دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
رشد مرحله به مرحله نوزاد سه ماهه چگونه است ؟
2
زمان مطالعه: 10 دقیقه
رشد نوزاد سه ماهه : نوزاد شما بیشتر دست هایش را باز نگه می دارد و همانطور که حتما دیده اید به آن ها نگاه می کند. در این ماه اگر جغجغه در دستش بگذارید آن را می گیرد و حتی چند دقیقه نگه می دارد.

رشد نوزاد سه ماهه

رشد نوزاد سه ماهه چگونه است ؟ او اکنون قوی‌تر شده و بر حرکات خود کنترل بیشتری دارد. با صدا و خنده‌هایش واکنش‌های بیشتری به شما نشان می‌دهد. تا پایان این ماه می‌تواند سرش را کاملا نگاه دارد و منبع بزرگ لذت را که همان دستانش است، کشف خواهد کرد.

رشد نوزاد سه ماهه از لحاظ ذهنی

کودک شما شروع به درک بدن خود کرده و به انگشتان خود نگاه می‌کند و آن‌ها را به طور ارادی تکان می‌دهد. وقتی با او صحبت می‌کنید با واکنش‌های متنوعی مانند تکان دادن سر، لبخند زدن، حرکات دهان، صدا در آوردن، جیغ زدن و کار‌های دیگر خوشحالی خود را نشان می‌دهد و بدن خود را نیز با هیجان به حرکت در می‌آورد.

فعالیت‌هایی در جهت رشد ذهنی

 1. با واکنشی نمایشی و اغراق آمیز به تمام رفتار‌های کودک پاسخ دهید.
 2. شعر‌های کودکانه را با ادا و اطوار برای او بخوانید.
 3. از بازی‌های جسمی ساده مانند تکان‌های ملایم، خم کردن زانو، کشیدن دست و قلقلک دادن پا‌ها استفاده کنید.
 4. اسباب بازی‌های کوچک و محکمی با وزن‌ها و جنس‌های مختلف به او بدهید که بتواند آن‌ها را بگیرد و دستکاری و لمس کند.

تمرین

شادی خود را به او نشان دهید. تمام رفتار‌های کودک را، اعم از حرکات، ژست‌ها و ابراز احساساتی که نشان می‌دهد، با حرکاتی اغراق آمیز که نشان دهنده خوشحالی‌تان باشد، پاداش دهید.

رشد نوزاد سه ماهه

وزن و قد نوزاد سه ماهه

چند ماه اول زندگی نوزاد ، دوره رشد، تقریبا سریع است. رشد نوزاد شما در این ماه حدود ۱ تا ۱½ اینچ (۲٫۵ تا ۳٫۸ سانتیمتراز نظر قد) و ۱/۲ تا ۲ پوند (۶۸۱ تا ۹۰۷ گرم از نظر وزن) است. البته این اعداد به طور میانگین هستند.

ممکن است رشد یک نوزاد سه ماهه از نظر وزن و قد با کودک دیگر کمی متفاوت باشد. برخی از کودکان شیر کمتری خورده و برخی نیز بیشتر. در صورت تغذیه با شیر مادر، ممکن است کودک شما بیشتر بخوابد (به خصوص در ساعتهایی خاص).

مراحل رشد نوزاد سه ماهه

رشد نوزاد سه ماهه از لحاظ جابجایی حرکتی

اکنون نوزاد شما می‌تواند در حالت دمر، سر خود را دائما بالا نگه دارد و اگر او را به حالت نشسته یا تکیه داده قرار دهید، به ندرت سرش می‌افتد.

فعالیت‌هایی در جهت رشد جابجایی حرکتی

 1. برای تقویت بیشتر عضلات گردن و شانه کودک، گاهی که به پشت خوابیده است، او را به صورت بازی به حالت نشسته درآورید.
 2. برای اینکه او را تشویق کنید دست خود را دراز کند، هنگامی که به رو خوابیده است، اشیا نرم را در مقابل او قرار دهید. با این مانور او یاد می‌گیرد، وزن خود را روی یک دست بیاندازد و دست دیگر خود را دراز کند.

تمرین

بازی‌های تقویت عضلات. با خواباندن کودک به پشت و کشیدن آرام او به حالت نشسته، با کودک خود بازی کنید. به چشمانش نگاه کنید و بگویید "دالی". این کار را تا جایی که دوست دارید تکرار کنید.

مراحل رشد نوزاد سه ماهه

خواب نوزاد سه ماهه

در ۳ ماهگی، نوزاد شما در طی ۱۲ هفته گذشته رشد زیادی کرده و در حال پیشرفت است ، بنابراین به نظر می رسد در حال حاضر کاملا نسبت به زمانی که شما برای اولین بار او را از بیمارستان به خانه آورده اید ، تغییر کرده است.

خواب نوزاد در سه ماهگی ممکن است کمی تنظیم شده و شما متوجه می شوید که نوزاد شما خواب طولانی تری را درطی شب داشته و در طول روز بیشتر بیداراست.

این یک نشانه خوب در تنظیم خواب نوزاد است. اگر چه، در صورتی که این موضوع در سه ماهگی نوزاد شما اتفاق نیفتد، نگران نباشید این روند به هیچ وجه استاندارد قطعی برای تمام نوزادان سه ماهه نیست. تا ماه سوم، شما به شناخت بهتری از الگوی خواب نوزاد می رسید ، هرچند ممکن است خواب او آنطور که می خواهید، منظم نباشد.

نوزاد سه ماهه

رشد نوزاد سه ماهه از لحاظ مهارت‌های دستی

بازتاب چنگ زدن کودک شما از بین رفته است. او اغلب دست هایش را باز نگه می‌دارد و به آن‌ها نگاه می‌کند. اگر جغجغه در دستش بگذارید آن را می‌گیرد و حتی چند دقیقه نگه می‌دارد. به نظر می‌رسد دوست دارد چنگ بزند.

فعالیت‌هایی در جهت رشد مهارت‌های دستی

 1. برای تقویت و تکامل نحوه چنگ زدن او جغجغه به دستش بدهید.
 2. در حالیکه به پشت خوابیده است و می‌تواند دست‌هایش را ببیند، با انگشتانش بازی کنید.
 3. چیزی را در اختیار او بگذارید که بتواند به آن نگاه کند. فرفره و اسباب‌بازی‌های مختلفی را بالای تخت آویزان کنید یا در میان تخت یا کالسکه‌اش بگذارید تا به آن‌ها دست بزند.
 4. کاری کنید که احساس‌های مختلف را تجربه کند. مثلا دست‌هایش را هنگام استحمام به آب بزنید و اسباب بازی‌هایی با جنس‌های مختلف به او بدهید.

تمرین

چیزی بدهید که در دست بگیرد. یک جغجغه در دستان کودک بگذارید و آن را چندبار تکان دهید. جنس و صدای جغجغه کنجکاوی کودک را تحریک می‌کند.

رشد نوزاد سه ماهه

تست هوش نوزاد سه ماهه

گمانه زنی درباره اینکه چه چیزی در هوش کودک نقش داشته و یا فاکتور هوش او محسوب می شود، تا حدود زیادی به نقش محیط بیرون، پرورش، سن والدین، تغذیه با شیر مادر، پخش موسیقی هنگامی که هنوز در رحم است و ویدیوهای آموزشی برای نوزادان بستگی دارد.

آزمایشاتی برای نوزادان وجود دارد که مهارت های شناختی او را ارزیابی می کند. برای اندازه گیری هوش واقعی ، ممکن است لازم باشد منتظر بمانید تا فرزند شما به سن مدرسه نزدیک تر شود.

هر پدر و مادری احساس می کند که کودکشان متمایز بوده و از هوش بالایی برخوردار است . البته باید گفت که هر کودکی تفاوت های منحصر به فرد خود را دارد.

با توجه به مقیاس های استانداردی که برای پیشرفت هوش نوزادان به کار می رود ؛ می توان گفت که در نوزادان ۱ تا ۴۲ ماهه، سنجش رشد شناختی، حرکتی و رفتاری استفاده می شود.

بیشتر بخوانید : تست هوش نوزاد : نحوه ارزیابی میزان هوش نوزاد

رشد نوزاد سه ماهه از لحاظ اجتماعی

کودک شما سرش را به طرف صدای شما می‌چرخاند و به شما لبخند می‌زند. او خشنودی خود را با لبخند زدن، لگد زدن با پا و حرکت دادن دستانش نشان می‌دهد.

فعالیت‌هایی در جهت رشد اجتماعی

 1. بسیاری از برداشت‌های اولیه کودک شما از جهان از طریق تغذیه با شیشه یا پستان، به دست می‌آیند. هنگام تغذیه با او تماس چشمی برقرار کنید تا ضمن احساس خوشایند شیر خوردن، ارتباط اجتماعی را نیز تجربه کند.
 2. اگر شما با توجه، محبت، در آغوش گرفتن، آرامش بخشیدن و صدا‌های آرامش بخش به کودکتان پاسخ دهید، او یاد می‌گیرد که مهربان بودن پاداش دارد. اگر به کودک لبخند بزنید، او هم در پاسخ و به عنوان سلام، لبخند می‌زند.

تمرین

هنگام تغذیه ارتباط چشمی برقرار کنید. از زمان تغذیه برای نزدیکی جسمانی بهره بگیرید. کودک را نزدیک خود بگیرید، به چشمانش بنگرید و آرام با او حرف بزنید.

مادران عزیزی که کودک سه ماهه دارند توجه داشته باشند:

بروز هر یک از نشانه‌های زیر، بدلیل تاخیر در رشد نوزاد سه ماهه است. در صورت مشاهده هر یک از موارد به پزشک مراجعه کنید.

 1. نوزاد به چهره‌های آشنا لبخند نمی‌زند. اگر کودک به چهره پدر و مادر واکنشی نشان نمی‌دهد و نگاهی خالی از احساسات به آن‌ها می‌کند، ممکن است ناشی از تاخیر در رشد او باشد.
 2. صدایی از خود در نمی‌آورد. در این زمان نوزاد بایستی صدا‌هایی مانند غان و غون از خود در بیاورد.
 3. سرش به سمت جلو یا عقب می‌افتد. در ماه سوم تولد، نوزادان کنترل سر خود را به دست می‌آورند. اگر نوزاد هنوز این توانایی را به دست نیاورده، نشانی از تاخیر در رشد اوست.‌
 4. نمی‌تواند چیزی را در دست نگه دارد. نوزاد باید در این سن، توانایی چنگ زدن، نگه داشتن اجسام در دست و تلاش برای به دست آوردن اجسام را کسب کند.
 5. حرکت اجسام و صدا‌ها را دنبال نمی‌کند. در ماه سوم نوزاد می‌تواند حرکت‌های دایره‌ای و نیمه دایره‌ای اجسام را دنبال کند. هم چنین به صدا‌های پیرامون خود واکنش نشان می‌دهد.

مراحل رشد نوزاد سه ماهه

بازی‌های مناسب رشد نوزاد سه ماهه

 1. زمان زیادی را به خوابیدن نوزاد روی شکم (tummy time) اختصاص دهید. این حرکت موجب تقویت عضلات بدن، از بازو‌ها تا شکم، می‌شود. تقویت عضلات باعث می‌شود نوزاد بتواند حرکت خزیدن را انجام دهد. هنگامی که روی شکم خوابیده است، بازی‌هایی با او کنید تا گردنش را بالا بگیرد.
 2. با کودک در طول روز تعامل داشته باشید. تعامل و مکالمه روزانه باعث تقویت حس شنوایی و بهبود مهارت‌های اجتماعی نوزاد می‌شود.
 3. از واژه‌ها برای توضیح دادن فعالیت‌های روزانه استفاده کنید. مثلا هنگامی که برای کودک کتاب می‌خوانید، واژه‌های "کتاب" و "خواندن" را برای او تکرار کنید. شاید برای اولین بار منظورتان را نفهمد، اما به مرور زمان معنای واژه‌هایی که به صورت روزانه تکرار می‌کنید را در می‌یابد.
 4. در مقابل کودک بازی‌هایی انجام دهید که او دنبال کند. یک ماشین اسباب بازی را به یک نخ ببندید و حرکت دهید یا یک قطار اسباب بازی را به حرکت درآورید. این بازی‌ها حس دنبال کردن اشیا را در کودک تقویت می‌کند.
 5. برای جلب توجه او صدا‌های مختلف از خود در بیاورید. بازی‌های صدا دار، مانند تکان دادن جغجغه یا حرف زدن با نوزاد از دو طرف سر، موجب تقویت حس شنوایی نوزاد می‌شود.


بیشتر بخوانید :

خواباندن نوزاد در دوران شیردهی،چگونه نوزاد را بخوابانیم؟

دلیل سکسکه نوزاد چیست و برای بند آوردن سکسکه نوزاد بهترین راه ...این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است