۱۲ بهمن چه روزی است ؟ همه چیز درباره دوازده بهمن

همه چیز درباره دوازده بهمن
۵۷,۹۹۸
۲
۰
چهارشنبه, ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ۱۶:۵۴
12 بهمن ماه روزی به یادماندنی برای ملت ایران است که هیچگاه از یاد نسل‌های ایرانی پاک نخواهد شد، روزی که رهبر کبیر انقلاب اسلامی پس از 15 سال به میهن اسلامی بازگشتند و با هدایت‌های پیامبر گونه خود نظام اسلامی را تشکیل دادند. برای توضیحات بیشتر با ما در این مقاله همراه باشید.
 همه چیز درباره دوازده بهمن

تاریخچه 12 بهمن

با گسترش قیام مردم و خروج شاه از ایران، شاپور بختیار به عنوان آخرین و تنها امید رژیم پهلوی و سردمداران غربی پشتیبان این رژیم، به عنوان نخست وزیر باقی مانده بود.

در طرف مقابل تظاهرات مردم هر روز پر شورتر و مصمم‌تر می‌شد و شعار استقلال،‌ آزادی، جمهوری اسلامی بعنوان اصلی ترین خواسته مردم در نهضت انقلابی به رهبری امام خمینی مطرح می‌شد.

امام خمینی که شرط ورود خود را به کشور، خروج شاه، اعلام کرده بودند، با فرار شاه در 26 دی 1357، تصمیم به بازگشت گرفتند.

12 بهمن چه روزی است ؟

همانطور که گفتیم 12 بهمن ماه روزی به یادماندنی برای ملت ایران است که هیچگاه از یاد نسلهای ایرانی پاک نخواهد شد، روزی که رهبر کبیر انقلاب اسلامی پس از قریب 15 سال به میهن اسلامی بازگشتند و با هدایتهای پیامبر گونه خود نظام اسلامی را تشکیل دادند.

12 بهمن تا روز پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان ایام الله دهه مبارک فجر نامگذاری شده تا بدین بهانه بار دیگر ارزش‌های اسلامی و اهداف امام راحل در پی ریزی نظام مقدس اسلامی برای ملت ایران تبیین گردد تا در این آوردگاه تهاجم غرب بر ارزشهای والای نظام اسلامی، این آرمان‌ها به دست فراموشی سپرده نشود.

شاید 12 بهمن را بتوان آغاز غدیری دیگر در حاکمیت اسلام در جهان قلمداد کرد، روزی که بار دیگر اسلام حقیقی به جهانیان نشان داده شد و تمام معادلات شرق و غرب عالم را بر هم زد و سکوت تاریخی در اردوگاه کفر بوجود آورد.

هدف انقلاب اسلامی چه بود ؟

هدف انقلاب اسلامی حاکمیت ارزشهای دینی بود.حجت الاسلام مصطفی فرمود:

دهه فجر نقطه اوج انقلابی بود که ملت ایران رقم زد، اما هدف ملت ایران از پدید آوردن انقلاب اسلامی باید واکاوی( تجزیه و تحلیل ) شود.

مهم‌ترین هدف انقلاب اسلامی حاکمیت دین و ارزش‌های اخلاقی در جامعه بوده است، هدفی که موجب می‌شد خود مردم حق تعیین سرنوشت خود داشته باشند که در قبال این هدف از نفوذ و تأثیرپذیری ستمگران رهایی می‌یابند.

هدف دیگر تشکیل این انقلاب استقلال سیاسی و مقابله با نفوذ بیگانگان است که ملت در انتصاب‌ها و انتخاب‌های کشور تاثیر داشته باشند و شاید در این زمینه بتوان گفت که تنها ملتی که در جهان اسلام می‌تواند به طور مستقل و فارغ از نفوذ بیگانگان تصمیم بگیرد، ایران است.

حجت الاسلام رضا غلامی با بیان اینکه انقلابیون، شاگردان و اصحاب امام زندان رفتند تبعید و شکنجه شدند و به شهادت رسیدند، ابراز داشت: خود امام عزیز 15 سال تبعید را تحمل کردند، امروز هم حفظ و بقای انقلاب و ارزش‌های آن نیازمند کار و تلاش جهادگونه است و نباید لحظه‌ای غفلت کرد.

دشمنان انقلاب اسلامی به دنبال تضعیف نظام هستند

دین پرور اضافه کرد: البته در مسیر تحقق این اهداف، دشمنان ساکت نبوده و مدام کارشکنی می‌کنند که آخرین کارشکنی آنها هم همین تحریم‌های ناجوانمردانه بود که در مقابل خواسته به حق مردم ایران اعمال شده است.

معاون مرکز رسیدگی به امور مساجد ورامین عنوان کرد: ایام الله دهه مبارک فجر و برگزاری جشن‌ها و مراسم‌های ویژه بزرگداشت پیروزی انقلاب بهترین فرصت برای تحقق این هدف و آشنایی نسل‌های سوم و چهارم با اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی است.

وی بیان داشت: انقلاب اسلامی ایران که بسیاری از معادلات بین‌المللی به ویژه توطئه‌های استکبار علیه جهان اسلام را برهم زد، دارای پیام‌های بسیاری برای نسل‌های مختلف است که باید با برنامه‌ریزی مناسب و استفاده از ظرفیت‌های بسیاری که داریم، این پیام به جوانان و نوجوانانی که دوران مبارزات انقلاب و بهمن 57 را درک نکردند، به درستی منتقل شود.

وقایع 12 بهمن 1357, 12 بهمن آغاز دهه فجر, 12 بهمن سالروز بازگشت امام خمینی به ایران

انقلاب اسلامی ایران چه بود؟

انقلاب اسلامی ایران یک معجزه ماندگار از امام راحل بود.

حجت الاسلام حسین قدوسی نژاد با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی یک معجزه و صد در صد اسلامی و مردمی بود گفت: انقلاب اسلامی به‌خوبی توانست تمام اقشار مختلف کشور را به خود جذب کند.

رئیس ستاد اقامه نماز ورامین انقلاب اسلامی را یک انقلاب پیامبرگونه که سبب ایجاد بیداری اسلامی در دنیا شد دانست و افزود: مسئله احیای ولایت فقیه بزرگ‌ترین نعمت انقلاب به جمهوری اسلامی ایران است و ولایت فقیه با دارا بودن ویژگی‌های باتقوا، عادل، شجاعت و مدیر و مدبر بودن برای جامعه استقلال،آزادی،مردم سالاری و عدالت به ارمغان می‌آورد.

این کارشناس مذهبی عنوان کرد: همه ملت ایران مدیون رهبری حکیمانه و شجاعانه امام خمینی هستند. امام راحل هیمنه طاغوت را از هم پاشید و دست رد به سینه شرق و غرب زد، قانون اساسی افتخار‌آمیز را تائید کرد و اصل ولایت فقیه را از تئوری به صحنه عمل کشاند.

قدوسی بر ضرورت توجه به اهداف و اندیشه‌های امام خمینی(ره) در جامعه تأکید کرد و بیان داشت: باید مکتب امام و راه و سیره امام برای تشکیل چنین مکتبی به خوبی به جامعه ارائه شود.

وی ادامه داد: پیروزی انقلاب اسلامی ایران که با سقوط نظام پوسیده شاهنشاهی و استقرار حکومت اسلامی و نیز رفع استبداد داخلی و استعمار خارجی همراه بود، باید به صورت دقیق بازخوانی و مورد تبیین قرار گیرد تا نسل کنونی به هنرنمایی ملت ایران در آن زمان به خوبی پی ببرند.

قدوسی اضافه کرد: با ظهور انقلاب اسلامی در ایران، اسلام‌گرایی نه تنها در جامعه ما احیا شد بلکه امروز در کل دنیا به عنوان یک پدیده جدید و موجی فزاینده خودنمایی کرده و حتی کشورهای غربی را نیز تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

وقایع 12 بهمن 1357

فرار شاه از ایران

شاه در 26 دی 1357 از ایران فرار کرد.

تصاویر 12 بهمن 1357

بازگشت امام خمینی(ره) به ایران در 12 بهمن 1357

امام خمینی(ره) از سیزده آبان سال 1342 تا دوازده بهمن سال 1357، یعنی حدود چهارده سال در تبعید به سر برد و در سال 1343 ابتدا به ترکیه و پس از مدتی به عراق تبعید شد و اوقات پایانی دوری از وطن را در فرانسه و در دهکده ای به نام نوفل لوشاتو گذراند.

نوفل لوشاتو در روزهای اوج نهضت، به قلب تپنده انقلاب ایران تبدیل شده بود. وقتی امام را به ترکیه تبعید می کردند، شاه و امریکا هیچ گاه پیش بینی نمی کردند که او روزی پیروزمندانه به ایران باز گردد و رژیم شاهنشاهی را از بن برکند.

پس از خروج شاه در 26 دی 1357، امام در پیامی کوتاه خطاب به خبرگزاری های جهان اعلام کرد:

«خروج شاه از ایران، اولین مرحله پایان یافتن سلطه جنایت بار پنجاه ساله رژیم پهلوی می باشد که به دنبال مبارزات قهرمانانه ملت ایران صورت گرفته است. من این پیروزی را به ملت تبریک می گویم.» همچنین ایشان اعلام کرد که در اولین فرصت به ایران باز می گردند.

تصاویر 12 بهمن 1357

به تعویق افتادن بازگشت امام خمینی(ره) به ایران

در حالی که یاران حضرت امام و مبارزان مذهبی، با وجود تمام نگرانی ها در تدارک برگزاری مراسم استقبال باشکوهی از امام بودند، اعلام خبر تصمیم امام برای آمدن، مسئولان و سردمداران رژیم پهلوی را سخت به تکاپو انداخت.

آنان که به شدت از تظاهرات خیابانی مردم بر ضد رژیم پهلوی هراسناک شده بودند، ورود امام را به کشور، پایانی بر تمام امیدهایشان می پنداشتند و یقین داشتند که در این صورت، طومار سلطنت پهلوی برچیده خواهد شد.

بنابراین، درصدد مقابله با ورود امام به کشور یا مانع تراشی در برابر تصمیم امام برآمدند. بختیار در مقام نخست وزیری، نقشه های گوناگونی در سر می پروراند که انفجار هواپیمای امام یا منحرف کردن مسیر هواپیمای حامل امام و سپس دستگیری ایشان از آن جمله بود که هیچ یک عملی نشد.

تیر آخر او، بستن فرودگاه ها به روی هواپیمای امام بود. در حالی که قرار بود پرواز انقلاب در روز ششم بهمن امام خمینی رحمه الله را از فرانسه به ایران بیاورد، سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرد که به علت بدی هوا و نبود دید کافی، همه پروازها لغو شده است.

با انتشار خبر بسته شدن فرودگاهها و جلوگیری از ورود امام، مردم تظاهرات گسترده ای انجام دادند.

اعتراض مردم به بسته شدن فرودگاه ها

با انتشار خبر بسته شدن فرودگاه ها و جلوگیری دولت بختیار از ورود حضرت امام به کشور، مردم با تظاهرات و راه پیمایی های خود، به اقدام دولت اعتراض کردند. همه افسران نیروهای سه گانه در پایگاه های خود در تهران، اصفهان، کرمانشاه، دزفول، همدان و بوشهر اعتصاب کردند و سپس به صفوف تظاهرکنندگان معترض پیوستند. در تهران، سیل جمعیت تظاهر کننده به سوی فرودگاه مهرآباد به راه افتادند.

روحانیان مبارز سراسر کشور که برای استقبال از امام به تهران آمده بودند، با تحصن در مسجد دانشگاه اعلام کردند تا بازگشت امام خمینی(ره) به کشور به تحصن ادامه خواهند داد. مردم و دانشجویان نیز به جمع تحصین کنندگان می پیوستند.

فردای آن روز، مردم در راه پیمایی عظیم یک میلیونی به مناسبت رحلت پیامبر اسلام، در حمایت از امام شعار دادند. در بسیاری از نواحی شهر تهران نیز زد و خوردهای شدیدی میان نیروهای انتظامی و تظاهرکنندگان روی داد.

تیراندازی در نواحی مختلف لحظه ای قطع نمی شد. خبرگزاری پاریس اعلام کرد یکی از میدان های شهر، به میدان جنگ شباهت پیدا کرد و تعداد کشته ها در پایتخت را سه هزار تن گزارش کرد.

روزنامه اطلاعات نوشت: «غرب و جنوب غرب تهران، غرق در شعله های آتش بود».

تصاویر 12 بهمن 1357

عقب نشینی دولت بختیار

در پی تحصن ها و تظاهرات خونین مردم در اعتراض به بسته شدن فرودگاه ها، دولت بختیار عقب نشینی کرد و شکست را پذیرفت. بختیار در نهم بهمن ماه اعلام کرد که فرودگاه مهرآباد امروز باز خواهد شد و هیچ ممانعتی برای ورود امام به کشور وجود ندارد.

هیئت دولت در دهم بهمن اعلام کرد که ورود هواپیمای حامل امام به فرودگاه مهرآباد تهران بدون اشکال است. با اعلام این خبر، کمیته استقبال از امام در پیامی اعلام کرد که امام خمینی رحمه الله در ساعت نه صبح پنج شنبه دوازده بهمن در تهران خواهد بود.

ورود امام خمینی (ره) الله به ایران

شامگاه یازده بهمن، هواپیمای امام خمینی رحمه الله غرش کنان از فرودگاه شارل دوگل فرانسه به آسمان پرواز کرد. امام نماز شب را در طبقه دوم هواپیما به جای آورد و سپس در طبقه پایین هواپیما استراحت کرد. مهماندار هواپیما از مشاهده آرامش امام متعجب شده بود.

هنگام طلوع فجر، امام و همراهان نماز صبح را به جماعت به جا آوردند. زمان ورود هواپیما به آسمان ایران، خبرنگاری از امام پرسید: «چه احساسی دارید؟»

و امام پاسخ داد: «هیچ.» امام هیچ احساسی نداشت؛ چرا که او فقط بر مبنای تکلیف عمل می کرد. پیروزی و شکست برای او، هر دو زیبا بود. همان طور که شکست، او را ناامید نمی کرد، پیروزی نیز احساسات شخصی اش را برنمی انگیخت.

مسافران همراه امام خمینی (ره)

پرواز بازگشت سید روح‌الله خمینی از فرانسه به تهران با همراهی تعداد زیادی انجام شد که شامل سیاست‌مداران انقلابی، ماموران آمریکایی، چریک‌های آموزش دیده، خانواده آیت‌الله خمینی و خبرنگارها بودند. برخی از این افراد در زیر فهرست نوشته شده‌اند.

ابوالحسن بنی‌صدر، صادق قطب‌زاده، ابراهیم یزدی، حسن ابراهیم حبیبی،حسن لاهوتی، احمد غضنفرپور، تقی ابتکار، محسن سازگارا، محمد منتظری- فرزند حسین‌علی منتظری، مرتضی مطهری، خانم دوریان مک گری، ژرار ژان فابین-باتوش (محافظ شخصی آیت‌الله خمینی در نوفل‌لوشاتو)

در دوازدهم بهمن 1357، پرشکوه ترین استقبال تاریخ جلوه گر شد

پرشکوه ترین استقبال تاریخ در 12 بهمن 1357

در دوازدهم بهمن 1357، پرشکوه ترین استقبال تاریخ جلوه گر شد. این روز یکی از ماندگارترین روزهای تاریخ معاصر ایران است و شور و شوق مردم در آن وصف ناپذیر بود. عده زیادی از مردم، خود را به تهران رسانده بودند تا در مراسم استقبال از امام شرکت کنند.

تقریبا در ساعت شش صبح، خیابان ها سرشار از جمعیت بود. اول صبح، میلیون ها نفر در دو طرف خیابان های مسیر امام خمینی رحمه الله ایستاده بودند و پنجاه هزار نیروی انتظامی مردمی مشغول منظم کردن آنها بودند.

مردم با تاق نصرت و گل، خیابان ها را تزیین کردند و در قلب استقبال کنندگان، دریایی از اضطراب و شادی موج می زد. در ساعت نه و سی دقیقه صبح، محبوب ملت و پرچم دار آزادی به وطن برگشت.

چند لحظه پس از گشوده شدن در خروجی هواپیما، امام در حالی که دستشان در دست مهماندار فرانسوی بود، در مقابل دیدگان مشتاقان ظاهر شد. همه اشک شادی می ریختند. فریاد «اللّه اکبر» به هوا برخاست.

امام خمینی رحمه الله در فرودگاه مهرآباد

امام خمینی رحمه الله در فرودگاه مهرآباد پس از شنیدن پیام ملت، سخنانی ایراد فرمود. ایشان ابتدا از تمام اقشار ملت از پیر و جوان، روحانی و کسبه، قاضی و وکیل، کارمند و کارگر و کشاورز که در راه رسیدن به پیروزی رنج و مصیبت دیدند و ثابت قدم ماندند، صمیمانه تشکر کرد.

ایشان در بخشی از سخنان خود، تلاش های محمد رضا را برای بازگشت به ایران و حفظ سلطنت، ناکام خواند و تلاش های آنان را به دست و پا زدن برای حفظ سلطنت تعبیر کرد.

امام در این سخنان با بیان رمز پیروزی فرمود:

«ما باید از همه طبقات ملت تشکر کنیم که این پیروزی تا اینجا به واسطه وحدت کلمه بوده است. وحدت کلمه مسلمین، همه، وحدت کلمه اقلیت های مذهبی با مسلمین، وحدت دانشگاه و مدرسه علمی، وحدت روحانی و جناح سیاسی. ما باید همه این رمز را بفهمیم که وحدت کلمه، رمز پیروزی است و این رمز پیروزی را از دست ندهیم»

12 بهمن روز ورود بت شکن قرن به ایران/ ورود امام راحل تمام معادلات شرق و غرب عالم را بر هم زد

مهم ترین پیامدهای بازگشت امام خمینی به ایران

دو حادثه، از مهم ترین پی آمدهای بازگشت امام خمینی رحمه الله است که به سرعت موجب پیروزی انقلاب اسلامی شد: انتصاب دولت موقت و بیعت نظامیان با امام خمینی رحمه الله .

امام خمینی در 26 دی ماه در آستانه خروج شاه از کشور اعلام کرد که ما دولت را به همین زودی اعلام خواهیم کرد. در پانزده بهمن، نخست وزیری مهندس بازرگان به تصویب شورای انقلاب رسید.

در نوزده بهمن، عظیم ترین راه پیمایی در سراسر کشور شکل گرفت و میلیون ها نفر از دولت منتخب امام خمینی رحمه الله حمایت کردند. از سوی دیگر، در دهه انقلاب، ارتش که تنها نقطه اتکای رژیم بود، به انقلاب پیوست.

فرار، نافرمانی، اعتصاب، شرکت در تظاهرات و سرانجام، بیعت با امام خمینی رحمه الله ، نشانه همراهی ارتش با امام بود که در نوزده بهمن به اوج خود رسید. در نتیجه، رژیم بدون پشتوانه به سرعت از هم پاشید و انقلاب اسلامی در 22 بهمن به پیروزی نهایی رسید.

ظلم ستیزی یکی از محورهای مهم حرکت امام راحل بود

حجت الاسلام رضا غلامی نیز ظلم‌ستیزی و حاکمیت الله را دو رکن اساسی انقلاب اسلامی دانست و گفت: انقلاب اسلامی با حرکت امام خمینی(ره) با قرار گرفتن در مسیر الهی همراه با ظلم‌ستیزی به پیروزی رسید که این دو مهم رکن اصلی انقلاب اسلامی است.

مسئول کمیته قرآن ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی ورامین با بیان اینکه امام راحل حرکت انقلابی خود را از سال 42 آغاز کرد افزود: امام راحل حرکت حماسی خود را از سال 42 آغاز کرد و پس از 15 سال تبعید پیروزمندانه به وطن بازگشت و در آغوش ملت ایران قرار گرفت.

این مسئول به تحلیل اتفاقات انقلاب از سال 42 تا پیروزی انقلاب پرداخت و اظهار داشت: لوایح 12گانه رژیم شاهنشاهی و مصونیت دادن به آمریکایی‌ها در قالب طرح کاپیتولاسیون، اوج ذلت و وابستگی کشور در آن زمان به استکبار را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: مردم ایران دارای سه شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بودند که هنوز هم بر این شعارهای خود پایبند هستند و از شعارهای خود هرگز کوتاه نمی‌آیند و در 35 سال پس از پیروزی انقلاب به دنیا و دشمنان ثابت کردند که به انقلاب وفادار هستند.

غلامی با اشاره به حضور حماسی و گسترده مردم در همه عرصه‌ها در طول انقلاب به ویژه راهپیمایی یوم‌الله 22 بهمن، عنوان کرد: این حضور مردم با وجود مشکلاتی که در جامعه است نشان از عظمت و علاقه مردم به انقلاب و نظام است.

divider

دهه فجر

بازگشت امام خمینی (ره) به ایران واقعه‌ای در جریان انقلاب ۱۳۵۷ است که طی آن در ۱۲ بهمن سال ۱۳۵۷ امام خمینی (ره) پس از ۱۴ سال تبعید به ایران بازگشت و در تهران مورد استقبال قریب به سه میلیون ایرانی قرار گرفت. این روز در تقویم رسمی با عنوان روز آغاز دهه فجر، مشخص شده‌ است.


بیشتر بخوانید

متن تبریک بازگشت امام خمینی به ایران و آغاز دهه فجر

پیامهای تبریک دهه فجر و پیروزی جمهوری اسلامی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 3.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم