دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
علت مو کشیدن در کودکان چیست ؟
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
كشيدن مو، در كودكان، مانند لگد زدن، گاز گرفتن، نيشگون گرفتن و زدن، يكى از راه‌هايى است كه كودك به وسيله آن سعى در كنترل محيط اطرافش دارد. دلايل زيادى براى اين رفتار‌ها وجود دارد، اما واضح‌ترين آن‌ها اين است كه كودك فهميده كه چه كارهايى واكنش ديگران...

چرا کودکان مو میکشند ؟

مو کشیدن کودکان عادت بدی است که خیلی از آنها دارند. یعنی وقتی عصبانی می شوند موهای دیگران و مخصوصا خود را می کشند.

اگر کودکتان مو هاى خودش را مى کشد، احتمالاً ناراحت یا نگران است. این رفتار حتى مى تواند نشانه نوعى اختلال عصبى باشد. اگر در اینباره احساس نگرانى مى کنید با پزشکش صحبت کنید.

مو کشیدن کودکان یکی از راه‌هایی است که کودک سعی در کنترل محیط اطرافش دارد. کشیدن مو، در کودکان، مانند لگد زدن، گاز گرفتن، نیشگون گرفتن و زدن، یکی از راه‌هایی است که کودک به وسیله آن سعی در کنترل محیط اطرافش دارد.

دلایل زیادی برای این رفتارها وجود دارد، اما واضح‌ترین آن‌ها این است که کودک فهمیده که چه کارهایی واکنش دیگران را به همراه دارد. مو کشیدن بچه ها درست مانند زدن کلید و روشن شدن لامپ است. کودک با خودش می‌گوید: ” چه جالب! وقتی موهای خواهرم را می‌کشم، او جیغ می‌کشد!”.
شاید هم دلیل مو کشیدن از نظر او، متوقف کردن یک اتفاق ناخوشایند است. مثلاً دوستش می‌خواهد اسباب بازیش را بگیرد و با کشیدن مویش دست از این کار بر می‌دارد. از آنجایی که مهارت‌های شناختی کودک، در حال رشد است، او با این کار شرایطی را که برایش پیش آمده کنترل می‌کند.

صحنه‌ای را تصور کنید که خواهر بزرگترش آخرین شیرینی داخل ظرف را بر می‌دارد و کودکتان با کشیدن موی او صدای جیغش را در می‌آورد. به احتمال زیاد شما وارد عمل می‌شوید و خواهر بزرگتر را مجبور می‌کنید، شیرینی‌اش را با او تقسیم کند.
احتمالاً دفعه بعد، خواهر بزرگتر قبل از اینکه آخرین شیرینی را بردارد کمی فکر می‌کند. اگر کودکتان موهای خودش را می‌کشد، احتمالاً ناراحت یا نگران است. این رفتار حتی می‌تواند نشانه نوعی اختلال عصبی باشد. اگر در اینباره احساس نگرانی می‌کنید با پزشکش صحبت کنید.

Pulling hair | مو کشیدن کودکان

چرا کودکم عادت به مو کشیدن دارد ؟

با عادت مو کشیدن چه باید کرد ؟

  • به او نشان دهید که چیزى نصیبش نمى شود.

این کلیدى ترین راه حل براى متوقف کردن رفتار بدش است. با نادیده گرفتن کارش، به او مى فهمانید که این روش عملى است و او با کشیدن مو، مى تواند به خواسته اش برسد.

شرایطى را تصور کنید که کودکتان موى دوستش را کشیده است تا اسباب بازى او را بگیرد، و شما بدون کوچکترین اشاره اى، نسبت به اتفاقى که رخ داده، مى روید تا براى کودکتان داستان تعریف کنید و حواسش را پرت کنید.

کودکان اثرات متقابل روابط اجتماعى را درک نمى کنند، و تنها چیزى که با این کار به او مى فهمانید، این است که با کشیدن موى دیگران مى تواند حس ترحم شما را نسبت به خودش برانگیزد و شما را از آنِ خودش کند.

کار درستى که باید انجام دهید این است که بلافاصله پس از کشیدن مو، اسباب بازى را به دوستش بازگردانید و همزمان بگویید " ما، مو نمى کشیم! ". همین چند کلمه کافیست. در این تکنیک باید سریع عمل کنید زیرا کودکان در لحظه زندگى مى کنند. با اینکار مى فهمد که مو کشیدن حاصلى نداشت و اسباب بازى را از دست داد.

  • وقتى کودک موى کسى را مى کشد

ابتدا مشتش را باز کنید و فرد قربانى را نجات دهید. سپس دستش را محکم بگیرید و بگویید: " ما، مو نمى کشیم! مو کشیدن درد دارد! ". بعد اگر خواستید مى توانید از روش مهلت دادن، استفاده کنید.

او را بر روى صندلى بنشانید و خودتان هم کنارش بایستید. اما هرگز در این یکى، دو دقیقه با او صحبت نکنید. وقتى مهلت یکى دو دقیقه اى تمام شد، درباره وضعیتى که پیش آمده با او صحبت کنید.

حتى اگر هنوز مهارت زبانى او کامل نشده و نمى تواند صحبت کند، این کار را بکنید. زیرا نشان مى دهید که مشکلات را باید با صحبت کردن حل کرد نه چیز دیگرى ( مثل مو کشیدن ).

از او سؤال کنید "مى دانى چه کارى کردى که اشتباه بود؟" بعد از جوابش ادامه دهید "به نظرت چرا اشتباه بود؟" نگران نشوید اگر مى گوید " چون باید تنبیه مى شدم". از نظر رشدى این پاسخ عادیست.

شما ادامه دهید "بله اگر مو بکشى تنبیه مى شوى اما ما باید به یک چیز دیگر هم فکر کنیم. ما نباید موى دیگران را بکشیم چون ممکن است به آنها صدمه بزنیم!". منتظر معجزه نباشید که پس از این مکالمه همه چیز درست شود.

کودکان به سختى موضوعى را یاد مى گیرند و انقدر باید این اتفاق تکرار شود تا در نهایت بفهمند که با این کار نتیجه اى نمى گیرند. مقاومت کنید و تسلیم نشوید. به مرور زمان که مهارت کلامى او بهتر شد، به او یاد دهید که از صحبت کردن براى حل مشکلش استفاده کند.

  • هیچگاه تلافى نکنید.

هرگز سعى نکنید مو هایش را بکشید تا به او ثابت کنید که این کار چقدر دردناک است. هدف کودک از کشیدن مو، ایجاد تغییر در شرایط است مثلاً مى خواهد دوستش را از تلاش براى گرفتن عروسکش منصرف کند، نه اینکه به کسى آزار برساند.

اما پیامى که از کار شما دریافت مى کند این است : براى اصلاح کردن رفتار کسى، باید تلافى کنى. در صورتیکه شما باید الگوى او باشید و به او یاد دهید که در هر شرایطى به جاى آزار رساندن به دیگران، باید از کلمات، براى بیان خواسته هایش، کمک بگیرد.

Pulling hair | علت مو کشیدن بچه ها

برطرف کردن عادت مو کشیدن در کودکان

راه حل مو کشیدن کودکان چیست ؟

بیهودگی این کار را به او ثابت کنید. یکی از مهم‌ترین راه کارهای جلوگیری از رفتار نادرست کودکتان این است که او را مجاب کنید که این شیوه، فایده‌ای نخواهد داشت.

اگر از این کارِ او چشم‌پوشی کنید، موثر خواهد بود (در غیر این صورت کودک تصور می‌کند که با کشیدن موی هر کسی می‌تواند به خواسته خود برسد) و همین طور که با گذشت زمان به این مسأله پی می‌برد که کشیدن مو او را به خواسته‌اش می‌رساند، رفتار او بدتر می‌شود.

اگر زیادی در این مورد استدلال کنید ، ممکن است بازیچهٔ دست او قرار بگیرید. کودک شما پیچیدگی تعامل اجتماعی را نمی‌فهمد.

چیزی که او دستگیرش شده، این است که اگر موی کسی را بکشد، شما به او (کودکتان) دلسوزی خواهید کرد و روی پاهایتان خواهید نشاند. به جای این کار، بیهودگی و بی‌نتیجگیِ آن را به او ثابت کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits