دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
ترک و خونریزی نوک پستان چرا اتفاق می افتد،درمان ترک نوک پستان چگونه است؟
32
زمان مطالعه: 4 دقیقه
ترک و خونریزی نوک پستان-درمان ترک نوک پستان-دلایل ترک و خونریزی نوک پستان-علت ترک و خونریزی نوک پستان-روش درمان ترک و خونریزی نوک پستان-جلوگیری از ترک و خونریزی نوک پستان-دلیل ترک و خونریزی نوک پستان-ترک نوک پستان-خونریزی نوک پستان-ترک و خونریزی نوک…

ترک و خونریزی نوک پستان و درمان ترک نوک پستان:شیردهی باعث زخم شدن نوك سینه می شود، اما ترك و خونریزی از عوارض جانبی شیردهی نمی باشد.درد این قسمت می تواند نشانه ای هشدار دهنده راجع به سلامت مادر باشد.

ترک و خونریزی نوک پستان و درمان ترک نوک پستان

ترک و خونریزی نوک پستان و درمان ترک نوک پستان

به طور اتفاقی ممكن است بدون احساس هیچ دردی ، در این بخش خون مشاهده شود.ترشحات خونی سینه در اولین هفته شیردهی ممكن است به دلیل افزایش جریان خون در پستان رخ دهد.در این زمان بافت تولید كننده شیر رشد می كند.این وضعیت بدون خطر است و بعد از چند روز بدون هیچ درمانی بر طرف می شود.

دلایل ترک و خونریزی نوک پستان:

::دلایل ترک و خونریزی نوک پستان:مهم ترین دلیل خونریزی و ترك نوك پستان میتواند بدلیل وضعیت غلط نوزاد در حین شیردهی باشد كه درد شدیدی را نیز به همراه دارد. عمل كردن به تكنیك صحیح شیردهی می تواند باعث از بین رفتن مشكل شود.بعضی مواقع تنها تصحیح كوچكی از این وضعیت می تواند دنیایی از تفاوت را خلق كند.


::دلایل ترک و خونریزی نوک پستان:گر نوزاد دچار برفك دهانی است ، باعث ترك نوك پستان و درد عمیق در هنگام شیردهی می شود.برفك نوعی عفونت قارچی دهان است كه در نتیجه وجود كپك در بدن و پخش غیر قابل كنترل آن بروز می كند

::دلایل ترک و خونریزی نوک پستان:خونریزی و ترك سینه می تواند بدلیل خشكی شدید پوست یا ابتلا به اگزما نیز عارض شود.این اگزما ممكن است در سطح سینه و نیپل به دلیل خشكی شدید هوا، ته مانده مواد شوینده در لباس، پماد یا لوسیون، صابون حمام یا شوینده های ضد باكتری، پودر، اسپری مو، دئودرانت(ضدبو)، ادكلن و عطر نیز ظاهر شود.

::دلایل ترک و خونریزی نوک پستان:روش غلط در پمپ كردن (دوشیدن)پستان نیز می تواند به نوك سینه آسیب برساند.مكش شدید در نتیجه پمپ كردن پستان باعث خونریزی زیرپوستی در بعضی زنان می شود.

ترک و خونریزی نوک پستان و درمان ترک نوک پستان


درمان ترک و خونریزی نوک پستان


::درمان ترک و خونریزی نوک پستان:شیوه قرار گرفتن نوزاد در هنگام شیردهی را چك كنید.زیرا این مسئله مهم ترین عامل بروز مشكل است. نوزاد باید دقیقا مقابل نیپل قرار بگیرد (شكم به شكم مادر). لازم است كه نوك و هاله اطراف آن كاملا در دهان نوزاد قرار بگیرد.


::درمان ترک و خونریزی نوک پستان:وضعیت نوزاد را در هر بار شیردهی عوض كنید.این كار باعث می شود كه فشار لثه های نوزاد در هر بار شیردهی روی مناطق مختلف سینه و نه فقط یك نقطه وارد شود.


::درمان ترک و خونریزی نوک پستان:توالی شیردهی را بیشتر و زمان آن را كوتاه تر كنید.فراموش نكنید كه هرچقدر فاصله بین شیر دهی را بیشتر كنید، نوزاد گرسنه تر شده و با شدت بیشتری شیر می خورد.


::درمان ترک و خونریزی نوک پستان:بعد از هر بار شیردهی مقدار كمی از شیر را نوك سینه مالیده و اجازه دهید باقی بماند.شیر باعث ترمیم و التیام نوك سینه می شود.


::درمان ترک و خونریزی نوک پستان:صابون ، الكل، لوسیون، عطر ادكلن در محل نیپل سینه نمالید. حمام آب به تنهایی برای پاك كردن پستان كافی است.


::درمان ترک و خونریزی نوک پستان:از داروی مسكن استفاده كنید. اگر درد نیپل سینه شدید بود، می توانید مسكن های ضعیفی مثل استامینوفن یا ایبوبروفن(30 دقیقه قبل از شیردهی) استفاده كنید.


::درمان ترک و خونریزی نوک پستان:در مورد ترك های عمیق و دردناك می توانید از روغن لانونین (مخصوص مادران شیرده) استفاده كنید. مقدار كمی از این پماد را روی نیپل بمالید. این ماده باعث ترمیم و التیام سریع زخم ، بدون تشكیل دلمه می شود و نیازی به شستشوی سینه قبل از شیردهی نیست.


اگر زخم نیپل با این روش ها التیام نیافت ، بهتر است به پزشك مراجعه كنید. ممكن است باكتری به این محل رخنه كرده و باعث آماس پستان شده باشد.


آیا این وضعیت بر روی نوزاد تاثیر می گذارد؟


اصولا نوزاد در مورد این وضعیت ناراحت نمی شود.شیردهی ادامه می یابد ، اما به صورت دردناك(برای مادر). در ضمن خون موجود در شیر برای نوزاد خطرناك نخواهد بود. مهم ترین نگرانی این است كه شیردهی باید با رضایت خاطر و به صورت لذت بخش برای مادر و فرزند صورت بگیرداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (32 رای)  
  • منبع
  • mihanblog.com
    دیدگاه ها

    شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید
    hits