مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
آموزش تربیت کودکان،بهانه گیری کودک،چگونه با بهانه گیری کودک در خرید رفتار کنیم؟
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
بهانه گیری کودک-بهانه گیری کودک در خرید-رفتار با بهانه گیری کودک-رفتار با بهانه گیری کودک در خرید-برخورد با بهانه گیری کودک-برخورد با بهانه گیری کودک در خرید-کنترل بهانه گیری کودک-کنترل بهانه گیری کودک در خرید-بهانه گیری کودک در بازار-بهانه گیری...

بهانه گیری کودک در خرید:به طور حتم برایتان بسیاری از اوقات پیش آمده است که به هنگام حضور در مراکز خرید کودکتان شروع به بهانه گیری برای خرید موارد مختلفی کرد است و شما را بسیار کلافه ساخته است.بسیاری از والدین در این شرایط بسیار کلافه می شوند و نمیدانند رفتار صحیح برای آرام کردن کودک و راضی کردن او چیست.

بهانه گیری کودک و بهانه گیری کودک در خرید

بهانه گیری کودک و بهانه گیری کودک در خرید

گاهی حتی مجبور می شوند با پرخاشگری از ادامه بهانه گیری کودک جلوگیری میکنند.در این بین کودکان نیز خیلی زود متوجه می شوند که چگونه می توانند مارا راضی کنند تا کاری بر خلاف میل خود و موافق میل آنها انجام دهید.باید مراقب باشید که بازی نخورید.اما پرسش اصلی اینجاست که با چه رفتاری و از چه راهی میتوان از بهانه گیری کودک در خرید جلوگیری کرد و یا کودک را کنترل کرد.با دلگرم همراه شوید:

بهانه گیری کودک در خرید:قاطع و محکم باشید

حتما پیش آمده که در مرکز خرید کودکی را دیده باشید که معرکه به راه انداخته باشد ، پا به زمین می کوبد و با جیغ و داد چیزی از والدینش می خواهد. این کودکان نمی توانند "نه" بشنوند و باید به همه خواسته های شان برسند.

اگر کودک بداند که شما سر انجام پاسخ مثبت خواهید داد ، دیگر مهم نیست که ده بار گفته باشید "نه"! او آن قدر گریه می کند ، نق می زند ، خودش را به زمین می کوبد و بد اخلاقی می کند تا سرانجام تسلیم شوید و او به هدفش برسد. چنین کودکی به تجربه آموخته است که اگر پشتکار داشته باشد و خوب جیغ بکشد ! در نهایت برنده می شود.

تنها راه حل این است که او دریابد نظر شما تغییر نمی کند پس قاطع باشید.

بهانه گیری کودک و بهانه گیری کودک در خرید

بهانه گیری کودک در خرید:پیش از حرف زدن بیندیشید

بی علت پاسخ منفی ندهید . تا آنجا که مقدور است کمتر نه بگویید. فقط وقتی نه بگویید که منظورتان واقعا نه و به هیچ وجه باشد. وقتی کودک از شما تقاضایی می کند ، صبر کنید ، بیندیشید و جواب را در ذهنتان تایید کنید و سپس پاسخ دهید. وقتی تصمیمتان را گرفتید ، به روشنی به کودک اعلام کنید چه تصمیمی گرفته اید و نظرتان را تغییر ندهید .

بهانه گیری کودک و بهانه گیری کودک در خرید

بهانه گیری کودک در خرید:تکلیف کودک را مشخص کنید

این راه حل کمک خواهد کرد که کودک بعد از شنیدن پاسخ به خودش زحمت بحث کردن با شما را ندهد.

به طور پرسشی پاسخ ندهید . مثلا وقتی می گوید "مامان این اسباب بازی رو میخری؟" نباید بگوییم "فکر نمی کنی این اسباب بازی مناسب سن تو نیست؟" فقط پاسخ دهید بله یا نه.به کودک فرصت ندهید که توجیه کند . اگر وارد بحث نشوید از مجادله پرهیز خواهید کرد . در غیر این صورت کودک با یک یک دلائل شما مبارزه خواهد کرد و کار به بحث و جدل می کشد.

بهانه گیری کودک و بهانه گیری کودک در خرید

چند روش کاربردی در برخورد با بهانه گیری کودک در خرید:

روش نادیده گرفتن:

پس از اینکه به سوال کودک پاسخ دادید اجازه بحث ندهید فقط سکوت کنید . پاسخ ها و واکنش های کودک (چراها ، غرها و نق ها) را نادیده بگیرید.برای تغییر این عادت نیاز به زمان و تحمل سختی دارید .

بهانه گیری کودک و بهانه گیری کودک در خرید

روش برخورد متقابل:

اگر نمی توانید به حرف های کودک کاملا بی توجه باشید از این روش استفاده کنید . مثلا وقتی گفتید نه این شکلات را نمی خرم و او مدام نق می زند که "می خوام" در این هنگام با همان لحن فقط همان جمله خودتان را پس از هر بار که او می گوید "می خوام" تکرار کنید : " شکلات بی شکلات!" " شکلات بی شکلات!"

بهانه گیری کودک و بهانه گیری کودک در خرید

از کارت زرد و اخراج استفاده کنید :

درست مثل بازی فوتبال اگر یکبار نتواند نه را تحمل کند کارت زرد می گیرد و برای بار دوم باید از فعالیتی که دوست دارد محروم شود یا به عنوان تنبیه به اتاقش فرستاده شود.

وقتی کودک پاسخ نه را می پذیرد ، این کار او را تحسین و تقویت کنید. میتوانید از امتیاز استفاده کنید به این صورت که مثلا با هر 5 امتیاز یک جایزه بدهید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.5 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است