دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
نشانه های تاخیر رشد در کودکان+درمان
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
نشانه های تاخیر رشد کودکان+درمان:اختلال رشد کودک/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با نشانه های تاخیر رشد در کودکان آشنا شوید.

اختلال رشد کودک

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با نشانه های تاخیر رشد در کودکان آشنا شوید.

Delayed growth in children


اختلال رشد چیست؟

اختلال رشد بچه به ناتوانی کودکان و شیرخواران از رشدطبیعی گفته می‌شود. تا زمانی که تشخیص خاصی برای توجیه این مشکل نباشد از اصطلاح اختلال رشد بچه صحبت می‌شود سنی که این بیماری آن رادربرمیگیرد ۵-۱سالگی است .

علائم شایع اختلال رشد

دور سر، وزن و قد این کودکان به طور طبیعی رشد نمی‌کند. مهارتهای حرکتی این گونه کودکان از جمله چرخیدن در تخت ونشستن وایستادن و راه رفتن معمولا" دیرتر از حالت طبیعی سایر کودکان ظاهر می‌شود. مهارتهای ذهنی و اجتماعی مانند صحبت کردن، رابطهٔ اجتماعی و غذا خوردن بدون کمک دیگران و اختیار ادرار و... نیز غالبا" از حالت طبیعی و نرمال خود به تآخیر میافتد.

وقتی در مورد مراحل شکل گیری مهارت های حرکتی ظریف و درشت کودکان صحبت می کنیم، محدوده وسیعی از آنچه که به آن طبیعی گفته می شود برای کودکان نوپا در نظر گرفته می شود.برای مثال راه رفتن کودک را در نظر بگیرید، بعضی از کودکان یک دفعه شروع به دویدن می کنند در حالی که کودکان دیگر مشغول تاتی تاتی کردن هستند.

معمولا این تفاوت ها کاملا طبیعی و نرمال هستند اما اگر مدت زمان زیادی طول بکشد که کودک بتواند قاشق در دست بگیرد و یا اولین قدمش را بردارد، احتمال تاخیر در رشد مهارت های ظریف یا درشت حرکتی وجود دارد.خوشبختانه راه های زیادی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید به رشد مهارت های کودک سرعت دهید.

همین حالا شروع کنید، با جواب دادن به متداول ترین سوالات در خصوص تاخیر مهارت های حرکتی ظریف و درشت کودکان نوپا می توانید به روند رشد این مهارت ها کمک کنید

برخی از علائم مهمی که باید نسبت به آنها حساس باشید:

  • تاخیر در رسیدن به مراحل رشد فیزیکی مانند غلت زدن و نشستن
  • عدم وجود نشانه هایی مبنی بر شروع راه رفتن در ۱۸ ماهگی
  • اندام سفت یا توان ماهیچه ای اندک (کودک نمی تواند اجسام با وزن سنگین را نگه دارد)
  • همیشه روی نوک انگشتان پا راه می رود
  • قادر نیست از هر دو سمت بدنش استفاده کند (فقط با پای چپ لگد می زند)
  • نمی تواند به آسانی اشیا را نگه دارد و از آنها استفاده کنید (قادر نیست فنجان را در دستش نگه دارد و یا با مداد رنگی خط خطی کند)
  • دست و پا چلفتی است و اغلب زمین می خورد
  • بعد از ۱۸ ماهگی آب دهانش بیرون می ریزد
  • در جویدن و بلیعدن مشکل دارد

از دست دادن مهارت های حرکتی که پیش از این بر آن تسلط داشته است مانند دست تکان دادن برای خداحافظی (مگر اینکه دچار بیماری یا استرس و یا یادگیری مهارت تازه ای باشد، در این موارد پسرفت کودک طبیعی است)

نشانه های تاخیر رشد در کودک نوپا

پیشگیری از کند بودن رشد در کودک نوپا

برای پیشگیری ازچنین بیماریهایی بایدکودک خود رابطور مرتب به پزشک یا مراکز درمانی برد ومحیط زندگی سالم و ارامش بخش برای انها فراهم اورد و والدین خوبی برای انها شد.

عواقب مورد انتظار

اگر اختلال رشد بچه براثربی توجهی وبی تجربگی یامشکلات روانی والدین باشد به نظرمیرسد که می‌توان بااموزش به انها ازبروز چنین حوادثی جلوگیری کرد همچنین اگر این بیماری بر اثر یک اختلال زمینه‌ای مانند سوءتغذیه باشد بهبودی بیماری بستگی به این دارد که این اختلال زمینه‌ای قابل درمان باشد یا خیر.

عوارض احتمالی

این بیماری می‌تواند عوارض سوئی رابه همراه داشته باشدمانند کوچک باقی ماندن کودک ناتوانی ومعلولیت دائمی ذهنی وعاطفی یا جسمی وکودک از لحاظ رشدونمو نیز دچار نقض خواهد شد.

نشانه های تاخیر رشد در کودک نوپا

علل نشانه های تاخیر رشد در کودکان

در بعضی ازاین کودکان مقصر اصلی خود کودک نیست بلکه عدم تغذیهٔ مناسب کودک به وجود می ایدو علت اصلی بروز این مشکل معمولاً" به مشکلات جسمی مانند گوارشی یا به دستگاه عصبی مربوط می‌شود.

عوامل تشدید کنندهٔ بیماری

نوزاد زود رس یا بیمار بی تجربگی والدین محیط عاطفی نا مناسب و عدم رسیدگی به بچه بیماریهای مزمن مثل نارسایی کلیه یا عفونت مزمن بیماریهای ژنتیکی مثل نشانگان داون سوءتغذیه محیط زندگی شلوغ یا غیر بهداشتی بیماریهای غدد مثل غدهٔ تیرویید و... شیر خواری که نا هنجاری جسمی دارد.

روش های بهبود تاخیر مهارت های حرکتی ظریف و درشت کدامند؟

خبر خوب این است که RX مخصوص کودکان مبتلا به تاخیر رشدی شامل کاردرمانی، گفتاردرمانی و درمان های فیزیکی است. این نوع درمان بیشتر شبیه بازی مخصوص کودکان طراحی شده است. به طور مثال برای تقویت ماهیچه های دست کودک، کاردرمانگر اسباب بازی های مخصوص دست ورزی را در اختیار کودک قرار می دهد و یا برای بهبود تعادل و هماهنگی ماهیچه ای از تجهیزاتی که در زمین بازی وجود دارند، استفاده کند.

دارو

داروی خاصی برای درمان کودکان تجویز نمی‌شود .اگر یک بیماری زمینه‌ای وجود داشته باشد که منجر به این بیماری شده امکان دارد داروی لازم آن بیماری تجویز شود. همچنین با دادن ویتامینها، مواد معدنی و سایر نیازهای تغذیه ای کودک سعی در کاهش عوارض می شود.

---------------------------------------------------------------------------

گردآوری شده مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !