alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
9 راهکار خانگی برای درمان عفونت گوش میانی کودکان و نوزادان
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
اگر کودک شما تب دارد و مدام گوش خود را می کشد حتما دچار چرک و عفونت گوش شده است شما می توانید خیلی راحت در خانه درمان کنید. برای آشنایی با درمان های خاگی عفونت گوش ت پایان این صفحه را مطالعه نمایید.

درمان خانگی عفونت گوش میانی نوزاد

به محض اینکه شک کردید که کودک شما از عفونت گوش رنج می برد، از پزشک متخصص کودک خود قرار ملاقات بگیرید.

پزشک با استفاده از اتوسکوپ (گوش بین) ،گوش کودک شما دقیق تر نگاه می کند. اگر ناراحتی ناشی از عفونت یا برخی بیماری دیگر باشد ، پزشک آن را تأیید خواهد کرد.

اگر پرده گوش قرمز، متورم یا متورم با ترشح باشد، احتمال عفونت وجود دارد. در حالی که پرده گوش معمولاً در طی دو هفته بهبود می یابد، در بعضی موارد ممکن است آسیب شنوایی کودک را در پی داشته باشد.

وقتی برای اولین بار، متوجه علائم عفونت گوش، شدید با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید کودک به درمان نیاز دارد یا خیر.

گاهی اوقات، عدم درمان به موقع یا مناسب یک عفونت حاد گوش میانی، می تواند باعث نگرانی شدید شود:

 • ممکن است پرده گوش به دلیل افزایش یا فشار بی وقفه، باعث پارگی شود و منجر به خروج خون و مایعات از گوش شود. طبق سیستم ملی بهداشت کودکان، تقریباً 5 تا 10 درصد از کودکان مبتلا به عفونت گوش دچار یک پرده گوش پاره می شوند.
 • ممکن است استخوان مجاور اطراف گوش آلوده شود.
 • مننژیت یا عفونت بافت مجاور مغز همیشه یک خطر است.
 • عفونتهای مکرر می تواند منجر به ایجاد بافت غیرطبیعی، مانند بیماری پوستی به نام کلستاتوم در گوش میانی و احتمالاً از طریق پرده گوش شود و باعث آسیب شنوایی یا ناشنوایی جبران ناپذیری شود.

درمان خانگی عفونت گوش کودکان و نوزادان

1. از کمپرس های گرم استفاده کنید

قرار دادن یک کمپرس گرم و مرطوب روی گوش آسیب دیده ممکن است دردی را که نوزادان در نتیجه عفونت گوش تجربه می کنند، کاهش دهد. گرما باعث کاهش درد و حتی جلوگیری از تکثیر پاتوژن ها می شود.

 • یک دستمال تمیز را در آب ولرم فرو کنید، آب اضافی آن را بیرون بریزید و دستمال خشک شده را به مدت 5 دقیقه روی گوش دردناک کودک قرار دهید. 10 دقیقه صبر کنید و سپس مراحل مورد نظر را در صورت لزوم تکرار کنید.
 • گزینه دیگر, گرم کردن یک فنجان نمک، روی اجاق یا درون مایکروویو است, نمک گرم را روی یک تکه پارچه قرار دهید و پارچه را به خوبی ببندید. کمپرس را به مدت 10 دقیقه روی گوش آسیب دیده قرار دهید. در صورت لزوم تکرار کنید.
توجه: قبل از استفاده از کمپرس گرم، دمای آن را همیشه بررسی کنید تا از سوختن پوست فوق العاده حساس کودک جلوگیری کنید.


2. کمپرس سرد را امتحان کنید

درست مانند کمپرس گرم است؛ شما با یک کمپرس سرد، همچنین می توانید دردهای گوش که به دلیل عفونت به وجود آمده اند را در نوزادان کاهش دهید.

درجه حرارت کم، اعصاب اطراف گوش را به طور موقت بی حس می کند، و به طور کوتاه مدت درد آن را کاهش می دهد.

 • یک دستمال را در آب خنک خیس کنید و آب اضافی را بیرون بریزید.
 • دستمال را روی گوش کودک بگذارید.
 • این کار را به مدت 20 دقیقه انجام دهید.
 • در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.
توجه: هرگز یخ را مستقیماً روی پوست نگذارید، زیرا این امر می تواند باعث سرما زدگی شود.


3. به نوزاد خود شیر دهید

شیر مادر حاوی مواد زیادی است که کودک شما را از انواع بیماری ها محافظت می کند و عفونت گوش فقط یکی از آنهاست.

کودکان شیر خوار کمتر مستعد ابتلا به عفونت های باکتریایی یا ویروسی هستند. شیر مادر حتی به سرعت بخشیدن روند بهبود هر نوع عفونت گوش کمک می کند.

یک مطالعه در سال 2016 که توسط شعبه پزشکی دانشگاه تگزاس در گالوستون منتشر شد، نشان داد که شیردهی منجر به کاهش میزان عفونت گوش در بین نوزادان زیر 1 سال شد.

این مطالعه همچنین اعتبار قابل‌ توجهی را به استفاده از واکسیناسیون و مصرف کمتر دخانیات، برای افت مطلوب در شیوع عفونت گوش در میان نوزادان نسبت داد.

توجه : سعی کنید در صورت امکان 6 تا 12 ماه به کودک خود را شیر دهید.


4. روغن سیر

سیر دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است؛ از این رو، یک داروی مناسب برای عفونت گوش محسوب می شود.

مطالعه ای در سال 2001 که در بایگانی پزشکی کودکان و نوجوانان منتشر شده است، گزارش می دهد که استفاده از سیر برای گوش های دارای عفونت، دارای مواد تشکیل دهنده ای است که می توان گفت به اندازه بی حس کننده های گوش در مدیریت درد ناشی از عفونت گوش مؤثر است.

 • دو حبه سیر خرد شده بگیرید.
 • آنها را در 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون گرم یا روغن کنجد به مدت 30 دقیقه خیس کنید.
 • سیر را خارج کنید.
 • با استفاده از قطره چکان، قطره روغن را در هر کانال گوش بریزید.
 • دوبار در روز تکرار کنید.

بیشتر بخوانید : ۱۰ خاصیت اسرار آمیز روغن سیر


5. از روغن زیتون استفاده کنید

اگر عفونت گوش فرزند شما به حدی افزایش نیافته باشد که پرده ی گوشش پاره شود یا ترشحات از گوشش خارج شود، فقط در این صورت این داروی روغن زیتون توصیه می شود.

روغن زیتون به عنوان روان کننده کانال گوش عمل می کند که می تواند موم گوش مشکل دار را شل کرده و تسکین دهنده گوش باشد.

گاهی اوقات عفونت گوش می‌تواند به رشد قارچی یا باکتریایی که به موم در گوش متصل می‌شود و منجر به انسداد در لوله استاش می‌شود، برگردد.

با استفاده از روغن زیتون به راحتی می توان با این انسداد مقابله کرد. یک مطالعه در سال 2013 گزارش داد که روغن کاری منظم گوش توسط روغن زیتون، باعث افزایش محتوای کانال گوش می شود.

با این حال، روغن زیتون اسپری شده در گوش، بلافاصله قبل از برداشتن جرم گوش، به پاکسازی کامل جرم گوش کمک زیادی میکند. به تحقیقات بیشتر برای ارائه شواهد بهتر برای مراقبت از گوش نیاز است.

مشروعیت بیشتر به روغن زیتون به عنوان یک راه حل درمانی عفونت گوش، مطالعه ای در سال 2003 است که در کودکان انجام شد که نشان داد قطره گوش گیاهی حاوی روغن زیتون، به کاهش درد ناشی از عفونت گوش در کودکان کمک می کند.

 • مقداری روغن زیتون را کمی گرم کنید.
 • چند قطره روغن گرم را درون گوش آلوده بریزید.
 • شما ممکن است در صورت لزوم، یک تکه پنبه را در گوش قرار دهید تا روغن بیرون نریزد.
توجه: اطمینان حاصل کنید که با استفاده از یک دماسنج بدن، روغن زیتون، گرمتر از دمای بدن کودک نباشد؛ تا از سوزاندن گوش کودک خودداری شود.


Baby ear pain / درمان خانگی عفونت گوش میانی


6. قرار ندادن کودک در معرض دود ناشی از سیگار یا قلیان دیگران

قرار گرفتن در معرض دود دست دوم (قرار دادن کودک در معرض دود ناشی از سیگار یا قلیان دیگران) یکی از دلایل عفونت گوش در کودکان است.

دود استنشاق شده، لوله استاش را که قسمت پشت بینی را با گوش میانی وصل می کند تحریک می کند.

این منجر به تورم و انسداد می شود که با برابری فشار در گوش میانی تداخل ایجاد می کند و منجر به درد، احتباس مایعات و عفونت می شود.

از این رو، سعی کنید سیگار را ترک کنید و کودک خود را از قرار گرفتن در معرض دود دست دوم (قرار دادن کودک در معرض دود ناشی از سیگار یا قلیان دیگران) محافظت کنید، که می تواند عفونت گوش شدیدتر و مکرر را ایجاد کند.

بیشتر بخوانید : دستگاه ویپ (Vape) چیست و چه عوارضی دارد ؟


7. واکسیناسیون کردن کودکان

به روز ماندن فرزند خود در مورد واکسن ها می تواند به جلوگیری از عفونت گوش کمک کند. مطالعه ای در سال 2016 که توسط بخش پزشکی دانشگاه تگزاس در گالوستون منتشر شد، گزارش داد که استفاده از واکسیناسیون می تواند به عفونت گوش در کودکان کمک کند.

مطالعه دیگری که در سال 2017 منتشر شده و گزارش کرده است که به دلیل اینکه درمان آنتی بیوتیکی خطر مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش می دهد، واکسن آنفلوانزا می تواند راهی مؤثر در کاهش این خطر باشد.

با پزشک فرزند خود در مورد واکسن هایی که از ذات الریه (pneumonia) و مننژیت محافظت می کنند صحبت کنید و کودک خود را به موقع ایمن سازی کنید.

بیشتر بخوانید : واکسن ۲ ماهگی نوزاد و مراقبت های بعد از زدن واکسن


8. تنظیم خواب کودک

وضعیت خواب کودک شما می تواند درد گوش را بیشتر کند یا آن را کاهش دهد. به عنوان مثال، خوابیدن صاف در بعضی مواقع می تواند احساس فشار و درد در گوش آلوده را بدتر کند.

از این رو، هنگامی که کودک شما از عفونت گوش رنج می برد، باید اطمینان حاصل کنید که کودک شما در وضعیت مناسب خوابیده است.

برای بهبود سینوس کودک، گهواره را در قسمت سر بلند کنید. بالش را مستقیماً زیر سر کودک خود قرار ندهید. در عوض، یک یا دو بالش را در زیر تشک قرار دهید.

بیشتر بخوانید : نکات طلایی برای بهتر خواباندن کودک


9. درمان کایروپراکتیک (Chiropractic)

(کایروپراکتیک، شکلی از پزشکی جایگزین است که تمرکزش بیشتر روی تشخیص و درمان اختلالات دستگاه ماهیچه‌ای‌ اسکلتی انسان به ویژه ستون مهره‌هاست.) این یکی دیگر از روش های درمانی مؤثر برای مقابله با درد ناشی از عفونت گوش در نوزادان است.

اعصاب قسمت بالای گردن بر سلامتی و عملکرد گوش داخلی و بافتهای اطراف آن تأثیر می گذارد. در بعضی از نوزادان، نادرست بودن ستون فقرات می تواند در کنترل و تنظیم نورولوژیک مناسب اختلال ایجاد کند و آنها را مستعد ابتلا به عفونت کند.

در چنین حالتی، قرار ملاقات با "کایروپراکتور" می تواند کمک بسیاری کند. آنها با استفاده از فشار بسیار کم، در مکان یابی و اصلاح ناهنجاری های ستون فقرات کمک می کنند و منجر به عملکرد طبیعی سیستم عصبی می شوند.

یک مطالعه نشان می‌دهد که افزودن کایروپراکتیک به مراقبت‌های پزشکی محدود، ممکن است علائم عفونت‌های گوشی در کودکان خردسال را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید :

تشخیص عفونت گوش

عفونت گوش : ۹ درمان خانگی موثر برای عفونت گوش

علت گرفتگی گوش چیست ؟ چرا گوش کیپ می شود ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • salamdonya.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits