دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
ایده های خلاقانه و ساده برای سرگرمی کودکان
8
زمان مطالعه: 8 دقیقه
ایده های خلاقانه برای سرگرمی کودکان : حالا که مادر شده اید به اندازه کافی کار برای انجام دادن دارید و احتمالا داشتن ایده هایی برای مشغول نگه داشتن کودک اولویت لیست کارهای شما نیست. در ادامه می توانید ایده هایی ساده را برای مشغول نگه داشتن کودک...

ایده های سرگرم کردن کودکان

اگر کودک نوپا داشته باشید می دانید مدام باید حواس جمع و گوش به زنگ باشید تا مبادا خطری برای او پیش بیاید.

جدا از این همه ما می دانیم تماشای زیاد تلویزیون و بازی های ویدئویی برای کودکان ما خوب نیست. هیچ پدر و مادری به این افتخار نمی کند که چقدر کودکم در جلوی تلویزیون و کامپیوتر وقت می گذراند پس چه می توان کرد ؟

ما باید خانه را تمیز کنیم و غذا بپزیم یا شاید لازم داشته باشیم چند دقیقه ای را فقط برای خودمان بگذرانیم. با این کارها سخت است به سرگرم نگه داشتن کودک در مدت زمانی طولانی برای انجام کارهایمان فکر کنیم. ما در این مقاله 16 روش آسان و ساده را برای مشغول نگه داشتن کودک شما معرفی کرده ایم. انجام این ایده ها که بیشتر آنها را می توان برای سرگرم نگه داشتن کودک نوپا هم به کار برد آسان است و تمام وسایل لازم برای آنها را احتمالا در خانه دارید.

البته شاید بعضی از ایده های سرگرم کردن کودکان در خانه انرژی بیشتری از نشاندن بچه جلوی تلویزیون و دیگر نمایشگرها از شما بگیرد اما تشویق آنها به انجام کاری سازنده ارزش تلاش بیشتر را دارد.

1. درست کردن جعبه بازی

یک جعبه را پر از چیزهایی کنید که کودک بتواند به تنهایی با آنها بازی کند. چیزهایی مثل کتاب های رنگ آمیزی، کارت های بازی یا پازل های آسان. وقتی می خواهید کودک را سرگرم نگه دارید این جعبه را به آنها بدهید. شاید اول نخواهند با آنها بازی کنند اما هر چه بیشتر این کار را انجام دهید عادت می کنند "زمان جعبه بازی" را به عنوان بخشی از کارهای روزانه شان قبول کنند.

2. کارتون سازی خود بچه ها

به جای تماشای کارتون، به بچه ها کمک کنید کارتونی از خودشان بسازند. خیلی ساده به آنها یک تکه کاغذ و چند مداد رنگی بدهید و از آنها بخواهید برایتان یک قهرمان و یک شخصیت بد بکشند. وقتی کارشان تمام شد از آنها داستان قهرمانشان را بپرسید.

3. کمک کردن بچه ها به بزرگترها

اگر آشپزی یا نظافت می کنید بگذارید بچه ها هم به شما کمک کنند. کاری را که می توانند از پس آن بربیایند به آنها بسپارید. برای بچه های کوچک تر این کار می تواند مثلا کمک در پاک کردن حبوبات یا چیدن میز غذا باشد. می توانید برش زدن سبزیجات، جارو کردن خانه یا بیرون بردن زباله ها را به بچه های بزرگ تر بسپارید.

4. سپردن کارهای مهم به کودکان

به کودک وظیفه ای محول کنید و آن را مساله ای جدی نشان دهید. به آنها بگویید یک نقاشی برای بابا بکش یا با آجرهای بازی یک قلعه محافظ برای مادربزرگ درست کن. بچه ها اگر متوجه شوند این کاری مهم است از اینکه به تنهایی آن کار را انجام دهند شکایت نمی کنند.

5. درست کردن جعبه ایده ها

با کودکتان درباره موضوعات مختلف مثلا کارهایی که می توانند برای رفع بی حوصلگی انجام دهند مشورت کنید. پیشنهادات آنها را بنویسید و در جعبه ای خالی بریزید. دفعه بعد که حوصله شان سر رفت پیشنهادات آنها را از جعبه در بیاورید. وقتی بدانند این ایده خودشان بوده تمایل بیشتری به انجام آن کار دارند.

6. سرگرمی بچه ها با اسباب بازی های خلاقانه

هر اسباب بازی که خلاقیت کودک را پرورش دهد و تقویت کند مدت زمانی طولانی حواس او را از اطراف پرت می کند. سرگرم کردن کودک با لگوها، پازل ها و خمیر بازی نه تنها آنها را ساعت ها مشغول می کند بلکه استدلال و منطق آنها از فضای پیرامون را هم تقویت می کند.

اسباب بازی هایی که هوش و خلاقیت کودکان را افزایش می دهند برای ...

7. طراحی یک نقشه گنج

چیزی مثل یک سکه یا استیکر را جایی در خانه مخفی کنید. یک سرنخ به کودکان بدهید و بگذارید برای پیدا کردن آن نهایت تلاششان را بکنند. اگر پیدا کردن آن شی کمی مشکل باشد و دقت زیاد بچه ها را بخواهد تواناییشان و انعطاف پذیری آنها برای پیدا کردن چیزی بدون درخواست کمک از شما را تقویت می کنید.

8. بیرون بازی کردن بچه ها

فراموش نکنید پدر و مادرتان شما را چطور مشغول نگه می داشتند. فقط به کودکتان یک توپ و چوب بدهید و بگذارید تا دلشان می خواهد بدوند اگر نگران هستید برای بازی کردن آنها را جایی جلو چشمتان نگه دارید.

9. فرستادن کودکان به خانه دوستان

اگر همسایه یا دوستی دارید که کودکی هم سن کودک شما دارد با او قراری بگذارید. وقتی به زمانی برای با خودتان بودن نیاز دارید کودکتان را برای بازی به خانه آنها ببرید. همین طور از آنها بخواهید زمانی که می خواهند کمی راحت باشند کودکشان را برای بازی به خانه شما بیاورند. وقتی دو کودک با هم بازی کنند خودشان خودشان را مشغول نگه می دارند.

10. درست کردن خانه با رختخواب

ایده های خلاقانه و ساده برای سرگرمی کودکان

چند بالشت و یک پتو به بچه ها بدهید و آنها را به چالش بکشانید تا رختخواب را به خانه ای کوچک تبدیل کنند. هیچ بچه ای خانه ای را که خودش ساخته خراب نمی کند و احتمالا وقتی داخل چنین خانه ای باشد به تنهایی هم بازی می کند.

11. ساختن مجسمه های ساده

چند پیپ پاک کن و یک تکه یونولیت به کودکتان بدهید (یا هر چیز دیگری که مناسب استفاده کودک باشد) و از آنها بخواهید یک مجسمه درست کنند. هر چیزی که دوست دارند اما به آنها بگویید اگر قهرمان مورد علاقه شان را بسازند بهتر است.

12. تهیه کتاب های صوتی برای کودکان

اگر بچه تان نمی تواند کتاب بخواند کتاب های مورد علاقه اش را از نسخه های صوتی فراهم کنید. بگذارید بنشینند و همان طور که به صدایی دوست داشتنی گوش می دهند کتاب را هم ورق بزنند یا اگر نمی توانید نسخه صوتی آن کتاب را پیدا کنید خودتان کتاب را برایش بخوانید و صدایتان را ضبط کنید.

کتاب های مناسب هر سن برای کودکان

13. بازی بچه ها با قفل و لولا

یک قفل و کلید یا یک پیچ و مهره به کودکتان بدهید و بگذارید با آنها بازی کنند. بچه ها به ویژه بچه های کوچک شیفته باز کردن قفل چیزی هستند و با انجام این کار مهارت های حرکتی او هم تقویت می شود. قفل و کلیدها را در کیسه ای قاطی کنید و بگذارید کلید هر قفل را خودشان پیدا کنند.

14. انجام بازی های کلمه ای با بچه ها

اگر برای انجام دادن همزمان چند کار انرژی دارید می توانید همزمان با انجام کارهای خانه کودک را هم سرگرم نگه دارید. مثلا با هم به نوبت با حروف الفبا اسم حیوانات را بگویید یا 20 سوالی بازی کنید. شما می توانید حین انجام این بازی ها با کودک آشپزی کنید، نظافت کنید یا برای جایی رفتن آماده شوید.

15. سرگرم کردن کودکان با پیپ پاک کن

بچه ها می توانند خیلی راحت با پیپ پاک کن هایی که در تکه های 2 اینچی بریده اید بازی کنند. از آنها بخواهید این پیپ پاک کن ها را در سوراخ های یک آبکش بگذارند. این کار ساده فعالیتی عالی برای بهبود مهارت های حرکتی آنها است.

16. مشغول کردن کودکان با پلاستیک های حبابی

کودکان را می توان با ترکاندن حباب های پلاستیکی ساعت ها مشغول نگه داشت. شاید کمی سر و صدا داشته باشد اما روشی سریع و عالی برای سرگرم نگه داشتن کودکان است. این سرگرمی می تواند با کشیدن پلاستیک روی سر خطر خفگی برای کودک داشته باشد. مراقب او باشید.

17. بازی با گلوله های پنبه ای و قالب ها

بگذارید بچه ها با گلوله های پنبه ای بازی کنند. مرتب کردن و شکل دادن به گلوله های پنبه ای در قالب های یخی یا هر قالب دیگری می تواند کودکان را تا مدتی سرگرم نگه دارد.

18. سرگرمی بچه ها با آهنرباهای روی یخچال

چند تکه آهنربادار به کودک بدهید و از او بخواهید آنها را به یخچال بچسبانند. می توانید از مگنت های حروف الفبا یا گلوله های کاموایی آهنربادار استفاده کنید.

19. سرگرمی و وقت گذرانی بچه ها با خمیر بازی

خمیربازی ایده ای عالی برای سرگرمی کودکان است. بهتر است برای جلوگیری از بی نظمی بچه ها خمیربازی را روی یک سینی یا تخته برش انجام دهند. خمیربازی می تواند خلاقانه باشد و قدرت دست و مهارت های حرکتی بچه ها را تقویت کند. می توانید خمیر بازی خانگی برای بچه ها تهیه کنید.

۵ روش تهیه خمیر بازی خانگی برای کودکان

20. بازی با گلوله های کاموایی و لوله

برای این ایده فقط باید یک لوله رول دستمال کاغذی را با چسب به دیوار بچسبانید. بعد به کودک نوپا نشان دهید چطور گلوله های کاموایی یا توپ های کوچک را از این لوله توی یک کاسه بیاندازد. شاید ایده ساده ای به نظر برسد اما معمولا کودکان نوپا را مشغول نگه می دارد.

ایده ها خلاقانه برای سرگرمی کودکان

ترجمه شده توسط فرحناز رنجبر در مجله دلگرم

بیشتر بخوانید:

۲۶ ایده هنری جالب و سرگرم کننده برای کودکان

چگونه به کودک بیاموزیم خود را سرگرم کند؟

ویدیو آموزش ۵ ترفند شعبده بازی آسان برای کودکان

آموزش ویدیویی ۱۵ بازی جذاب در خانه برای کودکان و بزرگسالاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (8 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

نیتا | ۴ سال پیش
خیلی مفید بود باتشکر تی ال پی اس
0
1

hits