دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۷ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۲ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
علت تغذیه خوشه ای و نامنظم نوزاد چیست ؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
تغذیه ی خوشه ای رفتاری است که یک نوزاد تازه متولد شده شروع به شیر خوردن زیاد در یک دوره کوتاه مدت می کند. این نوع شیر خوردن با رفتارهای شیردهی نرمال شان متفاوت است و ممکن است چند ساعت طول بکشد.

تغذیه خوشه ای چیست ؟

تغذیه خوشه ای اغلب در نوزادان تازه متولد شده، به خصوص نوزادان شیرخوار در چند هفته ی اول تولدشان پیش می آید. تغذیه خوشه ای می تواند باعث نگرانی های زیادی در میان مادران شود، اگرچه این یک رفتار نرمال در میان نوزادان تازه متولد شده است و دلیلی برای نگرانی ندارد.

چیزی که مادران جوان لازم است بدانند این است که فقط به این دلیل که نوزاد شما تغذیه ی خوشه ای دارد به این معنا نیست که سلامت نوزاد شما در خطر است یا در مورد میزان تولید شیر شما مشکلی وجود دارد.

از آن جایی که اغلب نوزادان تازه متولد شده الگوی تغذیه ی قابل پیش بینی ای ندارند، ممکن است تشخیص آن سخت باشد که نوزادتان واقعا تغذیه ی خوشه ای دارد یا نه. در اینجا، نشانه هایی که به شما کمک خواهد کرد تا تغذیه خوشه ای را تشخیص بدهید برایتان آورده ایم:

 • نوزادتان تازه متولد شده و احتمالا چند هفته بیشتر ندارد
 • آن ها بی قرار هستند و تازمانی که شیر نخوردند گریه شان قطع نمی شود
 • آن ها دائما و یا اغلب برای چندین مرحله باید شیر بخورند
 • بعد شیرخوردن خوشحال و راضی به نظر می رسند
 • حرکات روده ای منظمی دارند

تغذیه خوشه ای اغلب غروب ها دیده می شود. اما ممکن است در نوزادان کمی بزرگتر کمی متفاوت باشد. آن ها ممکن است رفتار تغذیه ی خوشه ای را برای روزها به طور پیاپی یا در طول یک روز کامل از خود نشان دهند. در این موارد، می تواند منجر به دندان در آوردن یا رشد سریع کودک شود.

دلیل تغذیه خوشه ای

 1. تغذیه خوشه ای نوزاد فقط در طول شب است.
 2. تغذیه خوشه ای کودک روز و شب ادامه دارد.
 3. کودک به تناوب تغذیه خوشه ای دارد، اما هرگز تغذیه کامل و طولانی ندارد.
 4. تغذیه خوشه ای کودک مقطعی است، معمولاً اواخر عصر و اوایل شب (۵ بعد از ظهر تا ۱۱ شب)

بایدها و نبایدهای تغذیه خوشه ای

تغذیه خوشه ای واقعاً می تواند دشوار یا گیج کننده باشد، اما اطمینان داشته باشید که روزهای اول همه نوزادان شدیداً مشتاق خواسته هایشان هستند، اما این دوران نیز به طور طبیعی خواهد گذشت و عادت هایی که می توانید بدعت گذاری کنید، می تواند یک بنیاد قوی ایجاد کرده و به طور طبیعی به یک رویه متداول سودمند تبدیل شود.

اول از همه باید بدانید که با اینکه معده نوزادان کوچک است و نیاز به پر شدن در فواصل زمانی منظم دارد، اما در نهایت تغذیه خوشه ای نوزادتان به پایان خواهد رسید.

با این حال این پدیده در واقع یک چیز خوب است و می توانید از ریتم تغذیه خوشه ای به نفع خود استفاده کنید، به این معنی که کودک شما به خواب طولانی تری می رود و شما هم به تبع او بیشتر استراحت می کنید.

چرا تغذیه خوشه ای مفید است :

 1. کودک شما در یک دوره کوتاهتر از شیر با کیفیت تر تغذیه می کند، زیرا در طول روز و در عصر و اوایل شب کیفیت شیر ​​افت می کند.
 2. نوزاد پس از تغذیه خوشه ای، در فواصل طولانی تر می خوابد.
 3. مادر نیز پس از تغذیه خوشه ای نوزادش، طولانی تر می تواند استراحت کند.
 4. با تغذیه منظم، بدن می تواند روال تامین شیر را ثابت و باکیفیت نگه دارد.
 5. تغذیه خوشه ای به نوزادان کمک می کند تا به علت تامین شیر کافی، رشد مناسب داشته باشند.

تغذیه خوشه ای نوزاد

تغذیه خوشه ای در شب، سردرگمی کودک بین روز و شب

اگر کودک شما فقط در شب تغذیه خوشه ای دارد، احتمالاً شب و روز را گم کرده است. هدف این است که او این مدل تغذیه را در طول روز داشته باشد تا شب را بتواند بیشتر بخوابد.

اگر کودک میخواهد ۴ ساعت در روز بخوابد، خوب به او اجازه ندهید! اگر او این مدت را در طول روز بخوابد، هنگام شب هر ساعت بیدار خواهد شد.

اواخر عصر و اوایل شب تغذیه خوشه ای را برای کودکتان انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که کودک غذای کامل می خورد. این بدان معنی است که حداقل ۱۰ دقیقه در هر وعده سینه را رها نمی کند.

چگونگی توقف تغذیه خوشه ای در شب

هیچ مادری نمی خواهد هر ساعت در شب بیدار باشد. خبر خوب برای شما این است که مجبور نیستید اینگونه باشید. حتی اگر هر ساعت شب به کودکتان شیر می دهید، می توانید آن را تغییر دهید و کم کم ساعات بیشتری را در شب بخوابید.

تنها راه توقف تغذیه خوشه ای در شب چیست ؟

اطمینان حاصل کنید که کودک به اندازه کافی شیر در طول روز دریافت می کند. اجازه ندهید وعده های کودک در حد ته بندی باشد. فقط ۱۰ دقیقه خوراک در طول روز به این معنی است که کودک در تمام ساعات شب بیدار می شود زیرا گرسنه است و نیاز به شیر دارد.

هنگامی که شما شروع به رویه تغذیه کامل کودک در طول روز نمایید به این معنی است که شما باید از برخی از زمان ها خودتان برای پر کردن شکم نوزادتان اقدام کنید، سپس کودک به یک روال قابل پیش بینی می رسد و در طول شب طولانی تر می خوابد.

تغذیه خوشه ای هدفمند در اواخر عصر در زمانی که شیر در پایین ترین کیفیت خود است (۴ بعد از ظهر به بعد)، شکم کودک را در بیشترین حجم ممکنش پر خواهد کرد و باعث خواب عمیق تر او خواهد شد و در نهایت، حتی اگر کودک به طور منظم در شب برای تغذیه بیدار شود، حتی اگر شما در طول شب به مدت طولانی او را تغذیه نکنید، کماکان دریافتی کودک کافی خواهد بود و روند به آهستگی تغییر می کند.

تغذیه خوشه ای در شب

تغذیه خوشه ای هم در روز و هم در شب

اگر کودک شما چنین روالی را هم در روز و هم در شب داشته باشد، تنها چند گزینه احتمالی وجود دارد :

 • دریافت یا عرضه شیر کم بوده و کودک گرسنه است.
 • کودک در حال رشد بیش از حد است و بدین سبب احساس گرسنگی دارد.
 • کودک فقط ته بندی کرده و تغذیه کامل غنی از مواد مغذی ندارد، زیرا خوردن او فقط کمی طول می کشد و سپس متوقف می شود.

بهترین راه برای کمک به توقف تغذیه خوشه ای چه در روز و چه در شب، یافتن اصل مشکل است. در صورت عدم تامین شیر، زمان تغذیه کودک را بیشتر ادامه دهید یا پس از مشاوره با متخصص تغذیه از مکمل هایی مانند شیر خشک استفاده کنید.

اگر کودک در حال رشد و پیشرفت زیاد باشد، هیچ کاری نمی توان انجام داد، فقط منتظر باشید و تا آنجا که برایتان ممکن است بچه را تغذیه کنید تا نیاز او را تامین کنید.

تغذیه خوشه ای در اوایل بعد از ظهر

زمان شروع تغذیه خوشه ای، اواخر بعد از ظهر و اوایل عصر است. همانطور که قبلاً اشاره شد، به دلیل تنش های روزانه، میزان شیر و کیفیت آن در این زمان می تواند حداقل باشد، به طوری که تغذیه کودک هر ۲ ساعت یک بار کمک می کند تا غذا را در معده حفظ کند که این کار آنها را به خواب برده و باعث می شود تا خواب های طولانی تر داشته باشند.

روال معمول شما ممکن است چیزی شبیه به این باشد :

 • ۴:۳۰ بعد از ظهر تغذیه و خواب
 • ۶:۳۰ بعد از ظهر تغذیه و چرت
 • ۸:۳۰ بعد از ظهر تغذیه و رفتن به تخت
 • ۱۰:۳۰ شب تغذیه و خواب

انجام تغذیه خوشه ای در زمان مناسب، به شما کمک می کند که هر شب بیشتر بخوابید و شیر و تغذیه باکیفیت تری برای کودکتان داشته باشید.

تغذیه خوشه ای نوزاد چیست

کنترل کردن تغذیه خوشه ای

علی رغم اینکه تغذیه خوشه ای یک رفتار نرمال است اما، می تواند برای مادر طاقت فرسا باشد. در اینجا راه هایی برای مواجهه شدن با آن برایتان آورده ایم:

۱- تغییر مدل های شیردهی به طور متناوب

اگر فقط به یک روش شیردهی اتکا کنید بدنتان زخمی می شود. پس اغلب اوقات مدل های شیردهی خود را تغییر دهید و راحت باشید.

۲- آماده کردن آب و کمی خوراکی

شیردهی برای ساعت های طولانی می تواند خسته کننده باشد. حتما کمی خوراکی و آب با خود داشته باشید تا سرحال تان بیاورد.

۳- سرگرم نگه داشتن خود

اگر حوصله تان سر رفت، جلوی تلویزیون به نوزاد خود شیر بدهید یا رادیو یا پادکست گوش دهید.

۴- گوش دادن به موسیقی آرامش بخش

اگر نوزادتان بی قرار به نظر می رسد، یک موسیقی آرامبخش بگذارید یا برایشان لالایی بخوانید تا آن ها را آرام کنید. سعی کنید چراغ های روشن را کم کنید و یا محرک های بیرونی همانند صداها را قطع کنید. استفاده از صدای سفید( white noiseنوعی از صداست که از ترکیب شدن صداهایی با فرکانس‌های متفاوت ایجاد میشود) راه عالی دیگری برای آرام کردن یک کودک بی قرار است.

۵- آماده بودن

از نوک سینه های زخمی خود مراقبت کنید. از یک کرم سینه برای مرطوب نگه داشتن نوک سینه ی ترک خورده خود استفاده کنید تا به راحتی شیر بدهید.

شیردهی خوشه ای می تواند چه به لحاظ فیزیکی و احساسی غیر قابل پیش بینی باشد و برای یک مادر جوان خسته کننده باشد. توصیه های ما را دنبال کنید و بدانید این ماجرا همیشگی نیست.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است