دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
درس آزاد پنجم فارسی هفتم
96
زمان مطالعه: 3 دقیقه
متن و داستان برای درس آزاد فارسی هفتم درس 5 (ادبیات بومی۱) در این نوشتار از مجله دلگرم تقدیم شما خواهد شد. درس پنجم فارسی هفتم آزاد که از صفحه ی 44 کتاب فارسی پایه هفتم آغاز می‌شود.

معنی درس پنجم فارسی هفتم

separator line

متن برای درس آزاد فارسی هفتم

هیچ قومی نمی‌تواند گفت ایران از آن من است و هر تیره ایرانی سهم و بهره‌ای در این سرزمین آریایی دارد. یکی از ویژگی‌های والا و بنیادهای بهینه در فرهنگ و تاریخ ایران و یکی از سرمایه‌های سترگ و ستوده ما ایرانیان این است که در این سرزمین سپند و اهورایی که سرزمین هزاره‌هاست، همواره تیره‌ها وتبارهای گوناگون می‌زیسته‌اند.

به حتم ایرانی که تیره‌های گونه گون در آن نزییند، ایران راستین نخواهد بود. اگر بخواهیم فرهنگ مردمی را بشناسیم، باید اسطوره‌های آن مردم را باریک و ژرف بکاویم. در شاهنامه می‌بینیم هر زمان که ایران بزرگ نیاز داشته که از مرزهای خود پاسداری کند، تیره‌های گوناگون ایرانیان سپاهی پرشمار و آماده را آراسته‌اند که نمونه‌های آن در شاهنامه فراوان است.

ایران متعلق به تمام تیره‌های ایرانی است و از هر تیره و تبار که باشیم و در هر جای این سرزمین بامی (درخشان) که می‌زییم، همه ایرانی هستیم. کُردان، آذریان، لُران، خوزیان، بلوچان، گیلکان، تات ها و ده ها تیره و تبار دیگر که در ایران می‌زیند، همه ایرانی‌اند.

در شاهنامه زمانی که از رویارویی تیره‌های ایرانی با هم سخن رفته، سخن از ترجمان رفته و این یعنی گونه گونی گویش و زبان تیره های ایرانی در ایران روایی داشته.

ایران ما رنگارنگ است، گونه گون است، سا نا سان است و هر تیره‌ای پوشش، زبان و گویش خود را دارد و هیچ جهانگردی اگر سالها در ایران به گردش بپردازد دلخسته و بیزار نمی‌شود، چرا که به هر شهری که برود با مردمی دیگرگون روبه رو می تواند شد.

ایران از آن همه ایرانیان است وهیچ تیره و هیچ تباری و هیچ قومی نمی‌تواند گفت ایران از آنِ من است و همه تیره‌ها و قوم‌ها بخش و بهره‌ای دارند در آنچه ایران شده است. اگر کُردها نمی‌بودند و از مرزهای ایران پاسداری نمی‌کردند بخشی از ایران را از دست می دادیم و یا اگر آذریان نبودند آذربایجان را از دست می دادیم و هر کدام از تیره‌های ایران، این سرزمین گونه گون، در آن سهم وبهره ای دارند و در طول تاریخ از آن پاسداری کرده اند.

همه ما تیره‌های ایرانی باید این سرزمین آریایی را ارج بنهیم و گرامی بداریم.

separator line

معنی کلمات درس آزاد فارسی هفتم

اذیت : ازار دادن

واقعا : به درستی حق : شایسته /سزاوار

تمام تمام : کامل

معلوم : آشکار

عقلم میرسید : من درست فکر میکردم

فورا : سریع و زود

شلوغ : پرسرو صدا

ولو : پخش و پراکنده

حسابی : کامل /فراوان

رضایت : خشنودی

سعی : تلاش و کو شش

تقصیر : سهل انگاری و کو تاهی

یک عالم : مقدار زیاد/ به اندازه وسعت یک دنیا

سراسر : همه/ تمام

کثیف : الوده

عجیب : شگفت انگیز/ شگفت آور

زور گفتن : ظلم وستم کردن

گله : شکایت و دل خوری

مهمان خانه : مسافر خانه

separator line

حتماً بخوانید:
معنی درس با بهاری که میرسد از راه چهارم فارسی هفتم

معنی درس با بهاری که میرسد از راه چهارم فارسی هفتم

در این پست از مجله دلگرم معنی درس چهارم فارسی کلاس هفتم ( با بهاری که میرسد از راه ) را آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید .


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (96 رای)  
  • منبع
  • sci-hub.ir
۲ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

دخی شر | ۱۰ ماه پیش
متن درس خوب بود ولی کاش خودارزیابی و..... رو هم میزاشتین
13
42
محمد امین | ۱۰ ماه پیش
نزینند یعنی چی
21
35