دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
علت ایجاد کیست (کوروئید پلکسوس) در مغز جنین چیست؟
50
79.3K
زمان مطالعه: 3 دقیقه
علت ایجاد کیست (کوروئید پلکسوس) در مغز جنین چیست؟:کیست کوروئید پلکسوس در جنین چیست؟با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با علت ایجاد و درمان کیست های مغزی آشنا شوید.

کیست کوروئید پلکسوس در جنین چیست؟

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با علت ایجاد و درمان کیست های مغزی آشنا شوید.

 علائم تشکیل کیست در مغز را جدی بگیرد

بیمار کیست آراک نوئید

نوعی بیماری مادرزادی است که در آن توده هایی کیست مانند میان مغز و پرده های مغزی شکل گرفته که بویژه در دوران بارداری مانع از تکامل مغز جنین می شود.کیست کوروئید پلکسوس در جنین که به صورت کیستی در مغز جنین توصیف می شود یکی از یافته های سونوگرافی سلامت سه ماهه دوم بارداری است.

این کیست که در ناحیه ای از بطن های مغزی به نام کوروئید پلکسوس دیده می شود پاتولوژیک نیست و وجود آن به تنهایی اختلالی در عملکرد مغزی جنین ایجاد نمی کند.تقریبا در ۲ درصد جنین ها در هفته های ۱۶ الی ۲۴ حاملگی دیده می شود و در ۹۵ درصد موارد تا ۲۸ هفتگی از بین می رود.

کیست کوروئید پلکسوس در جنین چیست؟

علائم بارز تشکیل کیست در مغز موسوم به بیماری آراک نوئید

بیماری تشکیل کیست در مغز بین هفت ماهگی تا 27 سالگی براحتی قابل تشخیص و درمان است /این بیماری در بسیاری از موارد بدون علامت بوده و بصورت خاموش (لایه آراک نوئیدی) در مغز رشد می کند.در صورت عدم تشخیص به موقع آراک نوئید، به مرور زمان فرد به بیماری دیگری که در آن مایع نخاعی در مغز جمع می شود موسوم به هیدروسفالی مبتلا می شود که با پیشرفت آن حجم سر افزایش می یابد.علت اصلی پیدایش کیست درون مغز (آراک نوئید) متاسفانه هنوز مشخص نشده اما این بیماری از طریق شیوه های نوین جراحی همچون روش میکروسکوپیک (پنجره سازی بر روی جداره کیست) و یا آندوسکوپیک در هر سنی قابل درمان و بهبودی است.

در خصوص عدم درمان: در این صورت اگر مغز تحت فشار قرار گیرد، بیمار دچار ضعف، تشنج های مقاوم به درمان شده و در صورت خونریزی، به سرعت سطح هوشیاری بیمار کاهش می یابد و چون این بیماری مادرزادی است می تواند تکامل مغز را مختل کندپزشکان این یافته را نشانه ای برای اختلالات کروموزومی می دانند. طبق مطالعات انجام شده کیست کوروئید پلکسوس با اختلالات کروموزومی به ویژه تریزومی ۱۸ مرتبط است.اکثر جنین های مبتلا به تریزومی ۱۸ ناهنجاری های متعددی دارند. بنابراین دیدن این کیست در مغز جنین توجه پزشک را به جستجو برای سایر ناهنجاری های همراه با تریزومی ۱۸ معطوف می سازد.

اگر تنها یافته سونوگرافی وجود کیست کوروئید پلکسوس باشد، ریسک تریزمی ۱۸ به میزان خیلی کمی افزایش می یابد.بنابراین در صورت وجود کیست کوروئید پلکسوس در مغز جنین اقدامات زیر را انجام دهید.سونوگرافی کاملی برای ارزیابی سلامت جنین انجام دهید.بررسی قلب جنین با انجام اکوکاردیوگرافی توسط متخصص قلب اطفال می تواند در راستای ارزیابی سلامت جنین به شما اطمینان خاطر بیشتری دهد.آزمایش غربالگری خود را نزد پزشک متخصص ژنتیک یا پریناتولوژیست ببرید.آ

زمایش غربالگری یک احتمال پایه برای اختلالات کروموزومی جنین مشخص کرده است و پزشک می تواند به شما بگوید با توجه به وجود کیست کوروئید پلکسوس در مغز جنین این احتمال بیشتر شده است یا خیر.اگر نتایج بررسی های انجام شده یافته دیگری را به نفع اختلالات کروموزومی نشان نداد، کیست کوروئید پلکسوس را فراموش کنید و از ادامه بارداری خود لذت ببرید.در سونوگرافی رشد ۲۸ هفتگی وجود کیست را مجدد بررسی کرده تا از از بین رفتن آن مطلع شوید.اگر نشانه دیگری به نفع تریزومی ۱۸ یا سایر اختلالات کروموزومی دیده شود، بررسی کاریوتیپ و ژن جنین با انجام آزمایش آمنیوسنتز می تواند تصمیمی منطقی باشد.

کیست کوروئید پلکسوس در جنین چیست؟

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (50 رای)  
  • منبع
  • گردآوری شده ی دلگرم
۶ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
محمدی | ۱ سال پیش
سلام من هفته۱۹بارداری ام رفتم سونوگرافی دکترم گفت کیست به قطر ۴م م در دوطرفه جنین دیده شد,خیلی میترسم راهنماییم کنین اینم بگم من دوقلو باردارم یکیش کیست داره,مشکل دیگه ای هم ندارم,
0
1
لاله | ۱ سال پیش
سلام من هفته ی 18رفتم سونوگرافی دوتا کیست 6 و 7.5 میلی در دوطرف بوده.خیلی نگرانم.میشه کمکم کنید؟ دلیل این کیستا چیه؟؟
0
0
سارا | ۱ سال پیش
سلام من۱۷ هفته باردارم گفتم توسر بچم کیست هست خیلی نگرانم کسی میدونه باید چیکار کنم که کیست هابزرگ نشن؟
0
2
سینا | ۳ سال پیش
نگران نباشید از بین میره
0
0
سینا | ۳ سال پیش
اصلا نگران نباشید این کیست به خودی خودی با گذشتزمان کوچک میشه و میره.
برای نوزاد خودمون پیش اومد و رفت
فقط نیاز به کنترل و آرامش مادر دارد .
1
1
پاسخ ها:
پریاهستم | ۱ سال پیش
خداکنه من غربالگری دوم رفتم دکترم گفت تو بطن راست وچپش کیست 6mm هست که گفت یه سونوی دیگه 25 هفتگی انجام بده.خیلی نگرانم خدایا خودت کمک کن بچم سالم به دنیا بیاد
1
3
hits
statcounter