دلگرم
امروز: جمعه, ۳۰ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۵ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
با بوسیدن فرزندتان ترس و استرس را از او دور کنید
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بوسیدن می‎تواند فواید بسیار زیادی داشته باشد. مطالعه‌های جدید نشان داده فواید بهداشتی بوسیدن کودکان (مخصوصا توسط مادر) بر سلامت آنها در سال‎های آینده نیز تاثیرگذار است.

فواید شگفت انگیز بوسیدن کودک توسط والدین

به گزارش دلگرم : همه ما بوسه را به عنوان یک رفتار خوشایند اجتماعی وسیله‎ای برای ابراز محبت و نشان دادن اوج عواطف درونمان می‎شناسیم اما برخی والدین با این باور که بوسیدن کودک ، بچه‎ ها را لوس می‎کند آنها را نمی‎بوسند و سعی می‎کنند آشکارا به آنها ابراز محبت نکنند…

در این مطلب فواید بوسیدن کودک توسط والدین حرف میزنیم. تماس نزدیک لب، دهان و بینی و افزایش احتمال انتقال آلودگی‎ها و عوامل بیماری‎زا و شیوع بیماری‎هایی مانند آنفلوانزا، برخی والدین را درمورد بوسیدن زیاد فرزندشان دچار تردید کرده است.

در حالی که بوسیدن می‎تواند فواید بسیار زیادی داشته باشد. مطالعه‌های جدید نشان داده فواید بهداشتی بوسیدن کودکان (مخصوصا توسط مادر) بر سلامت آنها در سال‎های آینده نیز تاثیرگذار است.

بهترین راهکار برای دور کردن و رفع ترس و استرس از کودکان

بوسیدن کودک و ترشح هورمون های کاهش استرس و ترس

مهر و محبت و بوسه‌های مادرانه هورمون‎های استرس کودک را کاهش می‎دهد و مادرهای مهربانی که فرزندشان را زیاد می‎بوسند با این کار فواید بهداشتی بسیار زیادی برای فرزند دلبندشان فراهم می‎کنند.

تجربه‎های اولیه دوران کودکی می‎تواند از طریق تاثیر بر احتمال التهاب مزمن در بدن و واکنش سیستم ایمنی که خط مقدم دفاع بدن در برابر بیماری‎هاست، اثر ماندگاری بر سلامت بدن داشته باشد. در آغوش گرفتن، بوسیدن و ابراز محبت توسط مادران می‎تواند به کاهش استرس کودک و فرونشاندن هورمون‎هایی که در ایجاد التهاب در بدن نقش دارند، کمک کند.

هر کودک چه مقدار به نوازش پدر و مادر خود احتیاج دارد؟

نوازش و محبت از لحاظ عاطفی روح و روان هر انسانی را می‌تواند به شدت تحت تاثیر خودش قرار دهد. وقتی صحبت از کودکان به میان می‌آید این تاثیر بسیار برجسته‌تر می‌شود چون رشد عاطفی و هوش هیجانی کودک را می‌تواند ارتقا دهد. اما در این مورد نمی‌توان معیار عددی داد که هر کودک نیاز دارد روزانه x مرتبه بوسیده شود یا در آغوش گرفته شود.

معیارهای مربوط به عواطف و رشد روانی افراد معیارهایی نسبی هستند که در افراد و شرایط مختلف متفاوت هستند و بیشتر مواقع افراط یا کمبود آنها قابل تشخیص است و شما به صورت غریزی می‌توانید آن را بسنجید.

 فواید بوسیدن کودک

آیا با فواید بوسیدن کودک توسط پدر و مادر آشنا هستید؟

نوازش و بوسیدن کودک روی سلامت جسمی کودکان چه تاثیری می‌گذارد؟

تاثیر نوازش علاوه بر روح و روان بر روی جسم کودک نیز قابل ملاحظه است. اهمیت این مساله تا جایی است که مواردی وجود دارد از کسانی که در کودکی نوازش دریافت نکرده‌اند و در بزرگسالی دچار خشکی در ناحیه نخاع شده‌اند.تحقیقی نیز در مورد کودکان بی‌سرپرست انجام شده که در آن دو گروه از نوزادان مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

نوزادانی که بغل گرفته می‌شدند و حرف‌های محبت‌آمیز می‌شنیدند از لحاظ تغذیه و رشد شرایطی به مراتب بهتر داشتند در مقایسه با گروه دیگری از نوزادان که موقع شیر خوردن پرستارانشان، شیشه شیر را به دست خود نوزاد می‌دادند و با آنها حرف نمی‌زدند. این دسته از کودکان آسیب پذیری بیشتری داشتند و حتی از نظر جسمی دچار مشکل می‌شدند. یعنی سیستم ایمنی آنها در مقابل بیماری‌ها ضعیف‌تر بود.

بوسیدن کودکتان در ساخت ایمنی کمکش می کند

وقتی کودک تازه متولد شده خود را می بوسید، پاتوژن هایی که ممکن است روی پوست کودک زیاد شده باشند را برمیدارید.پاتوژن ها به اندام های لنفاوی ثانویه مانند لوزه ها می روند، جایی که سلول های حافظه B که مخصوص این پاتوژن ها هستند تحریک می شوند.

یک مادر شیرده می تواند از این سلول های B استفاده کند تا در برابر پاتوژن ها آنتی بادی تولید کند، سپس این مواد از طریق شیر مادر به کودک منتقل می شود تا با پاتوژن ها مبارزه کند. پس بوسیدن مادر می تواند سیستم ایمنی فرزندش را تقویت کند.

حتماً بخوانید:
۱۰ فایده اعجاب انگیز بوسیدن عزیزان تان

۱۰ فایده اعجاب انگیز بوسیدن عزیزان تان

بوسه نه تنها احساس خوبی داشته بلکه فواید بسیاری هم دارد. بوسه باعث کاهش استرس و ترشح اپینفرین در خون و کاهش کلسترول بد میشود. بوسه همچنین باعث ترشح…

فرزندتان همدلی را می آموزد

ابراز علاقه یک مادر خوب به کودک از طریق بوسیدن، لمس کردن و یا در آغوش گرفتنش می تواند به کودک کمک کند شخصیتی خاص داشته باشد. این کار نه تنها باعث بهبود سلامت فیزیکی کودک می شود، بلکه روی سلامت روانی او نیز تاثیر می گذارد.بسیاری از کودکانی که خوب پرورش می یابند نسبت به نیاز های دیگران حساس هستند، با کودکان دیگر به خوبی برخورد می کنند،

رابطه ای موفق می سازند، و در مقایسه با کودکانی که مادرانشان اهمیت زیادی به آنها نداده اند موفقیت های تحصیلی بیشتری دریافت می کنند. مزایای این اهمیت تا زمانی که کودک بالغ می شود نیز ادامه دارد، زمانی که دیگر نوبت آنها برای بزرگ کردن فرزندشان می رسد، می توانند همدلی که آموختند و توانایی فهمیدن دیگران را به کودکان خود منتقل کنند.

بوسیدن کودک و فواید شگفت انگیز آن که شما نمی دانید !

بوسیدن فرزند سلامت روانی را تضمین می‌کند

روانشناسان معتقدند فرزندانی که در شش ماهه‌ی اول تولدشان تماس فیزیکی بیشتری با مادر داشته‌اند، در دوره‌ی نوجوانی از عزت نفس بیشتری برخوردارند. پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) وقتی در کوچه‌ها رفت و آمد می‌کرد بر سر کودکان دست می‌کشید و آنها را نوازش می‌کرد. بوسیدن یکی از انواع مهم تماس فیزیکی است و در اسلام بسیار تأکید شده که فرزندان خود را ببوسید.

یکی از شاگردان آیت‌الله بهجت نقل کرده: «شبی دیروقت به خانه رسیدم. یکی از دخترانم بیدار بود و دیگری در خواب، تنها روی دختری را که بیدار بود بوسیدم. فردای آن روز در مجلس درس آیت‌الله بهجت، آقا به من فرمود فلانی! چرا در تربیت فرزندانت فرق می‌گذاری؟

گفتم آقا موضوع چیست؟ فرمود کاش هر دو فرزندت را می‌بوسیدی». این توصیه‌ نشان از اهمیت بوسیدن فرزند دارد. تا آنجا که اگر در این عمل بین فرزندان تفاوت بگذاریم، یعنی در تربیت و ابراز علاقه به آنها عدالت را رعایت نکرده‌ایم.

بوسیدن کودک از نظر اسلام

بوسه علاوه بر ابراز محبت، نشانه‌ی تقدس و احترام نیز هست. چنانچه بوسیدن گلوی مبارک سیدالشهدا (علیه السلام) توسط حضرت زینب (سلام الله علیها) قبل از رفتن به میدان جنگ چنین معنایی را منتقل می‌کند. بنابراین می‌توان گفت این تقدس و احترام که مصادیقی خاص و متمایز دارد، در جنبه‌ی عمومی‌تر، فرزندان و کودکانمان را نیز شامل می‌شود.

یعنی وقتی فرزندمان را می‌بوسیم، علاوه بر ابراز محبت به او می‌فهمانیم که به عنوان هدیه‌ای از جنب خداوند، برای ما مقدس و قابل احترام است.حالا متوجه شدید که بوسیدن فرزند به جز ابراز محبت و علاقه مزایایی دیگر نیز داشته است که شاید از آنها با خبر نبودید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید