دلگرم
امروز: شنبه, ۱۸ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۹ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
7 مورد از مزایای بازی لگو برای کودکان
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
اسباب بازی لگو، سرگرمی مناسب همه سنین است. مهمترین فایده لگو، یادگیری مهارت و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس در بچه هاست.

فواید بازی لگو برای کودکان چیست؟

تاثیر لگوها بر مغز چیست؟ استفاده از لگوها یک مورد آزمایش شده است که تاثیر آن به عنوان محرک انگیزه و خلاقیت و تقویت مهارت های حیاتی شناخته شده است. بازی با لگو و کشف نتایج موفقیت آمیز آن به حدی گسترش یافته است که امروز تکنیکی به نام لگوتراپی نیز به عنوان یکی از درمان های موجود کودکان خاص نظیر اوتیسم به کار گرفته می شود.

اهمیت یادگیری در زندگی فرزندان را نمی توان دست کم گرفت حتی زمانی که آن ها فقط در حال بازی کردن هستند. معمولا مردم فکر می کنند این که کودکانشان فقط در حال بازی کردن هستند صحیح نیست و آن ها را از یادگیری باز می دارد در حالی که چنین نیست. بچه ها در حال بازی کردن در حال کسب تجربه و آموزش هستند به همین دلیل است که لگو یک اسباب بازی جالب برای همه ی بچه هاست که از قضا آموزش خوبی نیز به آن ها می دهد.

فواید لگو برای کودک

1- تقویت مهارت های حرکتی ظریف

لگوها توسعه مهارت های حرکتی ظریف و هماهنگی دست و چشم افزایش می یابد زیرا ساخت این مجموعه ها استفاده از گروه های عضلانی کوچک تر در دست ها را هدف قرار می دهد. دستور العمل های گام به گام ارائه شده با هریک از مجموعه بلوک های لگوها به طرز هوشمندانه ای بر هنر آموزش از طریق بازی واقعی طراحی شده است. استفاده مکرر از این عضلات در بازی با لگو باعث رشد حافظه عضلانی کودک می شد.

این اتفاق زمانی می افتد که تکرار یک عمل به ماهیچه ها اجازه می دهد بدون هیچ تلاشی تقریبا به صورت خودکار عمل کنند. برداشتن یک آجر لگو و قرار دادن آن در یک مکان خاص و انجام مجدد همان عمل یک مثالی عالی از این داستان است. کودکان هیجان ساختن را دوست دارند و می توانند ساعت ها این کار را انجام دهند و ماهیچه های کوچک قوی در دستان خود بسازند که به آنها در انجام سایر مهارت ها مانند مراحل یادگیری نوشتن کمک می کند.

2- تقویت مهارت های فضایی و بازی تعاونی

مهارت های فضایی نیز زمانی توسعه فردی می یابد که بچه ها برای طراحی پروژه هایی از لگوهای ساده انگیزه داشته باشند و تمرین حل مشکلات مختلف با استفاده از جایگزین های دیگر برای یافتن راه حل بهتر تقویت می شود. بازی با لگوها می تواند کودکان را با ماجراجویی، قهرمانان، تبهکاران، حیوانات و...که برای ساختمان لگو بسیار آسان است سرگرم کند.
استفاده از مینی فیگورها و آجرهای لگو با سایر همسالان به کودکان همان مهارت هایی را می دهد که در بازی های نمایشی یا استفاده از خانه عروسک یاد می گیرند.

3- داستان سرایی و احساس موفقیت و اعتماد به نفس

ساخته های لگو به شکلی از داستان سرایی تبدیل می شود. این اسب کوچک گمشده است که در تلاش است تا اصطبل او را پیدا کند و دوستانش در این راه به او کمک می کنند. یا مادری از پسرش مراقبت می کند که برای آن روز به مدرسه می رود. ایجاد احساس موفقیت.
بچه ها وقتی با لگوها اثر شگفت انگیزی خلق می کنند درحال هیجان نشان دادن کار خود هستند.

زمانی که به آن ها می گویید سازه ی آن ها فوق العاده است درواقع شور و شعف موفق شدن را در آن ها برمی انگیزانید. خودشان هم به خودی خود از این که توانسته اند با دست های کوچک خود یک طرح خاص را بسازند شگفت زده هستند واز درون به خود افتخار می کنند وبه این ترتیب نوعی خودباوری و اعتماد به نفس در آن ها شکل می گیرد.
از طرفی بازی به همین جا ختم نمی شود هربار که آن ها برای ساختن اثری موفق می شوند انگیزه ساختن لگوهای پیچیده تر نیز در آن ها ایجاد می شود.

4- افزایش مقاومت و عدم دلسردی و یادگیری مهارت های جدید

مقاومت و عدم دلسردی. ساختن با آجرهای لگو گاهی منجر به دل شکستگی می شود. یک برج زیبا با یک حرکت اشتباه فرو می ریزد. در ابتدا این ناامید کننده است. کودکانی که مرتبا از آجرهای لگوی خود استفاده می کنند بالاخره شکست را شکست می دهند! یعنی دیگر قوی شده و هر بار اثر جدیدتری می سازند این شکست و پیروزی خود از بهترین و مهم ترین درس های زندگی است که کودکان ان را با لگوسازی فرامی گیرند.

فواید بازی با لگو

فرقی نمی کند که کودک از کتابچه آموزشی استفاده کند یا کاملاً از تخیل خود بسازد. در حال این کودک در حال حل یک معما است. وقتی بچه ها تکه های کوچک اطرالفشان را جمع می کنند تا یک ساختمان یا هوایپما را بسازند درواقع درحال ایجاد یک نظم در وسط نابه هنجاری و هرج ومرج لگوهای اطراف خود هستند انگار یک پازل چندتکه دارند و باید تکه ها را کنار هم چیده تا یک شکل کامل را تشکیل دهند.

5- تاثیر لگوها | کشف علت و معلول و علم و فناوری

علت و معلول یکی از اولین درس های علمی است که کودک می آموزد! هیجان آنقدر سرگرم کننده است که یک کودک مجبور است تا جایی که ممکن است برج بلندی بسازد. این برج به زودی بالای سر آن ها بالاتر و بالاتر می رود. سپس همه آن ها نفس خود را حبس می کنند و برج فوق العاده بلند می افتد. علم عامل محرکه همه خلاقیت های کودک است. اساس علم، ایده پردازی و اثبات عملی آن است.
لگوها این کار را به طور طبیعی از طریق تخیل انجام می دهند. یک کودک به سادگی با یک ایده می آید و سپس آن را توسعه می دهد. به زبان ساده، فناوری از تکنیک های جدید برای انجام یک کار استفاده می کند.

لگوها به کودکان می آموزند که از مواد اولیه برای تکمیل یک کار استفاده کنند. مثلا شما شاید همه روزه یک کاسه را در ظرف های خود دیده باشید اما فکرش را هم نمی کنید که کودکتان با لگوهایش می تواند همان کاسه را بسازد. این یعنی ساختن یک وسیله به وسیله تکنیک های جدید. درواقع بچه ها در ساخت لگوها از فناوری استفاده می کنند.

حتماً بخوانید:
مونتاژ ۱۰ نوع در با استفاده از لگو / حتما ببینید خیلی جالبه

مونتاژ ۱۰ نوع در با استفاده از لگو / حتما ببینید خیلی جالبه

مهندس و هنرمندی که با لگو 10 مدل در ورودی را طراحی کرد .

6- مهندسی

می خواهید یک پل بسازید؟ باید بفهمید که این پل برای ایستادگی ومقاومت به چه چیزی نیاز دارد. بچه ها به سرعت یاد می گیرند که برجی که از یک ستون ساخته شده است به سرعت سقوط می کند و سعی می کنند با آزمون و خطا ستونی بسازند که مانع از ایستادن پل سازه ای آن ها شود. بزودی آن ها اهرام یا شاید حتی برج ایفل خواهند داشت!

لگو بازی

در نظرسنجی انجام شده توسط متخصصان جوان با موفقیت نشان داده شده است که کسانی که دارای مدرک در علوم، مهندسی یا ریاضیات هستند «به مراتب بیشتر از دانش‌آموزان معمولی» تجربه کاردستی‌ها و سرگرمی‌های تعاملی دارند.
ساختن اشیا یا ساختن اشیاء از کارهای چوبی، مکانیکی یا الکترونیکی ذهن آنها را مشروط کرده است. آنها را برای حل موقعیت های زندگی واقعی آموزش داده است. به عبارت دیگر، در کودکی آموخته های خود را از بازی جذب می کردند و در بزرگسالی از آن برای پیشرفت شغلی خود استفاده می کردند

7-تاثیر لگوها | خلاقیت و ریاضی

هر اثری که کودک با لگو می سازد درواقع نوعی خلق هنر است. تخیل کودک بدون محدودیت است. کودکان با صدها قطعه کوچک به خالق تبدیل می شوند. آن‌ها می‌توانند از چرخ‌ها، شکل‌ها و حتی چهره‌های «مردم» برای ساختن ایده‌ها در ذهن خود استفاده کنند. می تواند مفید، سرگرم کننده و یا حتی درمانی باشد.

حجم، کمیت، تناظر یک به یک، تقارن، الگوها و موارد دیگر همه می‌توانند هنگام بازی با لگو یا دوپلو نشان داده شوند. جمع و تفریق را فراموش نکنید. هنگامی که به یک کودک تعداد محدودی لگو می دهید تا کل پروژه خود را تکمیل کند آن ها یاد می گیرند که هر کدام از یک آن لگوها مهم است.

آن ها شروع به درک این نکته می کنند که هر آجر، مینی فیگور و قطعه ارزشی دارد! کودکان حتی می توانند کار پیچیده جیره بندی منابع خود را برای تکمیل شاهکار خود آغاز کنند. مهارت های بسیار مهمی وجود دارد که کودکان از لگوها یاد می گیرند و تنها کاری که باید انجام دهند این است که بازی کنند!

تاثیر بازی لگو بر کودکان با نیازهای خاص نظیر اوتیسم

کودکان مبتلا به اوتیسم تمایل دارند چند چیز را به شدت دوست داشته باشند. بازی‌درمانگران سال‌هاست که بر اساس احساسات اوتیسمی ساخته شده‌اند تا به کودکان کمک کنند تا مهارت‌هایی مانند همکاری، ارتباط و تفکر نمادین را بیاموزند. اکنون، گروهی از محققان دریافته‌اند که اسباب‌بازی‌های ساخت لگو ابزاری ویژه برای درمان اوتیسم هستند و راهی عالی برای کمک به کودکان اوتیسمی برای ایجاد علاقه‌ای که می‌توانند با همسالان معمولی خود به اشتراک بگذارند.

مزایای بازی کردن با لگو

کودکان مبتلا به اوتیسم بسیار متفاوت از همسالان معمولی خود بازی می کنند. آنها تمایل دارند به تنهایی بازی کنند یا در بازی های موازی شرکت کنند (دو کودک یک کار را انجام می دهند، اما هر کدام به تنهایی).
در حالی که کودکان اوتیستیک ممکن است خطوط یا اقداماتی از فیلم یا تلویزیون را به خاطر بسپارند و بخوانند، به ندرت آنچه را که آموخته‌اند با تفسیرهای بدیع خود از شخصیت‌ها یا داستان‌ها گسترش می‌دهند.

منبع : دکتر فرزاد طباطباییاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits