مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۱ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
کودکان چپ دست چه ویژگی و شخصیتی دارند ؟
3
زمان مطالعه: 9 دقیقه
کودکان چپ دست : تعداد کمی از افراد جامعه چپ دست هستند و تنها 10 درصد از جمعیت را شامل می‌شوند، افراد چپ‌دست انعطاف‌پذیر، باهوش‌ و سازگارتر از افراد راست‌دست هستند.

کودکان چپ دست، چه ویژگی‌هایی دارند؟

ویژگی های کودکان چپ دست : به گزارش دلگرم : حتما شما هم پدر و مادرهایی را می شناسید که برای کشف چپ دست یا راست دست بودن کودکانشان کنجکاوی می کنند. به طور مثال پس از این که کودک کمی بزرگ شد و توانست چیزی را در دست بگیرد مدام حرکات او را دنبال می کنند؛ برای آن که بدانند بیشتر از کدام دستشان استفاده می کنند.

جالب است بدانید که انسان ها در زمان تولد، نه راست دست هستند و نه چپ دست؛ بلکه پس از مدتی عادت می کنند بیشتر از یک دستشان کار بکشند. بر اساس آمار به دست آمده کودکان تا 6 ماهگی از هر دو دستشان به یک اندازه استفاده می کنند. اما این تمایل کم کم به یک دست تغییر پیدا می کند. در این مقاله قصد داریم راجع به ویژگی های کودک دست چپ صحبت کنیم؛ پس اگر دوست دارید در این باره اطلاعات خود را بیشتر کنید با دلگرم همراه باشید.

ویژگی های کودک دست چپ

مغز انسان به دو نیم کره چپ و راست تقسیم می شود که هر یک از آن ها وظیفه ی کنترل قسمت خاصی از بدن را به عهده دارند. شاید با خود بگویید که بخش راست کنترل اندام های سمت راست بدن را به عهده دارد و بخش چپ نیز کنترل سمت چپ بدن را؛ در حالی که چنین نیست و کاملا بالعکس است. یعنی کسانی که چپ دست هستند؛ یعنی نیم کره راست مغز آن ها فعال تر است. هر یک از افراد چپ دست و راست دست ویژگی های خاص خود را دارند.

از جمله ویژگی های کودک دست چپ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. این دسته از کودکان معمولا دارای اختلال شنوایی هستند.

2. بیش فعالی و برخی از اختلال های رفتاری در این کودکان به وضوح دیده می شود.

3. چپ دست ها به نسبت راست دست ها از خلاقیت و هنر بیشتری برخوردارند.

4. تفکر و ذهن آن ها جالب تر و پیچیده تر است.

5. از دیگر ویژگی های کودک دست چپ این است که دارای ایده های خلاقانه تری به نسبت گروه سنی خود هستند.

6. این دسته از کودکان در شنیدن صداهای ریز و ظریف استعداد خاصی دارند.

7. آن ها می توانند در هنرپیشه بودن بهترین باشند.

8. هنگام انتخاب کار، نقاط منفی را از سر نمی گذرانند. این در حالی است که راست دست ها بسیار روی نقاط منفی متمرکز می شوند.

9. اگر به تاریخ و قهرمان هایی که وجود داشته اند نگاه کنید؛ می بینید که بسیاری از آن ها چپ دست بوده اند.

10. تمرکز در بازی هایی مثل گلف، تنیس، شطرنج و… هم از ویژگی های کودک دست چپ به شمار می آید.

11. جالب است بدانید اشخاصی که به بازی بیس بال، بولینگ و… به صورت رقابتی در برابر یک راست دست می پردازند شانس بالاتری برای برد خواهند داشت.

آیا بـچه‌های چپ دست ایراد دارند؟

کودکان چپ‌دست را مجبور به «راست‌دستی» نکنید

برای تغییر چپ دست بودن کودک خود باید به چه نکاتی توجه داشت؟

برخی از والدین به اجبار می خواهند که کودکشان از چپ دست بودن به راست دست بودن تغییر پیدا کند که شاید کار چندان راحتی نیز نباشد. زیرا او طی چند سال بیشتر با دست چپ خود کار کرده است و حالا تغییر دادن آن به یکبار امکان پذیر نیست. پیش از این که برای این کار اقدام کنید، باید به یکسری نکات نیز توجه داشته باشید که مهم ترین آن ها را در ادامه شرح داده ایم:پیش از هر چیز باید نزد یک روانشناس مراجعه کنید تا با استفاده از آزمایشات خاص و یکسری روش های موجود، مشخص کند که کودک شما چپ دست است یا خیر. در صورتی که واقعا راست دست باشد، نیازی به سخت گیری یا انجام یکسری کارها برای تغییر نخواهد بود. پس ابتدا اطمینان پیدا کنید.

در صورتی که اطمینان حاصل کردید که کودک شما چپ دست است؛ پیشنهاد می شود از سن 2 سالگی برای تغییر اقدام کنید. علاوه بر آن، بیشتر از او بخواهید که اجسام را با دست راست جابه جا کند یا این که آن ها را بگیرد. توجه داشته باشید که هر چه سن کودک بیشتر باشد، امکان این که به نتیجه ی دلخواه خود برسید کمتر است.در این راه به کودک خود کمک کنید تا سریعتر و بهتر به نتیجه برسید. توجه داشته باشید که برای این کار هیچ عجله ای نداشته باشید و با ملایمت کامل با او رفتار کنید.همانطور که چوب تر به راحتی شکل می گیرد؛ کودکان نیز در سنین پایین با تمرین کردن می توانند هر عادتی را فرا گرفته یا آن را ترک کنند. البته این تمرینات نباید به هیچ عنوان اجباری داشته باشند؛ چرا که نتیجه ی عکس خواهند داشت.

آیا اجبار به تغییر چپ دست بودن کودکان عوارضی به همراه دارد؟

این سوال را تقریبا همه ی والدینی که می خواهند کودکانشان راست دست شوند؛ از خود می پرسند. باید بگوییم که این موضوع هیچ آسیب یا عوارضی برای کودک به همراه نخواهد داشت. مگر این که رفتار والدین همراه با جبر باشد. از جمله مشکلات رایجی که در این باره به وجود می آید( اگر اجباری در آن وجود داشته باشد) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رفتار کودک به سمت منفی بودن و لج کردن تغییر پیدا می کند.در رفتار او اختلالاتی به وجود می آید که نمونه آن رجوع کردن به عادات کودکی و یا حتی از دست دادن کنترل ادرار است.گاهی برخی از آن ها دچار لکنت زبان نیز می شوند. این موضوع نشان از مقاومت آن ها در برابر تغییر است. البته دقت داشته باشید که تنها برخی از این کودکان به لکنت زبان دچار می شوند.گاهی فشارهای وارد شده به کودک به گونه ای است که بستری برای احساس حقارت و یا احساس گناه فراهم می کند. بروز برخی اختلالات عصبی از جمله دلواپسی و اضطراب از دیگر عوارضی است که در این باره به وجود خواهد آمد.

چگونه می توان به کودکان چپ دست کمک کرد؟

شاید اشخاصی که راست دست هستند؛ با خود بگویند که چپ دست بودن چه تفاوتی با راست دست بودن دارد یا اصلا چرا و در چه زمینه ای باید به این دسته از کودکان کمک کرد؟! در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در زبان فارسی برای نوشتن، باید از سمت راست شروع کرد. این موضوع برای افرادی که با دست راست خود می نویسند هیچ مشکلی پیدا نمی کند. اما افراد چپ دست خصوصا در سال های اولیه زندگی خود با یکسری مشکلات روبه رو خواهند شد. پس می توان گفت که باید آن ها را راهنمایی و کمک کرد.

حتماً بخوانید:
جدیدترین پیام تبریک روز خاص ترین افراد ،چپ دست‌ها

جدیدترین پیام تبریک روز خاص ترین افراد ،چپ دست‌ها

پیام تبریک روز جهانی چپ دست‌ها: ۱۳ آگوست برابر با ۲۲ مرداد روز جهانی چپ‌دست‌ها اعلام شده است، این روز خاص مخصوص افراد چپ دست می‌باشد. افراد چپ دست…

راهنمایی هایی که در این باره وجود دارد به شرح زیر است:

آن ها باید راه و رسم خط را به خوبی یاد بگیرند؛ یعنی هر نوع فنونی که باعث می شود بهتر بنویسند.نگه داشتن کاغذ به صورت مستقیم در روبه روی خود بسیار اهمیت دارد. پس باید به آن ها کمک کنید که چگونه این کار را با تمرین و تکرار یاد بگیرند.همانطور که می دانید ویژگی های کودک دست چپ بسیار منحصر به فرد است. به شکلی که آمارها نشان می دهد تنها 11 درصد از انسان ها چپ دست هستند. پس اگر می خواهید به آن ها کمک کنید باید صبور باشید و به کوچک ترین عناصر نیز دقت داشته باشید. به طور مثال مدادی که آن ها استفاده می کنند باید بلند باشد.اگر به آرامی می نویسند؛ هیچ نگران نباشید. چرا که با تمرین و تکرار می توانند تند نویسی را نیز یاد بگیرند. چیزی که در این جا اهمیت دارد محکم نگه داشتن قلم است.اگر در حال تمرین کردن با آن ها هستید؛ از حروفی که ساده تر نوشته می شوند شروع کنید، یا این که چیزی را که او بیشتر دوست دارد ابتدا با او تمرین کنید.به آن ها بگویید که هنگام نشستن روی نیمکت برای این که راحت تر باشند؛ بهتر است در انتهای سمت چپ نیمکت بنشینند.در صورتی که می خواهید از چراغ مطالعه استفاده کنید؛ آن را در سمت راست شانه قرار دهید تا نور سایه ایجاد نکند.

دنیای پر رمز و راز چپ دست‌ها

چند حقیقت جالب درباره چپ دست ها

نحوه ی رفتار صحیح با کودک چپ دست چگونه است؟

پس از بررسی ویژگی های کودک دست چپ بهتر است بدانید که نحوه ی صحیح برخورد با این دسته از کودکان چگونه است:

در خصوص خلاقیت او را آزاد بگذارید

همانطور که می دانید از بارز ترین ویژگی های کودک دست چپ این است که افراد خلاقی هستند. پس بهتر است او را آزاد بگذارید تا خلاقیت های خود را شکوفا کند.

بهتر است که برای تغییر استفاده از دست، او را مجبور نکنید

اگر عوارض تغییر دست چپ به دست راست را خوانده باشید می بینید که عوارض زیادی به همراه دارد. پس توصیه می کنیم از انجام این کار بپرهیزید.

از آینه استفاده کنید

گاهی برخی از کودکان با نگاه کردن به والدینی که راست دست هستند. دچار سردرگمی شده و نمی دانند باید از کدام دست خود استفاده کنند. توصیه می کنیم از آینه استفاده کنید تا بتواند بهتر تمرکز کند.

آن ها را تشویق کنید تا در ورزش های مختلف شرکت کنند

افراد چپ دست به طور کلی در برخی از ورزش ها عملکرد بهتری به نسبت راست دست ها دارند. پس آن ها را تشویق کنید تا ورزش های متفاوت را انجام دهند. زیرا این کار باعث افزایش اعتماد به نفس در آن ها می شود.

نتیجه گیری : به طور کلی تنها 11 درصد از مردم سراسر دنیا چپ دست هستند. این می تواند نشان از خاص بودن آن ها باشد. از ویژگی های کودک دست چپ این است که در انجام بسیاری از ورزش ها عملکرد موفق تری دارد، خلاقیت آن ها بیشتر است، تفکرات ویژه ای دارند و غیره. در این مقاله نحوه ی صحیح رفتار با آن ها و هر آن چه باید در این باره بدانید را به شما گفته ایم.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است