دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۹ برابر با ۲۲ ذو القعدة ۱۴۴۱ قمری و ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی
علت بالا رفتن بیضه در کودکان چیست ؟
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
به طور کلی در زمانی که بیضه ها بالارونده است، بیضه ها به سمت عقب و جلو در حرکت هستند، گاه به سمت بالای شکم و گاه در کیسه بیضه کشیده می شود و پایین است.

بالا رفتن بیضه در کودکان

بالا رفتن بیضه در کودکان ، اغلب به صورت بیضه های غیر یکسان بوده و یکی از بیضه ها داخل شکم و بیرون، حالت شناور دارد. اما بیضه، اغلب از طریق انقباض عضله کرماستر (رفلکس کرماستری) که به بیضه متصل می شود، می تواند خارج شود.

هنگامی که یک بیضه در موقعیت رانده شده قرار می گیرد، ممکن است تا آنجا که ممکن است از کیسه بیضه خارج شده و تنها به صورت برجستگی کوچکی زیر پوست کشاله ران مشاهده شود.

بیضه های شناور معمولا از همان بدو تولد و یا در نوزادان کمتر از ۳ ماه قابل بررسی و مشاهده است. این مشکل می تواند برای هر دو بیضه ها ایجاد شود.

بیضه بالارونده می تواند در طول آزمایش به طور کامل به پایه اسکروتوم کشیده شود و اگر عضله کرماستر آرام باشد، به همان شکل باقی می ماند.

در این حالت اینطور گمان می رود که یک بیضه به طور کامل وجود ندارد، در صورتی که اینطور نیست و در واقع یکی از بیضه ها به داخل و خارج حرکت می کند.

لازم است، در طول ارزیابی و تشخیص بیضه بالارونده کودک تا آنجا که ممکن است آرام باشد. موقعیت های خاص می تواند رفلکس کرماستریک را کاهش دهد، از قبیل نشستن و خوابیدن در موقعیت کشیده.

تا زمانی که بیضه به راحتی به اسکروتوم هدایت می شود و به طور مستقل بدون تنش باقی می ماند، هیچ مشکل خاصی وجود ندارد.

علائم بالا رفتن بیضه در کودکان

بالا رفتن بیضه در کودکان معمولا دارای علائم مشخصی نیست و تنها زمانی می توان آن را تشخیص داد که بیضه ها از جای خود به عقب و جلو حرکت کنند و یا زمانی که شما نمی توانید بیضه ها را مشاهده کنید.

معاینه فیزیکی که توسط تیم پزشکی کودک شما انجام می شود، می تواند به راحتی این مشکل را تشخیص دهد.

موقعیت های خاص می تواند رفلکس کرماستریک را کاهش دهد، از قبیل نشستن و خوابیدن در موقعیت کشیده.

تا زمانی که بیضه به راحتی به اسکروتوم هدایت می شود و به طور مستقل بدون تنش باقی می ماند، هیچ مشکل خاصی وجود ندارد.

علت بالا رفتن بیضه در کودکان

هر بیضه به یک عضله به نام عضله کرماستر متصل می شود. عضله کرماستر گاهی داخل بدن ایجاد شده و باعث می شود که بیضه در داخل و خارج شکم کشیده شود. این رفلکس ، به نام رفلکس کرماستریک نامیده می شود. این یک رفلکس طبیعی است که در همه مردان دیده می شود.

رفلکس در بیضه می تواند با بروز سرما، ترس یا لمس نور به داخل ران کشیده شود. رفلکس کرماستریک ممکن است در بعضی از کودکان بیشتر از دیگران باشد. علاوه بر این، این مشکل می تواند دلایل دیگری از جمله اختلالات هورمونی یا زایمان زودرس داشته باشد.

درمان بالا رفتن بیضه در کودکان

اگر فرزند شما دارای بیضه های شناور است، باید به طور سالانه با معاینات فیزیکی توسط پزشک متخصص مورد آزمایش قرار گیرد.

در صورتی که مشکل جدی یا نگران کننده ای در مورد بیضه بالارونده وجود داشته باشد با مراجعه به متخصص اورولوژی در مورد درمان تصمیم گرفته می شود؛ اما در تمام موارد جراحی توصیه نمی شود.

علت بالا رفتن بیضه در کودکان

خطرات بیضه شناور (بالا رفتن بیضه در کودکان)

بررسی بالا رفتن بیضه در کودکان از همان بدو تولد مهم است، زیرا این اطلاعات می تواند به متخصص بهداشت حرفه ای کمک می کند تا بیضه طبیعی و شناور را کاملا تشخیص دهد.

به طور طبیعی، بیضه های پسر بچه از همان بدو تولد، شکل نرمال داشته و متحرک نیست و چنانچه بیضه ها، هر گونه شکل غیر طبیعی داشته باشند، مراجعه به متخصص ، ضروری است. چنین مواردی باید با دقت بررسی شوند تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

بیضه های انعطاف پذیر به درمان نیاز ندارند. همانطور که پسران به سن بلوغ می رسند، بیضه ها بزرگ می شوند و رفلکس عضله کرماستریک هم ضعیف می شود، بنابراین بیضه ها به طور خود به خود به اسکورتول می روند.

  1. بیضه های شناور که غیر طبیعی به نظر می رسند، گاهی با خطرات ناشی از ناباروری یا سرطان های بیضه، مرتبط هستند ؛ به همین دلیل بررسی و درمان ،تحت متخصص توصیه می شود. متخصص به والدین توضیح می دهند که بیضه ها، توانایی حرکت خود به خودی و بازگشت به اسکروتوم را با دستکاری، ندارد.
  2. مشکل بالا رفتن بیضه در کودکان ممکن است بعد از مدت زمان محدودی بهبود یابد. گاهی اوقات هم بیضه های شناور در سن بلوغ بهبود پیدا کرده و به طور کامل فرود می آیند و هیچ نگرانی برای ناباروری وجود ندارد.
  3. تشخیص بالا رفتن بیضه در کودکان، بررسی و درمان به موقع مهم است، زیرا محققان عقیده دارند که مشکل بیضه شناور، خطر بالقوه ای (۳۲٪) برای ناباروری و یا بیضه کم تحرک است. یافته ها نشان می دهد که اهمیت معاینات به صورت پیگیری منظم و طولانی مدت است.

به طور کلی این نکته را به خاطر داشته باشید که زمانی که پسر بچه به حدود ۱۰ سالگی می رسد، متخصص اورولوژی به او آموزش می دهد که چگونه خود، آزمایش های بیضه را انجام دهد تا احساس ناخوشایندی نداشته باشد. بیضه ها به طور طبیعی باید در هر دو طرف تقریبا به طور یکسان کنار هم باشند.

معاینه بیضه کودک :

برای معاینه بیضه های کودک یک دست خود را روی ناحیه لگن و شکم قرار دهید و دست خود را پایین بیاورید تا بیضه به سمت پایین حرکت کند.

البته متخصص مراقبت های بهداشتی نشان می دهد که چگونه این کار را انجام دهید. شما با دست می توانید محل قرارگیری بیضه ها را مشخص کنید و پیدا کردن جای بیضه مشکل نخواهد بود.

معاینه بیضه زمانی که کودک شما در خواب است، بیضه ها را در اسکروتوم بررسی کنید . این کار را در حمام هم می توانید انجام بدهید زیرا در این زمان اغلب بیضه ها به راحتی در ناحیه شکم قابل تشخیص هستند.

این نکته را فرموش نکنید که در هر مراجعه به متخصص، برای بررسی وضعیت بیضه کودک، ارائه دهنده خدمات بهداشتی کودک باید بتواند بیضه ها را به اسکولوم برساند.

این مراجعه می تواند ماه به ماه و سال به سال باشد و مهم این است که وضعیت کلی بیضه ها به طور مرتب بررسی شوند.

در صورتی که وضعیت قرارگیری بیضه ها بهبود پیدا نکرده و یا مشکل جدی در این زمینه ایجادشود که باعث نگرانی شما و ناراحتی فرزندتان شود، توصیه می شود تا برای پیگیری وضعیت کودک به مرکز اورولوژی کودکان مراجعه کنید.

توصیه می شود که از همان دوران کودکی، به ارزیابی و بررسی بیضه کودک بپردازید . والدین می توانند زمانی که فرزند آن ها کوچک است این آزمایش را انجام دهند تا زمانی که کودک به اندازه کافی بزرگ باشد تا خود بتواند این کار را انجام دهد.

این آزمایش ها شامل بررسی بیضه با دست است؛ این کار تهاجمی نیست اما در صورتی که مراقب بهداشتی و یا والدین موفق نشوند بیضه ها را به درستی آزمایش و بررسی کنند، بهتر است با مرکز اورولوژی کودکان تماس گرفته و از یک متخصص کمک بگیرند.


بیشتر بخوانید :

علت آب آوردن بیضه در کودکان چیست و چه عوارضی در پی دارد ؟

تیر کشیدن بیضه : ۱۱ علت اصلی تیر کشیدن بیضه و کشاله ران

نارسایی بیضه چیست ؟ علائم و راههای درمان نارسایی بیضه کدامند ؟


  • منبع
  • nabzema.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
تبلیغات مشاغل
Ad · www.delgarm.com

قیمت روز کولر گازی

Ad · www.delgarm.com

تعبیر خواب

Ad · www.samamoshaver.ir

ثبت شرکت در اصفهان

Ad · www.sokhansarayan.com

آموزشگاه زبان اصفهان

Ad · www.newslaw.net

اخبار حقوقی

Ad · www.delgarm.com

تست عشق

Ad · www.soorban.com

سالن عقد

hits
statcounter