alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
سندرم صدای گربه | علل، علائم و درمان سندرم فریاد گربه

علت سندرم فریاد گربه چیست + درمان سریع این عارضه

سندرم صدای گربه | علل، علائم و درمان سندرم فریاد گربه
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
سندرم فریاد گربه یا سندرم جیغ گربه : سندرومی وراثتی است که به علت کوتاه شدن بازوی (p) یکی از کروموزوم‌های شماره ۵ به‌وجود می‌آید. نوزادان مبتلا، با صدایی شبیه به صدای گربه، گریه می‌کنند و در بیشتر موارد از لحاظ ذهنی کم‌توان هستند. سر این نوزادان…

سندرم "فریاد گربه" چیست؟

این اختلال بیشتر تحت عنوان سندرم فریاد گربه شناخته می‌شود. ما در ادامه این مقاله از دلگرم به بررسی کامل‌ درباره علل، علائم و درمان اختلال صدای گربه پرداخته‌ایم. اختلال صدای گربه مشکل ژنتیکی است که تحت عنوان سندرم فریاد گربه یا گریه گربه نیز شناخته می‌شود.

سندرم فریاد گربه مشکل بسیار نادری است که تقریباً از هر 20 هزار نفر یک نفر را درگیر خود می‌کند. برخی منابع شیوع شناسی آمار ابتلا به این سندرم را 1 در 50 هزار نفر نیز در نظر می‌گیرند.نوزادان مبتلا به اختلال صدای گربه هنگام گریه کردن صدای بلندی شبیه فریاد گربه دارند. علت ایجاد این صدا وجود ناهنجاری‌هایی در حنجره است که در اثر مشکلات کروموزومی به وجود آمده است.

علاوه بر صدای نابهنجار درصد کمی از این نوزادان با نقایصی در سایر ارگان‌های خود به خصوص قلب و کلیه متولد می‌شوند. اگر شدت سندرم زیاد باشد و خطر مرگ را به همراه داشته باشد معمولاً این اتفاق قبل از یک سالگی می‌افتد اما کودکانی که به یک سالگی می‌رسند اغلب می‌توانند به طور نرمال به زندگی خود ادامه دهند گرچه احتمال وجود برخی ناتوانی‌های فیزیکی و رشدی همچنان وجود دارد.

علت ابتلا به سندرم صدای گربه

علت ایجاد اختلال در کروموزوم شماره 5 ناشناخته است. آنچه که مشخص شده است این است که این مشکل بسیار زود و در واقع حین بارور شدن تخمک در زمان لقاح اتفاق می‌افتد.

طبق مطالعاتی که در مورد بیماری‌های نادر انجام شده است به احتمال 80 درصد این مشکل ناشی از اسپرم پدر است. خوشبختانه می‌توان گفت در 90 درصد موارد این مشکل به طور ارثی منتقل نمی‌شود و معمولاً تحت تأثیر جهش ژنتیکی ایجاد می‌گردد.

علائم سندرم صدای گربه

شدت اختلال صدای گربه و علائم آن بستگی به این دارد که اطلاعات مرتبط با کروموزوم 5 تا چه حد از بین رفته باشد. ممکن است برخی نوزادان علائم بسیار شدیدی داشته باشند و در برخی دیگر علائم بسیار خفیف بوده و حتی تشخیص داده نشود.

علائم ظاهری افراد مبتلا به سندرم صدای گربه

نوزادانی که با این مشکل متولد می‌شوند معمولاً کوچک‌تر از سایر کودکان هستند و دشواری‌هایی را در سیستم تنفسی تجربه می‌کنند. علاوه بر صدای نابهنجار می‌توان به موارد زیر در مورد علائم ظاهری آن‌ها اشاره کرد.

 • چانه کوچک
 • گردی صورت غیر متعارف
 • وجود چین و چروک بالای چشم
 • داشتن چشمان بیش از اندازه درشت
 • نامتعارف بودن شکل گوش‌ها
 • فک کوچک
 • وجود شکاف‌های کوچک در انگشتان دست یا پا
 • وجود تنها یک خط روی کف دست
 • وجود فتق شکم

همچنین بخوانید: آیا فتق ناف خطرناک است؟ علت،علائم و درمان سریع فتق ناف

سایر مشکلات کودکان مبتلا به سندرم صدای گربه

 • مشکلات اسکلتی نظیر انحنای غیر طبیعی ستون فقرات
 • وجود مشکلات قلبی و یا نقص در سایر ارگان‌ها
 • ضعف در ماهیچه‌ها
 • بروز مشکلات شنوایی و بینایی

با بزرگ شدن این کودکان ممکن است که مشکلاتی در تکلم، بلع و حرکت نیز رخ دهد. همچنین از نظر رفتاری، بیش فعالی و پرخاشگری نیز در بسیاری از آن‌ها دیده می‌شود. در برخی موارد ممکن است که این اختلال با ناتوانی‌های ذهنی شدید نیز همراه باشد.

همچنین بخوانید: علت و علائم مهم کم شنوایی در نوزادان و کودکان

تشخیص سندرم فریاد گربه

این اختلال معمولاً در بدو تولد بر اساس ناهنجاری‌های جسمی و گریه غیرمعمولی توسط پزشک تشخیص داده می‌شود. ممکن است پزشک دستور انجام CT اسکن روی سر نوزاد را بدهد تا ناهنجاری‌های پایه موجود در جمجمه را تشخیص دهد.

آزمایش‌های کروموزومی نیز برای تشخیص مشکلات و نقایص کروموزومی انجام می‌شود. اگر سابقه این سندرم در خانواده وجود داشته باشد، باید قبل از به دنیا آمدن فرزندتان آزمایش‌های ژنتیکی انجام دهید. پزشکان برای این کار یا نمونه‌برداری از بافت خارج از کیسه کودک را انجام می‌دهند و یا مایع آمنیوتیک که جنین در آن رشد می‌کند را آزمایش می‌کنند.


درمان سندرم صدای گربه

هنوز درمان مشخصی برای این اختلال وجود ندارد. با این حال با استفاده از برخی روش‌ها می‌توان علائم این سندرم را مدیریت کرد و آن‌ها را تحت کنترل درآورد. از جمله این روش‌ها می‌توان به کار درمانی، گفتار درمانی، شرکت کردن در برنامه‌های بازتوانی حرکتی و مداخلات آموزشی برای والدین اشاره کرد.

درمان اولیه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. انجام فیزیوتراپی
 2. گفتار درمانی
 3. کار درمانی
 4. هماهنگی حسی
 5. رفتار درمانی (در صورت لزوم)

کودکانی که به این بیماری مبتلا می شوند دچار تأخیر کلامی شدید می‌شوند و همین مسئله و عدم ارتباط، باعث ایجاد ناکامی و مسائل رفتاری می‌شود. در نتیجه گفتار درمانی برای این کودکان ضروری است.

کودکانی قادر به یادگیری زبان به طرق صحیح نیستند، می توانند از ابزارهای الکترونیک ارتباطی استفاده کنند. بیشتر کودکانی که به این سندرم دچار هستند قادر به حفاظت از خود نمی باشند و به یاری برای ادامه زندگی خود نیاز دارند.

آموزش و پرورش:

کودکانی که مبتلا به این بیماری هستند، در کشورهای پیشرفته علاوه بر شرکت در کلاس های عادی، در کلاس‌های ویژه و پیش‌دبستانی نیز شرکت می‌کنند. از آنجایی که شرکت در مدرسه عادی برای همه بچه ها لازم است اما تصمیم‌گیری در مورد جایابی کلاس ویژه یا عادی مسئله با اهمیتی می باشد

که بستگی به رفاه اجتماعی و نوع قوانین کشور و دولت‌ها دارد. در کشورهای جهان سوم مثل ایران این پدیده روند رو به تکوینی را می‌گذراند و ما شاهد پیشرفت روز افزون امکانات این کودکان در ایران خواهیم بود.

سؤالات متداول

آیا با گفتار درمانی می‌توان کودکان مبتلا به اختلال صدای گربه را درمان کرد؟

همان‌طور که گفته شد درمان مشخصی برای بهبود همه علائم این اختلال وجود ندارد. با این حال گفتار درمانی در بهبود وضعیت تکلم و یا مشکلات بلع در کودکان مبتلا به سندرم فریاد گربه تأثیر بسزایی خواهد داشت.

آیا می‌توان از بروز اختلال صدای گربه پیشگیری کرد؟

از آنجایی که این اختلال اغلب به دلیل جهش ژنتیکی اتفاق می‌افتد روشی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. اما اگر سابقه این مشکل در خانواده شما وجود داشته باشد می‌توانید با ارزیابی‌های ژنتیکی وجود این اختلال را در جنین تشخیص دهید.

آیا ممکن است بیش از یک کودک در خانواده به سندرم فریاد گربه مبتلا شود؟

ابتلا به سندرم صدای گربه بسیار نادر است به همین خاطر احتمال بسیار کمی وجود دارد که بیش از یک کودک در خانواده مبتلا به این اختلال شود.

همچنین بخوانید:

سندرم انگشت آبی چیست؟

علت سندرم موبیس ‏( mobius syndrome )

سندرم کانال کارپ (نشانگان تونل مچ دست)چیست؟

علت سندرم نفروتیک چیست؟ تشخیص آن چگونه است و آیا ارثی می باشد؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • wikipedia.org
 • honarehzendegi.com
 • zeinalislab.ir
 • ninikocholo.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits