سوالات متداول درباره طرز درست خوابیدن کودک

۱,۳۴۹
۲
۰
شنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۸ ۱۰:۵۴

پرسش و پاسخ درباره نحوه درست خوابیدن کودک

اگر در منزل نوزاد دارید بهتر است در هنگام خواب مراقب او باشید زیرا حدود هشتاد درصد علت مرگ نوزادان، سندروم مرگ ناگهانی می باشد. موثرترین راه برای جلوگیری از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد خوابیدن به پشت است.

با ما باشید و سوالات نحوه درست خوابیدن کودکان را از کارشناسان ما بپرسید.

سوال : آیا کودکان را می توان بر روی شکم خواباند؟

جواب : همانطور که قبلا گفته شد، خوابیدن بر روی شکم برای نوزادان توصیه نمی شود. اما همانطور که کودکان رشد کرده و چهار تا پنج ماهه می شوند، آنها غلت زدن را یاد گرفته تا از حالت پشت غلت زده و بر روی شکم بخوابند، که کاملا طبیعی است.

تا آن زمان، خطرات ابتلای کودک به سندروم مرگ ناگهانی کاهش می یابد و از این رو اشکالی ندارد که اجازه دهید کودک موقعیت راحت خواب خود را پیدا کند.

کودک پنج ماهه می تواند سر خود را به سمت پهلوها بچرخاند و دهان و بینی خود را برای تنفس آزاد نگه دارد. با این وجود، توصیه می شود در هنگامی که کودک خواب است، با دقت مراقب کودک بوده و هنگامی که به خواب می رود کودک را به حالت پشت قرار دهید.

لطفاً توجه داشته باشید که نوزادانی که روی شکم خود می خوابند، تا زمانی که حدود 4 ماه سن داشته باشند، در معرض خطر SIDS قرار دارند، اما تا سن 12 ماهگی هم همچنان یک تهدید قابل توجه محسوب می شود.

پرسش و پاسخ درباره طرز درست خوابیدن کودک / سوالات متداول درباره طرز درست خوابیدن کودک

سوال : آیا کودکان می توانند به پهلو بخوابند؟

جواب : خوابیدن کودک بر روی پهلوها به طور خاص هشدار دهنده نیست. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد، نوزادانی که به پهلو میخوابند، در نهایت غلت زده و بر روی شکم خود می خوابند و این خطر ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی کودک را افزایش می دهد.

کودکان در سن شش ماهگی تمایل به غلت زدن در هنگام خواب دارند، و ممکن است غلت زده تا به پشت و یا به پهلوها بخوابند. در صورت بروز این وضعیت، می توانید به کودک اجازه دهید که به خواب خود بر روی پهلو ادامه دهد، زیرا غلت زدن در هنگام خواب نشان دهنده اندام قوی و خطر کم خفگی است.

اما اگر کودک قبل از شش ماهگی به سمت پهلو چرخید، حتماً آنها را به سمت پشت قرار دهید.

پرسش و پاسخ درباره طرز درست خوابیدن کودک / سوالات متداول درباره طرز درست خوابیدن کودک

سوال : چرا در حالتی که کودکان به پشت خوابیده اند، رفلکس نامتقارن تونیک گردن دارند؟

جواب : رفلکس نامتقارن تونیک گردن با نام رفکلس Fencing نیز شناخته می شود. این یکی از بیشترین حرکات غیر ارادی است که نوزادان هنگام خواب از خود بروز می دهند.

در این حالت، هنگامی که کودک روی پشت خود خوابیده است، سر خود را به یک سمت می چرخاند و دست ها و پاهایش نیز به همان سمت می چرخند. این حالت مانع از غلت زدن کودکان از وضعیت به پشت خوابیدن می شود. لازم به ذکر است که این حالت در زمان بین 3 تا 6 ماهگی کودک، برطرف می شود.

پرسش و پاسخ درباره طرز درست خوابیدن کودک / سوالات متداول درباره طرز درست خوابیدن کودک

سوال : چه اتفاقی می افتد اگر به پشت خوابیدن برای کودک سخت باشد؟

جواب : در بسیاری از موارد، ممکن است کودکان در حالت به پشت خوابیدن احساس راحتی نکنند و ممکن است به خواب عمیق نروند. اما برای والدین مهم است که اقدامی انجام دهند تا کودکشان به حالت پشت خوابیدن عادت کند تا از ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی کودک جلوگیری شود.

آنها به تدریج به این حالت عادت کرده و به خواب می روند. همچنین کودکانی که از احتقان یا گرفتگی بینی رنج می برند، ممکن است در حالت به پشت خوابیده، احساس راحتی نکنند. در این موارد، از یک رطوبت ساز در اتاق کودک استفاده کنید. این کار هوا را مرطوب کرده و مشکل گرفتگی بینی کودک را برطرف می کند.

پرسش و پاسخ درباره طرز درست خوابیدن کودک / سوالات متداول درباره طرز درست خوابیدن کودک

سوال : اگر کودک در حالتی که به پشت خوابیده، دچار خفگی شود، چه کار کنیم؟

جواب : کودکان سالم در حالتی که به پشت خوابیده اند، دچار خفگی نمی شوند.

مشخص شده است که حتی نوزادان مبتلا به بیماری ریفلاکس معده دستگاه گوارش نیز هنگام خوابیدن به پشت، خفه نمی شوند. فقط باید مراقب بود که نوزادان با یک بطری تغذیه در دهان خود نخوابند. این می تواند باعث خفگی و همچنین عفونت گوش شود.

پرسش و پاسخ درباره طرز درست خوابیدن کودک / سوالات متداول درباره طرز درست خوابیدن کودک

سوال : بهترین موقعیت های خواب برای نوازادان نارس چیست؟

جواب : نوازدان نارس در معرض خطر بالای ابتلا به سندروم خواب ناگهانی نوزاد هستند. توصیه می شود نوزادان نارس نیز به پشت بخوابند. اما در موراد بسیار نادر، اگر نوزاد شیر خوار از بیماری حاد تنفسی رنج می برد، می توان او را با رعایت موارد بسیار دقیق بر روی شکم خواباند. در واقع این حالت تنها برای نوزادان بستری تحت نظارت بالا توصیه می شود.

پرسش و پاسخ درباره طرز درست خوابیدن کودک / سوالات متداول درباره طرز درست خوابیدن کودک

سوال : آیا تشک های خواب مخصوص نوزاد می توانند به کودک کمک کنند تا به پشت خوابیده و احتمال ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش دهد؟

جواب : FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) که یک آژانس فدرال وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده است، تشک مخصوص خواب کودک را برای خواباندن نوزادان تأیید نمی کند. استفاده از آن برای کمک به کودک جهت خوابیدن به پشت خطرناک است و باید از آن اجتناب کرد.

پرسش و پاسخ درباره طرز درست خوابیدن کودک / سوالات متداول درباره طرز درست خوابیدن کودک

سوال : کدامیک از حالت های خوابیدن نوزادان، منجر به مرگ ناگهانی کودک در نوزادی ((SUDI) می شود؟

جواب : شما ممکن است کودکان را در حال خواب در موقعیت های مختلفی دیده باشید. برخی از این موقعیت ها، خطر مرگ ناگهانی غیرمنتظره در نوزادان ((SUDI) را افزایش می دهد.

(SUDI یک اصطلاح گسترده است که شامل کلیه مرگ های ناگهانی نوزاد از جمله سندروم مرگ ناگهانی نوزاد می شود.)

پرسش و پاسخ درباره طرز درست خوابیدن کودک

نکاتی در مورد نحوه درست خوابیدن کودک

در اینجا چند نکته برای اطمینان از اینکه کودک شما در شب به خواب عمیق و شیرین می رود، آورده شده است.

از یک تشک سفت برای خواب کودک استفاده کنید

بسیاری از والدین این اشتباه را مرتکب شده و تشک نرم برای کودکشان انتخاب می کنند. از این کار باید اجتناب کرد.

نوزادان باید در تشک های سفت بخوابند. همچنین باید از بالشتک ها، بالش، یا اسباب بازی های نرم در داخل گهواره کودک اجتناب کرد؛ زیرا ممکن است به صورت تصادفی سر کودک را بپوشاند.

از لحاف و پتو اجتناب کنید

از قرار دادن وسایلی مانند لحاف و پتو بر روی تشک با هدف نرم کردن تشک کودک اجتناب کنید.

این باعث می شود که کودک در رخت خواب غرق شود که در صورت نوزاد بودن، خطرناک است. کافی است یک تشک تمیز و مناسب را درون گهواره قرار دهید و آن را با ملافه تمیز بپوشانید، و این کافی است که کودک شما بتواند یک خواب راحت داشته باشد.

پتو را به طور صحیح بر روی کودک بکشید

پتو تنها باید تا سینه کودک را بپوشاند. دست های او باید بیرون از پتو بوده تا اطمینان حاصل شود که پتو دور سر کودک نپیچد و کودک را خفه نکند.

کیسه های خواب با جای گردن و دست مناسب در فروشگاه ها موجود هستند و بسیار توصیه می شوند. آنها بی خطر هستند و کودک را گرم نگه می دارند.

لباس های شب (هنگام خواب کودک) باید نازک باشد

برای خواب راحت، مهم است که لباس های نازک به تن کودک کنید.

اتاق را در شب خنک نگه دارید

همچنین پیشنهاد می شود که کودکان را باید در محیط خنک و ترجیحاً 20 درجه سانتیگراد بخوابانید.

در صورت لزوم از یک پستانک استفاده کنید

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می کند که کودکان می توانند قبل از خواب، از پستانک استفاده کنند.

با این حال، مجبور کردن کودکان تازه متولد شده برای استفاده از پستانک، توصیه نمی شود. قبل از اینکه به نوزاد پستانک دهید، صبر کنید تا آنها یک ماهه (چهار هفته بعد از تولد) شوند.

از خوابیدن در کنار کودکان اجتناب کنید

خوابیدن والدین، خواهر یا برادر، یا حتی خواهر و برادر دوقلو با نوزاد توصیه نمی شود. خوابیدن در کنار کودک می تواند احتمال ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش دهد.

هنگامی که در خواب هستید، دستان یا سینه یا لباس های شما ممکن است به صورت تصادفی صورت کودک را بپوشاند و در نهایت منجر به خفگی کودک شود.

در کشور هند، خوابیدن در کنار کودکان یک هنجار معمول است، زیرا تغذیه کودک در طول شب به راحتی انجام می شود. اما اکنون می دانید که چرا باید از انجام این کار اجتناب کرد!

استفاده از اتاق مشترک

مهم است که گهواره کودک در همان اتاقی قرار داشته باشد که والیدن او حضور دارند.

این کار شیردهی به کودک را راحت کرده و والدین از نزدیک می توانند مراقب کودک باشند. آکادمی اطفال آمریکا برای دستورالعمل ایمنی خواب کودک پیشنهاد میدهد که استفاده از یک اتاق مشترک، نباید به معنای استفاده از یک جای خواب مشترک باشد.

پرسش و پاسخ درباره طرز درست خوابیدن کودک / سوالات متداول درباره طرز درست خوابیدن کودک

بیشتر بخوانید :

تعبیر کامل خواب بچه : ۴۸ نشانه و تفسیر دیدن بچه در خواب

کودکان بی خواب

نکات طلایی برای بهتر خواباندن کودک

علت بد خوابی نوزاد چیست + راه درمان بی خوابی نوزادان

نوزادان تازه متولد شده به دلیل موقعیتهای نادرست در خواب می توانند مستعد SIDS و SUDI باشند.

بنابراین اطلاع از موقعیت های مختلف خواب و خطرات آنها برای نوزادان تازه متولد شده ضروری است.

زمان کافی برای یادگیری این اطلاعات ضروری صرف کنید که به ایمن و سالم نگه داشتن کودک تازه متولد شده شما برای مدت طولانی کمک خواهد کرد.

پرسش و پاسخ درباره طرز درست خوابیدن کودک / سوالات متداول درباره طرز درست خوابیدن کودک


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم