مراحل گردن گرفتن نوزاد (سفت شدن گردن نوزاد) چگونه است ؟

۱,۹۱۷
۱
۰
شنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۲۸
یک مکانیسم طبیعی در رشد و تکامل نوزاد، گردن گرفتن اوست؛ معمولا این توانایی در سه تا شش ماهگی نمایان می‌شود روش‌های مختلفی برای کمک به گردن گرفتن نوزاد وجود دارد.
مراحل گردن گرفتن نوزاد (سفت شدن گردن نوزاد) چگونه است ؟

گردن گرفتن نوزاد

به گردن گرفتن نوزاد و کنترل سر در نوزاد، اصطلاحا سفت شدن گردن نوزاد هم گفته می شود. در هنگام تولد، نوزاد شما کنترل بسیار کمی روی سر خود دارد، زیرا مهارت های حرکتی و عضلات گردن در او بسیار ضعیف است.

او رشد این مهارت حیاتی را در طول سال اول زندگی خود توسعه می دهد که مانند نشستن و راه رفتن، پایه ای برای تمام جنبش ها و تحرکات بعدی اوست.

احتمال دارد کودک شما زمانی که حدوداً یک ماهه است، بتواند سرش را بلند کند و در حدود ۴ ماهگی و در حالت نشسته، آن را نگه دارد. عضلات گردن و کنترل سر او باید در ۶ ماهگی قوی و پایدار باشند.

سفت شدن گردن نوزاد

یک مکانیسم طبیعی در رشد و تکامل نوزاد، گردن گرفتن اوست؛ معمولا این توانایی در سه تا شش ماهگی نمایان می‌شود.

روش‌های مختلفی برای کمک به گردن گرفتن نوزاد وجود دارد. همچنین دانستن برخی از نکات برای والدین ضروری است.

در این مقاله به بیان نکاتی درباره توانایی‌ گردن گرفتن نوزادان، روش‌های بهبود قدرت عضلات گردن نوزاد و مواردی که بایستی هنگام آغوش گرفتن نوزاد رعایت کرد، پرداخته شده است.

انجام این روش‌ها می‌تواند بسیار برای شما و کودکان موثر باشد.برای یک نوزاد تازه متولد شده، کنترل گردن و سر غیر ممکن است و قادر به نگه داشتن سر و گردن خود نیست؛ بنابراین باید بسیار مراقب بود.

برخی از نوزادان کنجکاو هستند و می‌خواهند همه چیز در اطرافشان را ببینند و بایستی به دقت مراقب آن‌ها بود.

اما برخی دیگر آرام هستند و گردن خود را به هر طرف نمی‌چرخانند.نوزاد باید قبل از هر پیشرفت و بهبودی در حرکات، گردن بگیرد.

این مرحله بسیار مهم بوده و آغاز مراحل رشد و تکامل نوزاد از جمله نشستن، چهار دست و پا رفتن و راه رفتن محسوب می‌شود.

علائم و راههای درمان هیپوتونی (ضعف عضلات نوزاد) چیست ؟

روند سفت شدن گردن نوزاد

کودک شما برای کما بیش یک ماه برای این که از سر و گردن خود مراقبت کند، کاملاً به شما وابسته است.

شاید این شیوه طبیعت، برای اطمینان از این موضوع باشد که شما در یک ماه اول تولد فرزندتان، زمانی که کودک خود را در آغوش خود نگه می دارید، زمان زیادی را صرف تماشای چهره و چشمان او و برقراری پیوند با یکدیگر می کنید.


۱ تا ۲ ماهگی

در پایان ماه اول، نوزاد شما باید بتواند در حالی که بر روی شکمش قرار دارد، سر خود را به طور جزئی برداشته و از یک طرف به طرف دیگر بچرخاند.

در حدود ۶ تا ۸ هفتگی، اگر او به اندازه کافی قوی و موزون باشد، باید بتواند سر خود را در حالی که به پشت خوابیده نیز بلند کند.

در این مقطع هنگامی که او را در شانه خود حمل می کنید، او به اندازه کافی قدرت کنترل دارد تا سرش را به صورت لرزان نگه دارد، اما نه برای مدت طولانی.

او همچنین به اندازه کافی قوی خواهد بود تا سر خود را در حالی که در یک صندلی اتومبیل یا صندلی جلو نشسته باشد، نگه دارد.

برای استفاده از یک کالسکه و یا حمل کن کوله ای نوزاد، باید تا جایی که او بتواند سر خود را به طور پیوسته و بدون حمایت از شما استوار نگه دارد، صبر کنید.

اگر از کوله برای حمل نوزاد استفاده می کنید، مادامیکه او هنوز نمی تواند سر خود را به راحتی برای تنفس جابجا کند، مطمئن شوید که چهره او قابل مشاهده است.


۳ تا ۴ ماه

در این زمان شما شاهد یک پیشرفت بارز در کنترل سر او هستید. کودک شما قادر خواهد بود در حالی روی شکم خوابیده سر خود را تا ۴۵ درجه چرخانده و به طور پیوسته نگه دارد.

برای یک بازی سرگرم کننده که همچنین به رشد عضلات گردن او کمک می کند، کودک خود را به پشت قرار دهید و به آرامی دستان او را کشیده و تا رسیدن به موقعیت نشسته ادامه دهید. حال به آرامی او را به عقب رها کرده و این حرکت را تکرار کنید.

در این سن، او باید بتواند همانطور که بلند می شود، سر خود را با بقیه بدنش حفظ کند. شما احتمالاً در این سن او را با یک کوله پشتی حمل می کنید.


۵ تا ۶ ماه

در ۶ ماهگی، کودک شما قادر خواهد بود سر خود را ثابت و مستحکم نگه دارد و هنگامی که می خواهد بنشیند، آن را به جلو بچرخاند. همینک او ممکن است برای کالسکه سواری آماده باشد.

