مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
دلیل اصلی کبود شدن بدن نوزاد چیست ؟
4
زمان مطالعه: 7 دقیقه
وقتی میزان اکسیژن موجود در خون کاهش پیدا می‌کند، نوزاد کبود می شود. یکی از شایع‌ترین علل ابتلا به سندرم کودک آبی، تترالوژی فالوت یا بیماری قلبی مادرزادی است.

علت کبود شدن بدن نوزاد چیست ؟

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید تا با علت کبود شدن بدن نوزاد آشنایی کامل پیدا کنید.

برخی نوزادان در هنگام تولد به دلیل کاهش فاکتورهایی که از لخته شدن ممانعت می‌کند، مستعد خون ریزی هستند و گروهی دیگر به دلیل کمبود برخی فاکتورها دچار لخته شدن خون می‌شوند.

کبودی های بی دلیل نوزادن را جدی بگیرید

اختلال انعقاد خون یکی از مشکلاتی است که معمولاً تا قبل از شش ماهگی کودکان را تهدید می‌کند و البته قابل درمان است.

معمولاً نوزادان مستعد خون ریزی یا لخته شدن خون هستند اما به گفته دکتر محمد فرانوش، متخصص خون و آنکولوژی کودکان، بدن آن ها طی مدت شش ماه به حالت فیزیولوژیک طبیعی می‌رسد و این مشکلات رفع می‌شود.

سیستم انعقاد خون بدن نوزادان تا قبل از شش ماهگی نا متعادل است. به عبارت ساده‌تر برخی نوزادان در هنگام تولد به دلیل کاهش فاکتورهایی که از لخته شدن ممانعت می‌کند، مستعد خون ریزی هستند و گروهی دیگر به دلیل کمبود برخی فاکتورها دچار لخته شدن خون می‌شوند

به همین دلیل خون ریزی‌های غیرطبیعی یا کبودی‌های بی‌دلیل باید والدین را به وجود بیماری اختلال انعقادی خون مشکوک کند.

دلیل کبودی نوزاد یا سیانوز

کبودی نوزاد یا سیانوز به معنی تغییر رنگ پوست به آبی یا بنفش (کبودی) که در اثر افزایش، کم شدن میزان هموگلبین در خون در جریان است. سندروم کودک آبی که گاه آن را فقط بچه آبی می‌نامند به نوزادی اطلاق می‌گردد که به سیانوز (یرقان آبی/ ازرق) مبتلا است.

این بیماری زمانی در نوزاد ایجاد می‌گردد که ارگان‌ها، سلول‌ها و بافت‌های بدن به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی‌کنند و رنگ آن‌ها از صورتی به آبی تغییر می‌یابد.

این بیماری را می‌توان با درمان‌های نسبتا ساده به‌راحتی برطرف کرد اما اگر برای معالجه‌ی آن اقدامی صورت نگیرد ممکن است منجر به مرگ نوزاد گردد. این بیماری اغلب در نوزادان زیر شش ماه بروز می‌کند اما در موارد نادر در کودکان و بزرگ‌سالان نیز مشاهده شده است.

یکی از شایع‌ترین علل ابتلا به سندرم کودک آبی ، تترالوژی فالوت یا بیماری قلبی مادرزادی است که در آن قلب بیمار به طور هم‌زمان به چهار مشکل عمده دچار است و در نتیجه میزان اکسیژن موجود در خون کاهش پیدا می‌کند.

نارسایی های مرتبط با سندروم کودک آبی

  1. نقص دیواره‌های میان بطنی (VSD)
  2. تنگ شدن دریچه شریان ریوی
  3. ضخیم شدن (هایپرتروفی) بطن راست قلب و قرار گرفتن آئورت در محل غیرطبیعی

سندروم کودک آبی

علائم شایع در بیماری کودک آبی

VSD در واقع وجود حفره‌هایی در دیواره‌های میان دو بطن است. این ضایعه ممکن است در اثر وجود میزان بالای نیترات در آب نوشیدنی نیز بروز نماید. نیترات در سیستم گوارشی بدن به نیتریت تبدیل می‌شود؛

این نیتریت‌ها با هموگلوبین بدن وارد واکنش می‌شوند و میزان زیاد و خطرناکی متوگلوبین تولید می‌کنند.

این آنزیم نمی‌تواند همانند هموگلوبین، اکسیژن را در خون جابه‌جا کند و این امر منجر می‌گردد تا ارگان‌ها، سلول‌ها، بافت و پوست بدن به رنگ آبی در بیایند.

در مناطق روستایی که میزان نیترات آب مصرفی بالا است، تعداد نوزادانی که یا سندرم کودک آبی به‌دنیا می‌آیند بسیار بیشتر است.

دیگر عوامل ابتلا به این سندروم نیز با بیماری‌های قلبی مادرزادی مرتبط هستند. جابه‌جایی شاهرگ‌ها (TGA)، زمانی روی می‌دهد که آئورت و شریان‌های ریوری با هم جابه‌جا شوند و در نتیجه خونی که حاوی مقدار کمی اکسیژن است به‌جای این‌که به شش‌ها فرستاده شود به‌همان شکل در سرتاسر بدن جریان می‌یابد.

سندرم نارسایی بطن چپ قلب (HLHS) نیز می‌تواند در ابتلا به سندرم بچه آبی دخیل باشد؛ این سندروم زمانی بروز می‌کند که سمت چپ قلب به اندازۀ کافی رشد نکرده و دچار نارسایی باشد و در نتیجه نتواند خون حاوی اکسیژن را با قدرت به تمام بدن پمپاژ کند.

در نوزادانی که پوستی تیره دارند، شناسایی و تشخیص این سندروم کار مشکلی است. اما راه‌ها و نشانه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند به والدین و پزشکان در خصوص این بیماری هشدار دهد.

مواردی نظیر خستگی، تحمل کم برای انجام تمرینات ورزشی، تنفس سریع و منقطع، مشکل داشتن در تنفس و خوردن و تپش ضعیف قلب نشانه‌هایی برای تشخیص این سندروم هستند.

هم‌چنین ممکن است به‌همراه رشد کودک، وزن او بدون هیچ دلیل مشخصی افزایش نیابد که این نیز می‌تواند نشانگر وجود این سندروم در کودک باشد.

شیوه درمان این سندرم به مواردی نظیر دلایل ابتلا و میزان شدت بیماری مربوط می‌شود. این بیماری عموما به‌ محض تولد نوزاد قابل تشخیص است و پزشکان از همان ابتدا تلاش می‌کنند تا سریع این مشکل را برطرف کنند.

درصورتی که این اختلال بعد از تولد بروز کند، والدین باید نوزاد را فورا به مرکز درمان بیماری‌های قلبی برسانند زیرا علت ابتلا به این سندروم اغلب از ناراحتی‌های قلبی ناشی می‌گردد.

ممکن است پزشک دارویی تجویز نماید که به‌ کمک آن بتوان بیماری را تحت کنترل درآورد اما اغلب برای رفع کامل سندروم کودک آبی نیاز به جراحی قلب است.

دلایل خون ریزی‌های غیرطبیعی در بدن نوزاد

خون ریزی‌های غیرطبیعی در بدن نوزاد دلایل مختلفی دارد.

از میان شایع‌ترین علل اکتسابی می‌توان به عفونت‌ها و کمبود ویتامین کا اشاره کرد.

اما گاهی هم این عارضه به دلایل مادرزادی اتفاق می‌افتد. برای مثال اختلال در تولید فاکتورهای انعقادی مانند فاکتور 2، 7،8،9 و 11 یکی از دلایل مادرزادی است.

بررسی‌ها نشان می دهد اگر شدت کمبود این فاکتورها زیاد باشد، نوزاد از همان بدو تولد علامت خون ریزی را خواهد داشت اما اگر شدت کمبود ناچیز باشد علایم خون ریزی با تأخیر یا تنها هنگام بروز اتفاقی خاص آشکار می شود.

به گفته دکتر فرانوش یکی دیگر از عوامل مؤثر در بروز این مشکل، عملکرد نامناسب پلاکت‌ها یا کم بودن تعداد آن ها در خون مادر است.

معمولاً کمبود پلاکت خون مادر، تعداد پلاکت خون نوزاد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای مثال بیماری‌های روماتیسمی مادر یا داروهایی که در دوران بارداری استفاده می‌کند، پلاکت خون او را کاهش می‌دهد.

بررسی‌ها ثابت کرده برخی مبتلایان به بیماری‌های خون ریزی دهنده به صورت مادرزادی گروهی از ژن‌ها را ندارند که این کمبود به اختلال در عملکرد پلاکت منجر می‌شود. ازدواج فامیلی یکی از دلایل بروز این مشکل است و متأسفانه با وجود هشدار‌های مکرر همچنان ازدواج‌های فامیلی در ایران زیاد است.

بیشتر بخوانید :

علت کبودی آلت کودکان بعد از ختنه کردن چیست؟

۲۹ راهکار جادویی برای درمان سریع کبودی

پریدن جسم در گلوی کودک،جلوگیری از خفگی کودک چگونه ممکن است؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.8 از 5 (4 رای)  
  • منبع
  • seemorgh.com
  • nininama.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

ثبت‌نام رژیم گروهی با تخفیف ویژه
رژیم گروهی راه حلی قطعی برای لاغری همیشگی

براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در زمانی کوتاه هست، بیش از ۹۰ درصد افرادی که با برنافیت زیرنظر دکتر کرمانی رژیم گروهی گرفتن به وزن دلخواهشون رسیدن

قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است