دلگرم
امروز: شنبه, ۰۹ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
دیابت در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
دیابت در کودکان بیماری‌ای نیست که بخواهید از کنار آن راحت بگذرید. مرض قند بیماری خاموشی است که ناگهان متوجه آن می‌شوید. مثلا ممکن است احساس کنید کوکتان انرژی لازم برای بازی کردن را ندارد. شاید فکر می‌کنید بیش از حد خسته است.

تشخیص دیابت در کودکان

در سال 2017، موسسه ملی بهداشت گزارش داد که 208,000 کودک و نوجوان زیر 20 سال تشخیص دیابت نوع 1 یا دیابت نوع 2 را در ایالات متحده داشته اند.آن ها می گویند هر سال شیوع نوع 1 تا 1.8 درصد و نوع 2 تا 4.8 درصد افزایش می یابد.
از سال 2011 تا 2012، 17,900 نفر زیر 20 سال تشخیص دیابت نوع 1 را دریافت کردند و 5,300 کودک در سنین 10 تا 19 سال تشخیص دیابت نوع 2 را دریافت کردند.
این نگرانی وجود دارد که جوانانی که دیابت را توسعه می دهند، با چالش های سلامتی در سراسر زندگی خود مواجه خواهند شد.توانایی تشخیص نشانه ها و علایم و کمک به رسیدن به تشخیص زودهنگام که به نوبه خود فرصتی برای نتیجه بهتر به دست می دهد.
دیابت نوع 1 و 2 هر دو در میان جوانان در حال افزایش هستند: آن ها شرایط متفاوتی دارند، اما هر دو درگیر مشکلاتی با استفاده از انسولین هستند.
علایم دیابت نوع 1 اغلب در طول چند هفته در کودکان ظاهر می شوند، اما نوع 2 در طول یک دوره طولانی تر رشد می کند.اگر دیابت نوع 1 تشخیص داده نشود، کودک می تواند کتواسیدوز دیابتی را توسعه دهد.عوارض نوع کنترل نشده 2 شامل کلیه بیماری های چشمی است.

انواع دیابت در کودکان

دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 بیماری های متفاوتی هستند، اما هر دوی آن ها بر استفاده موثر از انسولین تاثیر می گذارند.دیابت نوع 1 در کودکان، که قبلاً دیابت نوجوان نامیده می شد، زمانی رخ می دهد که پانکراس قادر به تولید انسولین نمی باشد.
چون انسولین وجود ندارد، قند نمی تواند از خون به درون سلول ها حرکت کند و باعث ایجاد سطح قند خون بالا می شود، تا زمانی که درمان شود.درمان شامل مصرف مداوم انسولین و پایش قند خون، رژیم غذایی و مدیریت ورزش است تا به حفظ سطح قند خون در محدوده هدف کمک کند.
دیابت نوع 2 در کودکان خردسال کم تر رایج است، اما زمانی اتفاق می افتد که انسولین درست کار نمی کند، که بعد منجر به کاهش تولید انسولین می شود.در نتیجه، گلوکز می تواند در جریان خون جمع شود. این وضعیت اغلب می تواند از طریق تغییر رژیم غذایی، افزایش ورزش و حفظ وزن سالم مدیریت شود، اما گاهی اوقات داروهایی، مانند متفورمین، مورد نیاز است.

دیابت در کودکان

علائم دیابت در کودکان

برخی نشانه ها در هر دو نوع دیابت شایع هستند.

شایع ترین علائم دیابت نوع 1 در میان کودکان و نوجوانان :

 • افزایش تشنگی و ادرار کردن بیش از حد
 • گرسنگی
 • کاهش وزن
 • خستگی مزمن
 • تحریک پذیری
 • بوی میوه ای دهان
 • برخی نیز ممکن است تاری دید را تجربه کنند.
 • دخترها ممکن است عفونت مخمر داشته باشند. کاهش وزن اغلب علائم معمول قبل از تشخیص است.

خستگی از علائم دیابت کودکان

در کودکان مراقب این موارد باشید:

توالت: استفاده مرتب از توالت، کثیف شدن سریع پوشک نوزادان، یا شب ادراری کودکی که قبلاً این کار را نمی کرد.
تشنگی: نوشیدن مایعات بیش از حد معمول که قادر به رفع تشنگی نیستند.
خستگی: احساس خستگی مداوم
لاغری: کاهش وزن

نشانه دیابت در کودکان

علائم دیابت نوع 2 در کودکان

 • بیشتر وقت ها و به خصوص شب ها ادرار کردن.
 • افزایش تشنگی
 • خستگی
 • کاهش وزن غیرقابل توضیح
 • خارش در اطراف اندام های جنسی، احتمالاً با یک عفونت قارچی
 • ترمیم کند و خیلی آهسته زخم ها
 • خشکی چشم، بینایی مات و تار.

ممکن است علائم دیگری از مقاومت انسولین مانند لکه های تیره و مخملین، به نام آکنتوزیس نیگریکن، و سندرم پلی کیستیک تخمدانی (PCOS) وجود داشته باشد.
علایم دیابت نوع 1 در کودکان در طول چند هفته به سرعت رشد می کنند اما دیابت نوع 2 به کندی رشد می کند و ماه ها یا سال ها تشخیص داده نمی شود. والدین اگر هر یک از علائم فوق را تشخیص دادند، باید کودک خود را به پزشک ببرند.

بینایی مات و تار از علائم دیابت نوع 2 در کودکان

طبق تحقیقات انجام شده، تنها 9 درصد والدین قادر به تشخیص چهار نشانه های اصلی دیابت نوع 1 بودند.تحقیقی که اخیراً انجام شده است، نشان داد که این درصد تا 14 درصد افزایش یافته است.در بسیاری از موارد، کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 تا زمانی که به طور جدی بیمار نشوند
تشخیص داده نمی شوند و در برخی موارد تاسف بار، این تاخیر در تشخیص حتی می تواند مهلک باشد.کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت معمولاً چهار نشانه اصلی را تجربه می کنند، اما بسیاری از کودکان تنها یک یا دو مورد را دارند.در برخی موارد، آن ها هیچ نشانه ای نشان نخواهند داد.
اگر یک کودک به طور ناگهانی تشنه یا خسته شود، والدین آن ها ممکن است دیابت را یک احتمال تلقی نکنند.پزشکان نیز از آنجایی که دیابت در میان کودکان بسیار رایج است، ممکن است علائم را به بیماری های شایع دیگر نسبت دهند.مهم است که از علایم و نشانه های ممکن دیابت آگاه باشید، تا تشخیص داده شود و فورا برای درمان آن اقدام کنید.

دیابت کودک

عوارض دیابت در کودکان

یکی از مهم ترین پیامدهای دیابت نوع 1 تشخیص داده نشده، دیابت کتواسیدوز (DKA) است.

دیابت کتواسیدوز (DKA):

کودکان مبتلا به تشخیص به تاخیر هنگام دیابت نوع 1یا 2 می توانند DKA را توسعه دهند. دیابت کتواسیدوز علت اصلی مرگ و میر در کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 است.اگر کمبود جدی انسولین وجود داشته باشد، بدن نمی تواند از گلوکز برای انرژی استفاده کند. در عوض، شروع به تجزیه چربی برای انرژی می کند.این امر منجر به تولید مواد شیمیایی به نام کتون ها می شود که در سطوح بالا سمی هستند.
تجمع این مواد شیمیایی باعث می شود که بدن اسیدی شود.تشخیص اولیه و مدیریت موثر دیابت می تواند از DKA جلوگیری کند، اما این همیشه ممکن نیست.مطالعه کودکان 8 ماهه تا 16 ساله که به دیابت نوع 1 تشخیص داده شدند، نشان داد که کودکان زیر 2 سالی که تشخیص خود را دریافت کردند، 80 درصدآن ها قبلاً DKA را توسعه داده بودند.
تحقیقات دیگری که در سال 2008 منتشر شد نشان داد که در بین 335 کودک زیر 17 سال با دیابت نوع اول، تشخیص اولیه در بیش از 16 درصد موارد نادرست بوده است.
از این تعداد، 46.3 درصد مبتلا به عفونت دستگاه تنفسی بودند که 16.6 درصد دارای گاستروانتریت، 11.1 درصد التهاب مجاری ادراری، 11.1 درصد استوماتیت، و 3.7 درصد مبتلا به آپاندیسیت بودند علاوه بر این، محققان پیدایش DKA ها را بیشتر در میان کودکان با یک اشتباه، و بنابراین تاخیر، تشخیص دیابت نوع 1 پیدا کردند.
در مقایسه با بزرگسالان، پیشرفت در میان افراد جوان تر با دیابت نوع 2 بسیار سریع تر است. همچنین به نظر می رسد که افراد جوان تر برای عوارضی مانند کلیه و بیماری های چشم، زودتر از کودکان مبتلا به دیابت نوع 1، در معرض خطر بیشتری قرار دارند.هم چنین خطر بزرگ تری از فشار خون بالا و سطح کلسترول بالا وجود دارد که خطر فرد برای بیماری رگ خونی را افزایش می دهد.
دیابت نوع 2 در کودکان تقریباً همیشه با چاقی همراه است به همین دلیل تشخیص اولیه دیابت نوع 2 و توجه به مدیریت اضافه وزن افراد جوان بسیار مهم است این ممکن است شامل تشویق کودکان برای دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش کافی باشد.

عوامل خطر دیابت کودکان :

تاریخچه خانوادگی دیابت نوع 2 در فامیل های درجه اول یا درجه دو
نشانه های مقاومت انسولین
سابقه مادرانه دیابت یا دیابت حاملگی در دوره بارداری کودک

عوامل خطر دیابت

نتایج برای کودکانی با نوع 1و دیابت نوع 2 به شدت با تشخیص اولیه بهبود می یابند.متخصصان بر این باورند که دیابت نوع 1 موروثی است و نمی توان از آن جلوگیری کرد، اما مراحلی وجود دارند که کودک می تواند احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد:

حفظ وزن سالم:

چاقی کودکان را در معرض بالاتری برای ریسک ابتلا به دیابت قرار می دهد، زیرا احتمال این وجود دارد که مقاومت انسولین بیشتری داشته باشد.

فعال بودن:

فعال بودن فیزیکی، مقاومت انسولین را کاهش می دهد و به کنترل فشار خون نیز کمک می کند.

محدود کردن غذاها و نوشیدنی های شیرین:

مصرف بسیاری از غذاهایی که قند بالایی دارند، می تواند منجر به افزایش وزن شوند. داشتن یک رژیم غذایی متعادل، غنی از مواد مغذی، با مقدار زیادی ویتامین، فیبر و پروتئین ، شانس ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
 • منبع
 • darmankade.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است