دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
بهترین جا برای خواب نوزادان کجاست؟
11
زمان مطالعه: 8 دقیقه
هر چیزی مثل تخت نوزاد، گهواره، تخت نرده‌دار و صندلی ماشین برای خواب نوزاد مناسب است. در این مقاله به برخی از نکات مفید در مورد محل خواب نوزاد اشاره خواهیم کرد.

مکان مناسب برای خواب نوزاد

ایمن ترین مکان برای خواب نوزاد در رختخواب خودش و خوابیدن طاق باز است. برای شش ماه اول زندگی کودکتان بهترین کار در یک اتاق خوابیدن است. نوزادان و خردسالان هرگز نباید در رختواب های استاندارد ،تخت های آبی، تشک های هوایی، کاناپه، فوتون ها یا صندلی ها بخوابند. با دلگرم همراه شوید.

بهترین و مناسب ترین مکان برای خواب نوزادان کجاست؟

نکات ایمنی در مورد خواب نوزاد

در چند ماه اول جای خواب نوزاد برای او خطری ندارد، ولی بعد از مدتی نوزاد یاد می‌گیرد که در تخت خود بچرخد، بایستد و از تخت خود بالا برود. فاصله میله‌های جلو تخت باید بین ۵ تا ۷ سانتی‌متر باشد. تمام تخت‌های نوزادان باید دارای این استاندارد باشند.

تخت یا گهواره نوزاد باید به اندازه‌ای باشد که نوزاد به راحتی در آن جای گیرد و اذیت نشود. نباید تمام اسباب‌‌بازی‌های نوزاد را در تخت او قرار دهید؛ چون ممکن است برای او خطرناک باشد، ولی گاهی اوقات می‌توانید برخی از اسباب‌بازی‌های مطمئن را کنار تختش بگذارید.

نکات مهم برای جای خواب نوزادان

می‌توانید عروسک‌هایی را به بالای تخت نوزاد آویزان کنید که هم بی‌خطر هستند هم برای خوابیدن او مفید هستند. گاهی اوقات می‌توانید برای خواباندن نوزاد از موسیقی ملایمی استفاده کنید. تمام گزینه‌‌های بالا جذاب هستند، ولی اختیاری هستند. عروسک‌ها را نباید خیلی نزدیک به نوزاد ببندید. زمانی که نوزاد قادر به نشستن است، می‌تواند با این وسایل بازی کند.

بهتر است تخت نوزاد را دور از ینجره، قاب‌، وسایل و آینه قرار دهید. اگرچه معمولاً اندازه تخت و گهواره نوزاد استاندارد است؛ ولی خودتان دوباره اندازه آن را بررسی کنید. مطمئن شوید که تخت نوزاد به خوبی در جای خود قرار گرفته است و تمام قطعات به خوبی نصب شده‌اند. برخی از کارخانه‌ها نرده‌های تخت نوزاد را با پلاستیکی خاص می‌پوشانند تا وقتی نوزاد دندان در می‌آورد نتواند دندان خود را روی آن بکشد.

می‌توانید ارتفاع تخت و گهواره نوزاد را تنظیم کنید. در ماه‌‌های آغازین تولد، ارتفاع تخت را زیاد کنید؛ چون به راحتی روی تخت او مسلط خواهید بود و وقتی نوزاد قادر به ایستادن و نشستن شد، ارتفاع تخت را کم کنید.

پتو و بالش مناسب جهت خواب نوزاد

اکثر مادران قبل از تولد نوزاد وسایل خواب او را تهیه می‌کنند. سعی کنید پتویی انتخاب کنید که با رنگ کاغذ دیواری و اتاق او هماهنگ باشد و رنگش برای نوزاد آرامش‌بخش باشد. جنسی را انتخاب کنید که با پوست لطیف نوزاد سازگار باشد و برای او ایجاد حساسیت نکند.

قوانین مهم هنگام خواب نوزاد + مکان مناسب برای خواب نوزاد

دمر خوابیدن نوزاد خطرناک است

دمر خوابیدن نوزاد خطرناک بوده و ممکن است باعث مرگ ناگهانی نوزاد گردد.این اتفاق می‌تواند به علت بالا رفتن درجه حرارت بدن نوزاد و یا خفگی باشد.

نوزادان تازه به دنیا آمده بیشتر ساعات شبانه‌ روز را در خواب هستند اما باید توجه داشته باشید که چگونگی خوابیدن نوزاد اهمیت زیادی دارد.

اینکه نوزاد به شکم بخوابد یا به اصطلاح دمر بخوابد ممکن است مشکلاتی برای او به وجود آورد. در ادامه این مقاله به خطراتی که به واسطه دمر خوابیدن نوزاد او را تهدید می‌کند و همچنین به اقدامات ایمن‌سازی خواب نوزاد اشاره خواهیم کرد.

حتما تاکنون برای شما اتفاق افناده است که از دیگران ماجرای مرگ ناگهانی نوزاد زیر یک سال یکی از آشنایان یا بستگان در هنگام خواب را شنیده باشید.

مرگ ناگهانی نوزاد که از آن به سندرم مرگ ناگهانی نوزادان SIDS یا مرگ گهواره‌ای یاد می‌شود بدون هیچ هشدار و علایمی و معمولا در خواب رخ می‌دهد ، والدین و مراقبین نوزاد را غافلگیر می‌کند و تشخیص نوع مرگ را نیز دشوار می‌سازد. در بسیاری از موارد دلیل این مرگ‌های ناگهانی نحوه خوابیدن نوزاد است.

در هر مرگ دوران کودکی، بررسی صحنه باید با توجه به محیط خواب شامل سطح تختخواب، ملحفه آن، اشتراک محل خواب با بزرگسالان، خواهر و برادر، حیوانات و یا وجود هر نوع شی از قبیل اسباب‌بازی و بالش در رختخواب باشد.

بهترین مکان برای خوابیدن نوزاد تا یک سالگی

بهترین مکان برای خواب کودک تا یک سالگی یک گهواره یا تخت کوچک کنار تخت خودتان است. به این ترتیب شما به نوزادتان نزدیک هستید و در طول شب هم می‌توانید به او شیر بدهید.

برای تغذیه کودک با شیر مادر می‌توانید او را به تخت خودتان بیاورید اما دوباره برای خوابیدن باید او را در تخت خودش بگذارید. لازم به ذکر است که بیش از نیمی از مرگ و میرهای نوزادان به دلیل سندرم مرگ ناگهانی در تختخواب مشترک اتفاق می‌افتد بنابراین به والدین توصیه می‌شود نوزاد را در تختخواب خود نخوابانند چرا که احتمال خفگی او وجود دارد.

قوانین مهم هنگام خواب نوزاد + مکان مناسب برای خواب نوزاد

چرا نوزادان دچار مرگ ناگهانی می‌شوند؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند که این سندرم زمانی رخ می‌دهد که کودکی که دارای یک بیماری زمینه‌ای است و بر روی شکم می‌خوابد و یا در محیطی قرار می‌گیرد که دارای هوایی بسیار گرم و آلوده به دود سیگار است یا گیر کردن کودک در بین یک جسم مانند لبه تختخواب یا گهواره یا بند پستانک و یا خواباندن در رختخواب خیلی نرم که راه تنفسی کودک را مسدود می‌کند می‌تواند از جمله علل این سندرم باشد.

به طور کلی عوامل زیر می‌تواند در بروز مرگ‌های ناگهانی نوزادان تاثیر داشته باشد:

 • دمر خوابیدن نوزاد
 • استفاده از تشک نرم و تخت ناامن
 • گرم شدن بیش از حد اتاق و نوزاد
 • جوان بودن بیش از حد مادر و عدم داشتن تجربه کافی
 • سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری و یا قرار داشتن نوزاد در معرض دود سیگار
 • استفاده از پتو و بالش خیلی نرم

دمر خوابیدن نوزاد چه خطراتی به دنبال دارد؟

وقتی شما نوزادی را دمر می‌خوابانید، سر و گردن او در رختخواب فرو می‌رود و تنفس برایش سخت می‌شود. این حالت زمانی که او را به‌ صورت غیراصولی به پهلو هم بخوابانید، اتفاق می‌افتد، چون احتمال چرخش نوزاد بر روی شکمش وجود دارد و اگر کسی مراقبش نباشد، خطرساز خواهد بود.

شواهد قوی در دست است که هر چه درجه حرارت هنگام خواب بالا رود خطر بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک افزایش می‌یابد. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که احتمال بروز مرگ‌های ناگهانی در کودکانی که به جای خوابیدن بر پشت به روی شکم می‌خوابند بیشتر است.

وقتی کودک بر روی شکم می‌خوابد احتمال افزایش درجه حرارت بدنش بالا می‌رود، وقفه در تنفس رخ می‌دهد و هوای بازدمی خودش را تنفس می‌کند و در نتیجه میزان دی‌اکسیدکربن در خون بالا می‌رود.

کم‌خطرترین شیوه خواب را برای نوزاد انتخاب کنید

شما می‌توانید نوزادتان را روی تختخواب و بدون نیاز به بالشت همیشه طاق‌ باز بخوابانید، بدون آنکه برایش مشکلی پیش بیاید.

با این وجود این شیوه برای نوزادانی که زیاد استفراغ می‌کنند، چندان مناسب نیست، چون ممکن است مایعات راه تنفسشان را ببندد، پس بهتر است از شیوه خوابانیدن به‌ پهلو استفاده کنید.

در این شیوه باید یک بالشت کوچک به ارتفاع ۴ یا ۵ سانتی‌متر برای نوزاد انتخاب کرد که زیر سر و گردن و شانه‌اش قرار بگیرد و سرش هم به سمت راست یا چپ کمی مایل باشد.

توصیه‌هایی برای ایمن‌سازی خواب نوزاد

هیچ راهی وجود ندارد که عدم بروز این خطر را ضمانت کند ولی می‌توان با انجام اقداماتی این خطر را کاهش داد.

برخی از این اقدامات شامل موارد زیر می‌گردد:

 1. دمر خوابیدن نوزاد ممکن است خطرآفرین شود. همیشه نوزاد را به پشت بخوابانید تا احتمال سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش دهید.
 2. نوزاد را به تنهایی در تختخواب یک فرد بزرگسال نخوابانید.
 3. تختخواب خود را کنار پرده قرار ندهید چرا که ریسمان آن ممکن است موجب خفگی نوزاد شود.
 4. هرگز هنگام خواب سر نوزاد را نپوشانید و پتو را فقط تا روی سینه او بکشید.
 5. از بالش، لحاف و دیگر اشیای نرم پارچه‌ای در رختخواب استفاده نکنید.
 6. مطمئن شوید ملحفه‌ها یا قالب تختخواب به گونه‌ای نیست که سر نوزاد در آن گیر بیفتد.
 7. اجازه ندهید کسی در اطراف کودک شما سیگار بکشد.
 8. فضای اطراف کودک را در منزل، اتومبیل و یا سایر محیط‌ها عاری از دود نگه دارید.
 9. هیچ‌وقت نوزاد را حتی اگر خواب هم است، تنها نگذارید و حواستان به او باشد.
 10. همان‌طور‌ که نباید نوزاد را در کنار یک فرد بزرگسال خواباند، کودکان دیگر، به‌ویژه خردسالان را هم نباید کنار یک نوزاد خواباند.
 11. نباید شر دادن به نوزاد را در حالت خواب‌آلودگی انجام داد یا اینکه اجازه داد سینه مادر برای مدت طولانی در دهان نوزاد باقی بماند.

قوانین مهم هنگام خواب نوزاد + مکان مناسب برای خواب نوزاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (11 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits