دلگرم
امروز: جمعه, ۱۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
لنگیدن پا در کودکان چه عللی دارد. بچه ها به چه علت هایی دچار لنگش میشوند

علت لنگیدن ناگهانی کودک چیست؟ + درمان این عارضه خطرناک

لنگیدن پا در کودکان چه عللی دارد. بچه ها به چه علت هایی دچار لنگش میشوند
54
زمان مطالعه: 9 دقیقه
علت لنگیدن پا در کودکان - مراقب" عفونت مفصل لگن در کودکان" باشید! پرسش و پاسخ هایی در رابطه با لنگیدن کودکان - با دلگرم همراه باشید.

درمان لنگیدن و نکاتی برای والدین

تقریبا هر بچه ای حداقل یک بار در زندگی دچار لنگش می شود و این لنگیدن در اکثر اوقات به علت ضربات خفیفی است که در حین بازی و یا ورزش به لگن وارد می شود.لنگیدن در یک کودک ممکن است به علت یک عامل ساده مثل باقی ماندن یک ریگ در کفش کودک، یک تاول در کف پا یا کشیدگی یک عضله باشد، اما لنگیدن ممکن است دارای عللی بسیار جدی‌تر از این مسائل باشد، مثل شکستگی استخوان یا عفونت. بنابراین باید فورا به درمان لنگیدن کودک توجه کرد، شاید علت جدی‌تری در کار باشد.

اختلال «لنگش» کودکان را جدی بگیرید

این لنگش ها معمولا در عرض چند روز خودبخود خوب میشوند. اگر لنگش بیش از یک هفته بماند و یا شدت آن رو به کاهش نباشد باید علت آنرا بررسی کرد .

علت لنگیدن پای کودک

علت لنگش را میتوان بر حسب محلی از اندام تحتانی که محل ضایعه است تقسیم بندی کرد. چون در سنین مختلف ممکن است علت لنگیدن بچه متفاوت باشد معمولا علل لنگش را بر حسب سن بچه هم تقسیم بندی میکنند .وقتی صحبت از لنگش می کنیم یعنی یک نفر دارد راه می رود ولی با آن استانداردی که ما می شناسیم و وضعیت و مکانیکی که ما داریم متفاوت است .

راه رفتن حدود یک سالگی شروع می شود البته دامنه ی نه ماهگی تا هجده ماهگی دارد و مسائل ژنتیکی در آن دخالت دارد . ما معیاری برای لنگش نداریم . اگر راه رفتن یک بچه را خیلی دقیق بررسی بکنند می بینند که بچه در هفت سالگی راه رفتن نرمال دارد و عضلاتی که در انسان بالغ انقباض و انبساط دارد و کمک به راه رفتن می کنند در سن هفت سالگی بچه دارد .یک بچه ی پنج ساله وقتی راه می رود ما نمی گوییم که او می لنگد و با معیاری که ما از بچه ی پنج ساله می شناسیم همخوانی دارد .

علت لنگیدن پا کودک

یک بچه ی یکسال چطور باید راه برود ؟

لنگش از دید مادر که تجربه ی کمتری نسبت به پزشک ارتوپد دارد کمی متفاوت است .اگر لنگش مربوط به اندام تحتانی است .

ما در ناحیه ی کمر و لگن در بچه های چه چیزی باعث لنگش می شود ؟

می توانیم یک تقسیم بندی سنی بکنیم . بچه ای که تازه راه افتاده ، بچه ای که چهار سالگی لنگش او شروع شده است ، بچه هایی که در سنین بالاتر هستند . در بچه هایی که لنگش دارند شایع ترین علت می تواند مشکل در ناحیه ی لگن باشد که از بدو تولد در بچه وجود دارد . شایع تر از آنها در رفتگی های لگن است که از هر هفت صد تا بچه یکی می تواند در رفتگی لگن داشته باشد. اگر لنگش در شیر خوار یک طرفه باشد برای مادر خیلی واضح تر است و اگر دو طرفه باشد باز راه رفتن خاصی دارند .

شایع ترین علل لنگیدن در بچه ها بر حسب محل ضایعه عبارتند از:

  • کل اندام تحتانی ( این علل در هر قسمتی از اندام تحتانی می تواند وجود داشته باشد و موجب لنگش شود)
  • ضربه و کشیدگی عضلات و التهاب تاندون ها
  • شکستگی استخوان
  • عفونت استخوان
  • اختلاف طول اندام ها
  • اختلالات عصبی یا عضلانی مانند فلج مغزی و دیستروفی عضلانی

اگر شما اهل مصرف لبنیات غیرپاستوریزه هستید، یکی از احتمال‌هایی که در پی بروز کمردرد یا لنگش در کودکتان باید بررسی شود، تب مالت است.

سراغ دکتر علیرضا ناطقیان، فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، رفتیم تا در این رابطه بیشتر بدانیم.

اولین علت لنگیدن یک بچه نوپا یا بچه‌ای در سنین قبل از مدرسه چه می‌تواند باشد؟

شاید به نظرتان خنده‌دار برسد، اما بسیاری از کودکان فقط برای جلب‌توجه یا تقلید از دیگران در این سن می‌لنگند و اگر دقت کنید، هیچ اثری از درد هنگام لنگیدن یا معاینه ندارد. البته مسائل شایع دیگری هم هستند که باعث لنگیدن بچه‌ها می‌شود؛ مانند میخچه پا که با پوشاندن کفش‌های نامناسب یا تنگ ایجاد می‌شود، ضربه به اندام‌ها، ورود یک جسم خارجی به کف پا و واکسیناسیون.

ابتلا به عفونت هم می‌تواند باعث لنگیدن کودک شود؟

بله، عفونت ساده ویروسی مانند آنفلوانزا ممکن است باعث درد شدید عضلات شود و بچه حین راه رفتن بلنگد. عفونت مفاصل چه ناشی از ویروس باشد و چه باکتری یا عفونت استخوان می‌تواند باعث لنگیدن شود.علاوه بر اینها، بیماری‌هایی مانند نرمی استخوان هم باعث بروز این مشکل می‌شود. در این حالت گاهی با ضربه‌هایی بسیار خفیف هم کودک دچار شکستگی استخوان در اندام‌های تحتانی خواهد شد.البته نرمی استخوان هم می‌تواند تغییر شکل و بدشکلی پاها، زانوها و لگن را در پی داشته باشد و حالت پا پرانتزی در این بچه‌ها دیده می‌شود.

چه بچه‌هایی مستعد ابتلا به نرمی استخوان هستند؟

بچه‌هایی که ویتامین D کافی دریافت نمی‌کنند، اگر رشد سریعی داشته باشند در معرض ابتلا به نرمی استخوان هستند. این بچه‌ها از نظر دریافت مواد غذایی مشکلی ندارند و حتی بعضی از آنها وزن زیادی هم دارند و چاق‌اند. معمولا والدین فکر می‌کنند کودکشان سالم است و از این بابت خوشحال‌اند، اما آثار کمبود برخی ویتامین‌ها و املاح مثل کمبود آهن و D در دوره‌های رشدی سریع مانند بلوغ خود را نشان می‌دهد.

علت لنگیدن پا کودک

آیا قد کشیدن بچه‌ها هم می‌تواند باعث مشکلاتی مثل درد اندام‌ها و لنگیدن شود؟

بله، بعد از سن نوپایی امکان دارد کودک از درد پاها مخصوصا ساق هر دو پا هنگام غروب و شب شکایت کند و از والدین بخواهد پاهای او را ماساژ دهند.اگر این درد صبح فردا که کودک بیدار شد، برطرف ‌شود، کودک اشتهای خوبی داشته باشد و کاملا طبیعی به فعالیت‌های خود بپردازد یا فقط در روزهای پرتحرک این درد شدت می‌یابد، نیازی به بررسی ندارد.

لنگیدن بچه‌ها چه زمانی باید ما را نگران کند؟

اگر بچه درد شدید دارد و قادر نیست پایش را زمین بگذارد، اگر تورم در پا می‌بینید، اگر تب یا سایر علائم عفونت را دارد و مشکل او با ماساژ دادن یا مسکن ساده رفع نمی‌شود و می‌بینید چند روز است بر شدت مشکل او افزوده می‌شود، بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید، به‌خصوص اگر این درد در یک پای بچه باشد، نه هر دو پا.

آیا همیشه علت لنگش کودک به پاها و کمرش ربط دارد؟

نه لزوما، گاهی بچه داخل شکم یا لگن مشکلی دارد و درد مبهم او را وادار می‌کند به سمتی که دردش تغییر ماهیت می‌دهد، بلنگد. بررسی‌های مختلف از نظر وجود سنگ کلیه یا وجود آپاندیس ملتهب مواردی است که امکان دارد پزشک برای تشخیص درد آن، پس از بررسی پا و کمر اقدام‌هایی انجام دهد.

لنگیدن می‌تواند نشانه تب مالت باشد

اگر شما اهل مصرف لبنیات غیرپاستوریزه هستید، یکی از احتمال‌هایی که در پی بروز کمردرد یا لنگش در کودکتان باید بررسی شود، تب مالت است.از عوارض بیماری تب مالت که در خیلی از مناطق کشور ما نیز شیوع دارد، می‌توان به کمردرد یا لنگیدن اشاره کرد. اگرچه این بیماران با علامت تب مراجعه می‌کنند، اما در هر کودکی که کمردرد یا لنگیدن طولانی‌مدت دارد، باید به فکر تب‌مالت هم بود.

درمان لنگیدن

اگر اطمینان دارید که لنگیدن کودکتان به واسطه آسیب کوچکی نظیر وجود یک تاول، بریدگی یا فرو رفتن یک جسم خارجی به پا یا کشیده شدن ملایم تاندن است، در این صورت می‌توانید خودتان در منزل با استفاده از روش‌ کمک‌های اولیه به درمان ان بپردازید. ولی در بیشتر موارد باید با مراجعه به پزشک، آن را تحت بررسی قرار داد. اگر کودکتان اخیرا راه افتاده ولی راه رفتنش با لنگیدن همراه است،باید هر چه زودتر به وسیله متخصص کودکان مورد معاینه قرار گیرد.

برای تشخیص علت لنگیدن، ممکن است پزشک، دستور دهد از پا و استخوان لگن او عکس برداری شود. این موضوع به خصوص در صورتی که در رفتگی مادر زاد لگن مورد شک باشد، لازم است. در صورتی که عفونتی در کار باشد، ممکن است درمان با آنتی‌بیوتیک سریعا شروع شود. اگر عفونت در داخل مفصل یا استخوان باشد، کودک باید در بیمارستان بستری شود و درمان با آنتی‌بیوتیک از راه ورید و با دوز بالا شروع شود.

همچنین بخوانید:

پا درد و روش های درمان پا درد+تصاویر

نکاتی برای والدین

والدین می تولنند در صورتی که تاول باعث لنگیدن کودک شده است آن را به آرامب تمیز نند و در صورتی که پوست هنوز روی آن است و کنده نشده است به هیچ وجه آن را نترکانند و با استفاده از یک چسب زخم و پوشیدن کفش راحت مشکل را بر طرف نمایند.گاهی آسیب دیدن های کوچک و فعالیت های جسمانی می تواند سبب شکستگی در برخی استخوان ها شود والدین باید توجه نمایند کودک در صورت ضرب خوردگی تا یکی دو روز درد داشته باشد بایذ سریعا کودک را نزد پزشک برده و از ناحیه آسیب دیده عکسبرداری شود.

والدین باید به این نکته توجه ذاشته باشند که در نسنین کودکی فر رفتن اجسام می تواند مانع از راه ذفتن گردد اصولا کودکان خود محل فرو رفتگی را نشان می دهند والدین می توانند با در آوردن شی از پای کودک و ضد عفونی کردن محل لنگیدن کودک را از بین ببرند.همان گونه که اشاره شد لنگیدن می تواند دلایل متعددی داشته باشد در نتیجه والدین باسد به این جریان حساس باشند و در صورت مشاهده به پزشک مراجعه نمایند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (54 رای)  
  • منبع
  • nininama.com
  • tebyan.net
  • iranorthoped.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است