دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
بازتاب چنگ زدن از چه سنی در نوزادان آغاز میشود ؟
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
چنگ زدن یکی از بازتاب‌های نوزادی است که به صورت فطری در نوزادان وجود دارد.

بازتاب چنگ زدن نوزاد

اگر انگشتتان یا هر شیء دیگر را کف دست نوزادتان قرار دهید، او مشتش را می‌بندد و به انگشت شما چنگ می‌زند. این بازتاب آنقدر قوی است که حتی می‌تواند وزن بدن نوزاد را تحمل کند.

یعنی اگر شما انگشتتان را به سمت بالا بکشید، او انگشت شما را رها نکرده و بدنش از روی تخت بلند می‌شود. در این حالت مشت بسته‌شده‌ می‌تواند وزن بدن او را به راحتی تحمل کند.

در نظر داشته باشید که ممکن است بدون هیچ هشدار و پیش‌بینی خاصی نوزاد دستش را باز کند. حرکت معکوس این بازتاب می‌تواند با لمس کردن پشت یا کنار دست نوزاد ایجاد شود.

همچنین ممکن است در صورت ایجاد یک صدای بلند یا حرکت شدید (که بازتاب یکه خوردن را به همراه دارد) نوزاد دست خودش را باز و شیء را رها کند.

چنگ زدن نوزاد

عملکرد چنگ زدن نوزاد

تمامی بازتاب‌های نوزاد دارای عملکرد حیاتی برای نوزاد هستند و در طول تکامل برای بقای انسان لازم بوده‌اند. بازتاب چنگ زدن نوزاد، عضلات را برای یادگیری مهارت‌های حرکتی و گرفتن ارادی اشیا آماده می‌کند.

سن شروع و پایان چنگ زدن نوزاد

بازتاب چنگ زدن نوزاد از دوران جنینی وجود دارد و تا حدود 2 تا 4 ماهگی باید به صورت غیرارادی وجود داشته باشد. پس از این زمان به چنگ زدن ارادی تبدیل می‌شود. در صورت محو نشدن این بازتاب در سنین مشخص، به پزشک مراجعه نمایید .

آسیب‌های بازتاب چنگ زدن نوزاد

اگر بازتاب چنگ زدن نوزاد بیش از 2 تا 4 ماه باقی بماند، این بازتاب به صورت غیرمعمول تاخیر یافته و ممکن است ایجاد مهارت‌های حرکتی مانند کشیدن و رها کردن و دست‌ورزی‌های ظریف را به تاخیر بیندازد.

لازم است که برای گرفتن ارادی اشیاء، بازتاب چنگ زدن از بین رفته باشد. با گذاشتن انگشت در دست نوزاد و کشیدن دستتان بازتاب چنگ زدن نوزاد را امتحان کنید.

اگر به مرور و در سن مناسب به صورت ارادی می‌تواند انگشت شما را رها کند، یعنی در حال آماده شدن برای مراحل بعدی رشد حرکتی است.

وجود بازتاب چنگ زدن در بزرگسالان نشانه‌ای از یک آسیب است و می‌تواند در اثر آسیب لوب پیشانی مغز و یا نشانگان عروقی قدامی مغزی به وجود بیاید.

آگاهی از روند رشد کودک تا یک سالگی برای شناسایی نقص در کودک توسط شما ضروری است.

چنگ زدن نوزاد

چگونه به نوزادتان کمک کنید؟

از حدود 4 هفتگی به بعد با نوزادتان بازی‌هایی انجام داده و او را تشویق کنید که انگشتانش را شل کند. بازی‌هایی مانند لی‌لی حوضک می‌تواند به این فرایند کمک کند. کاری کنید که کودک از وجود دست‌هایش آگاه شود.

در حین بازی دست او را با چیزهای نرم و خزدار قلقلک داده و یا دستانش را به آرامی ماساژ دهید. تحریک حس لامسه کودک به رشد او کمک می‌کند. شما می‌توانید با بوسیدن، در آغوش گرفتن، شیر دادن و ماساژ نوزاد حس لامسه را به طور موثرتری در وجود او تحریک کنید

چنگ زدن گوش‌ها

وقتی می‌بینید فرزندتان مدام با گوش‌هایش ور می‌رود و به آنها چنگ می‌اندازد سریع فکر نکنید که این به معنای عفونت گوش است. دکتر نلسون می‌گوید: «بسیاری از والدین سریع به این نتیجه می‌رسند که کودک مشکل عفونت گوش دارد اما در بیشتر اوقات او این کار را به این دلیل انجام می‌دهد که تازه فهمیده عضوی به نام گوش دارد.

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است بچه‌هایی که فقط با گوش‌هایشان بازی می‌کنند نمی‌توانند عفونت گوش داشته باشند.
(علامتی که شما باید برای عفونت گوش به آن فکر کنید شامل تب، کیپ شدن بینی و مشکلاتی در خواب شبانه است).

واکنش شما: او را برای اینکه این قسمت از بدنش را کشف کرده، تشویق کنید اما حواستان به آن باشد. دکتر بروان می‌گوید: «برخی اوقات بچه‌ها زمانی که دندان درمی‌آورند به‌ویژه وقتی دندان‌های آسیای یک سالگی می‌خواهند رویش پیدا کنند، این کار را انجام می‌دهند.»این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است