سفت شدن گردن نوزاد / گرد گرفتن نوزاد

چگونه می توانید به سفت شدن گردن نوزاد کمک کنید ؟

شما لازم نیست که برای تشویق کنترل سر فرزندتان کاری انجام دهید، اما باید تا زمانی که به خوبی مهارت این کار را کسب نکرده است، مراقب او باشید.

به ویژه برای چند ماه اول، شما خودتان باید زمانی که او را بلند می کنید، او را نگه می دارید و یا او را حمل می کنید، از گردن و سر نوزاد خود مراقبت کنید.

اگر چه نوزاد شما همیشه باید به پشت بخوابد، اما اغلب او را در حالی که بیدار است، روی شکم خوابانده و سر و سینه او را بالاتر بیاورید تا شما و یا اسباب بازی هایش را ببیند. این کار عضلات گردن او را تقویت می کند.

از ۳ تا ۶ ماهگی، شما می توانید کودک خود را در یک محل امن و دارای مقدار کافی از محافظین گردن و سر، در موقعیت نشسته قرار دهید. از بالش استفاده کرده و یا او را در دامان خود قرار دهید، طوریکه پشت او در برابر شما باشد.

او را در نقاط مختلف اطراف خانه بنشانید تا نقاط دید او تغییر کند. هرگز در حالت نشسته او را ترک نکنید، زیرا ممکن است واژگون شود. از بیرون بردن نوزاد خود با کالسکه تا زمانی که بتواند کنترل سرش را با قدرت انجام دهد، اجتناب کنید.

هنگامی که فکر می کنید او آماده است، یک کالسکه دارای مهاربند پنج نقطه ای را انتخاب کنید که بیشترین حمایت ممکن را ارائه می دهد.

اگر کودک شما سر خود را نگه نمی دارد، چه کاری باید انجام دهید ؟

اگر در ۳ ماهگی، به نظر می رسد که کودک هنوز در تلاش است تا کمی سرش را بلند کند، در ویزیت بعدی دکتر این مورد را ذکر کنید. در بچه ها مهارت های مختلفی رشد می کنند که در برخی از آنها این رشد سریع تر از بقیه است و کنترل سر نیز از این قاعده مستثنی نیست.

البته بدیهی است که نوزادان نارس ممکن است نسبت به همسالان خود دیرتر به این مورد و دیگر نقاط عطف رشدی شان برسند و در هر صورت اگر نگران چیزی باشید، می توانید با دکتر فرزندتان مشورت کنید.

در مرحله بعدی پس از اینکه کودک شما سر خود را نگه می دارد، چه اتفاقی می افتد ؟

هنگامی که کودک شما کنترل سرش را به خوبی انجام دهد، می تواند حرکت برای نشستن، غلت خوردن و حرکت چهار دست و پا را نیز انجام دهد. کنترل سر همچنین برای بلع غذاهای جامد و نشستن در صندلی های مرتفع، ضروری است.

چهار تمرین برای گردن گرفتن نوزاد

  1. تامی تایم: گاهی اوقات کودک را بر روی شکم قرار دهید. به این موقعیت اصطلاحا “تامی تایم” می‌گویند. به منظور تقویت عضلات گردن کودک، در زمان‌هایی او را بر روی شکم قرار داده و تشویق کنید تا برای بالا آوردن سرش تلاش کند؛ بر روی زمین یک پتو قرار داده و کودک را روی آن بگذارید و در کنارش بنشیند. توجه کنید که حضور شما ضروری است. تمرینات را به گونه‌ای انجام دهید که کودک خسته نشود.
  2. کشش گردن: هنگام در آغوش گرفتن کودک، برای کشش عضلات گردن می‌توان به او کمک کرد. کودکان معمولا به یک سمت نگاه می‌کنند؛ در مواقعی که او را در خانه می‌چرخانید، برای اینکه سرش را به طرف دیگر بچرخاند، به آرامی به او کمک کنید. با این تمرین عضلات گردن نوزاد کشیده شده و او می‌تواند گردن گرفتن را سریع‌تر بیاموزد.
  3. نگه داشتن توپ فوتبال: یکی از حالت‌های معمول برای شیر دادن کودک همانند نگه داشتن توپ فوتبال آمریکایی است. هنگام چرخاندن کودک در اطراف خانه و بردن او به اتاق‌های مختلف، کودک را زیر بغل خود گرفته و با استفاده از دست خود، محکم سینه او را بگیرید. در این حالت او برای اینکه اشیا اطراف را ببیند باید سرش را بالا نگه دارد که به رفع شلی گردن نوزاد کمک می‌کند.
  4. استفاده از اسباب‌بازی‌ها: اسباب‌بازی‌های جذاب و صدادار موجب جلب توجه کودک می‌شوند و می‌توانند برای ورزش گردن گرفتن کودک کمک‌کننده باشند. یک پارچه تمیز یا پتو در خانه پهن کرده و کودک را به پشت روی آن بخوابانید. عروسک یا اسباب‌بازی را جلوی صورت او تکان دهید و به آرامی آن را به یک سمت صورت کودک برده و به او کمک کنید تا سرش را به سمت اسباب‌بازی بچرخاند. این تمرین هم به تقویت عضلات گردن کودک کمک کرده و شلی گردن او را رفع می‌کند.

بیشتر بخوانید :

علت پلاژیوسفالی (سندرم سر صاف) چیست؟ آیا قابل درمان است؟

علت تورتیکولی (کجی گردن) و درمان این عارضه

علت صافی پشت سر نوزادان

کودکان نارس همراه با دانستنی های آنها


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم