alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
اثرات مخرب استرس والدین بر کودکان
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
استرس در کودکان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما یکی از مهم‌ترین عوامل آن، استرس در والدین است که بر کودکان اثر می‌گذارد.

استرس والدین بر کودکان

در واقع کودکان به شدت تحت تاثیر استرس و فضای روانی-هیجانی والدین خود قرار می‌گیرند. به صورتی که استرس والدین در بروز، تداوم و مزمن شدن استرس درکودک نقش موثری دارد.

همچنین این مسئله می‌تواند با مشکلاتی در زمینه تحصیلی، اجتماعی، جسمی و فردی در کودکان همراه گردد.

با این حال باید توجه داشته باشید که ابتدا باید استرس خود را کاهش داده تا بتوانید از استرس‌های کودکتان بکاهید.

در این راه بهره بردن از مشاوره روانشناسی می‌تواند به شما کمک کند تا فضای خانه را به دور از هرگونه اضطرابی کنترل کرده و به درمان استرس خود و فرزندتان بپردازید.

نقش پر رنگ استرس والدین بر بروز استرس در کودکان

والدین نخستین افرادی هستند که کودک پیوندی عاطفی و عمیق با آن‌ها برقرار می‌کند در نتیجه کودک به راحتی تحت تاثیر حالات روانی و عاطفی والدین خود قرار می‌گیرد.

نحوه واکنش والدین به مسائل مختلف باعث شکل گیری نگرش‌های مختلف کودک نسبت به موضوعات پیرامون خود می‌شود. والدین اولین الگوهای رفتاری هستند که کودکان از آن‌ها تقلید می‌کنند.

زمانی که کودک، استرس و نگرانی بیش از اندازه والدین خود را می‌بیند؛ این نگرش در او شکل می‌گیرد که دنیا نا امن می‌باشد.

همچنین استرس والدین سبک دلبستگی کودک را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ در نتیجه کودک مستعد انواع بیماری‌های روانی می‌شود.

استرس والدین و مراقبت بیش از اندازه

استرس باعث می‌شود که بیش از اندازه از کودک مراقبت کنید. بسیاری از کارهایی که لازم است کودک در سطح رشدی خود انجام دهد را شما برایش انجام می‌دهید، در نتیجه کودک فرصت رشد عادی پیدا نمی‌کند و مهارت‌ها متناسب با سن کودک شکل نمی‌گیرد.

بنابراین بسیاری از مسائلی که برای دیگر کودکان به آسانی قابل حل است برای فرزندتان نقش استرس زا پیدا می‌کند، چون از سطح مهارت‌های شناختی و تکنیک‌های مقابله‌ای او فراتر هستند. پس به این صورت ناخودآگاه استرس در کودک شما تزریق می‌شود .

تاثیر استرس و فضای روانی-هیجانی والدین بر کودکان

استرس والدین و اعمال کنترل شدید بر کودکان

کودکان به طور طبیعی کنجکاو هستند. والدینی که سطح استرس بالایی دارند، چون نمی‌توانند شرایط ابهام آمیز را تحمل کنند بیشتر کودک و محیط کودک شان را تحت کنترل قرار می‌دهند.

با این کنترل شدید این پیام را به کودک خود منتقل می‌کنید که با کنترل تمامی شرایط می‌توانند تا حدی امنیت بیشتری فراهم کرد. در این شرایط کودک مستعد ابتلا به اختلال اضطراب فراگیر کودکان می‌شود.

نقش استرس والدین بر عدم سازگاری اجتماعی کودکان

آغاز زندگی جمعی زمانی است که کودک به این باور رسیده باشد که ارتباط های دیگر هم امن هستند پس روابط اجتماعی او گسترده‌تر می‌شود. استرس والدین باعث می‌شود روابط محدودتری داشته باشند.

پس اگر میزان استرس در شما به حدی است که باعث منع بسیاری از فعالیت‌های تفریحی و اجتماعی کودک شود، فرزندتان در آینده با مشکلات سازگاری بیشتری رو به رو خواهد شد.

در این شرایط لازم است که به نکات تربیتی فرزندان خود توجه داشته باشید تا بتوانید از بسیاری مشکلات جلوگیری کنید و کودک شما از رشد اجتماعی برخوردار باشد.

استرس والدین و ناتوانی در خودتنظیمی هیجانی کودکان

زمانی که والدین قادر نباشند هیجانات و احساسات خود را به درستی مدیریت کنند، خودتنظیمی هیجانی در کودک نیز دچار اشکال می‌شود، پس کودک ممکن است علائمی مانند پرخاشگری، افسردگی، استرس و اضطراب نشان دهد

چسبندگی به والدین و عدم استقلال

زمانی که کودک احساس ایمنی داشته باشد به این باور می‌رسد که دنیا امن است، پس شروع به کشف دنیا می‌کند. در این شرایط کودک به این باور می‌رسد که "این منم که تغییر ایجاد می‌کنم و می‌توانم در جهان خود تصرف کنم"؛ در نتیجه وابستگی به والدین به مرور کمتر می‌شود. والدین اضطرابی در میزان سنجش خطر بزرگ نمایی می‌کنند و این به افزایش استرس در کودک و وابستگی بیش از اندازه در او دامن می‌زند و دوره اضطراب جدایی طولانی‌تر می‌شود.

تاثیر استرس و فضای روانی-هیجانی والدین بر کودکان

استرس والدین و تاخیر در فرآیند دوست یابی بر کودکان

کودکانی که والدین آن‌ها سطوح بالایی از استرس را تجربه می‌کنند معمولا در دوست یابی نیز با مشکل مواجهه می‌شوند؛ چون مهارت‌های ارتباطی پایین تری دارند. از طرفی چون احتمال خطر را می‌دهند؛ همیشه محتاط عمل می‌کنند. معمولا در روابط نقش فعالی ندارند و توسط همسالان طرد می‌شوند. پس والدین باید به دنبال راه های کاهش و درمان استرس کودکان و همچنین استرس خودشان باشند.

نتیجه :

لازم است والدین نسبت به ترس‌ها و استرس‌های خود آگاه باشند. ترس‌های خودتان را بشناسید تا بتوانید آن‌ها را کنترل کنید.

اضطراب و نگرانی شما باعث تزریق استرس به کودک می‌شود. زمانی که والدین سطوح بالایی از استرس را تجربه می‌کنند، نسبت به مشاهده استرس و اضطراب در کودک کمتر واکنش نشان می‌دهند.

پس پیش از آن که زمینه‌های استرس را در فرزندان خود نهادینه کنید، برای درمان استرس اقدام کنید. لازم است نکات تربیتی فرزندان که توسط روانشناسان کودک ارائه می‌شوند را جدی گرفته و با مراکز مربوطه در ارتباط باشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits