دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
بهترین روش آموزش محافظت از بدن به کودکان
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حریم خصوصی کودکان در روند رشد و شکل گیری شخصیتشان اهمیت بسیار بالایی دارد. و این به عهده والدین است که این حریم را برای کودکان خود فراهم کنند .

آموزش محافظت از بدن به کودکان

برای آموزش محافظت از بدن به کودکان توضیح دهید که همانطور که کسی حق دیدن قسمت های خصوصی بدن آن‌ها را ندارد آن‌ها هم نباید اندام های خصوصی بدن کسی را ببینند، حتی نباید به اندام خصوصی کسی دست بزنند و اجازه بدهند کسی به اندام خصوصی آن‌ها دست بزند.

بسیاری از والدین از گفتن بخش دوم پرهیز می‌کنند و متجاوزان از همین موضوع استفاده کرده و از کودک می‌خواهند تا به اندام او دست بزند. به آن‌ها توضیح دهید که فقط پدر و مادر می‌توانند قسمت های خصوصی بدن آن‌ها را ببینند و افراد غریبه و بیرون از خانه حق دیدن آن‌ها بدون لباس را ندارند.

همچنین در مورد دکتر رفتن و معاینه هم توضیح دهید که در حضور پدر و مادر اشکالی ندارد دکتر اندام های خصوصی بدن او را ببیند چون پدر و مادر آنجا حضور دارند.

بعضی از متجاوزان با نوازش و لمس‌های مهربانانه به کودکان تعرض می‌کنند و ممکن است کودک متوجه نشود که مورد آزار جنسی قرار گرفته است به کودک خود در این مورد اینگونه نوازش‌ها و رفتارها توضیح دهید و تاکید کنید کسی حق ندارد قسمت های خصوصی بدن آن‌ها را لمس کند حتی اگر مهربان باشد.

آموزش محافظت از بدن به کودکان

به کودک خود یاد دهید نباید چیزی را در مورد این موضوع مخفی کنند

اغلب متجاوزان کودک را تهدید می‌کنند یا فریب می‌دهند تا اتفاقی که افتاده را به کسی نگویند. مثلا می‌گویند این یک رازه، نباید به کسی بگی اگه بگی یه بلایی سرت میارم یا من به شرطی باهات بازی می‌کنیم که به کسی نگی من و تو باهم بازی کردیم.

به کودک خود توضیح دهید که مهم نیست کسی چه می‌گوید نباید این مسائل را مخفی کند و اگر کسی از آن‌ها خواست چیزی را مخفی کند خیلی زود به والدین خود بگوید.

مراقبت از اندام های خصوصی فقط جلوگیری از لمس آن توسط افراد دیگر نیست ولی این موضوع معمولا از طرف والدین نادیده گرفته می‌شود.

متاسفانه افراد بیماری در جامعه وجود دارند که به کودکان گرایش جنسی دارند و اصطلاحا به آن‌ها پدوفیل (pedophiles) گفته می‌شود این افراد علاقه زیادی به گرفتن عکس برهنه از کودکان و منتشر کردن آن در فضای مجازی دارند که می‌تواند کودک شما را به مخاطره بیندازد.

به کودکان خود تاکید کنید هیچ کسی حق گرفتن عکس از اندام‌ خصوصی آن‌ها را ندارد.

اغلب کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفتند می‌گویند چیزی در این مورد به کسی نگفته‌اند چرا که می‌ترسند برای آن‌ها مشکلی پیش بیاید. به کودک خود آموزش دهید مهم نیست چه اتفاقی افتاده است اگر حقیقت را بگویند هرگز برای آن‌ها مشکلی به وجود نخواهد آمد.

آموزش محافظت از بدن به کودکان

به کودک خود یاد دهید این قوانین حتی برای افراد آشنا و کودکان دیگر هم وجود دارد

این موضوع مهمی است، بسیاری از کودکان توسط افراد آشنا و بچه‌های دیگر مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند. پس لازم است به کودکان خود توضیح دهید افراد بد لزوما شبیه کارتون‌ها نیستند و می‌توانند از دوستان و آشنایان ما باشند.

به کودک خود تاکیید کنید که پدر و مادر می‌توانند برای تمیز کردن یا کرم زدن به اندام خصوصی آن‌ها دست بزند اما هیچ فرد دیگری حق این کار را ندارد حتی دوستان و آشنایان، عمه، دایی، خاله، عمو یا معلم و مربی.

به کودک خود آموزش دهید حتی اگر آن‌ها را دوست داشته باشند باز هم نباید اجازه دهند به اندام خصوصی آن‌ها دست بزنند.

آموزش محافظت از بدن به کودکان

به کودک خود توانایی مهارت نه گفتن را بیاموزید

بسیاری از کودکان با «نه» گفتن مشکل دارند. به کودکان خود یاد دهید که هیچ اشکالی ندارد هرگاه در موقعیت نامناسبی قرار گرفتند یا از آن‌ها کار نامناسبی خواسته شد نه بگویند.

به آن‌ها آموزش دهید در چنین موقعیت‌هایی چه کاری انجام دهند برای مثال اگر کسی خواست اندام خصوصی او را ببیند یا لمس کند بگویند باید به دستشویی بروند و از موقعیت فرار کنند.

سعی کنید راننده سرویس بچه ها مرد نباشد. مخصوصا مراقب آخرین نفری که با راننده تنهاست باشید، هرگز وقتی بیرون از منزل هستید سفارش چیزی را ندهید که بچه ها مجبور شوند تحویل بگیرند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits