دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۳ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ میلادی
تغذیه تکمیلی و غذای کمکی نوزاد،برای تغذیه مکمل نوزادتان حتما این مطلب را بخوانید!
6
زمان مطالعه: 8 دقیقه
تغذیه تکمیلی و غذای کمکی نوزاد و تغذیه مکمل نوزاد-تغذیه تکمیلی -غذای کمکی نوزاد-تغذیه مکمل نوزاد-نوزادان-مشکلات تغذیه ای نوزاد-شير مادر-نيازهاي غذايي نوزاد-غذاي نوزاد-دستگاه گوارش نوزاد-تغذيه كمكي نوزاد-تغذيه نوزاد در ماه هفتم-اشتهاي نوزاد-غذاي اصلي…

یکی از اولین دغدغه های والدین در مورد فرزندان، نحوه تغذیه آنان است. از همان اولین روزهای تولد دل مشغولی مادران سیر شدن نوزاد و کافی بودن شیر و سلامت کودک است. طی ماه های بعد دل درد، قولنج، دل پیچه و مسائلی از این دست گریبانگیر نوزادان می شود. طبیعی است که والدین جوان تلاش می کنند با کمک گرفتن و مشاوره از بزرگ ترها و کسب تجربه در طول زمان، مشکلات تغذیه ای نوزاد خود را حل کنند.

تغذیه تکمیلی و غذای کمکی نوزاد و تغذیه مکمل نوزاد

تغذیه تکمیلی و غذای کمکی نوزاد و تغذیه مکمل نوزاد

شير مادر بهترين و كاملترين غذا براي شيرخواران زير 6 ماه مي‌باشد و در اين دوران شير مادر به تنهايي به علاوه قطره مولتي ويتامين (از 15 روزگي) كليه نيازهاي تغذيه‌اي شيرخوار را تامين مي‌كند.


غذاي كمكي نوزاد بايد پس از 6 ماهگي شروع شود، زيرا بعد از6ماهگي نيازهاي غذايي نوزاد به تنهايي با شير برآورده نمي‌شود و لازم است علاوه بر شير مادر، تغذيه نوزاد با غذاهاي نيمه جامد نيز شروع شود. تغذيه تكميلي نوزاد علاوه بر تامين انرژي، دوران بسيار حساسي براي ايجاد عادات صحيح غذايي و استفاده از غذاي سفره خانواده است

اصول كلي كه بايد در مورد تغذيه تكميلي رعايت شوند عبارتند از:

ـ مواد غذايي بايد از نظر مقدار و نوع به تدريج به غذاي نوزاد اضافه شود.


ـ ابتدا از يك نوع غذاي ساده شروع و به تدريج مخلوطي از چند نوع غذا داده شود.


ـ از مقدار كم شروع و به تدريج بر مقدار آن افزوده شود.

ـ بين اضافه كردن مواد غذايي مختلف حدود 7ـ5 روز فاصله لازم است. زيرا نوزاد بايد به يك نوع غذا عادت كند و بعد غذاي جديد اضافه شود. اضافه كردن يك به يك مواد سبب مي‌شود اگر كودك ناسازگاري به يك ماده غذايي داشته باشد شناخته شود و بتوان آن را از غذا حذف كرد. همچنين دستگاه گوارش نوزاد فرصت پيدا كند تا به غذا عادت كند.

ـ ابتدا بايد غذا رقيق تهيه شود به طوري كه غلظت آن كمي‌بيشتر از شير مادر باشد. سپس به تدريج بر غلظت آن افزوده شود. سفت كردن تدريجي غذا سبب ياد گرفتن عمل جويدن مي‌شود.

ـ اگر در شروع غذاي تكميلي، نوزاد به غذاي خاصي بي‌ميل بود، نبايد در خوردن آن پافشاري كرد و مي‌توان يك تا دو هفته آن غذا را حذف و سپس دوباره به او داد.

تغذیه تکمیلی و غذای کمکی نوزاد و تغذیه مکمل نوزاد


تغذيه نوزاد


كودك در ابتدا در مرحله نوزادي از شير مادر تغذيه مي‌كند. با بزرگ‌تر شدن او مواد خوراكي ديگر نيز به فهرست غذايي او اضافه مي‌شود تا زماني كه او هم مانند ديگر افراد خانواده تغذيه كند. برخي مادران به راستي نمي‌دانند چه زمان مي‌توان كودك را با موادي غير از شير تغذيه كرد و حتي گاهي نوع مواد غذايي و مقدار مصرف آنها را بخوبي نمي‌شناسند.


شروع غذاي كمكي از 6 ماه به بعد است كه با فرني آغاز مي‌شود. بعد از فرني، تغذيه كمكي نوزاد حريره بادام و پوره سيب زميني و ... است. كم كم تا يك سالگي، تنوع غذايي باعث رشد قوه چشايي كودك و كشف رنگها و مزه‌ها و بوهاي مختلف توسط او مي‌شود. با اين كار كودك قدرت انتخاب پيدا مي‌كند و اين مرحله از رشد، اهميت بسيار زيادي دارد.

تغذیه تکمیلی و غذای کمکی نوزاد و تغذیه مکمل نوزاد


تغذيه نوزاد در ماه هفتم


دو هفته اول: تغذيه با حريره بادام . حريره بادام نيز مانند فرني از يك قاشق مرباخوري يك بار در روز شروع مي‌شود و تا روز ششم و هفتم به 12 قاشق مرباخوري در روز مي‌رسد. فراموش نشود كه در اين مدت به تدريج مقدار و دفعات تغذيه با حريره بادام افزايش مي‌يابد و تغذيه با فرني كم مي‌شود.

تغذیه تکمیلی و غذای کمکی نوزاد و تغذیه مکمل نوزاد


دو هفته آخر: ضمن ادامه تغذيه با شير مادر قبل از هر وعده غذاي كمكي، در اين دو هفته نوزاد با غذاي جديدي آشنا شده و سوپ به رژيم غذايي او افزوده مي‌شود. به ‌اين ترتيب كه روز اول، صبح و عصر و شب هر بار از 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره بادام استفاده مي‌كند و ظهر علاوه بر فرني يا حريره بادام، يك قاشق مرباخوري به سوپ ظهر و شب اضافه اضافه ولي از فرني يا حريره بادام كم مي‌شود تا بر حسب اشتهاي نوزاد مقدار سوپ به 3 تا 6 قاشق مرباخوري در هر وعده برسد. طرز تهيه سوپ
براي سهولت كار و رعايت تنوع در غذاي نوزاد، مي‌توان يك روز در ميان از فرني و حريره بادام استفاده كرد.


براي تنوع بخشيدن به غذاي نوزاد بايد هر چند روز يك بار مواد تشكيل دهنده سوپ را تغيير داد. هر سه روز يكبار مي‌توان جو، بلغور، گندم و رشته فرنگي را كه قبلا پخته و نرم شده است به اندازه يك قاشق مرباخوري به سوپ اضافه كرد. بعد از اضافه كردن جو، گندم و ... بهتر است به اندازه يك قاشق مرباخوري كره يا روغن مايع به سوپ اضافه نمود. افزودن كره يا روغن مايع به غذاي نوزاد به ويژه شيرخواراني كه رشد كافي ندارند به رشد آنان كمك مي‌كند. از سبزي‌هاي نشاسته‌اي و يا ساير سبزي‌ها مي‌توان پوره تهيه كرد و به جاي يك وعده فرني، صبح يا عصر از پوره استفاده نمود.

تغذیه تکمیلی و غذای کمکی نوزاد و تغذیه مکمل نوزاد


برنامه غذايي كودك در دو هفته آخر ماه هشتم زندگي


صبح: 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره + نصف زرده تخم مرغ


ساعت ده صبح: 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره و يا پوره


ظهر: 3 تا 6 قاشق مرباخوري سوپ + 2 تا 4 قاشق مرباخوري ماست


عصر: 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره و يا پوره


شب: 3 تا 6 قاشق مرباخوري سوپ + 2 تا 4 قاشق مرباخوري ماست

تغذیه تکمیلی و غذای کمکی نوزاد و تغذیه مکمل نوزاد


تغذيه نوزاد در دو هفته اول ماه نهم


در اين زمان مي‌توان حبوبات را نيز به سوپ نوزاد اضافه كرد. به طور معمول تغذيه حبوبات از عدس و ماش كه هضم آسان‌تري دارند شروع مي‌شود. در صورت امكان مي‌توان جوانه عدس يا ماش را به محتويات سوپ افزود. در مورد ساير حبوبات مثل لوبيا چيتي، لوبيا قرمز و ... بهتر است قبلا آنها را خيسانده سپس پوستشان را جدا كرده و بعد از پختن به سوپ افزود. هر سه روز يكبار مي‌توان نوع حبوبات را تغيير داد. اگر از آرد حبوبات استفاده مي‌شود يك قاشق مرباخوري سرصاف كافي است. اضافه كردن كره يا روغن مايع به سوپ به اندازه يك قاشق مرباخوري براي نوزادانی كه خوب وزن نمي‌گيرند توصيه مي‌شود.

تغذیه تکمیلی و غذای کمکی نوزاد و تغذیه مکمل نوزاد


دو هفته دوم ماه نهم


در اين دو هفته بايد ميوه را به صورت آب ميوه تازه در منزل تهيه كرد. همچنين بايد از ميوه‌هاي فصل باشد. در ابندا و در روز اول، تغذيه نوزاد را با يك قاشق مرباخوري آب ميوه همراه با يك قاشق مرباخوري آب سالم و ساده شروع كرده و كم كم به 6 قاشق مرباخوري آب ميوه خالص در روز‌هاي بعد رسانيد. آب ميوه را مي‌توان روزانه بعد از فرني يا حريره در ساعت 10 صبح به شيرخوار داد

تغذیه تکمیلی و غذای کمکی نوزاد و تغذیه مکمل نوزاد


برنامه غذايي نوزاد در اواخر ماه نهم


صبح: 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره + نصف زرده تخم مرغ


ساعت ده صبح: 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره يا پوره + 6 قاشق مرباخوري آب ميوه فصل


ظهر: 3 تا 6 قاشق مرباخوري سوپ + 2 تا 4 قاشق مرباخوري ماست


عصر: 3 قاشق مرباخوري پوره يا فرني و يا حريره


شب: 3 تا 6 قاشق مرباخوري سوپ + 2 تا 4 قاشق مرباخوري ماست


توجه: تا يك سالگي استفاده از كيوي، انواع توت (توت سفيد، توت فرنگي و تمشك) خربزه، آلبالو و گيلاس به علت ايجاد حساسيت در شيرخوار توصيه نمي‌شود.

تغذیه تکمیلی و غذای کمکی نوزاد و تغذیه مکمل نوزاد


ماه يازدهم و دوازدهم


تنوع غذا در تهيه سوپ، كته، پوره و ... رعايت مي‌شود. همچنين با توجه به اشتهاي نوزاد مي‌توان به مقدار غذاي هر وعده او اضافه كرد. توصيه مي‌شود كه هنوز هم از دادن غذاهاي سفره خانواده به علت داشتن نمك و چاشني اجتناب شود.


توجه: از پايان شش ماهگي و همزمان با شروع غذاي كمكي تا پايان 12 ماهگي، غذاي اصلي نوزاد هنوز شير مادر است. لذا تغذيه با شير مادر به طور مكرر و برحسب تقاضا و تمايل شيرخوار در تمام مدت شب و روز به ويژه قبل از هر وعده غذاي كمكي بايد مورد توجه قرار گيرد.


از دادن مواد غذايي زير تا يك سالگي بايد اجتناب كرد، چون گروهي ايجاد حساسيت مي‌كنند، برخي باعث خفگي نوزاد شده و تعدادي نيز مشكلات ديگري به وجود مي‌آورند:


***مواد غذايي كه ممكن است در نوزاد زير يك سال ايجاد حساسيت كنند مانند:
شير گاو (جوشاندن شير در تهيه فرني، مقدار ماده آلرژي موجود در شير را كم مي‌كند)، سفيده تخم‌مرغ، انواع توت، كيوي، آلبالو، گيلاس، خربزه و بادام زميني.


***مواد غذايي كه در دوره نوزادی مجاز نيست و ممكن است باعث خفگي شيرخوار شود مانند:
دانه كشمش، دانه انگور، ذرت، تكه‌هاي سوسيس، آجيل، تكه‌هاي سفت و خام سبزي‌ها مثل هويچ و ... و تكه‌هاي گوشت.


***مواد غذايي كه ممكن است مشكلات ديگري ايجاد كنند مانند قهوه يا چاي پررنگ كه سبب بي‌قراري نوزادی مي‌شود. عسل كه باعث احتمال مسموميت مي‌شود (بوتوليسم) ‌ولي استفاده از عسل پاستوريزه اشكالي ندارد.

به طور كلي تا يك سالگي، عسل غيرپاستوريزه، ‌شير پاستوريزه، پنير، سفيده تخم مرغ، شكلات، ميگو، فلفل و ادويه‌جات، ترشي‌ها، نمك، نوشابه‌هاي گازدار، آب ميوه‌هاي صنعتي و از ميوه‌ها، خربزه، كيوي، انواع توت (توت سفيد، توت فرنگي، تمشك)، آلبالو، گيلاس و يا از حبوبات، لپه و نخود، همچنين از گروه سبزي‌ها، اسفناج و كلم توصيه نمي‌شوند

گردآوری:مجله اینترنتی دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (6 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید