دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۹ برابر با ۲۲ ذو القعدة ۱۴۴۱ قمری و ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی
مناسب ترین پوشش برای کودکان در فصل تابستان
0
1,235
زمان مطالعه: 7 دقیقه
پوشش کودک در تابستان: اگر به هر دلیل مجبور هستید با کودک خردسالتان بیرون بروید، بهتر است نکاتی را در مورد پوشش و لباس کودکان در روزهای تابستان بدانید.

پوشش مناسب کودک در فصل تابستان

پوشش مناسب کودک در فصل تابستان: نور آفتاب برای سنتز ویتامین دی (D) در بدن انسان ضروری است. کودکان به لحاظ نیاز بیشتربه ویتامین دی برای رشد استخوانها و دندانها در اثر کمبود آفتاب بیشتر مشکل پیدا می کنند.

پس ضرورت دارد که بطور متناوب در طول هفته در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند ولی این نور آفتاب به دلیل لطافت و ظرافت زیاد پوست کودک ممکن است حساسیت شدید ایجاد کند قسمت عمده اشعه خورشید برای پوست مضر است بنابراین به لحاظ حساسیت بیشتر پوست اطفال در برابر نور آفتاب ممکن است محافظت پوست نیز انجام شود.

از طرفی کودکان نسبت به بزرگسالان مدت طولانی تری را در هوای آزاد سپری می کنند و به طور معمول در طی یکسال ۳ برابر بالغین اشعه ماوراء بنفش خورشید را دریافت می کنند.

مقدار تابش پرتوهای خورشید دارای اثرات تجمعی هستند و در صورت تماس زیاد ممکن است در سنین بسیار پایین خصوصیات ژنتیکی فرد آسیب پذیر شوند و زمینه ایجاد سرطان پوست را فراهم نماید.

بعضی از کودکان رنگدانه طبیعی پوست را بطور ارثی یا کم دارند یا اصلاً ندارند این کودکان حساسیت فوق العاده شدیدی به اشعه ماوراء بنفش خورشیدی دارند و باید از همان دوران کودکی محافظت در مقابل اشعه خورشید برای جلوگیری از ایجاد سرطان پوست را اعمال کرد.

پیری زودرس پوست و سرطان پوست دو عارضه مهم تماس طولانی با نور آفتاب در سنین کودکی است.در ده سال اول عمر به جهت رشد و حساسیت پوست اقدامات اولیه باید انجام شود.

لباس کودک در آفتاب

پوشش لباس کودک خصوصاً در فصل تابستان که روزها طولانی تر و اشعه خورشیدی عمودی تر است باید مناسب باشد.

لباس هایی با پوشش کامل به طوری که دستها و پاها و گردن و سینه کودک به طور کامل پوشانیده شود ضمناً رنگ روشن لباس نیز در کاهش جذب اشعه خورشیدی و کاهش عوارض مؤثر است.

لباس های تابستانه که معمولاً بدون آستین و پوشش کامل دست و پا می باشد لباس های مناسبی برای تابستان کودکان نیست.

ساعاتی از روز (۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر) که هوا گرمتر است و اشعه خورشیدی عمودی تر است، کودکان باید در منزل بازی و فعالیت و استراحت داشته باشند تا از گرما زدگی و آفتاب سوختگی و عوارض آن مصون باشند.

پوشش کودک در تابستان

استفاد از کلاه کودک در هوای گرم

کلاه خصوصاً کلاه های نقاب دار که پشت گردن، گوشها و پیشانی و صورت را بپوشاند مناسب ترین وسیله محافظت در برابر نور خورشید است.

عینک آفتابی کودک در تابستان

استفاده از عینک آفتابی طبی با نظر چشم پزشک برای محافظت چشم ها و همچنین گونه ها از آفتاب سوختگی مناسب است.

استفاده از عینک های معمولی غیر استاندارد با شیشه های تیره که اغلب کودکان به عنوان اسباب بازی از آن استفاده می کنند به هیچ وجه مناسب نیست و بعضاً ممکن است به لحاظ ایجاد اتساع مردمک به علت تیرگی رنگ آن و نفوذ اشعه مضر خورشید به شبکیه چشم ضرر جدی داشته باشند.

کودکانی که رنگدانه پوست آنها کم است و یا عیب انکساری چشم دارند حتماً باید با نظر چشم پزشک از عینک مناسب در مدت زمان مناسب استفاده نمایند. عینک هایی که فلزی هستند احتمال سوختگی و آسیب به پوست صورت بیشتر است حتماً باید با محافظ مناسب استفاده شوند.

کرم های ضد آفتاب کودکان زیر نور خورشید

برای جلوگیری از سوختگی پوست مانند سیاه شدن رنگ پوست، سرطان پوست، پیری زودرس پوست باید ضدآفتاب های موضعی با عیار محافظتی بالا بطور مرتب به قمستهای در معرض آفتاب مالید و از تماس پوست با نور آفتاب در ساعاتی که بیشترین خطر را برای پوست دارد جلوگیری کرد.

کرمهای ضد آفتاب کودکان مخصوص است و باید مناسب سن آنها و فصل سال استفاده شود.

این کرم ها باید ترکیباتی داشته باشد که ساختمان های سلولی نارس را محکم کند و شدیداً نسبت به شستشو مقاوم باشد. چرا که کودک در ضمن فعالیت در معرض نور خورشید چنانچه پوست خود را با آب بشوید کرم اثر خود را داشته باشد.

نوع پوست کودک در آفتاب

کودکانی که پوست روشن تر و سفید تر دارند تماس تدریجی با نور آفتاب شدیداً به پوست آنها آسیب می رساند. کودکان که پوست تیره تری دارند شدت آسیب کمتر است ولی بدون آسیب نیست. کرم های ضد آفتاب هر ۲ ساعت در صورت تماس با نور آفتاب باید تکرار شود.

استفاده از لباس کم هزینه ترین و ساده ترین روش جلوگیری از آسیب پوست توسط نور خورشید است. پوشیدن لباس مناسب خصوصاً در ساعات حساس روز مثل قبل از ظهر تا بعد از از ظهر در تابستان بهترین روش پیشگیری مضرات نور خورشید است.

شرایط جدی و اثرات نور خورشید

فراموش نکنید در ارتفاعات بالای تپه و بالای کوه اشعه خورشید خطرناکتر و عوارض پوستی بیشتر است و هوای ابری مانع از اثرات مضر خورشید روی پوست نیست.

در هوای ابری حتی اگر آفتاب نباشد اقدامات محافظتی چشم و پوست حتماً باید انجام شود زمین خود نیز منعکس کننده اشعه خورشیدی است زمانی برف روی سطح زمین است و یا کودکان کنار رودخانه با آب بازی می کنند و یا اینکه روی شن بازی می کنند، شدت انعکاس اشعه خورشیدی بیشتر است و باعث آسیب بیشتر به پوست می شود.

وزیده باد خنک اثر نفوذی اشعه خورشید به پوست را بیشتر می کنند بنابراین باید در این شرایط دقت بیشتری برای محافظت پوست انجام داد.

داروها و پوست کودک در تابستان

بسیاری از فرآورده های دارویی که به شکل خوراکی یا تزریقی استفاده می شود حساسیت پوست را به نور خورشید بیشتر می کند. داروهای موضعی نیز می تواند حساسیت به نور آفتاب را بیشتر کند.

بعضی از داروهای اعصاب و آنتی هسیتامینها می تواند حساسیت پوست را به آفتاب بیشتر و عوارض آن را بیشتر کنند عطر و ادکلن حساسیت پوست را به نور آفتاب بیشتر می کند. کلاً از مصرف عطر و ادکلن در کودکان باید خوداری کرد خصوصاً روی پوست آنها و بالا خص وقتی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند.

در عوض بسیاری از داروها هستند که باعث ایجاد لایه محافظ روی پوست می شود. با مشورت با پزشک داروی مناسب برای محافظت پوست باید استفاده کرد. اشعه خورشیدی ۳ نوع اشعه مضر برای پوست داده، بنابراین ترکیباتی مناسب تر هستند در مقابل هر ۳ نوع اشعه خورشیدی بتوانند پوست را محافظت کنند.

این داروها باید ترکیبات پایداری روی سطح پوست ایجاد کنند که زمان طولانی تری پوست را در مقابل نور خورشید محافظت کنند.

در ضمن در کودکانی که خصوصاً در فصل تابستان از استخر یا جکوزی استفاده می کنند کرم ضد آفتاب باید نسبت به شستشو آب مقاوم باشد و زمان طولانی تری روی سطح پوست باقی بماند.

چربی های سطح پوست بدن و رنگدانه موجود در سلولهای سطح پوست آنرا در مقابل ترکیب اشعه خورشیدی محافظت می کند بنابراین پوست هایی که چربی کمتری دارد و کودکانی که پوست خشک یا پوست بیمار دارند یا رنگدانه کمتری دارند حساسیت به نور آفتاب نیز بیشتر دارند.

بیشتر بخوانید:

نکات مهم برای انتخاب لباس خواب کودک

ژورنال مدل لباس بچه گانه دخترانه ( ویژه و مخصوص عید نوروز ۹۸ )

۲۵ ایده فوق‌العاده کاربردی و آسان دوخت لباس‌‌های زیبا برای کودک


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
تبلیغات مشاغل
Ad · www.samamoshaver.ir

ثبت شرکت در اصفهان

Ad · www.delgarm.com

قیمت روز کولر گازی

Ad · www.delgarm.com

تست عشق

Ad · www.soorban.com

سالن عقد

Ad · www.newslaw.net

اخبار حقوقی

Ad · www.sokhansarayan.com

آموزشگاه زبان اصفهان

Ad · www.delgarm.com

تعبیر خواب

hits
statcounter