسیر سکسکه، تکان سر و حالات عجیب و غریب دستانش دچار سردرگمی و ناتوانی می‌شوید.

قوس دادن پشت و جمع کردن پاها

واکنش به درد

یک کودک خردسال شاید این حرکت را به‌عنوان نوعی اعتراض انجام دهد اما نوزاد وقتی پشتش را کش و قوس می‌دهد، ممکن است بخواهد واکنشش را به درد نشان دهد. دکتر «آری بروان»، نویسنده کتاب «کودک 411» می‌گوید: «در این حالت رودل کردن به احتمال زیاد می‌تواند متهم ردیف اول باشد.»

واکنش شما: اگر فرزندتان پشتش را در میانه غذا خوردن کش و قوس می‌دهد یا گریه می‌کند و مدام تهوع دارد، می‌‌تواند نشانه ریفلاکس یا ریفلاکس گاستروفاژیال(GERD) باشد، شرایطی که اسید معده برگشت پیدا کرده و مری را اذیت می‌کند. دکتر بروان توضیح می‌دهد: «وقتی اسید معده به سمت مری بازمی‌گردد، در میانه قفسه سینه کودک پشت خود را به عقب می‌دهد تا از این ناراحتی خلاصی یابد. این حالت اگر مربوط به غذا خوردن نباشد ممکن است بدون دلیل باشد و تنها برای راحتی بیشتر این کار را بکند.»

قوس دادن پشت نوزاد نشانه درد

کوبیدن سر به اطراف

ریتم را درک می‌کند

وقتی می‌بینید کودک‌ 10 ماهه‌تان سرش را به زمین می‌کوبد یا سرش را به میله‌های تختش می‌کوبد این علامت بدی نیست است.بچه‌ها این کار را بدون وجود هرگونه دردی انجام می‌دهند. دکتر بروان می‌گوید: «بچه‌ها ریتم حرکت دادن سر به جلو و عقب را آرامش‌دهنده می‌یابند.»

واکنش شما: از این حرکت چشم‌پوشی نکنید. دکتر بروان معتقد است: «اگر فرزند شما برای مدتی طولانی به جای اینکه با دیگران سرگرم باشد یا با اسباب بازی‌هایش بازی کند سرش را به این طرف و آن طرف کوبید، آن وقت باید به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید بیشتر کودکان تا 3 سالگی این رفتار را ترک می‌کنند.

فهمیدن خواسته های نوزاد از طریق زبان بدن نوزادان / تفسیر زبان کودک و نوزاد

چنگ زدن گوش‌ها

او فهمیده گوش دارد

وقتی می‌بینید فرزندتان مدام با گوش‌هایش ور می‌رود و به آنها چنگ می‌اندازد سریع فکر نکنید که این به معنای عفونت گوش است. دکتر نلسون می‌گوید: «بسیاری از والدین سریع به این نتیجه می‌رسند که کودک مشکل عفونت گوش دارد اما در بیشتر اوقات او این کار را به این دلیل انجام می‌دهد که تازه فهمیده عضوی به نام گوش دارد. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است بچه‌هایی که فقط با گوش‌هایشان بازی می‌کنند نمی‌توانند عفونت گوش داشته باشند.(علامتی که شما باید برای عفونت گوش به آن فکر کنید شامل تب، کیپ شدن بینی و مشکلاتی در خواب شبانه است).

واکنش شما: او را برای اینکه این قسمت از بدنش را کشف کرده، تشویق کنید اما حواستان به آن باشد. دکتر بروان می‌گوید: «برخی اوقات بچه‌ها زمانی که دندان درمی‌آورند به‌ویژه وقتی دندان‌های آسیای یک سالگی می‌خواهند رویش پیدا کنند، این کار را انجام می‌دهند.»

فهمیدن خواسته های نوزاد از طریق زبان بدن نوزادان / تفسیر زبان کودک و نوزاد

تکان دادن دست‌ها

او شگفت‌زده است

ممکن است این صحنه را دیده باشید: کوچولوی‌ خواب‌آلوده‌تان برای خواب آماده شده است. وقتی شما به آرامی می‌خواهید او را به تختش ببرید، بازو‌هایش به اطراف تکان می‌خورد و همین تکان باعث بیدار شدنش می‌شود. دکتر مک کارتی معتقد است، این طبیعی‌ترین واکنش در نوزادان است. در حقیقت این حالت که نام آن« واکنش مورو» است باعث می‌شود، نوزاد به‌صورت ناگهانی بازوهایش را به اطراف پرتاب کند و خیلی سریع به سمت بدن برگرداند. این حالت زمانی که او از چیزی شگفت زده می‌شود هم اتفاق می‌افتد.

واکنش شما: دکتر نلسون می‌گوید: «این واکنش که به‌طور معمول در 3 تا 4 ماهگی از بین می‌رود پاسخی در برابر از دست دادن حمایت است. مثل وقتی که نوزاد فکر می‌کند در حال افتادن است.» این حالت کاملا طبیعی است اما می‌توانید برای جلوگیری از این واکنش زمانی که او می‌خواهد بخوابد قنداقش کنید.

فهمیدن خواسته های نوزاد از طریق زبان بدن نوزادان / تفسیر زبان کودک و نوزاد

لگد زدن مداوم

او خوشحال است

ممکن است شما در آینده یک فرزند فوتبالیست داشته باشید اما در حال حاضر چه چیز پشت این لگد کوبیدن فرزندتان است؟ اگر او به‌نظر شاد و خندان بیاید می‌تواند این علامت آن باشد که او دلش بازی می‌خواهد. «دکتر کلری» استاد دانشگاه هاروارد می‌گوید: «لگد زدن کودک باعث می‌شود عضلات او به اندازه کافی آمادگی چهار دست و پا راه رفتن را پیدا کنند.» اما اگر او گریه و داد و بی‌داد راه انداخت، یعنی چیزی او را ناراحت می‌کند.

واکنش شما: این حالت می‌تواند ناشی از هر چیزی باشد از گاز معده تا خیس بودن پوشک. بنابراین یک نگاه سریع بیندازید و ببینید چه چیز او را اذیت می‌کند. برخی از بچه‌ها صرفا چون توانایی لگد انداختن دارند این کار را مدام انجام می‌دهند.

فهمیدن خواسته های نوزاد از طریق زبان بدن نوزادان / تفسیر زبان کودک و نوزاد

مالیدن چشم‌ها

خوابش می‌آید

این حالت می‌تواند نشانه این باشد که او می‌خواهد با شما بازی کند. این حالت همچنین می‌تواند نشان دهد او دارد خود را برای خواب آماده می‌کند. آنها هم‌زمانی که خسته می‌شوند چشم‌هایشان را می‌مالند درست مانند بزرگسالان.

واکنش شما: یک چیزی روی سر نوزادتان بیندازید و ببینید آن را از روی سرش برمی‌دارد یا خیر. اگر این کار را کرد این بار آن را روی سر خودتان بیندازید و بگذارید کودک آن را از روی سرتان بردارد.
به این ترتیب او لحظات شادی را خواهد گذراند. اما اگر دیدید خمیازه می‌کشد بهتر است همه احتمالات را کنار بگذارید و او را بخوابانید.

فهمیدن خواسته های نوزاد از طریق زبان بدن نوزادان / تفسیر زبان کودک و نوزاد

گره کردن مشت

شاید استرس دارد

آیا این طور به‌نظر می‌رسد که کودکتان آماده غر زدن است؟ دکتر بروان معتقد است: «بیشتر نوزادان در حال استراحت، دست‌هایشان را در این حالت نگه می‌دارند. فرزند کوچک شما هنوز نمی‌‌تواند کار زیادی انجام دهند زیرا تحرک دستان و انگشتان نیازمند تکامل سیستم عصبی و کمپلکس‌‌های زیاد در عملکرد مغز است. نوزادان معمولا از هفته هشتم تولد شروع به باز کردن دست‌هایشان می‌کنند و شروع به چنگ زدن و گرفتن اشیا تا 3 تا 4 ماهگی می‌کنند اما مشت کردن دست گاهی نیز به داشتن استرس یا حتی گرسنگی کودک ترجمه می‌شود.»

واکنش شما: اگر کودک شما بعد از گذشت 3 ماه همچنان به مشت کردن دستش اصرار داشت بهتر است با متخصص اطفال در این زمینه مشورت کنید.

فهمیدن خواسته های نوزاد از طریق زبان بدن نوزادان / تفسیر زبان کودک و نوزاد

حال که به درک زبان بدن کودک خود پی بردید حتما بهتر می‌توانید با او ارتباط برقرار کنید، نیازهای او را بشناسید و آن‌ها را برآورده کنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است