دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
دیابت نوع ۲ در کودکان ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و درمان

علل ایجاد دیابت نوع 2 در کودکان چیست؟ آیا خطرناک است؟

دیابت نوع ۲ در کودکان ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و درمان
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
دیابت نوع ۲ بیماری مزمنی است که می تواند در هر سنی ایجاد شود. این بیماری اغلب شروع کندی دارد و تدریجی است. تشخیص دیابت نوع ۲ می تواند در کودکان دشوار باشد.

دیابت نوع ۲ چیست؟

دیابت نوع ۲ یک بیماری مزمن است که با افزایش سطح قند خون یا گلوکز مشخص می شود. پانکراس هورمونی به نام انسولین تولید می کند که به کنترل قند در خون کمک می کند.

در فرد مبتلا به دیابت نوع ۲، یا بدن به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند یا نمی تواند به طور مناسب به هورمون پاسخ دهد. به حالت دوم مقاومت به انسولین گفته می شود.

در گذشته، در جامعه پزشکی به دیابت نوع ۲، دیابت وابسته به انسولین گفته می شد. متاسفانه این بیماری در بین کودکان و نوجوانان در حال افزایش است، چرا که میزان چاقی در این رده سنی در دهه های گذشته افزایش پیدا کرده است.

با توجه به گزارش National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion، پزشکان در ایالات متحده حدود ۵،۳۰۰ کودک و نوجوانان ۱۰ تا ۱۹ ساله مبتلا به دیابت نوع ۲ را بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ تشخیص داده اند.دیابت نوع ۲ یک بیماری مزمن است که اگر درمان نشود می تواند به عوارض جدی منجر شود. در حال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد.


علائم دیابت نوع ۲ در کودکان

دیابت نوع ۲ اغلب شروع کندی دارد. به همین دلیل، تشخیص ان در کودکان ممکن است دشوار باشد. علائم عمومی هر دو نوع دیابت مشابه هستند. کودکان و بزرگسالان مبتلا ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

افزایش ادرار. وقتی بیش از حد قند در خون وجود دارد، کلیه ها باید برای جذب و فیلتر کردن آن بیشتر کار کنند. این روند می تواند منجر به افزایش تولید ادرار شود.

افزایش تشنگی. افزایش ادرار می تواند باعث کمبود آب در بدن شود. فرد ممکن است احساس تشنگی کند و نیاز به نوشیدن بیش از حد آب داشته باشد.خستگی. هنگامی که بدن توانایی خود را برای کنترل قند خون خرج می کند، خستگی ایجاد می شود.تاری دید. افزایش سطح قند خون می تواند مایع وجود در لنز چشم را جلب کرده و تمرکز آن را مشکل تر کند.

تیره شدن پوست. مقاومت به انسولین می تواند برخی مناطق پوست را تیره کند. اصطلاح پزشکی برای این عارضه acanthosis nigricans است و اغلب بر روی پوست زیر بغل و پشت گردن تاثیر می گذارد.کند شدن روند بهبودی زخم. سطح بالایی از قند در خون می تواند زمان بهبودی زخم ها و عفونت های پوستی را افزایش دهد.


علل و عوامل خطر دیابت نوع ۲ در کودکان

هر کسی می تواند به دیابت نوع ۲ مبتلا شود. حتی کودکان. این بیماری بیشتر در بزرگسالان و کودکان دارای اضافه وزن یا چاق رخ می دهد. چاقی با ایجاد مقاومت به انسولین، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد.این اتفاق زمانی می افتد که اندام ها و بافت ها به طور مناسب به انسولین پاسخ نمی دهند و قند کافی را از خون جذب نمی کنند.

مقاومت به انسولین باعث افزایش سطح قند خون، کاهش تحمل گلوکز، التهاب بیشتر و تولید گلوکز اضافه در کبد می شود. با توجه به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در آمریکا، چاقی در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در ایالات متحده ۱۳٫۷ میلیون کودک و نوجوانان بین ۲ تا ۱۹ ساله را تحت تاثیر قرار داده است.نویسندگان یک مطالعه که در سال ۲۰۱۷ انجام شده است نشان دادند که کودکان و بزرگسالان زیر ۲۵ سال که چاق هستند، در مقایسه با گروه های طبیعی، چهار برابر بیشتر از دیابت نوع ۲ رنج می برند.

سایر عوامل خطر ایجاد کننده دیابت نوع ۲ در کودکان عبارتند از:

  • داشتن یک والد یا خواهر و برادر مبتلا به این بیماری. زیرا این بیماری دارای یک عنصر ژنتیکی است.
  • داشتن نژاد آسیایی، آفریقایی یا لاتین
  • داشتن نشانه های مقاومت به انسولین، مانند Acanthosis nigricans

روش های تشخیص دیابت نوع ۲ در کودکان

برای تشخیص دیابت نوع ۲، پزشک ابتدا در مورد علائم سوالاتی را مطرح خواهد کرد و ممکن است نمونه خون را نیز برای بررسی میزان گلوکز، آزمایش کند. او همچنین ممکن است از یک آزمایش ادرار ساده برای نمایش میزان قند در ادرار استفاده کند.

در ایالات متحده، آزمایش خون تجویزی برای تشخیص این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

قند خون ناشتا. پزشکان این آزمایش را صبح و با معده خالی انجام می دهند. فرد مبتلا به دیابت باید میزان قند خون ناشتاش بیش از ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر (mg / dl) باشد.

هموگلوبین گلیکوز شده (A1C). این عامل مقدار گلوکز متصل به گلبول های قرمز را در طول زمان بررسی می کند. پزشکان معتقدند که اگر A1C بیش از ۶٫۵ درصد یا ۴۸ میلی مول در مول باشد، فرد در معرض دیابت قرار دارد.

قند خون تصادفی. دکتر برای انجام این آزمون، از یک زمان تصادفی در طول روز استفاده می کند. جامعه پزشکی معتقد است که اگر سطح قند خون تصادفی بالاتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg / dl) باشد، فرد مبتلا به دیابت است.

برای تشخیص قابل اعتماد،متخصص باید این آزمایش ها را در دو زمان مجزا انجام دهد. برای تایید تشخیص، پزشک ممکن است چندین آزمایش دیگر را نیز درخواست کرده یا عوامل دیگری مانند تحمل گلوکز را بررسی کند.


روش های درمان دیابت نوع ۲ در کودکان

درمان دیابت نوع ۲ در کودکان و بزرگسالان به طور کلی مشابه هم است. مهم ترین درمان ها، ایجاد تغییر در سبک زندگی است که شامل کاهش وزن، بهبود تغذیه و ورزش کردن می شوند.

پزشک همچنین ممکن است انسولین یا داروهای دیگر را تجویز کند. به این ترتیب به بدن کمک می شود تا به انسولین بهتر جواب دهد. نظارت بر میزان قند خون نیز بخشی از روند درمان محسوب می شود.

دکتر طرح نظارت را با توجه به سن کودک، نیازها و شدت بیماری، تنظیم خواهد کرد. برای والدین و مراقبین از کودک مبتلا مهم است که برنامه درمانی او را دقیقه مطابق با نظر پزشک انجام دهد.


روش های پیشگیری از دیابت نوع ۲ در کودکان

پیشگیری از دیابت نوع ۲ به طور عمده شامل اتخاذ سبک زندگی سالم است. این سبک باید دارای ویژگی های زیر باشد:

متعادل نگه داشتن وزن

اطمینان از اینکه وزن بدن متعادل است، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد. پزشک یا متخصص تغذیه می تواند محدوده سالم وزن را برای کودکان شما توصیه کند و در صورت لزوم برنامه هایی را برای کاهش وزن تجویز کند.

رعایت رژیم غذایی متعادل

رژیم غذایی کودک باید دارای مقدار محدودی از قندها و کربوهیدرات های ساده باشد. نان و شیرینی های تهیه شده با آرد سفید ممکن است برای این کودکان مشکل ساز باشد.

رژیم غذایی این کودکان باید شامل مقدار زیادی از میوه ها، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی و دانه های سبوس دار باشد. این رژیم خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد.

ورزش کردن

ورزش برای متعادل نگه داشتن وزن و ارتقاء سطح سلامت بدن بسیار ضروری است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می کند که کودکان ۵ تا ۱۷ ساله حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت فیزیکی متوسط ​​یا شدید در روز داشته باشند.

بچه ها را تشویق کنید که خارج از خانه بازی کنند و در فعالیت های ورزش شرکت کنند. ضمن این که زمان صرف شده با کامپیوتر و تبلت را نیز باید محدود کنید.


عوارض جانبی ناشی از دیابت نوع ۲ در کودکان

کودکان مبتلا به دیابت نوع ۲ در معرض خطر عوارض بالقوه جدی، از جمله بیماری های قلبی و سکته مغزی هستند.

عوارض دیگر و بیماری ها مرتبط می توانند شامل موارد زیر باشند:

دیابت نوع ۲ در کودکان روز به روز درحال افزایش است. زیرا میزان چاقی در کودکان روند صعودی پیدا کرده است. همان طور که گفتیم تشخیص این بیماری در کودکان ممکن است دشوار باشد، و پزشکان هنوز از اثرات درازمدت این بیماری در سن نوجوانی مطمئن نیستند.

تمرکز بر شیوه زندگی سالم که شامل رعایت رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی می شود، می تواند به جلوگیری و درمان دیابت نوع ۲ در کودکان کمک کند.

همچنین بخوانید:

کاشت مو برای افراد دیابتی نوع ۱ و دیابتی نوع ۲

بررسی تفاوت های دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲

بهترین داروی دیابت چیست؟

درمان دیابت نوع سرد و گرم با گیاهان دارویی در طب سنتی ایران

افزایش مقاومت بدن و کاهش دیابت نوع۲ با انسولین

۲ نوع مربای بدون شکر برای افراد دیابتی و رژیمی

۳۶ پرسش و پاسخ رایج درباره بیماری دیابتاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • irna.ir
  • exircenterclinic.com
  • sorsore.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter